den lantstcn togt van Abd-el Kader geschreven is en -waarvan het belang rijkste eerste gedeelte van den volgenden inhoud is: Wij hebben eindelijk onze winterkwartieren betrokken bet leger bad daar behoeften aan: het was uitgeput. Sedert veertien jaren neem ik aan den oorlog in Africa deel, maar nimmer heb ik een veldtogt bijgewoond, die grooter vermoeijenis en minder gevolg heeft opgeleverd. Alle uitrusting- en karnpements-voorwerpen zijn in den cllendigstcn staat; bet is grievend onze manschappen aan te ziendie nagenoeg geen schoeisel of kleeding meer bezittenin de hospitalen en ambulances zijn de zieken on telbaar; onze ruiterij is als het ware vernietigd, zijnde de paarden van ver moeijenis en honger gestorven, de konvooijen zijn, bij gebrek aan muilezels, nagenoeg niet te verrigten. Onze arme soldaten zijn als altijdbewonderenswaardig in gelatenheid moed en zelfopoffering geweestmaar wat konden zij doen bij de vervolging van een onbereikbaren vijand in een land zonder schuilplaatszonder hulp bronnen, bijna zonder bewoners; vcrpligt. om in het gestrengste jaargetijde, na versnelde marschenin den modder te slapen naauwelijks iets hebbende om zicb te voeden en blootgesteld aan een luchtgestel, welks snelle overgan gen onverduurbaar zijn Het is niet met voetvolk, maar met ligte ruiters, zoo als de zijne, dat men den Emir vervolgen moet. Indien men daartoe overging, zou hij of zich wel wachten om zicli van de grenzen van Marocco te verwijderenuit vrees van afgesneden en gevangen genomen te worden, of zijne vermetelheid zwaar boeten. De inlandsche stammen zonden zich dan rustig houden. Deze worden toch alleen door zijne zendelingen of door hem tot geestdrijverij opgewonden. Aan zich zeiven overgelaten, zijn zij te zwak, te nietig, te arm om iets we- zentlijks tegen ons te ondernemen. De staat van zaken is thans zoodanig, dat, indien men mij kwam verha len, dat Ahd-el-Kader de vlakte van Medidja [nabij de stad Algiers] door kruist bad of onder de muren van Constantine verschenen was, ik daarover geenszins verwonderd zou zijn. Niets verhindert hem daarin en door zulke overwachte slagen houdt bij onder zijne aanhangers de begoocheling in stand, die zich aan zijnen naam hecht. ITALIË. ROME, 26 Januarij. Het Ministerie van Finantiën heeft met het buis Tollonia eene staals-lee- ning van 2,000,000 scudi gesloten, en wel onder zeer voordeelige voorwaar den. Zoo men wil zou deze leening gedaan zijn om te voorzien in de bui tengewone onkosten, te maken voor de vermeerdering der Pauselijke kara- biniersmet de helft der tegenwoordige manschappen. ZWITSERLAN». BERN, 3 Februarij. De volksvergaderingen zijn den lsten dezer bijeengekomen, om te beraad slagen over bet door den Grooten Raad van dit kanton genomen besluit ten aanzien eener herziening der staatsregeling. Door den Grooten Raad was bepaald, dat uit bun midden eene Commissie zou benoemd worden, met dat werk belast, doch het volk heeft met 2,400 tegen 1000 stemmen beslist, dat die herziening door eene constituerende vergadering geschieden zoube staande uit leden door hen zeiven verkozen. PREISSESi. DUSSELDORP, 10 Februarij. Een buiten deze stad gelegen oud bastiondoor hetwelk het goederen spoor naar Elbcrfeld loopt, is in dezen nacht plotseling, tegelijk met dat gedeelte spoorweg, een vaam diep gezakt. In de gemeente Paffrath beeft het zeldzame verschijnsel plaats dat een met hoornen beplante hoogte iederen dag al meer en meer wegzinkt, zoodat dc bewoners dier streek reeds over de toppen kunnen zien welke voorheen vele ellen boven hen waren. Den 9üen stonden hier door het wassende water, weder verscheiden stra ten onder. Den 8sten was de Main te Frankfort ook weder op het punt om het lager gedeelte der stad te overstroomen. Op het gebergte was in de laatste dagen veel sneenw gevallen. FRANKRIJK. PARIJS, 10 Februarij. Bij het aanbieden van het adres van antwoord der kamer van Afgevaardig den heeft Z. M. het volgende geantwoord: Ik ontvang dit adres met eene zeer wezentlijke voldoening. Ik acht mij gelukkig van daarin eene zoo schitterende betuiging te vinden van de onder steuning, die gij aan mijne regering verleent, en van die opregtc en stand vastige medewerking, welke te gelijk de grondslag harer kracht en de waar borg van alle onze vrijheden is. De openbare meening erkent meer en meer. dat het door den geregelden gang en de volkoniene overeenstemming van al de staatsmagten is, dat Frankrijk dien trap van voorspoed bereikt heeft, waarmede het mij zoo aangenaam is, u zoowel als mij zeiven geluk te kunnen wenschen. Ja, mijne heeren, met een streelend gevoel druk ik jegens u mijn vertrouwen in de toekomst van ons Vaderland uit. Dat vertrouwen versterkt zich door de gevoelens, die gij mij thans hebt geopenbaard en het voorspelt mij, dat die overeenstemming, onder de toekomstige geslach ten voortdurende, voor deze steeds dat altijdtoenemend welzijn zal doen heerschenin welks genot zich thans onder onsal de standen der maat schappij verheugen. Zoodanig is sedert langen tijd de wensch van mijn hart, het doel mijner pogingen en het zal mijne zoetste belooning zijn, tc mogen hopen, dat mijne loewijding tot het verzekeren van de weldaden daarvan aan mijn Vaderland zal hebben bijgedragen." Uit het door den Gouverneur der bank opgemaakt verslag wegens de verrigtingen dier instelling gedurende het jaar 1845 blijkt, dat de zaken der bank eenen grooten vooruitgang genomen hebben, zijnde het bedrag der opera- tien gedurende het jaar 1845 geweest Ir. 1,490,907,000, een bedrag hetwelk die nimmer hadden bereikt. Den 21sten is in de stad Kamerijk en de omstreken een met insekten vermengde regen gevallen, hetgeen in den wintertijd een uiterst zeldzaam verschijnsel is. In de kleine zeehaven aan het kanaal, Fécamp, is een huis van drie ver diepingen eensklaps ingestortde oorzaak schrijft men alleen aan gebrekkige bouworde toe. Een jonge vrouw en een kind zijn er bij omgekomen en slechts eenige oogenblikken te voren hadden twintig visschers het huis verlaten. De Constitutionel meldt, dat wegens de verontrustende berigten door de Regering uit Algerie, bijzonder uit de provincie Constantine ontvangen waar Abd-el-Kader zich op het onverwachts vertoond heeft, de Hertog van Aumale binnen weinige dagen daarheen zou vertrekken. Bij voortduring worden troepen en paarden naar Algerië overgevoerd. LIMOGES, 8 Februarij. Het huis van den Markgraaf de S'. Leger, eenige maanden alhier overleden, en waarin men reeds 126,000 francs had gevonden bij partijen in meubelen verborgenis heden de gchcele slooping nabij. De zestien erfgenamen hebben de slooping boven den verkoop verkozen, en men zegt dat ze wel hebben ge daan want dat men reeds een som van ruim 60,000 francs in goud ook bij partijen verborgen in de dikte der balken of der muren, tusschen de zol ders onder de vloeren en elders heeft gevondenen nog steeds gaat men met zoeken voort. RELGIE. BRUSSEL, 10 Februarij. In de kamer van Vertegenwoordigers is thans aan de orde van den dag dc beraadslaging over een supplementair erediet van 453,000 fr. door het Minis terie van Oorlog aangevraagd voor het sloopen der vestingwerken te Hasselt, het voltooijen van die werken en den herbouw van bruggen te Audenaerde en voor het herstel der verdedingswerken te Aerschot. Daarentegen zullen ver kocht worden militaire gronden te Hasselt, Meenen, Audenaerde en te Gent, en de aardstrook en het glacis die het lront beslaan van de voormalige citadel der laatsgenoemde stad. STARS IBERICT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen het Kohier der Grondbelasting op de Ge bouwde eu Ongebouwde Eigendommen over het jaar 1846, hetwelk op den 6den dezer maand is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ont vanger verzonden. DU RIEU, Leyden12 Februarij 1846. Ter ordonnantie van dezelve v. PUTTKAMMER. AKADEMlE-BflErWS.- LEYDSCIIE IIOOGESCIIOOL. PROGRAMMA Certaminis Literarii in Academia Lügdüno-Batava die ix Febr. a. 1846 indicti. Ordo Theologorum Academiarum hujus regni civibus et Athenaeorum alumnis quaestionem proponit sequentem Quurn nondum inter se viri docti de eo consentiantutrum postrema verba Evany elii Marei XVI920, genuina an spuria sintpericulum fiat, rationes et argumenta, quihus alterutra sententia evidenter probe- turin medium afferendi. Ordo Disciplinarum Mathematicarum et Physicarum Academiarum hujus regni civibus et Athenaeorum alumnis quaestiones proponit sequentes: E Mathcsi. Theoria de corporum rotantium axibusquos vocant axes principales et axes permanentes, dilucide et accurate explicetur et nonnullis exemplis illuslrelurratione habita investigationumquibus recentiores Mathema tici banc Dynamices partem elegantius tractaremagisque amplificare sibi proposuerunl. E Disciplinis Physicis. Crustaceorum in aquis dulcibus nostrae Patriae viventium recensean- tur speciesodditis observationibus anatomicis ah auctore institutie. Ordo Jureconsultorum d. 8 Febr. 1845 proposuerat quaestionem: Quatenus Jure Gentium, turn Naturali, turn Europaeo, aquae gentis sunt, cujus territorium alluunt? Ad hanc quaestionem duae Ordini oblatae sunt commentationesutraque Bynkershoeckii verbis inseripta, una his: Argumentum adgredior, quod anon unius belli causa fuil, ac de quo etiam ab viris eruditis vario marte «certatum est." His verbis altera: »Sed sein' cur tam varie? aliquos amor patriae, aliquos adblandiens commerciorum lihertas, aliquos adulatioali quos, tandem indicia publico praemia scduxerunt." In utraque voluntntem,

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3