liet bijkoopen van eenige belangrijke werken, de boekerij der school toeneemt en met nul gebruikt wordt. In den winter-cursus worden de lessen in de landhnishoud-, natuur-, schei- en werktuigkunde, natuurlijke geschiedenis, kruid- en wiskunde teer geregeld bijgewoond. Door de welwillendheid van den Hoogleeraar Mulder, is het onderwijs in de scheikunde nog met twee nren in de week vermeerderd. Ook heelt de Heer lector van Cleefl' de school zeer aan zich verpligt, door het opstellen van een handboek voor de Werktuigkunde. De afzonderlijke lessen over den landbouw in de Keerkringslanden, voornamelijk met toepassing op de Oost- en West-Indische koloniënworden door twee der leerlingen bijge woond. Wij tellen op dit oogenblik 17 leerlingenwaarvan 4 uit de provincie Groningen, 2 uit Vriesland1 uit Drenthe, 3 uit Utrecht, 4 uit Zuid- Holland, 1 uit Noord-IIolland, 1 uit Noord-Braband en 1 uit de West-Indiën. In den zomer is het aantal leerlingen altoos iets kleiner, omdat er ook ceni- gen 'zijn, vooral zoons van landbouwers, die alleen de winterlcsscn aan onze school bijwonendoch des zomers de praktijk op hunne eigene woonplaats beoefenen. BUiTEN~LAfll)SCilE BE MIGTEN. NIEUW-ZEEL A NU. Een dagblad van Zuid-Auslralië maakt melding van een nieuw gevecht hetwelk plaats zou hebben gegrepen tusschen de Britsche troepen en het op perhoofd Ueki. De Engelschen waren teruggeslagen en hadden een verlies ge leden van 320 man aan dooden en gekwetsten. De Gouverneur, Kapt. Fitzroy, acht zich in zijne woning niet veilig; hij brengt iederen nacht in de kazerne door. ALGERIE, ALGIERS, 20 Januarij. Abd-el-Kader heeft toch zijne plannen moeten opgeven en is thans gele gerd in de kleine woestijn bij de zoute moeren ten zuidwesten van Mascara. Vele stammen zijn tot de orde teruggekeerd. De rampspoed van de afdeeling van den Generaal Levasseur heeft bewezen, wat onvoorziene gevaren men Ioo- pen kon, met te volharden om 's winters in het Algerijnscbe gebergte te willen oorlogen. Door het stormachtig weder zijn wij zonder tijdingen van den Maarschalk Bugeaud. De afdeeling ruiterij onder den Generaal Jussuf is ontbonden en de verschillende corpsen hebben hunne cantonnementen betrokken om de hun zoo noodige rust te nemen. De Akhlar deelt eenige nieuwe bijzonderheden mede van het onheil der afdeeling van den generaal Levasseur bij Setif. De inwoners dier plaats hebben hunne huizen in hospitalen herschapen. Den 5den dezer ging met den dag een convooi van alle verkrijgbare rijtuigen naar het laatste nachtverblijf der afdeeling heen, om de dooden en stervenden af te balenen is deels dien zelfden deels den volgenden dag teruggekeerd al degenen met zich voerende die het onderwegte El-Melhoen en verder op bad gevonden. De nog zeer uiteenloopende berigten doen vermoeden dat het getal slachtoffers tusschen de honderd en twee honderd bedraagt. Te Setif cn in den omtrek lag de sneeuw twee Ned. ellen hoog, en in de valeijen was die hoogte wel dubbel. Men heeft er uit geleerd dat wat de Arabieren van dergelijke sneeuwstor men verhalengeen oostersche verdichting is. De artillerie is zonder verlies van wapenenmanschappen of trein in vol komen orde te Setif aangekomen. De lieden van dat wapen, waartoe de grootste cn sterkste worden gekozen, hebben, hoeveel zij ook ledenHet toch nog uitgehouden. SPANJE. MADRID20 Januarij. Bij de beraadslagingen over het adres van antwoord op de troonrede in de Kamer van Afgevaardigdenheeft een lid gesproken tegen de nieuwigheden door de Regeringten aanzien van het onderwijs ingevoerdhet afkeurende dat er eene afscheiding gemaakt was tusschen geestelijke en burgerlijke scho len omdat dit onwettig was en er veel geld mede verspild werd. Hij zeide dat de studie in het algemeen en die van de wijsbegeerte in het bijzonder, thans op zeer lagen trap in Spanje stond. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de genomen maatregelen verdedigddoor te kennen te geven dat hij gehandeld had ingevolge de besluiten van de kerkvergadering van Trente. ITALIË. ROME, 14 Januarij. Gisteren werd het feest der talen, door de kweekelingen der Propaganda gevierd. Men maakte een aanvang met de talen der klassieke oudheid der Grieken en Romeinen daarop spraken Italianen Franschen Spanjaarden Portugezen, Duitschers, Engelschen, Schotten, Ieren, Zweden, Nederlanders, Polen, Hongaren, Illyriërs, Bulgaren, Turken, Nieuwe Grieken, Kataloniërs, Maltesers, Hebreërs, Syriërs, ChaldeeuwcnKopten, Arabieren, Aethiopiërs, Georgiërs, Amhariërs, Chinezen, Samaritanen, Armeniërs, Persianen, Albanezen, Sabeërs, Mongolen Kurden en Celten in de talen van hunne stammen en verschillende dialecten. Het feest zou den volgenden dag herhaald worden, daar de zaal der Propaganda te klein was, om alle toehoorders te bevatten, onder welke, behalve een aantal Kardinalen ook nog de meeste alhier aan wezige vorstelijke personen tegenwoordig waren. Den 12(lcn is de Koningin van Napels, juist op den verjaardag van haren Gemaal, van een' Zoon bevallen. Dit is het vierde kind, dat uit dit tweede huwelijk des Konings geboren wordt, welke er slechts één uit zijn eerste huwelijk had, den Kroonprins, geboren 16 Jan. 1836. De tegenwoor dige Koningin is eene dochter van den Aartshertog Karei van Oostenrijk. PRUISSEN. BERLIJN, 25 Januarij. De hoogte der graanprijzen is hier voor de kleinere hakkers zeer nadeel ig. In den laatsten tijd zijn er 40 hunner, die niet meer in staat waren voorraad op te doengenoodzaakt geweest hunne winkels te sluiten en bankroet te gaan. BEIJEREN. MUNCHEN, 21 Januarij. Vóór eenige dagen had de Minister van Binnenlandsche Zaken belooft aan de Kamers een wetsontwerp te zullen indienen, betrekkelijk degenen die gecne zitting in de Kamers kunnen nemenzonder toestemming des Konings. Hij beeft die wet thans ingeleverd, welke echter in geenen decle voldoet, daar niet alleen hofbeambten en openbare ambtenaren, maar ook burgemees ters, advocaten, officieren cn militaire ambtenaren, zich na hunne verkiezing, aan eene nadere goedkeuring des Konings zullen moeten onderwerpen. Het door den Vorst von Wrede in den Rijksraad gedaan voorstel, dat de naam der Koningin in de openbare gebeden niet zou weggelaten worden is door de Eerste Kamer met algemeene stemmen verworpen. SAKSEN. DRESDEN, 16 Januarij. De Tweede Kamer der Stenden heeft, even als de Eerste, de wetsontwer pen aangenomen, waarbij aan dc Duitsch-Katholijken tijdelijk genoegzame regten verzekerd worden; alleen heeft zij, in tegenstelling van de Eerste beslist, dat ook hunne leeraren huwelijken zouden inzegenen. Bij de beraad slagingen is gebleken, dat vele leden, hoewel niet tot dat nieuw kerkgenoot schap behoorendeer zeer mede ingenomen waren. Een der leden, die R. K. is, zeide onder anderen: dat, nu het Duitsch-Kalholieismus bestond, het voor een Christelijk land onchristelijk zou wezenhet vrijheid van eeredienst te weigeren te meer daar die weigering het gevoelen van zijne aanhangers niet veranderen zou. De Heer Rewitser, een Duitsch-Katholijkgaf te ken nen: dat de Kamers, door den geest der waarheid en Christelijke liefde be zield het best de vraag zouden kunnen beantwoordenof men hier te den ken had aan eene dwaling van onzen tijd, dan wel aan eene betere opvatting van het Christendom. HESSEN-DARRSTAÓT. OFFENBACH20 Janaarij. Eergisteren is eene opentlijke verklaring, door een aantal Protestantsche burgers onderteekend, in druk verschenen, behelzende, dat zij besloten heb ben, aan de vernieuwing der Evangelische kerk en aan de met onzen tijd overeenkomstige voortzetting der hervorming der 16de eeuw deel te nemen. Zij hopen daardoor in een broederlijk verband met even zoo gestemden van alle geloofsbelijdenissen, met name van de Duitsch-Katholijken mede te wer ken tot den opbouw eecer door de Christelijke wereldkerk omvatte Duitschc volkskerk. ENGELAND. Het Fransche bladle Journal des Débatseen overzigt mededeelende van het laatst voorgevallene met het Engelsch ministerieroept de bewonde ring der wereld in, ten aanzien der wijze waarop, gedurende dc nu geëindig de ministeriële krisisde twee eerste staatslieden van dat landSir R. Peel en Lord John Russell hunnen pligt omtrent het vaderland hunne Koningin en zichzelven hebben begrepen. Het is, zegt dit blad, een eenig schouwspel in de geschiedenis der constitutionnele Regeringenhetwelk deze twee hoofdei) van partijen vertoond hebben, hunne mededinging vergetende, of zich dezelve slechts herinnerende om ze tot het algemeen welzijn te doen uitloopen; slechts er op bedachtom in plaats van elkander moeijelijkheden in den weg te stellen, de een den ander de taak gemakkelijk te maken, om liet lot van hun land te leiden te midden van eene hevige krisisvan den cenen kant een man uit het volk, zich thans door zaïnenloop van omstandigheden, aan het hoofd bevindende van de aristokratische partij; van de andere zijde, een man gesproten uit een der oudste geslachten, die de oligarchie waren toege daan, zich aan het hoofd van de volkspartij bevindende; heiden elkander de hand gevende en de Koningin die aan beiden reikende, opdat uit die vereeni- ging het welzijn des volks voortspruile. Dit is voorzeker een schouwspel regt geschikt om zoowel de Koningin te vereeren als de Ministers en het land die het geven. FRANKRIJK. PARIJS, 27 Januarij. Het dagblad la Patrievóór eenige dagen den vergelijkenden staat van den toestand der schatkist in 1844 en 1845 medegedeeld hebbende, maakt in zijn laatste nommer de volgende opmerkingdeze stukken zullen in het algemeen de grondslag kunnen zijn van stellige beschouwingen over de alge meene staathuishoudkunde der natiën. Maar de staat van inkomsten der Ne derlanden heeft dit jaar een geheel bijzondere belangrijkheid, want de Rege ring van dat land heeft sedert een jaar eene hervorming in het stelsel van uit- en ingaande regien ingevoerd, welke zoo dezelve niet eene gchcele hervor ming mag heeleu, ten minste zeer onbekrompen is.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3