gemaakt omtrent schenkingen aan den jonggeborene a titulo di majorasco, volgens welke de jonge Prins van zijn 712 jaar aan zakgeld 150 dukaten maandelijks ontvangt, van zijn 1310 200 en zoo opklimmende, totdat hij van zijn 2731 jaar 1,000 ontvangt, na welken tijd hij in het hezit van de inkomsten der geschonken goederen gesteld wordt. Indien de Prins na zijn 21ste jaar met goedkeuring des Konings huwt, ontvangt hij een ver hooging van inkomen maandelijks van 500 dukatendoch geeft de Koning zijne toestemming niet en huwt hij toch, dan verliest hij alle majoraten. OOSTENRIJK. WEENEN, 4 Februarij. Te Lintz in dezer dagen overleden de Luit.-Generaal Veldmaarschalk Baron Schneider van Arno, Bevelhebber der Provincie Oppcr-Oostenrijk; een der dap perste Officieren van het Keizerlijk leger, wiens leven vol moet zijn geweest van waagstukken en avonturen. De verkiezingen te Mikolz in Hongarye voor het graafschap Horzod zijn door zeer bloedige tooneelcn gekenmerkt geworden. De twee over elkander staande partijen werden handgemeen. Twaalf personen zijn gedood en dertig gekwetst. WURTEMBERG. STUTTGARDT, 5 Februarij. De Regering heeft bepaalddat de Duitsch-Katholijken als een bijzonder godsdienstig genootschap voortaan zullen erkend wordendoch onder het on- middelijk opzigt van het gemeentebestuur zullen staan; vrij godsdienstige bij eenkomsten houdenhunne geestelijken godsdienstige plegtigheden en be grafenissen besturen; doch dat de huwelijken dan eerst van kracht zullen zijnzoo zij door een protestantsch geestelijke zijn ingezegend. Het huwelijk van den Kroonprins met de Grootvorstin Olga, zou den 13llea Julij te Petersburg gesloten worden. B A B E N. KARLSRUHE, 9 Februarij. In de laatste dagen bestond er in de Stenden-vcrgadering eene zeer sterke spanning, ter oorzake van het indienen van petitiën voor en legen het voorstel van den Afgevaardigde Zittel, omtrent het verleenen van eene algemeene godsdienstvrijheid in het Groot-Hertogdom. De Regering heeft den uitslag van de beraadslagingen over dit voorstel niet willen afwachtenmaar op het onverwachts de Stenden ontbonden. Men schrijft dezen maatregel vooral toe aan de bemoeijingen der Ultramontaansche partijdie gaarne eene ontbinding cn eene spoedige zamenroeping der nieuwe Stenden wenschte, om aldus te meer, bij de opgewondenheid der gemoederen, op de verkiezingen te kunnen werken. Zeker is hetdat het op de kicsvergadcringen zeer onstuimig zal toegaan, daar de partijen zeer op elkander gebeten zijn. FRANKFORT. 10 Februarij. Den 2jcs dezer hebben de stichters der Duitsch-Katholijke kerk Ronge en Czcrski met de vertegenwoordigers der hoofdafdeelingcnonder welke Dr. Tie ner en de Predikanten Post en Silvester, te Rawicz eene bijeenkomst gehou den, waarin besloten is, de tot nu toe bestaande splitsing te doen ophouden, cn aan elke gemeente haar bijzonder geloolsinzigt te laten. Deze bepaling zal nader bevestigd worden in de synode op Pinksteren te houden. ENGELAND. LONDEN, 11 Februarij. De beraadslagingen over de door Sir Robert Peel voorgestelde hervormingen in de korenwet, hebben in de zitting van den 9,lcn en 10den dezer met kalmte plaats gehad. Men acht de vraag omtrent de afschaffing der inkomende reg- ten op het graan beslist. Iedere .dag kenmerkt zich door nieuwe verliezen der behoudende partij. De redenaars spreken nog alleen ter uiting hun ner meening. De Times zegt dat de laatste strijd gestreden is; dat geen wel gezind tegenpartij zal volhouden niet overtuigd te zijn. Het is nu slechts eene vervelende plcgtigheid. De ongelukkige vrienden van het beschermend stelsel hebben een verschrikkelijke behoefte om het woord te voeren, en kun nen niet anders zeggen dan hetgeen reeds gezegd is. Onder de beroemdste sprekers voor de afschaffing was ook Lord Rnsselin wiens rede onder anderen het volgende voorkomt De grootste tegenwerpingen der vermaardste staathuishoudkundige schrijvers gronden zich op dat stelsel van bescherming, ten behoeve van eenen enkelen stand in de maatschappij. Vooreerst zeggen zijis dit stelsel eene tusschen- komst ten behoeve van eenigen, in den natuurlijken loop van den handel en den arbeidvoorts werkt dit stelsel als een belasting op het algemeen ter gunste van ééne klasseen eindelijk de klasse die ge er door denkt te be- voordeelen, verliest er integendeel bij. Zoo Sir R. Peel de roem beeft om een stelsel van handelsvrijheid te doen zegevieren dat het land ontzaggelijke voordeden zal aanbrengen, dat den be- hoeftigen arbeider een grootere belooning voor zijn zweet zal schenkendat den handel des lands zal uitbreiden en gunstig zal zijn voor de belangen van alle standen en dat, na dit alles te hebben te weeg gebragt, de zedelijke ontwikkeling des volks zal bevorderen, welke tot biertoe door de noodzakelijk heid om aan zijne natuurlijke behoeften te voorzien, was verwaarloosd; zoo de edele Peel de roem heeft om maatregelen te doen slagen, die zulke schoonc uitkomsten zullen te weeg brengendan mogen wij onze tevredenheid betui gen van ons buiton de regering bevindendeaan dien grootcn zegepraal van den Minister der Kroon te hebben medegewerkt. De zuster van den rijken Londenschen bankier Coutts zond onlangs aan den Bisschop van Londen eenen wisselbrief in blanco, met verzoek dat hij daarin de som zou invullen, bcnoodigd tot het houwen eener kerk predi- kantswoning en school te Westminster en om aan deze stichting eene jaar- lijksche rente van 300 te verzekeren. De Bisschop heeft die som begroot op 30,000 (360,000), cn die in den wissel ingevuld, welke zonder eenig bedenken betaald is. De Heer J. Qrr alhier heeft 1000 gelegateerd aan het kerspel van St. C'yprianus, en wel alzoo, dat de renten van 200 besteed moeten wor den om aan dc behoeftigen op Kersdag, thee, suiker en koffij uiltedeelen; vier gelijke deelen zullen van de renten Jer 800 andere moeten gemaakt en op nieuwjaarsdag besteed worden, een gedeelte aan de grootste en een ge deelte aan de kleinste gehuwde vrouw, het derde gedeelte aan de oudste en het vierde aan de jongste in het afgeloopcn jaar gehuwde vrouw. Te Milton-Chaptel, op den Zuid Oostelijken spoorweg van Engeland, is den 28sten der vorige maand eene ontzettend groote brug of dus genaamd via duct ingestort. Deze brug bestond uit drie hoofdbogenwelke door vele klei nere bogen, tegen de groote geplaatst, werd ondersteund. Sedert eenigen tijd had men, door den moerassigen grond, reeds voor het ongeval gevreesd; alle voorzorgen werden genomen, en ecnige werklieden waren juist bezig de gewelven te schoren, toen de binnenbogen instortten, waardoor drie mannen onder het puin begraven werden. Een van hen is omgekomenterwijl de beide anderen slechts ligt gekwetst zijn. Het barkschip Bencoolentocbehoorcnde aan den Heer Ripley, te Liv<r- pool, is, bij dc terugkomst van Callao, eene voorname haven in Peru, de laatste sterke plaats die de Spanjaarden nog in dit Rijk bezittenin den nacht van den 7den op den 8sten dezer, op niet grooten afstand van eerstge noemde plaats, op eene bank gestrand en totaal verongelukt, waarbij 13 van de 21man welke de equipage uitmaakten, en daaronder de kapitein en stuurliedenzijn omgekomen. Onlangs is uil de Clyde eene lading ijzeren doodkisten naar de West- Indiën gezonden. Een artikel in het United service Magazine behandelt eene in ver scheidene opzigten gewigtigc vraag, namelijk die van den invloed der per cussie-geweren op den gezondheids-toestand en zelfs op dc strijdvaardigheid der soldaten. Gelijk men weet, heeft sedert de invoering der percussie-sloten nog geene Europesehe Mogendheid een grooten oorlog gevoerd, uitgenomen de Franschen in Algerie; maar juist daar meent men allengs te hebben opge merkt, dat in de hospitalen ziekten voorkomen, die noch door de gewone gevolgen van groote vermoeijenissennoch door den invloed van het klimaat zich laten verklaren. Een geneesheer en chymistDr. van den Broeckheeft reeds in het jaar 1844 aan den Belgischen Minister van oorlog eene memorie ingeleverdbetrekkelijk het schadelijke der percussie-slotenwegens de kwik- zilverdamp die bij de losbarsting wordt ontwikkeld. Hij heeft aangetoond dat in 40,000 perenssie-dopjes niet minder dan een Ned. ffi kwikzilver is besloten, welks damp slechts ten deele in dc lucht vervliegt, doch gedeeltelijk door de troepen wordt ingeademd of zich aan hunne kleederen blijft hechten voorts heeft hij doen zien, dat bet nedcrslaan van den damp van slechts 15 per cussie-dopjes het kwikzilver op eenige kleedingstof reeds voor het oog zigtbaar maakt. FRANKRIJK. PARIJS12 Februarij. Dc Minister van Oorlog heeft aan de Kamer van Afgevaardigden een sup plementair crediet aangevraagd van 25,500,000 fr. op de begrooting van 1846, buiten de reeds toegestane credieten, en wel om vooreerst daardoor de meerdere manschappco uit te rusten en te bezoldigen, die thans in Algerie noodig zijn, en ten tweede om paarden en muilezels aan te schaffen. De toegestane credieten waren daarop berekend, dat er slechts 60,000 man in Algerie zouden benoodigd zijnmaar thans had men er bijna 100,000 noo dig; voorts moesten er 1500 paarden en 1500 muilezels aangeschaft wor den om de geleden verliezen in den laatsten veldtogt te dekken. BELGIE. BRUSSEL, 12 Februarij. De Minister van Finanliën heeft aan de Kamer der Vertegenwoordigers een wetsontwerp ingediendwaarbij aanmerkelijke veranderingen in de wet om trent de snikerbelasting worden voorgedragen. De accijns op de ruwe beet wortel-suiker wordt aanmerkelijk verhoogd en gebragt op 38 fr. per 100 N. ffiook wordt verhoogd de afschrijving van verschuldigde belasting voor uit gevoerdegeraffineerde suiker, waardoor ook de uitvoer van beetwortel-suiker mogelijk zal worden. Die afschrijving namelijk zal bedragen voor melisbroo- den en blanke lompen 62 fr. per 100 N. ffi, en voor mindere soort 45 fr. van suikerriet vervaardigd, en 38 fr. uit beetwortels. Deze laatste bepaling is echter slechts voorloopig, kunnende de Regering die verminderen indien het bleek dat de suikeraccijns minder dan 3,000,000 fr. opbragt. De wet zou met 1° Julij in werking komen. Dit ontwerp evenwel schijnt gecnen bijval bij dc belanghebbenden te vin den, omdat men het als zeer ongunstig voor dat vak van nijverheid be schouwt. De ontvangsten op de Spoorwegen in 1845 zijn geweest 12,290,107.70 fr., dus 1,154,056.3 fr. meer dan in 1844.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3