oen andere ter zake van beperking van den vrijen graanhandel met onwettige verbeurdverklaring bij overtreding. Het voorstel waarbij de Vorst verlangde dat de Minister ter verantwoording zon worden geroepen, is naar de Commissie verzonden. Ook bij den Koning moeten deze voorvallen een zeer diepen in druk hebben gemaakt. HAMBURG. 16 Januarij. Het getal der van en naar de stad varende stoombooten beloopt thans 39 als: 6 van bier, 12 Engelsche, 2 Nederlandscbe, 2 Fransche, 11 Pruissische, 1 Mecklenburgscbe3 Hanoversche en 2 Deenschc. EIGELAÏB. LONDEN, 17 Jannarij. Voorleden week heeft te Newport in eene kolenmijn cene vrecselijke gaz ont ploffing plaats gehadwaarbij 40 mensehen zijn omgekomen150 man waren aan den arbeid. De Heer Morris, Onder-Professor in het Hebreeuwscli aan de Hoogeschool te Oxford, is van de gevestigde tot de R. K. kerk overgegaan, llij was den Heer Seager opgevolgd, die zelf vóór 2 jaren dien stap gedaan had. Den 4den bad men op Malta berigt ootvangen dat het Nederlandsch schip de Hoop, van Odessa naar Falmouth met lijnzaad, bij Septima gestrand was. Met bijstand van twee Engelsche schepen loste bet de lading, die evenmin geleden had als het schip, omdat liet op eene modderplaat gestrand was. De Agricultural Gazette van den 3den dezereen weekbladhetwelk in Engeland alleen in het belang van den Landbouw wordt uitgegeven deelt mede: Sedert den lsten Julij 1844 tot den lsten Julij 1845, zijn in Engeland verbruikt nagenoeg 68,000 lasten elk van 2,000 Ned. tÈ, Guano, als mest- specie tot bevordering der vruchtbaarheid van den grondte zamen ter waarde van ƒ14,971,200, welke uit Z.-America en Africa zijn aangevoerd. (De prijs der Z,-Am. is 12 of 144, die der Afric. 8 of 96 de 1,000 Ned. zijnde 250 a 300 Ned. ffi voldoende voor een bunder.) (De Prins von Metteruich had in 1844 in zijne wijnbergen van het domein Johannisberg proeven genomen met de guano-most, om te zien welke uitwerking dezelve op de druiven zou hebben. De uitslag is zoo ongunstig geweestdat de Prins, gedurende zijn verblijf aldaar in 1845, bevolen heeft, het nieuwe plantsoen van wijnstokken, met guano bemest, om te balen, uit vrees dat de beroemde qualiteit van den Johannisberg er door bederven mogt.) FMSiSIJK. PARIJS, 20 Januarij. Z. M. heeft aan de Commissie van de Kamer der Pairswelke hem het adres van antwoord op de troonrede heeft overhandigdhet volgende geant woord Met het streclendste gevoel van vreugde antwoord ikhoezeer elk verloopen jaar, nieuwe redenen bij de gclukwenschen voegt, die gij mij bij de opening uwer zittingen overbrengtwegens den bloei der algemecne wel vaart. Aan de medewerking die gij zoo standvastig en zoo krachtdadiglijk aan mijn bestuur verleend hebt, aan de eensgezindheid aller magten des Staats, hebben wij die gelukkige uitkomst te danken, wier voortduring ons door alles voorspeld wordt. Ik vind op nieuw met een levendig genoegen in dit adres de uitdrukking van de bijzondere gevoelens van de Kamer der Pairs voor mijne familie en voor mijbaar betuigende, hoe hoog wij ze schatten herhaal ik bij deze, dat wij daaraan zullen beantwoorden door ons geheel aan het welzijn van Frankrijk toe te wijden. Den 17den dezer is er in tegenwoordigheid van de Maroccaanscbe en Tunesische Gezanten eene wapenschouwing van troepen gehouden, bestaande uit meer dan 30,000 man dezelve was vooral geschied om indruk bij den Maroccaanscheu Gezant te maken die dan ook zijne verwondering over een voor hem zoo geheel nieuw schouwspel heeft te kennen gegeven. Het bal 11. Zaturdag ten voordeele der armen gegeven heeft na afttek van alle onkosten, de aanzienlijke som van 22,000 lr, opgebragt. De winter is dit jaar in de Alpen streng en er valt ontzaggelijk veel sneeuw; de palen, welke de monniken van St. liernard geslagen hadden om den reizigers tot bakens te dienen, waren allen door de sneeuw zoodanig overstelptdat men er niets van kon gewaar worden. In Savoye, waar de uitvoer van kastanjes op zware boete was verboden gaat deze vrucht tot spoedig bederf overzoodat de inwoners een dubbel ver lies lijden. Nadere berigten uit Algeria melden, dat Abd-el-Kader alles aanwendt om wederom in dat oord vasten voet te krijgen; hij had onderscheiden- nieuwe Kalila's benoemd, en deze op hunne beurt stammen-hoofden of kaïds, die, te voren reeds aan de Franschen onderworpenthans andermaal de gehoor zaamheid hebben opgezegd en de zijde des vfjands gekozen. BELGIË. BRUSSEL, 20 Januarij. Men begint hier de tarief-oorlog meer bedaard te beoordeelenen gevoelt wel in weerwil van al de pogingen der bladen van de partij der geestelijheid om de schuld op Nederland te schuivendat Belgie de eerste maatregelen heeft genomen om Nederlands visscherijveeteelt, kolonialen handel en scheep vaart te benadeelen dat men zich misrekend heeft ten aanzien der lijdzaam heid van de Nederl. Regering en begint te begrijpen dat het deze niet kwalijk ie nemen is als zij dengenc die niet hooien wil, laat voelen. Te Luik worden vergaderingen gehouden die hare bedenkingen aan de Re gering zullen mededeelen, doch wier beraadslagingen op verzoek der Regering met openbaar worden gemaakt. De Belgische munt zendt zilver naar Rijssel om daar gemunt te worden hetgeen volgens den gewezen Directeur de Brockere zou te wijten zijn aan het gebrek eener voldoende inrigting ter zuivering van het metaal. Te Lillo liggen een tiental Nederlandscbe vaartuigen ten ankerdie te Antwerpen en Brussel hunne ladingen hebben ingenomen en wachten eene schikking omtrent de tarieven af tusschen de beide landen, ten einde hunnen togt voort te zetten. Vervolg en slot van het Verslag van den Minister van Buitenlandsche Zakenover het handelsgeschil met Nederland. Zie ons vorig Nommer. De 21s,c Julij 1843, het tijdverloop van een jaar, als eersten termijn van den duur der wetsbepaling voor koffij en tabak uit Nederland, was bereikt zonder dat de discussie eenige vrucht had gedragen. Den 19(len Junij 1845 deed de Regering der Nederlanden partiële verande ringen aan haar tol-tarief ondergaan. In dezen slaat van zaken besloot de Regering de exceptionele wetsbepalingen nog 6 maanden te laten voortdurenten einde inmiddels tot eenige uitkomst te geraken. Zoo was de toestand toen het tegenwoordig ministerie onze aangelegenheden in banden nam. Den 4den Augustus 1845 beantwoordde de nieuwe Minister der Nederlanden te Brussel de nota van den Generaal Goblet van 16 Julij. Twee strijdige stellingen waren tot nog toe door beide Regeringen volge houden. De Belgische had die bewilligingen sleehts gedaan met het uitzigt op vergoedingen. De Nederlandscbe wilde die uitzonderingen slechts beschou wen als een begin van onvolledige voldoening der grievendoor het Haagsclie kabinet in het midden gebragt. Om daaruit te geraken, moest men eenén nieuwen grondslag vinden dezen nu wijst de Belgische Regering aan in dé nota van den 25slen October. 's Koning Regering eischic niet langer van Holland voorafgaande bewilligin gen, regtstreeks tot vergoeding der exceptionele gunsten, uit de wet van 21 Julij voortkomende: zij vergenoegde zich met te verlangendat het kabinet van den Haag even als België, eene gelijke exceptionele behandeling aannam voor sommige der Belgische producten, die bij het tarief van den 19(lc" Junij 1845 waren verhoogd. Maar de Minister van Buitenlandsche Zaken van Nederland wees die voor slagen van de handde mogelijkheid eener schikking slechts dan aanemende wanneer men de onderhandelingen wilde doen uitgaanof van den légërt- woordigen toestand der zaken, of van het tarief van 1830. Begrijpende, dat het zeer moeijelijk zijn zou eene stellige uitkomst vóór den 31stcn December te verkrijgenwerd in de nota gezegddat de Belgische regering bereid was bet kabinet van den li nag op een ruimer veld te volgen zoodrana het afdoen der vraag wegens tijdde weg tot cene meer omvat tende doordachte behandeling zal openstaan. De Nederlandsche regering verklaarde echter, dat, om de onderhandelingen tot een gewenscht einde te brengen, men daarin de bewilligingen betrekkelijk den visch het vee, den doorvoer van hetzelve, gezamentlijk met de meer uitgebreide uitzonderingen op het stelsel der differentiële regten, behoorde te omvatten. Wij waren tot den 22stc" December gekomen hot kabinet van den Haag verwierp al onze voorslagen; in dezen stand vond zich de Belgische regering geplaatst, toen het besluit van 21 Julij 1845 teneinde liep. De Belgische regering kon die voorregtcn of doen ophouden of beperken of de uitzondering verlengen tot den eersten Augustus 1846de dagteekening door de wet der differentiële regten bepaald. Het besluit van 29 December 1845 veroorloofde gedurende de zeven eerste maanden van 1845, de invoering tegen het verminderde regt van cene hoe veelheid tabak. Wat de koffij betreftverminderde het evenmin de boeveel heid, maar het regt werd van 9 lr. 90 c. op 11 fr. 30 c. gebragt. Deze vermeerdering van anderhalf centime per kilogram deed nog tijdelijk eene ver mindering van 4 fr. per 100 kil. bestaan. De aanvoeren uit de Hollandsche entrepots werden met aanvoeren onder vreemde vlag gelijk gesteld. De eindtermijn der uitzonderingen, betrekkelijk de uit Holland ingevoerde koffij en tabak, was op 31 Augustus bepaald. Door onvoorwaardelijke ver lenging konden wij misschien de moeijelijkheden nog eenige maanden verscho ven hebben; maar was dit wel het middel om ze uit den weg te ruimen, en was zulks niet alle kans van goeden uitslag opgeven in eene onderhande ling voor welke men van wederzijde ccnen anderen grondslag moest zoeken De hoop, op de strekking van het genomen besluit en op cene gezonde be oordeeling van dé belangen der beide landen gegrond, heeft zich niet vervuld gezien. Bij besluit van 5 Janurij heeft de regering der Nederlanden de tol- regten op een groot getal Belgische producten verhoogd. De wet van 21 Julij 1844 omtrent de differentiële regten had reeds zelve in de zaak voorzien en de wettelijke gevolgen bepaald van dergelijke maatre-. gelendoor buitenlandei's te nemen. Volgens art. 3 dier wet moesten de gunsten, aan den Ilollandschen handel verleend, dan regtswege ophouden. Het besluit, van den 8slen Januarij heeft slechts de bestaande wet toegepast. Hoe onaangenaam de noodzakelijkheid is om maatregelen van wederwraak te moeten nemenheeft de Regering gedacht dat Bclgies regten en belangen gekrenkt zouden wordenzoo de handel der Nederlanden bij ons het gemeene regt konden blijven genieten wanneer zonder reden de Belgische producten in Holland, door bet besluit van 5 Januarij, aan ecu overmatig exceptioneel stelsel onderworpen wierden.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3