BU1TEINLAINDSCHE BER1GTEN. oost-iwdie. west-indie. fer8ie. rvsland. dier kinderenin komen loopenen vond liet jongste kind, 18 maanden ond, in brand staan, terwijl de kleederen van een tweede kind ook reeds vlam hadden gevat; zij heeft dit laatste gered, het eerste is onmiddellijk aan de gevolgen overleden. Men vermoedt dat de kinderenzich warmende aan een stoof met vnnren waarvan de galen in stuk warendaar te digt bij zijn gekomen. 28 Februarij. In de Zitting van de Tweede Kamer van heden is ingekomen eene Konink lijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, tot verhooging van Hoofdstuk IX. A. Nationale Schuld, der begrooting over 1846. Verzending naar de afdeelingen. De Centrale Afdeeling heeft haar algemeen verslag uitgebragt, over het ontwerp van wet, tot overbrenging op de begrooting van 1846 van gelden toegestaan voor 1845 voor de Munt.De beraadslagingen worden bepaald op aanstaanden Dingsdag, des morgens ten 11 ure. Wordt besloten het opmaken der lijst van Candidaten voor de vacature bij de Munt, waartoe zich nog ecnige hebben aangeboden, te doen plaats hebben op aanstaanden Dingsdag, na afloop der beraadslagingen van bovengenoemd ontwerp. Na het uitbrengen door de Commissie voor de verzoekschriften van cenige verslagen op ingekomen adressen, is de zitting gescheiden. Gisteren is alhier in hechtenis genomen eene schoonmaakster, verdacht gehouden wordende van het stelen van papieren en stukken, behoorendc tot de archieven van het Kabinet des Konings. DORDRECHT, 27 Februarij. Heden had hier het lang aangekondigde steekspel plaats. De historische aanleiding is een hoffeest, te Dordrecht gegeven door Jan van Chatillon, Graaf van RIois. Jan van Chatillon, Graaf van Blois, was een der aanzienlijkste edelen dezer landenonder de regering van Aelbrccht van Beijeren. Hij was de zoon van Lodewijk van Chatillon Graaf van Blois en heer van Avesnes en van Johannaerfdochter van Jan van Henegouwen. Ziet men de oude kro- nijken naen onder anderen de geschiedenis der Heeren en de beschrijving der stad van de Goudc, door C. J. de Lange van Wijngaerden, dan vindt men daarin eene opgave van de verbazende sommen, welke Jan van Chatillon besteedde aan schitterende feesten, paarden en klecding. Hij wordt beschre ven als een edelman vol ridderlijken geest en moed, en wiens aangename omgang hem zeer gezocht deed zijn. Schoonhoven was zijn geliefkoosd ver blijf, hij bezocht dikwijls de voornaamste steden des lands, ook Dordrecht, en gal er steekspelen naar den ringwaarbij de voornaamste ridders uit de omstreken en zelfs ingezetenen genoodigd werden. Een nu van die hoffeesten werd den 3Jen December 1363 gehouden, en dit is het waarvan heden eene voorstelling werd gegeven. De rijschool had vol komen het aanzien van een middeleeuwsch renperken de uitvoering was voortreffelijk. AMSTERDAM, 27 Februarij. Door het Provinciaal Gcregtshof is, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den Raadsheer Mr. D. S. Boasopgemaakt de volgende aanbevelingslijst: Mrs. D. C. van der Kemp, Advocaat-Generaal bij hetzelve Ilof; J. A Knuppell, President van de Arrondissements-Regtbank te Alkmaar; W. J. C. van Hasselt, Regter-Commissaris bij de Arrondissements-Regtbank alhierW. Parker de Ruijter de la RenaysOfficier van Justitie te Hoorn P. Elias, Kantonregter te Haarlem, en C. Zoutmaat Farret, Substituut-Gril lier bij bet Provinciaal Geregtshof alhier. UTRECHT, 26 Februarij. De 9dc tentoonstelling van planten, bloemen en voorwerpen van landbouw, van het Genootschap van Landbouw en Kruidkunde zal alhier plaats hebben den 28sten Maart en twee volgende dagenin de zaal van den Schouwburg. ZWOLLE, 26 Februarij. In de zitting van het Prov. Geregtshof van heden, legde de Heer van Hulst eene schriftelijke verklaring over, van den Heer Boissevain, waarbij deze zich verklaarde als schrijver, voor de in regten vervolgde: Kritiek der Troonrede enz. verantwoordelijk te stellen, en concludeerde dat het Hof hem, van Holst, alzoo van alle regtsvervolging in deze zoude ontslaan. Hierop requireerde de Heer Procureur-Generaalna in een kort exposé te hehben aangetoonddat de zaak thans op zoodanig standpunt wasdat het noemen des schrijvers (al ware zulks ook door behoorlijke bewijzen gestaafd) den Heer van Hulst niet meer aan de vervolging ter dezer zake konde onttrek ken zijnde hij reeds zoo vaak en bij herhaling tot het noemen van den schrijver aangemaand toen het nog niet te laat was, dat het Hof het ingestelde incident zoude verwerpenen in de volgens behoorlijken vorm bij apèl behan delde zaak vonnis geven. Het Hof heeft daarop bepaald dat op 5 Maart aanstaande des middags ten half een ure, omtrent het incidenteel en principale geding gelijktijdig vonnis zal worden geslagen. Uit een' particulieren brief, geschreven aan boord van Zr. Ms. brik van oorlog Courier, Kapitein-Luitenant Wouters, verneemt men, dat die bodem, in het begin van November jl., aan de Kaap de Goede Hoop is aangekomen. De equipage was wel. Na een verblijf van eenige dagen en gastvrij onthaal der bewoners, onder anderen, van den Heer Predikant Faure, en te Groot- Constantiavan den Heer Kloete, verliet de brik den llden November de Tafelbaai, en vervolgde haren koers langs de Kaapkust, Straat van Mosam- bique, het eiland Madagascar, langs l'aulus en Amsterdam, tot Batavia, alwaar zij den 24sten December het anker liet vallen en Z. Exc. den Gouver neur-Generaal met 21 schoten salueerde. Z. Exc., even als de Schout-bij- Nacht van den Boschbevonden zich op Buitenzorg. De état-major van den Courier verkeerde in goeden welstand men wil dat dit schip te Padang hei fregat Ceres zal aflossen. Dagblv. 's Gravenh.) De verliezen van het Engelsche leger, in het gevecht van den 18den en van den 21sten op den 22sten bedragen 909 dooden en 2,378 gewonden. De officiële verslagen geven het verlies niet op, maar wel het nemen van 90 kanonnen door de Engelschen. In een dag-order van den 30sten December heeft de Gouverneur-Generaal aan de Engelsche troepen ter kennis gebracht, dat alle officieren en soldaten eene medaille met den naam van Ferozepour zullen ontvangen, ter nagc- tenis van dezen gedenkwaardigen veldtogt. De handelsbrieven bevestigen wat de dagbladen vermelden van den verdcr- felijken invloed dien de vijandelijkheden in Punjaub hebben uitgeoefend op den staat der verschillende markten. PARAMARIBO, 16 Januarij. De kolonie lijdt thans zeer door een hoogst onverwaebten terugkeer van buitengewone droogte. Het is nu regentijd en wij hadden vermeenddat die zich goed had ingezet in het begin der vorige maand; doch onze verwach tingen werden te leur gesteld en de gevolgen dreigen zeer ernstig te zullen zijn voor alle soorten van voortbrengselen, doch bijzonder voor levensmiddelen; en bij gebrek van de gewone aanvoeren uit America, en het misgewas in de kolonie, vreest men voor een hongersnood. Wij verwachten, dat de Gouver- verneur de haven zal openen voor den invoer van levensmiddelen door schepen van alle natiën. Op de plantaadjes, zoowel als in de stad klaagt men over gebrek aan waterop sommige plantaadjes kan men de rietvelden met de ponten niet naderenuit gebrek aan water om dezelve vlot te houdenen dientengevolge kan er niet gemalen worden. De oogst van bananen en yams is totaal mislukt. De ramp is daarom te grooter, vermits de Negers weigeren, zich met rijst te voeden. Zoodra de Gouverneur kennis heeft bekomen van deze rampheeft hij met zijne gewone beradenheid een ambtenaar naar Curasao gezonden, om aldaar een handelshuis te belasten met het doen der noodige inkoopen te S'. Thomas, waarin men gelukkig is geslaagd. Dit is van te meer gewigt, daar men vreest, dat dit misgewas en de daaruit ontstane schaarste zich ook tot de beide andere Guyana's zoude uitstrekken. 25 December. Het gerucht van den dood van den Schachvoor eenigen tijd door de dag bladen opgenomen, heeft zich niet bevestigd, doch hij is door eene ongeneese- lijke ziekte aangetast, die hem weldra in het graf zal slepen. Daar er bij de troonsbeklimming van zijnen zestienjarigen zoon, die een zwak jongeling is, hevige beroerte in het Rijk voorzien wordt, vermits een aantal ooms en broeders van den Schach naar de kroon zullen dingen, zoo heeft de oude Grootvizier, Mirza Agassi, bij Rusland eene gewapende tusschenkomst gevraagd, wanneer de Schach gestorven zal zijn. De Persische Regering zou zich dan verbinden om alle deserteurs van het leger in Kaukasie uit te leveren en er voortaan geenc meer op Persisch grondgebied toe te latende havens Engeli en Aste- rabadaan de zuidkust van de Kaspische Zeeaan de Russen als vaste sta tions voor hunne oorlogs- en handelsvaartuigen afteslaan, met vergunning om aldaar magazijnen en arsenalen te vestigen langs de wegen van Rescht en Asterabad tot Teheran, over het Albors-gebergte op bepaalde afstanden ver schanste karavansera's tot bescherming van hunnen handel met Persie aan te leggen en aldaar kleine bezettingen van voetvolk en Kozakken te houden. Eindelijk zou Persie de lang te vergeefs gevraagde vergunning geven, om de bosschen en rijke steenkolenmijnen van Mazenderantegen opbrengst van ze kere belastingen, door Russische onderdanen te doen ontginnen, waardoor aan Piusland onschatbare hulpbronnen voor den scheepsbouw en de stoomvaart op de Kaspische zee zouden worden geopend. Rusland zou dan afstand doen van de som die het nog van Persie te vorderen heeft wegens vergoeding van oorlogskosten, ingevolge het verdrag van 1828, en nu reeds in de provincie Erivan een corps van 6000 man marschvaardig houden en aan den bevelheb ber van Erivan last geven, om op het eerste berigt van een opstand in Persie, over den Araxes te gaan en naar Tauris op te rukken terwijl in dat geval ook Russische troepen uit Astrakan en Baku met stoombooten over de Kaspi sche zee naar Mazenderan zoude gevoerd worden. PETERSBURG, 10 Februarij. De winter is hier voortdurend zeer streng. Meestal wijst de thermometer van Reaumur 18 tot 20 graden onder 0 (8 tot 12 graden onder 0 Fahr.). Des morgens en avonds hebben wij een zoo digten neveldat voetgangers en rijtuigen aan groot gevaar zijn blootgesteld.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2