LEYDSCHE COURANT, s 1846. MAANDAG, 2 FEBRUARIJ. BINNEN LANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag kamt Zaturdag avond uit. De Prijs dor Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 31 Januarij. Z. M. de Koning heeft uit de beroemde verzameling van schilderijen van Mejufv. Hooffman, die door den Heer Nieuwenhuyzen is aangekochtvoor Hoogstdeszelfs galerij nitgekozen drie van de uitmuntendste stukken uit de Hollandsche en Vlaamsche schilderscholen te weten de schilderij van Hobbe- madie eene Europesche vermaardheid heeft verkregen voorts de beeldtenis van Maria de Medicis, door Rubbens, en de beroemde Vlaamsche bruiloft van David Teniers, waarvan eene plaatdruk door Labas bestaat, Den 16den Februarij e. k., zal aan het Eocaal van het Departement van Marine worden aanbesteed de leverantie van 36,650 Ned. ponden staafijzer, ten behoeve van's Rijks betonning over den jare 1846. De voorwaarden lig gen ter lezing aan het gemelde locaalalsmede bij de Directeuren en Com mandanten der Marine te Vlissingen en Willemsoord, en bij de Directiën der Marine te Amsterdam, Rotterdam en Hellevoetsluis. Den 14den Februarij des voormiddags ten 10 ure zal te 'sGravenhage in den Nieuwen- of Schutters Doelen, bij opbod en afslag de herverpachting plaats hebben van tollen op 'sRijks groote wegen, onder anderen, die onder Wassenaar, bij den Haag, bij het Haagsche Schouw, Oegstgeest, Sassenheim, LisseIlillegom en de Vink. In Schieland is de waterstand vrij hoog gestegen en eene kade bij Nieuwerkerke doorgebroken. De rivieren zijn ook sterk gezwollen. De Waal voor Nymegen, welke vóór 8 dagen ter hoogte stond van 2 el 73 duim, is allengs tot 5 el 46 duim gewassen. Het water staat daar ver over de kade de veerdam aan de zijde van I ent is overstroomdzoodat er thans een dubbel veer is, eerst met de gierbrug tot het zoogenoemde vak en van daar met de pont naar Lent. 'sGRAVENHAGE, 30 Januarij. Z. M. heeft het ontworpen plan tot het aanleggen van eene haven te Sche- veningen goodgekeurd. Z. M. heeft Jhr. Mr. H. J. C'aan benoemd tot Staatsraad in buitengewone dienst. Onder andere giften heeft H. M. de Koningin ƒ40 geschonken aan het Vrouwen-Genootschap Dorcas te Vlaardingen; ƒ30 aan de Damesvereeniging te Ede, en een prachtvol geschenk voor de loterij ten behoeve der armen te Nymegen. De volgende ontwerpen van wet zijn nog bij de Tweede Kamer aanhan gig gebleven Op de jagttot regeling van den accijns op de suiker; op de schutterijenomtrent de bewaarschriften in zaken van directe belastingen 15 ontwerpen, tot uitvoering van art. 6 der Grondwet, nopens het stem- en kiesregt; het voorstel van den Heer Nedermeijer van Rosenthal, tot wegvalling strekkende van artt. 130, 131 en 132, en tot vervanging van art. 152 der Grondwet; en voorts nog de ontwerpen van wet betrekkelijk de ondersteuning van behoeftigen; tot opheffing van het fonds voor den landbouw, en de daar- stelling van een veefonds nopens maatregelen tegen de verspreiding van be smettelijke veeziektentot voorziening in de uitgaven ten behoeve van den landbouw wegens bepalingen omtrent de verevening der uitgaven over 1842 tot 1845; tot opheffing van het fonds ter aanmoediging der nationale nijver heid, en eindelijk, betrekkelijk de burgerlijke pensioenen. De Heer Mercier, buitengewoon gevolmagtigde van Z. M. den Koning der Belgen bij het Nederl. Hof, wordt vergezeld door den Heer van der Straa- ten, die met de functiën van Secretaris belast is. Z. Exc. is afgestapt bij den Heer de Witt, in het Hötel de l'Europe. Genoemde Heer zal te zamen met den gewonen Belgischen Gezant, den Generaal Willmar, onderhandelen met de door den Koning benoemde Com missie, beslaande uit de Minister van Buitenlandsche zaken, Fiiiantiën en Koloniën. Tegen van der Toorn c. s. die gedeeltelijk bekend hebben zich aan gcldsnoeijerij te hebben schuldig gemaakt, is geëischt voor twee der beschul- digden geeseling en brandmerk en tegen de derde het zwaaijen van het zwaard over het hoofd en tegen alle drie een nader te bepalen tijd van ge vangenisstraf; na de verdediging der Advocaten is de uitspraak in deze zaak bepaald op aanstaanden Vrijdag, den 6dcn Februarij. Men weet met zekerheid te meldendat ten gevolge der plaats gehad hebbende in hechtenisneming van J. van Ulm c. s., hier en daar, zoo in de stads gracht als op de publieke straatscharenvijlenzigtbaar gediend hebbende tot snoeijing van muntspeciën, gevonden zijn. Eergisteren is op last van een commissaris van policie aangehouden, de persoon van J. II. Isler, vroeger, zoo bij opgeeft, officier van gezondheid, thans logerende in het Lamgroenjuist toen hij bezig was aan een huis in het Lange Voorhout gelden te vragen, en wel op vertoon van valsche stukken, waarop ook een nagemaakt zegel der loge van vrijmetselaren was gesteld welke gelden, zoo hij voorgaf, bestemd waren om zich naar Frankrijk te begeven, en te Parijs zich tot den Koning te wenden. Diezelfde persoon heelt zich ook aan andere huizenonder aanbieding van valsche certificaten of getuigschriften, tot bekoming van gelden, aangemeld, welke gelden toen weder moesten strekken om goed te maken eene reis naar Amsterdam, als hebbende de Handelmaatschappij hem de betrekking vanscheepsdoctoropeen schip dat naar de Indiën zou vertrekkengeschonkenterwijl hij ook ten huize van leden der orde voorgaf, aanspraak op het bekomen van gelden te hebben als behoorende tot, en broeder zijnde van deZeeuwsche loge. Isler, die eerst sedert October 11. uit het verbeterhuis te Hoorn ontslagen is heeft zijn bedrijf zoo ver uitgestrekt, dat hij voor zeker persoon, met wien hij vroeger gevangen is geweestvalsche getuigschriftenvoorzien van valsche zegelsheeft gemaaktmet welke deze naar elders is vertrokkenwaar schijnlijk om daarmede bedriegerijen te plegen. Gisteren nacht is alhier overleden de Heer C. Nolthenius van Elsbroek sedert eene reeks van jaren Ontvanger van 's Rijks Directe Belastingen te dezer stede. Het beroemde schilderijen-kabinet van wijlen den Baron Verstolk van Soelen is, door gunstige beschikking der erfgenamen, voor de kunstenaars en liefhebbers ter bezigtiging gesteld. Naar men verneemt is dezer dagen door de Regering aan eenige ingeze tenen der stad Nymegen, op hunne aanvraag, de concessie verleend tot het aanleggen van eenen spoorweg van Arnhem over Nijmegen op 's Hertogênbosch. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben kwaadwilligen de postkar tusschen Dordrecht en Ossendrecht aangerand en zich van het valies en de brieven meester trachten maken. Zij hadden een touw dwars over den weg gespannen, en terwijl de postillon bezig was dit los te maken, vielen twee kerels op hem aandie hij echter zoo toetakeldedat zij na cenigen tijd het hazenpad kozen; de postillon is er onbezeerd afgekomen, en de policie doet thans onderzoek. AMSTERDAM30 Januarij. Burgemeester en Wethouders in overweging genomen hebbende de bij hen, zoo van de zijde van Geneeskundigen als van de Directie der Policie ingeko- mene berigtenover de gevolgen van het vermenigvuldigen van honden buiten toezigt van Eigenaars, en alzoo het losloopen van zoodanige honden, en het dringende om in dezen te voorzienhebben ten beste der Ingezetenen en afwering van schromelijke gevolgen goedgevondenmet behoud en bij uit breiding van de overige bepalingen ter gelegener tijd thans bereids te bepa len, dat alle honden, welke des avonds na 11 tot één uur vóór het openen der poorten des morgens, en dus des nachts losloopende gevonden worden, van stadswege zullen worden gedoodingaande met 1 Februarij. Het heeft Z. M. den Koning behaagd aan hoofdbestuurderen der Maat schappijtot bevordering der Toonkunsteen Vorstelijk geschenk, en wel eene som van ƒ1000, te doen toekomen, als bijdrage tot het vaste fonds der door de Maatschappij opgerigte instelling, ter ondersteuning van hulpbehoe vende kunstenaars en hunne nagelatene betrekkingen. De funderingwerken voor het stationsgebouw van den IJzeren Spoorweg te Rotterdam zijn heden aangenomen door den Heer M. Vermaes, te Hellevoet- sluis, voor ƒ28,300. DEN HELDER28 Januarij. Gisteren zijn van hier uitgezeild de navolgende schepen: naar Batavia, Ad miraal Tromp, Kapt. A. A. Herman; Fanny, Kapt. C. W. Flens; Josephine Catharina, Kapt. J. A. Andresen. Naar Suriname: van Speyk, Kapt. D. Visser; Suriname, Kapt. R. van der Mey; Noord-Hoi land, Kapt. II. K. Ruyl;

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1