Prnisscn, Krakau en Oostenrijk, belialvc te Mickalowize en Igoloinia, en dat daarentegen de invoer dier artikelen geheel is vrijgesteld. CRIEHESTLAÏD. ATHENE, 28 Januarij. Het Ministerie zon met het huis Sina te Weenen onderhandelingen hebben aangeknoopt over het sluiten eener leening, waarbij de amaril-groevcn tot onderpand zouden verbonden worden. Men denkt ook daarom, dat die on derhandelingen tot een gewenscht einde zullen komen omdat de Baron Sina een Griek van geboorte is. De vacaturen in het Ministerie blijven nog steeds bestaan hetgeen echter geen' nadecligen invloed op de rust van het land heeft, welke thans zeer ge wenscht is. De eerste Minister Kolettis neemt voortdurend zulke maatre gelen die de algemeene welvaart bevorderen. SPAÏÏJE. MADRID8 Februarij. De Minister van Finantiën heeft aan de Cortes de begrooting voor dit jaar ingediend. De uitgaven zijn berekend op 1,225,499,920 en de inkomsten op 1,227,263,482 realen. Het buis des Konings komt onder de uitgaven voor op 43,500,000, de wetgevende ligchamen op 1,142,300, buitenlandsche zaken 10.208,820, gratie en justitie 19,149,015, binnenlandsche zaken 136,834,987, oorlog 319,203,056, marine, koophandel en koloniën 85,448,309, finantiën 349,848,521, amortisatie-kas 151,880,390, geestelijkheid 108,285,041, realen. De Minister verklaarde daarbij dat het oogenblik nog niet daar was, om tot de regeling van de geheele staatsschuld over te gaan, en er nog niet te denken viel aan de aanzuivering van den aanmerkelijken achterstand se dert 1828. PRUISSEAT. BERLIJN, 10 Februarij. Dezer dagen is het volgende Koninklijk besluit bekend gemaakt: Daar het bij herhaling gebleken is, dat niettegenstaande de groote ge makkelijkheid, welke aan kweekelingen voor den Katholijken Priesterstand bij de vervulling van hunne militaire dienstpligten toegestaan wordt toch van tijd tot tijd Pruissische onderdanen zich buiten 's lands tot Priesters laten wijden, zoo moet zulk een ongeoorloofde stap beschouwd worden als een be wijs van het voornemen, om zich aan de pligten eens onderdaans te onttrek ken, en dus voor zoover volgens de wet op het ontduiken der verpligting tot de krijgsdienst geen zwaardere straf opgelegd behoort te worden de uitsluiting van alle bedieningen in het vaderland ten gevolge hebben. De departementen van oorlogdie voor de geestelijke aangelegenhedenvan bin nenlandsche zaken en van justitie hebben in voorkomende gevallen hierop acht te geven. Nog heeft Z. M. bepaald, dat de Israëliten voortaan in alle deelen van het koningrijk aan de krijgsdienst onderworpen zullen wezenen dat alzoo zal afgeschaft worden het betalen van zekere gelden door de Israëliten in eenige plaatsen, bekend onder den naam van recruten-geld. Bij besluit van den Koning is het Evang. Seminarie te Breslau tot vorming van schoolmeesters opgehevenomdat er een geest in heerschtedie de Rege ring onaangenaam was, en deze aan de jonge onderwijzers werd ingeplant. Er zal nu op eene andere wijze voor de opleiding van schoolmeesters gezorgd worden. De bevolking van de tot het tolverbond behoorende Staten bedraagt bijna 29,000,000 zielen. De honden-belasting heeft in het vorige jaar 18,233 thl. opgebragt. Volgens eene in het muntgebouw alhier gemaakte waarneming, heeft' de tegenwoordige, algemeen verspreide kunst om langs galvanisch plastischen weg te vergulden, aanleiding gegeven tot eene hoogst gevaarlijke en reeds veelzijds toegepaste vervalsching onzer gouden munt. De bij die galvanische vergulding gevolgde behandeling begint namelijk daarmede, dat men goud stukken aftrekt. Door deze behandeling wordt het goudstuk tamelijk gelijk matig uitgebeten, en een aanzienlijk gedeelte van het goud kan afgescheiden worden, zonder dat men aan de munt eene terstond in het oog vallende ver kleining bespeurt. Men heeft getracht om goud geldhetwelk op deze wijze slechts in eerie geringe mate ligter was gewordenwederom in omloop te brengen. Gewoonlijk hebben zoodanige Louis d'or, in stede van bet bepaalde gewigt van 0,457 loodniet meer zwaarte dan 0,386 loodals wanneer hunne waarde 4 thr. 25 gr. bedraagtin plaats van 5 th. 20 gr. Uit Koningsbergen kwamen den 5den dezer 16 met ijzer beladen sleden over het digtgevrozen Haft te Pilau gelukkig aan, hetgeen voor het eerst was gedurende dezen winter. De aanhangelingen van de te Koningsberg en in andere plaatsen opge- rigte: algemeene vrije Evangelische kerk, bezorgen onze regering thans veel meer bekommering dan de Katholijke dissidenten, daar de eerste eenen groo- ten omkeer in bet godsdienstige zullen bewerken. Uit de militaire magazijnen van WezelKeulenGulik en Koblents zijn 48,000 schepels meel ter beschikking gesteld van den lioofd-president der Rhijnprovincic, om aan de behoeftige gemeenten te worden uitgedeeld, volgens prijzeneerst na den aanstaanden oogst te bepalen. Wsnneer het meel op de tegenwoordigen hoogen prijs blijft, zullen dergelijke inleveringen herhaald worden. E\£ELAA». LONDEN, 14 Februarij. In 1845 is eene som van 4,131,891 besteed tot uitdelging van open bare schuld, in dit loopend vierendeeljaars zal daartoe 1,317,690 aange wend worden. Onder de handelsberigten wordt gemeld, dat er in wol niets omging, in afwachting van de veilingendie de volgende week zouden gehouden wor den, waarvoor nog slechts 3,550 halen Australia en 3,000 balen vreemde zijn aangekondigd. Hollandsche boter blijft goed gevraagd en de prijzen vooruit gaande. Beste Vriesche 112 a 116 s.van minder soort 90 a 100 s. Beste Hollandsche 98 k 102 s.mindere 76 a 86 s. Groninger 80 a 84 s. Vreem de kaas was goed gevraagd en men besteedde volle marktprijzen. Gouda be dingt 44 a 48 s. Kanter 25 k 26 s. Edammer 47 a 54 s. De Molly-Maguireseene partij die het toelegt om in het geheim te branden en te moorden bedrijft bij voortduring in Ierland groote buiten sporigheden; zij woedde vooral tegen de landeigenaars, welke de boeren meenendat in overeenstemming met de Regering het stelsel van willekeur en dwingelandij ten aanzien van hunne pachters willen invoeren. FIS. A Af KR IJK. PARIJS, 15 Februarij. Z. M. heeft aan den Minister Guizot zijn portret levensgroot ten geschenke gegeven de Koningin doet het hare met hetzelfde doel vervaardigentot hiertoe had II. M. slechts aan leden van haar geslacht haar portret geschonken. De Graaf Pelet heeft gisteren in de Zitting van de Kamer der Pairs enne lijkrede uitgesproken op den Vice-Admiraal Graaf Verhuëll, op den 25slen October 11. overleden. De Kamer heeft eenstemmig besloten tot het drukken en ronddeelen dezer redevoering. De wijnbouw, welke in Fransch Oceanic, in de Stille Zuidzee, ontdekt door den Nederlander Abel Tasman in 1643, laler door Cook bezocht en door hem de Vrienden-eilanden genoemd, eerst niet wilde slagen, belooft thans betere uitzigten. Op het eiland Tongatabou (of Amsterdam) heeft men drui ven gekregen, welke veel grooter en schooner zijn dan in ons land, de smaak echter van den wijn is geheel verschillend van den oorspronkelijke. BELC1IE. BRUSSEL, 14 Februarij. In de zitting van de Kamer der Vertegenwoordigers heeft de Heer de Bonne gevraagd of de Bisschoppen regt hadden een' door hen benoemden Pastoor af te zetten. Hy heeft gevraagd of de Bisschop van Luik met de zending was belast geweest om zulks te Rome aan het. oordeel van den Paus te gaan onder werpen en of nu een IJisschop geheel willekeurig een'Pastoor door een an deren kon doen vervangen De Heer Verhaegen en anderen beweerden dat .de mindere geestelijken volgens de wet en bet concordaat van 1801, onafzetbaar waren. Het is gebleken dat de regering aan den leiband van den Bisschop loopt, en een' afgezet Pastoor zijn rijks jaarwedde wordt ingehouden. Thans vordert die Pastoor zijn jaarwedde van de Staat in regten. De Heer le Bean heelt aangetoond dat de lagere geestelijkheid in Spanje, Ierland enz. onafzet baar was, en er zich op toegelegd om te bewijzen dat de toestand der lagere geestelijkheid in België veel te wénschen overliet. De Iloogê adel die de magt van den Bisschop ongaarne zag aangerandtrachtte deze beraadslagingen te stuiten, doch dit mogt hun niet gelukken, en degene die de lagere geeste lijkheid tegen de willekeur der Bisschoppen willen beschermen zullen Waar schijnlijk morgen weder aan het wóórd komen, om in spijt hunner tegen standers aan te toonen, dat aanmatiging en willekeur zoo min in geestelijke als in wereldlijke betrekkingen behoort geduld te worden, en de lagere gees telijkheid niet door slaafsche afhankelijkheid tot blinde werktuigen van heersch-- zucht behooren te worden verlaagd. Er is aengekondigd geweestdat zeven-en-negentig Poolsche priesters uyt Siberië waren ontsnapt, dat de helft in België was aengekomen en dat eenen zich te Brussel bevond. Het Journal de Bru.velles kondigt aen dat dezen lactsten eenen bedrieger en vervalscher isen de historie der zeven-en- negentig vlugtelingen eene fabel. AntivNieutvsbl.) AKAPEWIE-AflEUWS. De Geneeskundige Faculteit te Groningen heeft beslotenom de tot dusver bijna alom gebruikelijke tentamina vóór het afnemen van de examina af te schaffen. Reeds sedert eenige jaren heeft de Juridische Faculteit aan de Leydsche Hoogeschool die afgeschaft. 198ste KONINKLIJKE NEDERLAHDSCHE LOTERIJ. Trekking der Eerste Klasse. lste Lijst. N°. 5453een prijs van 5,000. N°. 4423 en N°. 2849 ieder een prijs van 1000. 2Je N°. 13868, een prijs van ƒ20,000. N°. 50 een prijs van ƒ1000. 3de s rjo. 12172 een prijs van ƒ1,250. N°. 3494 een prijs van ƒ1,000. 4de j\j°. 13761 en N° 2656 ieder een prijs van ƒ1,000. ADVERTENTIES. Heden beviel mijne geliefde Echtgenoot C. M. PLUYGERS van eene wel geschapene DOCHTER. Leïden, 14 Februarij 1846. A. C. LEEMBRUGGEN. Eenige Kennisgeving.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3