c on n i:si'Q\n kutik. ZWEDEir. STOKHOLM, 13 February. In de omstreken van Gefle, eene haven aan de westzijde van de Bothni- sclie golf, ten noorden van Stokholm, teekende de 100-gradige thermometer van Celsius eene koude van 38 graden onder O, (27 graden onder 0 Celsius staat gelijk met 16 graden onder 0 Fahrenheit). 1VOORWEGE1V. CHRIST1ANIA, 8 February. Den lsttn Julij aanstaande worden de laatste 36,000 daalders staatsschuld afbetaald, en Noorwegen zal het zeldzaam zoo niet eenig voorbeeld in Europa opleveren van een land zonder schuld. SPANJE. MADRID, 18 February. Het nieuwe ministerie zal waarschijnlijk in de Kamer genoegzame mede werking vinden. Het vorige ademde te veel een militairen geest, welke de Kamer omtrent de vrijheid des volks verontrustte. Het belastingstelsel zal waarschijnlijk op denzelfden voet blijven, doch in de begrooting eenige veran deringen worden gemaakt. Thans beraadslaagt men in den Raad der Ministers over de staatsschuld. De nieuwe Minister van Finantiënde Heer Aguayo, was voorheen van mee ning, dat al de schuldeischers van den Staat gelijke regten hadden, maar de ondervinding leert, dat ook een Staatsman wel eens zijne vroegere denkbeelden wijzigt. Er zijn hier onderscheiden kisten met voorwerpen van de natuurlijke historie uit Egypte voor het Museum aangekomenons overgemaakt door Dr. Clot Bcygeneesheer van Mehemcd-Alieen geboren Spanjaard. De verza meling bevat meer dan 160 soorten van vogelen, eenige apen en andere vier voetige dieren. ITALIË. De Gazette de Piemont meldt eene ontdekking, waarvan wij de verant woordelijk aan haar latenDe zachtheid van hel luchtgesteldheidzegt dit blad, wordt toegeschreven aan eene grootc holligheid of aan een krater, waar genomen door Professor Gruithuizenvan Monaco, in het oostelijk gedeelte der zon, gemeenschap hebbende met een vlek, die een weinig naar het noor den helt. Deze grootc holligheid heeft zich den Januarij vertoond, is toegenomen en van plaats veranderd den 23ste" zich naar het midden van dit hemelligchaam begevende. Hare grootste omvang is gemeten op 13 se couden, gelijk staande met 2,104 geographische mijlen; zoodat de oppervlakte van de zon een inhoud besloeg van 22,626,000 vierkante mijlen in de grootste duisternisterwijl het tegenovergestelde gedeelte van een helder licht schit terde. Op den middag van dien zelfden 23sten Januarij was de warmte te Monaco 11° Reamur (52° Fahr.) Piiri§§EX. BERLIJN, 23 February. Op de Koninklijke boekerij alhier heeft gedurende drie dagen eene merkwaardige tentoonstelling plaats gehad van levensgroote afbeeldsels van Luther en Melanchtonin olieverw door Lucas Cranach. Eene afbeelding van Luther ten voeten uit op 59jarigen leeftijd op parkement en met de handtee- kening van Luther voorzien, door denzelfden. Verscheidene houtsneden, Luther stervend voorstellende in 1546. Een groot gedeelte van zijn handschrift der bijbelvertaling. Verscheidene brieven, 83 gedrukte deelen met eigenhandige kanttcekeningen van Luther, en een eerste druk van zijne 95 stellingen te Wittemberg aangeplakt. De Heer Winter, te voren Roomsch geestelijke, thans Predikant bij de Duitsch-Katholijkenvroeg aan den Burgemeester te Alzei in Rhyn-llessen, om zijn huwelijk te voltrekken, hetgeen deze weigerde, zich beroepende op het wetboek van Napoleon. De Heer Winter wendde zich toen aan het Minis terie van den Groothertog te Darmstadt, die den Burgemeester bevel gaf, om het verzoek toe te staan. Volgens eene officiëele opgaaf telt Beijeren tegenwoordig 29 nonnenkloos ters en moederhuizen, met 45 filialen en 1,093 geestelijke zusters, alsmede 36 abtdijen en monnikenkloosters, met 23 hospitia en 670 geestelijken van verschillende orders. ENEELAIVD. LONDEN, 25 February. De Graaf S'. Germans heeft in het huis der Lords de tweede lezing voorgesla gen van eene wet, waarbij in Ierland meerdere veiligheid wordt verschaft. Uit zijne mededeelingen bleek dat het getal aanrandingen in 1844, 1,195 was geweest en in 1845, 3,462. De vergrijpen tegen de openbare rust hadden in 1844 een getal van 3,102, in 1845 van 5,281 bedragen. De tweede lezing heeft daarop plaats gehad. De beraadslagingen over de wet tot vermeerdering der regten op de granen zijn nog niet afgeloopen. Vrijdag 27 February dacht men tot de stemming over te gaan. Te Dover heeft een groot ongeluk plaats gehad; veertien mannen, die eenen muur herstelden drongen om voor eene hevige regenbui te schuilen, eenen kelder binnendie tot bewaarplaats voor kruid gebezigd werd. Een hunner stak zijne pijp aan, en wierp den zwavelstok weg, welken hij had ge bruikt hierdoor raakte het kruid in brand en allen vlogen in de lucht slechts 2 zijn in het leven gebleven. Een handelhuis te Manchester geeft op, dat er thans bij de Engelschc baufc de som van 13 millioen M (156 millioen Ned.) in gereed geld voor handen is. Te Derby is een huisgezin, bestaande uit moeder, 2 zoons, 2 dochters, en een dienstbode, door vergiftiging met rattenkruid, gestorven; de vader, die overleden is, had eene fabrijk van verwstoffen, en men denkt, dat bij het vervoer van het rattenkrnideen gedeelte in den waterput gevallen is. Onder de berigten omtrent de gevechten in Lahore geleverdwordt ook nog gemeld, dat de Prins Waldemar van I'ruissen, die in Hindostan reist, bij dezelve tegenwoordig is geweest, en zijn geneesheer aan zijne zijde is doodgeschoten. Eene inschrijving te Calcutta voor de noodlijdende Ieren geopendhad op éénen dag 23,356 ropijen opgebragt, FRANKRIJK. PARIJS, 26 February. Het Ministerie heeft aan de Kamer van Afgevaardigden te kennen gegeven dat zij na het eindigen van deze zitting stellig zou ontbonden worden. De dagbladen beginnen daarom reeds pogingen te doenom de aanstaande ver kiezingen in hunnen geest te doen uitvallen. De Regering heeft nu bepaald afgezien van de expeditie tegen Madagas car, zoo als ook de Engelsche. Slechts zullen de bezettingen op de eilanden Bourbon en Mayotte versterkt worden. Het aangenaamste Jente-weder heerscht hier sedert eenige dagenin de tuinen hebben de boomen reeds bladeren en op de Boulevards staan zij op het uitloopen. Er zullen groote operatiën in Algerië plaats hebben. Er is orde gege ven om 1,200,000 fr. aan den betaalmeester van het occupatie-leger te zen den het stoom-fregat Labrador heeft heden reeds 600,000 fr. naar Algiers overgebragt. Berigten uit Algiers van 18 Febr. melden, dat de zaken eenigzins gun stiger stonden. Abd-el-Kader had het plan opgegevenom in de vlakte van Metidjah door te dringen. De provincie Oran was weder in rust en de Gene raal Lamoricière had een deel zijner troepen aan den Gouverneur gezonden om Abd-el-Kader te verdrijven. BELGIË. BRUSSEL, 26 February. De Heer Paul Diercxsens heeft een brief aan den Minister van Binnenland- schc zaken geschreven, daarbij aandringende, dat het Gouvernement een einde zal maken aan het steeds toenemend overwigt der Jesuiten in zaken van het openbaar onderwijs. In dien brief verklaart hij dat hoewel katholiek, hij niettemin ook harts- togtelijk aanhanger is van de burgerlijke en godsdienstige vrijheden. Dat de Jesuiten deze trachten te onderdrukkendat zij om daartoe te gerakenalles in het werk stellenom de Hoogeschool van Leuven en hare Iloogleeraren te belasterendoor te verspreiden dat door hen schadelijke leerstellingen wor den gedoceerd. Hij dringt bij het Gouvernement aanom bij het Hof van Rome alles aan te wenden, wat het kan, om de oprigting cener Jesuitische Hoogeschool te verhinderen. Want daardoor zou een staat van vijandschap tusschen den geest van Godsdienst en dien van vrijheid bestaande Belgen zouden zich in twee partijen verdeelen; de eene zou de Godsdienst verwerpen ter zake van de vrijheidde andere de vrijheid verzaken ter liefde van de Godsdienst; en dit zou den ondergang teweeg brengen van den maatschappe- lijken toestand, die gegrond is op de vereeniging van die beide hoofdbeginselen der Belgische natie. Hij aarzelt niet te verklaren dat de instelling eener Jesuitische universiteit in strijd zou zijn met de rijks-instellingen, dat zij eene anti-nationale inrigting zou wezen, strijdig met de zedelijke en maatschappelijke ontwikkeling. AVeslialve hij den Minister verzochtal zijn invloed te Rome te gebruiken, om dit tegen te gaan, en daartoe aldaar een anti-Jesuitischen invloed te organiseren. AKAPEMIE-NIEPWS. LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Ook de Litterarische Faculteit aan onze Hoogeschool heeft besloten de tcn- tamina af te schaffen. Z. M. heeft benoemd tot Predikant bij de Herv. Gemeente te Zwaag-West- einde, zijnde eene Koninkl. collatie, den Cand. E. P. J. Jongsma, te Leeuwarden. Door Z. M. is goedgekeurd het door den Kerkeraad der Herv. Gemeente te Wijk hij Duurstede uitgebragt beroep op Ds. W. Opzoomer te Wadcnoyen. De Schrijver van den navolgenden brief zond dien reeds laatstl. Dingsdag aan de Redactie der Arnhemsche Courantten einde door de opname daarvan eene en andere onnaauwkeurigheidwelke ten aanzien van zijne persoon in genoemde Courant van dien dag voorkwamen, volgens zijne eigene verklaring zouden kunnen hersteld worden; daar men er echter slechts eene onvolledige mededeeling van heeft gegevenwordt de brief, waarvan afschrift gehouden was, hier in zijn geheel opgenomen. De waarheid heb ik te lief, dan dat ik stilzwijgend zou kunnen aanzien dat ik reeds bij levende lijve in eenig geschiedkundig geschrift onjuist werd voorgesteld als een handelend of een behandeld persoondaarom verzoek ik UEd. de navolgende teregtwijzing aangaande hetgeen van mij in uw dagblad van heden vermeld staatte willen opnemen. Ik heb niet gepetitioneerd waarom niet men kon dit honderddui-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3