BUlTJÏÏjNLAjNDSCHE BERIGTEIV. aanmerkelijke schade hebben ondervonden, cn zich in der tijd hebben geadres seerdom vergoeding; dat na zorgvuldig onderzoek, bij uitgebreide staten geverifieerd, de schade bedraagt: In de Provincie Noord-Braband504,052.35 Zeeland- 758,849.48^ Limburg- 40.674.21i te zanten ƒ1,303,576.05 De Regering oordeeltdat, indien biertoe ecne som van 600,000 wordt bestemdom na aftrek der gemaakte kosten van opneming en taxatiedie welligt zes of zeven duizend gulden zullen bedragen, onder de belanghebben den, in evenredigheid van elks geleden en getaxeerde schade, te worden ver deeld daardoorzooveel de omstandigheden dit toelaten aan een lang be staand bezwaar zal worden te gemoet gekomen. Dat het gesehikste middel hiertoe zou zijn bet bedrag, hetwelk berekend kan worden niet benoodigd te zullen zijn van de sommen, die bij de wet van den 10dca Februarij 1844, voor den achterstand over 1840 en vroeger zijn toegestaan, waardoor zonder eenige nieuwe toevoeging van middelen en zonder dat de opbrengsten der cvengemelde wet meerder zullen bezwaard worden deze uitgave zal kunnen worden gedekt, op de wijze bij art. 2 der voorgc- dragene wet omschreven. In de zitting van heden is ingekomen eene brochure van den Wel Eerw. Heer van Leeuwen, Predikant te St. Antonie-polderbetrekkelijk de voor gestelde wet nopens de behoeftigen. Daarna iszonder eenige beraadslaging en met algemecne stemmen aange nomen het ontwerp-adres aan den Koning, in antwoord op de kennisgeving van het overlijden van den eenigen zoon van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. Dat adres luidt aldus «Sire! Met smartelijke gewaarwording ontvingen de Staten-Generaal van Uwe Majesteit de kennisgeving van het overlijden van den Prins Willem Frederik Nicolaas Alberteenigen zoon van Uwer Majesteils beminden broeder Prins Frederik der Nederlanden. Steeds het levendigste belang stellende in het lief en leeddat het Ko ninklijk Huis wedervaart, betuigen wij Uwer Majesteit onze opregte deelne ming in de regtmatige droefheidwelke dit onverwacht en treurig sterfgeval bij H. D. beeft opgewekt. «Innig gevoelen wij al het grievende van dit verlies voor het geschokte hart der geëerbiedigde Ouders, cn geheel de Natie deelt met hare Vertegen- woord igers in dat leedgevoel. «Wij smeeken de Voorzienigheiddat Zij de noodige kracht aan de diep bedroefde Ouders schenke, om deze zware beproeving met Godsdienstige on derwerping te dragen en dat Zij genadiglijk de wenschen verhoorewelke een getrouw volk voor het heil van Uwer Maj. persoon cn van het geheele Koninklijke Huis koestert." Dat adres zal worden verzonden aan de Eerste Kamerom wanneer het aldaar zal aangenomen zijndoor de Commissiewelke het ontworpen beeft waarbij zich de Heer Telting zal voegen alsmede door eene Commissie der Eerste Kameraan Z. M. te worden aangeboden. Niets meer aan de orde van den dag zijnde, wordt de zitting onbepaald gescheiden. Morgen zullen de Afdeelingen der Kamer, het onderzoek over het ontwerp van wet nopens de Burgerlijke Pensioenen voortzetten. AMSTERDAM, 11 Februarij. Op aanzoek van de Deensche Regering hebben zich voorleden jaar de Iloofd-Ingcnieur van den waterstaat Beijerinck en de Ingenieur J. A. Beije- rinck belast met bet onderzoek van de plannen eener vergrooting en verbe tering van de havens van Huzum in het Hertogdom Sleeswijk. Beide die Ingenieurs hebben die Commissie volbragt en zijn in December van hunne reis teruggekomen. Thans verneemt mendat het Z. M. den Koning van Denemarken heeft behaagdbeide die Heeren te benoemen lot Ridders van de Dannenbrogs-Ordc. UTRECHT, 10 Februarij. - Op den 24slcn Januarij jl. is alhier bij eenen horologicmaker door een per soonals metselaarsknecht gekleed, valschelijk voorgevende namens een be kenden metselaarsbaas te komeneen Ned. bankbriefje van 25 tegen con tanten verwisseld. Dit briefje, later door dezen in betaling gegeven, is weldra gebleken valsch te zijn en met eenige oplettendheid dadelijk van de echte te onderscheiden, zijnde klaarblijkelijk met de pen nagemaakt en bevat tende verkeerd gespelde woorden cn namen. Terwijl van wege de justitie na sporing werd gedaan, is in den avond van den 7den dezer, ten huize van den bovenbedoelden horologiemakerdoor een jongetje afgegeven een doosje met potlood aan denzelven geadresseerd, hetwelk bleek te bevatten de juiste som van 25 en een stuk papier, waarop met potlood onder anderen geschreven was: wees op een anderen tijd voor zig tiger." Het jongetje zeide, dit doosje ter bezorging te hebben ontvangen van een' lieer, die op den hoek van een naburig steegje stond te wachten; doch zoo als te denken is, was deze Heer, bij de terugkomst van den jongen, vergezeld van een winkelbediende, niet meer te vinden. De Heer Reindre, buiten de Waardbarricre alhier, had in het afgeloo- pene najaar een stuk land met aardappelen, welke aardvruchten, even als overaldoor de ziekte waren aangetasten als onbruikbaar werden wegge worpen. Hij had echter een gedeelte in den grond gelaten cn ook deze als verloren beschouwd doch hoe groot was zijne verwondering dezer dagen toen hij de in den grond gelaten aardappelen niet alleen zuiver en goed maar ook uitmuntend van smaak bevond. Hij heeft ze gedeeltelijk voor eigen gebruik behoudengedeeltelijk voor poters gebruikt en weder aan den vruchtbaren grond toevertrouwd. Te bejammeren is het, dat men niet meer de zieke aardappelen in den grond heeft gelaten. NIJMEGEN, 8 Februarij. De Officier van Justitie te Nijmegen heelt in onze Provinciale Courant aan gekondigd, dat het door verschillende dagbladen verspreide geruchtdat er te Valburg, in Overbeluwe, een manslag en nog wel door eenen zoon op zijnen vader zoude gepleegd zijn, van allen grond ontbloot en ten eenenmale valsch is. De hoop op eenen aanhoudenden val des waters is niet verwezentlijkt daar hetzelve sedert gisteren eenen nieuwen was beeft bekomen. Het tegen woordige vriezende weder zal intusschen naar alle waarschijnlijkheid, den val des waters spoedig bevorderen. ZUTPFIEN, 9 Februarij. De Burgemeesters van Groenlo en Vrede (Pruissen) hebben eene onderhan deling aangeknoopt, ter zake van eenen aan te leggen grindweg tusschen die beide plaatsen. -— Woensdag den lldcn dezer is aanbesteed het bouwen eener nieuwe Roomseh-Katholijke kerkop de zoogenaamde Hassingkampbuurschap Bel trum, gemeente Eibergen (kerkelijk onder Groenlo). Het is iu de omstreken dezer stad droevig gesteld met het hooge water; vooral hebben de gemeenten Brummen en Voorst daar veel schade bijde eerste door het overloopen van den Kanonsdijk, de tweede door de doorbra ken in den Voorster-winterdijk. Bij het voortduren van den hoogen water stand zal het winterzaad wel grootendeels verloren zijn. ENSCHEDE, 6 Februarij. In den nacht van den 3den is hier afgebrand de Callicots fabrijk van den Heer Reigers. De brand nam spoedig in hevigheid toe, vooral door gebrek aan water. Het woouhuis is, hoewel beschadigd, behouden kunnen worden. Zoo men verneemt waren het gebouw en de koopmansgoederen tegen brand schade verzekerd. LEEUWARDEN, 10 Februarij. De verkooping van het Kabin et van Schilderijen enz., waaronder vele van beroemde oude en levende meesters, nagelaten door Jhr. V. R. Vegelin van Claerbergen zal alhier op Maandag den 6(l<:" April e. k. cn volgende dagen in het openbaar gehouden worden in de grootc zaal van den Heer van der Wielen. Allezins verdient de veiling dezer uitmuntende verzameling door de kunstkoopers cn beminnaren van de Nederlandsche Schilderkunst bezocht te worden, welke daardoor tevens in de gelegenheid zijn hunne kunstmin te voldoen met het bezoeken ook van eenige andere schoone verzamelingen waarin men onder anderen zeer beroemde stukken van Van der Kooi, Ilobbe- ma, de Boer en anderen aantreft. TiOERMONDE8 Februarij. Door de Arrondissements-Regtbank alhier is een reisbediende van een huis te Roiterdam, die in een herberg te Gennep gezegd had, dat de kleine dieven gehangen worden en men de grootste liet loopen, en daarbij had gevoegd: dat ziet men aan den Minister van Halldie de grootste schelm van ons land is veroordeeld tot eene boete van 25 en in de kosten. VEREENIGOE STATES.' Een inwoner van Louisiana heeft bij uitersten wil de vrijheid geschonken aan 600 slaven die hij bezat. Zijne erfgenamen hebben dit testament aan gerand, maar het Opperste Geregtshof van het land heeft bet geldig verklaard en gehandhaafd. De beweging voor de vrijlating der slaven duurt voort. In de Staten waar slaven zijn, vlugten ze bij menigte naar die waar de slavernij is afgeschaft. Dit baart groote onrust en lokt geweldige maatregelen uit bij de eigenaars van slaven. Te Lexington, in den staat Kentucky, gaf zekere Clay een dagblad uit, ter gunste van de afschaffing der slavernij en na een vergcefsch verzoek van de voornaamste ingezetenen om zulks te stakenhebben deze eene Commissie van 60 personen benoemd om die drukkerij des noods met geweld te doen sluiten. De Heer Clay door ziekte afwezig zijnde, hebben de overblufte be dienden de sleutels overgegevenen de pers is met al het materieel in wei nige uren op wagens geladen cn naar Cincinnati vervoerd. Te George-stad is een dergelijk geval gebeurd met een dagblad door Metho disten leeraars uitgegeven. Zoo worden in het land der vrijheid de pogingen tot afschaffing der sla vernij ondersteund ALGERIE, Ten zuiden van Tenez heeft men een kolenmijn ontdekt; de bovenste schil fers waren niet brandbaardoch naarmate men dieper kwam werden de kolen beter, en daar dit blijft toenemen hoe dieper men graaftdoet deze ontdek king een goeden uitslag verwachten. Het Fransche dagblad La Presse deelt den volgenden brief mededie zoo het zegt, van een in Africa dienend hoofd-officier afkomstig cn reeds vóór

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2