BTJITEJSLAJN'DSCHE BERIGTEJV. OOST-IH9IE. BATAVIA, 22 October. lieden is in bet Gouvernements paleis Weltevreden overgebragt, het onlangs uit Nederland aangevoerde afbeeldsel van Z. M. Koning Willem II, vervaar digd door den Hofschilder J. B. van der Hulst. Z. 51. wordt levensgroot en ten voeten uit voorgesteldomhangen met den koninklijken mantel en om geven van de verdere attributen dei' koninklijke waardigheid. Dit portret is bestemd om geplaatst te worden in de Vergaderzaal van den Baad van Indië. Op den 28stc0 Junij is cene Slagindanaosche zeerooverspraauwdoor een Inlandschcri beambte der residentie 51enado, den ftlajoor üjacka van Limbolto, overvallen en vcrmecsterd. De roovers hadden zich met hun vaartuig naar den wal begevenom zich van water te voorziendoch waren aldaar spoedig ontdekt en door den 5Iajoor Djacka kort daarna met drie praauwen aangetast; daar zij zich niet wilden overgevenhebben allen hel leven verloren. Ecn-cn-twintig geroofde menschendie in eenen deerniswaardigen toestand in het vermeesterde vaartuig werden aangetrolfen, hebben daardoor hunne vrijheid terughekomen. VEREENIGDE STATEN. NEW-YOBK, 11 January. Er zijn ten opzigte van de zaak van Oregontwee voorstellen hij de Ver tegenwoordigers gedaan. Ten eerste om dadelijk maatregelen te nemen tot bet bezetten van het grondgebied, en ten andere om de overeenkomst wegens het gemeenschappelijk bezit aan Engeland op te zeggen. Het eerste is aan on derscheidene commission verzonden. Ten opzigte van het tweede heeft men besloten de zaak nog eerst door eene Commissie te laten onderzoeken en dan deswegens nader te overleggen. Dr. Theophilus Kocli een onvermoeid geoloog van Göttingcn heelt dezer dagen in den staat van Alabama bij de stad Cliamba op een diepte van ruim 1,100 voeteen volledig geraamte gevonden van een slang uit de voorwereld ter lengte van 114 voet. EUSLAN». PETERSBURG, 19 Januarij. Z. 51. heeft gedurende zijn laatste verblijf te Warschau veel gunstbewijzen betoond aan onderscheiden personenwier namen in de openbare dagbladen worden bekend gemaakt. Gisteren Zondag is de verjaardag van de Koningin der Nederlanden, in de groote Kapel van bet winterpaleis in bijzijn van den Keizer en de leden van tiet Keizerlijk gezin plcgtig gevierd. Een dei' aanzienlijkste grondbezitters van Lijfland is bier aangekomen met bet verzoek aan de Keizerlijke Picgering, om de goederen van den Protes- tantsclien Lijflandschen adel aan te koopen, en dan aan de bedoelde edellieden de vrijheid te verleencn naar Duitschland te vertrekken en zich daar te ves tigen. De sterfte onder het vee in de zuidelijke Gouvernementen is zeer aan zienlijk de runderpest sleept een groot aantal hoornbeesten weg. SEMNJE. MADRID23 Januarij. Er is cene Commissie benoemd om voorslagen te doen ter hervorming van ons zeer gebrekkig 5Iuntwezen. Zoo bier als in gansch Spanje ziet men naauwlijks nog Spaansche zilveren munt in omloop. De zware daalders zijn verdwenen en in hunne plaats ziet men overal Fransche vijf frankstukken. De reden ligt voor de hand; sedert 1823 wordt die munt in Spanje toegelaten legen 19 koperen realenterwijl zij slechts 17J koperen realen waardig zijn. Het gevolg is dat liet zware Spaansche geld in de Fransche munt wordt ver smolten en al bet zilver dat de Spaansche mijnen opleveren op die manier onder den Franschcn stempel geraakten men geen andere Spaansche munt als goud bier in omloop ziet. De Heer Madoz voormalig afgevaardigde, een zeer vrijzinnig man heeft alhier eene aanzienlijke Boekdrukkerij opgerigt, uit welke de kostbaarste en belangrijkste werken te voorschijn komen. Onder dezen neemt eene eerste plaats in een prachtig aardrijks- en staatshuishoudkundig woordenboek van Spanje en zijne koloniëneen werk dat Spanje niet minder dan den vervaardiger eere aandoet. De Heer 5Iadoz arbeidt aan dit even zoo omvattend als juist en goed geschreven werk sedert ongeveer vijftien jaren, behalve een zeer groot aantal medewerkers die hem daarbij ondersteunen. Alle regeringen die elkander sedert dien tijd zijn opgevolgd, alle gemeentebesturen geestelijke en weten schappelijke vereenigingen hebben hunne archiven voor hem opengesteld. Naar bet eerste deel te oordeelenheeft de Heer 5Iadoz gewis het beste werk van dien aard geleverd dat in Spanje is verschenen. ITALIË. R05IE, 21 Januarij. In de aanspraak welke de Pans bij gelegenhetd van bet bonden van bet geheim consistorie, tot de vergadering van Cardinalen gerigt beeft, werd door hem de Koningin Isabella genoemd, als behcerscheres van Spanje en Indie, hetgeen dus eene erkenning van haar is. Ook heeft hij gesproken van liet bezoek des Keizers van Rusland, cn er bijgevoegd, dat hij rekenende op de regtvaardigheid van dien Vorstde begonnen onderhandelingen omtrent de godsdienstvrijheid der Katliolijken in Rusland tot een gewensebt einde hoopte te brengen. De Vicaris-Generaal heeft aan de bevolking van onze stad bekend ge maakt, dat er eene godsdienstoefening van 9 dagen in eene der keiken zal gebonden worden, om God te bidden voor de uitbreiding van bet Kathol icis- mus in Engeland. Die slechts eens de kerk bezoekt krijgt een aflaat van 300 dagen, maar die het ten minste vijfmaal doet, een vollen aflaatmits den biechtstoel bezoekende en de communie gebruikende. Zoo als gemeld is, had de Keizer van Rnsland aan den Paus eén gou den Christusbeeld ten geschenke gegevenhangende aan een kruis Van lapis lazuli met eene kroon van diamanten; tot tegengeschenk heeft hem de Paus vereerd met de reliquiën van den H. Nikolaas, den patroon van Rusland. MODENA, 25 Januarij. Eergisteren is onze regerende Hertog Frans IV overleden. Genoemde Aarts hertog van Oostenrijk was den 61'™ October 1779 geboren cn heeft alzoo eenen ouderdom van ruim 66 jaren bereikt. De verdragen van 1814 en 1315 stel den hem in het bezit van het Hertogdom Slodena, en den 1 JA'" November ontruimde hem zijne inoederdoor haar overlijden, ook die van 5ïessa en Carrara. Tot op zijn' dood is bij volstandig blijven weigeren bet Huis van Orleans als regtmatigen bezitter van den Fransclien troon te erkennen. Zijn opvolger is zijn zoon Frans, geboren den lstc" Junij 1819, door zijn, op den 30sten 5Iaart 1842, aangegaan huwelijk met Prinses Adclgundc van Beijcrcn, Schoonzoon van Koning Lodewijk van Beijeren. ZWITSERLAND. LUCERN, 27 Januarij. De moordenaar van den Heer Leu Jacob 5Iüller, is door de gewone regt- bank ter dood veroordeeld. Hij is van dat vonnis niet in appel gekomen maar heeft verzocht dat hijin plaats van geguillotineerdmogt doodge schoten worden. Dr. Steiger, thans teWinterlhnr in Zurich woonachtig, was bijna liet slagtoffer van eene list gewordenom hein in handen te krijgen. In den nacht namelijk van den 24slen hield een rijtuig voor zijne deur stil en ver zocht de voerman hem, naar cene zieke mede te gaan, die op eenigen afstand van de plaats woonde. Gelukkig had zijne vrouw achterdocht, lichtte in het rijtuig en zag er twee in mantels gewikkelde personen in zitten. Dr. Steiger ging dus niet mede. Des anderen daags deed men onderzoek naar dien voorgewende zieke, en vernam dat die op de aangeduidde plaats niet te vinden was. 18 E IA E IS EIV. MUNCHEN, 27 Januarij. Uct voorstel van den Prins van Wredeom den 5linistcr von Abel in staat van beschuldiging te stellen, wegens den verkoop van bet bier beneden den van staatswege bepaalden prijs, is in de Rijksraad met 21 tegen 12 stem men verworpenhoewel algemeen als bewezen werd aangenomendat bij de staatswet geschonden had. ENGELAND. LONDEN, 30 Januarij. In het Lagerhuis is eergisteren de wet van het toestaan van 50,000 voor het aanleggen van groote werken in Ierland voor de derde maal gelezen. O'Connell heeft pok die wet ondersteund, maar tevens te kennen gegeven, dat het 5Iinisterie niet meenen moest nu voor Ierland genoeg gedaan te hebben. Het verslag van de zittingwaarin de 5Iinister Peel hét door de Regering voorgesteld handelstelsel had ontwikkeld, welke te middernacht was afgeloo- pen en door de Times is medegedeeldwas den volgenden dag te Bristol reeds ten 61 ure des morgens hekend. De afstand van Londen tot Bristol is 46 mijlen, ruim 15 uren. Dit is een der wonderen van de drukpers cn van de snelheid van het vervoer langs spoorwegen. 51cn zou zich moeijelijk een juist denkbeeld kunnen vormen van de nieuws gierigheid van het Engelschc publiekom het verslag te kennen van de haiidelshervormingwelke door Sir Robert Peel aan het Parlement is voorge steld. Dingsdag avond waren de distributic-bureaux der avondbladen letterlijk belegerd. Deze nieuwsgierigheid hccrscht ook in alle groote steden. De bla den die na liet vertrek van den pöst en spoortrein hel licht zien hebben bijzondere treinen afgezonden op de liniewelke door Birmingham5Ianclies- tcr cn Liverpool gaancn zoo zijn 54,000 exemplaren van die bladen bin nen weinige minuten verdeeld ot liever weggenomen geweest. Hier cn in het gelieele land is de prijs der granen gevallen, en dus ook die van het brood. Indien het weder zoo zacht blijft als thans, zullen de graanprijzen steeds dalende blijven. 5Ien berekent dat er thans 2,900,000 mud tarwe in de entrepots van liet Koningrijk voorhanden zijn, dat het dubbel is van hetgeen er voorleden jaar was. Ook de Theems is huiten zijne oevers getreden en heeft veel laag land hij Windsor onder water gezet. Uit verscheidene andere streken ontvangt men mede herigten van overstroomingen. Het ijzer houdt zichondanks de gcldschaarschle op goeden prijs, het is voor de smederijen en ijzcrhandelaars nooit zoo gunstig geweest. Er zijn gisteren partijen afgedaan van minder dan 100 ton tot 80 sb. contant, doch er is ook voor 85 verhandeld en zelfs tot 37 op 4 maanden crediet. Dezer dagen heeft een jong hoerepaard dat op den Colchester spoor weg had welen te komen, verschrikt door het naderen van eenen stoomtrein,

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3