HAARLEM2 Januarij. Het bouwen van bet Provinciale krankzinnigengesticht voor Noord-Hol land is heden aangenomen, door den Heer G. van Linbeek, wonende te Vreeswijk voor ccne som van ƒ315,600. liet genoemde gesticht zal worden opgerigt op de daartoe door de Provincie aangekochte gronden van de Hofstede Meer en Berggelegen aan den duinkant nabij Bloemendaal, in de gemeente Velzen. ZWOLLE, 19 Januarij. Gisteren avond werd alhier gevankelijk binnen gebragt zekere Willem W., wonende te Genemuide, welke reeds drie malen de scliavotstraf ondergaan haden onlangs uit het tuchthuis te Leeuwarden was ontslagen. Eenige rooverijen, meestal bij inbraak, op het platte land in den omtrek dezer stad gepleegd hadden op hem vermoedens doen vallen, en zoo werd hij ter zijner woonstede door de justitie verrast en vele gestolene goederen bij hem gevon den. Heden morgen werd die persoon levenloos in zijn gevangenis gevonden, hebbende zich opgehangen. BUI ÏEjNL AJNDSCHE BERIGTEJN - ia OOST- 1IV DIE. SOURABAYA, 22 September. Het groote driemast-koopvaardijschip Baron van de Capelle, toebehoorende aan den zoon van den Sultan van Palembang, genaamd Pangerang-Schorf- Aboc-Bakcr-Bin-Ali-Bin-Aboe-Baker-Bin-Salehgevoerd door Kapt. C. N. van der Beek, van Delft, was op den 22 Mei 1845 van Amboina gezeild. Het was geladen met specerijen en geld, en bestemd naar Batavia, aan boord heb bende 105 zielen, waaronder 50 man equipage; de overigen waren passagiers, met vrouwen en kinderen. De kust van Buro gepasseerd zijnde, om die van Bouton aan te loopen, ontstond er een zwaar lek aan de linkerzijde van den voorstevendoor het springen van twee bocgplanken. Den 279ten Mei aan de noordzijde van de Dwaalbaaiop de noord-oost kust yan het eiland Bouton zich bevindende hadden zij ongeveer 18 voet water in het ruim, en door storm cn onstuimige zee is het schip aldaar gestrand. De passagiers, met vrouwen en kinderen, en een gedeelte der equipage, werden met de sloepen aan wal gebragt, van welke er nog een tegen de klippen verbrijzeld werd, liggende alstoen het wrak 5 Eng. mijlen van den wal. Den tweeden dag daarna, tegen het vallen van den avond zag men eerst cene der sloepen naar het wrak terugkeeren, waarmede zich toen de Kapt. en 12 matrozen, die op hetzelve waren geble ven, reddeden. De Kapt, bevond zich toen aan het hoofd van deze hongerige en mocdelooze menigtedewijl men niet wist wat aan te vangen in eene wilde bergachtige cn onbewoonde landstreekwant om in het bewoonde gedeelte te komen moesten zij van het noord-oosten naar het zuid-westen het eiland in de lengte doorloopenmen besloot zulks te ondernemen. Op dien togt ontmoeten zij ijzingwekkende afgrondenwaar langs men op een smal pad gaan moest dan ondoorwaadharc rivierenwaar zij op hunne hoede moesten zijn tegen de menigte krokodillendan weder zat hun ligchaam vol bloedzuigers, of waren zij omringd door eene groote menigte apen, slangen of wilde zwijnen, cn gcene andere wapenen bij zich hebbende dan stokkenvan de takken der boomen afgebroken. In dezen ellendigen toestand reisden zijcn hebben hun leven behouden met wilde manga's en boombladerenzoodat zijdoor de gelederie tegenspoeden zoowel uit- als inwendig verwond en van alles ontbloot, na eene reis van 34 dagen, den 2(ien Julij daaraanvolgende, aan de negerij Bouton of Wolië arriveerdenalwaar zij door het regerend hoofd, met den rang van Sultan betiteld, (die ook aan het Nederlandsch Gouvernement cijns baar is), zeer goed onthaald zijn geworden; Z. H. gaf hun eene loots tot woning, en voorzag hun van de noodige rijst, maïs, benevens kippen, ko kosnoten, enz., alwaar zij zich dus regt te goed deden. Van daar leverde de Kapitein een verslag in aan den Gouverneur van Ma cassar, waarvan het gevolg was, dat Zijn Hoog Ed. Gestr. zelfs hen kwam afhalen, met IS. Ms. brik de Zwaluw, gecommandeerd door den Kapt.-Luif. ter zee E. 't Hooft; zij arriveerden te Macassar, den 13len Julij 1845, na alvorens BocloeComba cn Bonthain liggende op de zuidkust van Celebes, te hebben aangedaanaldaar werden zijdaar men medelijden had met hunne rampspoeden uitmuntend ontvangen en verzorgd vervolgens zijn zij op verschillendp vaartuigendie aldaar in lading kwamenper gelegenheid naar Batavia vertrokken. Delftsche Courant.'') DENEMARKEN. Gedurende het jaar 1845 zijn de Sond gepasseerd 15,950 schepen (1,382 minder dan in 1844), waarvan 3,645 onder Engclsche, 778 onder Hanover- schc, 1,254 onder Deen sche1,607 onder Zwcedsche, 2,122 onder Noorweeg- sche, 3,135 onder Prnissische, 815 onder Russische, 874 onder Nederlandsehe, 22 onder Hamburger, 32 onder Bremer, 8 onder Belgische, 319 onder Fransche, 986 onder Mecklcnburger, 109 onder Lubccker, 80 onder Ameri- kaansche. 128 onder Oldenburger 58 onder ltaliaansche en 8 onderSpaansche vlag. In het vorig jaar waren 1,261 Nederl. schepen de Sond doorgevaren. In het afgcloopen jaar zijn door de Groote Belt gevaren 1833 schepen, waarvan 206 in ballast, 814 met graan, 269 met hout en ijzer, alsook 253 met steenkolen enz. SPANJE. MADRID14 Januarij. De beraadslagingen in de Kamer van Afgevaardigden over de zinsnede van het adres van antwoord op de troonrede, omtrent, de onderhandelingen met Rome, hebben aanleiding gegeven dat de Minister van Buitenlandsche zaken het gedrag der Regering ten dien aanzien gehouden, open gelegd en verde digd heeft. Daaruit blijkt dat dc Regering het zich ten pligt had gesteld het onregt der geestelijkheid aangedaan, door het verkoop harer goederen, zooveel mogelijk te herstellendoch zonder teruggave der reeds verkochte daarom had zij haar omstreeks 2,000,000 jaarlijks toegelegd en bovendien de onverkochte goederen teruggegeven. De onderhandelingen met Rome waren nu tot zulk eene hoogte gebragt, dat men zich met cene spoedige en geluk kige schikking kon vleijcn. ITALIË. ROME, 3 Januarij. De pogingen, welke de hier aanwezige Engelschen in het werk gesteld hebben om een kerkgebouw te erlangenzijn geheel mislukt door den gods diensthaat der geestelijkheid, welke, niet anders dan in gezantschap-hotels, kerken van andere gezindheden wil toelaten. Er was voor den aanbouw reeds ƒ130,000 bijeengebragt en nu is grootendeels die som besteedom bui ten de poort Del Populo een hooimagazijn aan te koopen en dat van binnen behoorlijk in te rigten. Men had gehoopt, dat de Pauselijke Regering zijne toestemming zou geven tot het aanleggen van spoorwegen doch zij wil daartoe hare vergunning niet verleenenzelts heeft zij aan den Heer Roggi van Césènedie aan de spoorwegen in Toslsane werkzaam zal zijn alleen onder dat beding cene pas poort gegeven, dat hij in den Kerkdijken Staat niet mag wederkeeren over treedt hij dit, dan wordt hij voor drie jaren in de gevangenis gezet. OOSTENRIJK. WEENEN, 13 Januarij. Z. M. de Keizer heeft de aanzienlijke som van 5,500 II. gegeventot den opbouw van het Oostenrijksch hospitaal te Smyrnaden 4ücn Julij door den brand in de asch gelegd. De Regering heeft bekend gemaaktdat van den lslen Januarij afalle zee-tolkantoren, behalve die van de Venetiaansche vrijhavenliniégemagtigd zijn om koflxjzonder bepaling van hoeveelheid aan de tolkantoren ten in voer toe te laten. Door een handelhuis in N. America is aan den Heer Tschulck alhier uitvinder van een Letterzet-machine50,000 dollars aangeboden, om eene dergelijke machine te leveren. In het begin dezer maand hadden wij hier eene onbeduidende koude van 4 tot 5 gradendoch thans is het weder zoo zacht gewordendat men zich in het voorjaar verplaatst meent en in de zon eene warmte heeft van 1012 graden. Sneeuw is er niet gevallen. Men herinnert zich zulk een' zachten winter niet. BEIJEREN. MUNCHEN, 12 Januarij. De Regering houdt zich ernstig bezig om een spoorweg te doen leggen van hier naar Salzburg. Door dezen cn de overigen, aan welke reeds gewerkt wordt, zou men langs een onafgebroken spoorweg van Triest naar Bremen kunnen gaan, in den tijd van 43 uren. In onze vorige maakten wij melding van twee voorstellen door den Prins von Wrede in de Rijksstenden gedaanthans melden de dagbladen nog een derde voorstel van dien Vorst in deze bewoordingen De liefde en eerbied die wij ons Koninklijk huis verschuldigd zijn, en bovenal onze heilige pligt om nooit te gedoogen dat van welken kant ook de uiterlijke bewijzen van achting voor hetzelve verkort wordengeven mij aanleiding tot de kennisgevingdat sedert cenigentijd de vroeger bevo- lene en gebruikelijke vermelding van den naam van H. M. de Koningin in het Te Deum laudamushetwelk op den dag der 11. Theresia gehouden wordtop verscheiden plaatsen van het rijk tegenwoordig uitgelaten en in dc plaats van dezen geëerbicdigden naam thans onmiddelijk achter den naam van Z. M. den Koning die van den dioecesaan-Bisschop afgezongen wordt. Uitdrukkelijk noem ik het Bisdom van Eichstadt als een, waarin dit sedert verscheiden jaren plaats heeft, en wel alleen, omdat H. M. de Koningin eene Protestante, en als zoodanig in dc oogen van sommige geestelijken aldaar onwaardig is, om in het Katholijke kerkgebed vermeld te worden. Ik behoef wel niet te herinneren dat Z. M. de Koning de zoon van cene Protestante is, dat H. M. de Koningin eene Protestante is, dat 11. K. 11. de Kroonprinses, vermoedelijk eenmaal Koningin van Beijercn, eene Protestante is; ik behoef dat niet te herinneren, om in het hart van eiken Beijer de yegtmatigste ver ontwaardiging over zulk eene onbeschofte handelwijze op te wekken. Ik stel dus aan de Hooge Kamer voor, om gemeenschappelijk met de Kamer van Afgevaardigden Z. M. den Koning eerbiedig te verzoeken om te dezer zake aan de Bisschoppen de vereischte vermaningen en aan de Koninklijke Over heden het bevel te zenden, dat zij op die leden der Katholijke geestelijkheid, welke zich aan de bedoelde sehaamtelooze handelwijze hebben schuldig ge maakt, een waakzaam oog houden, en des vereischcnde, gestrenge maatregelen tegen hen nemen; bij gebreke waarvan wij nog zouden kunnen beleven dat over eenigen tijd bij zulke gelegenheden de in plaats van den naam der Ko ningin ingcsmokkelde naam des Bisschops, zells vóór den naam van Z. M. den Koning wierd afgezongen. Nog heeft de Vorst von Wrede een aanklagt tegen den Minister von Abel ingebragt ter zake van een verordeningwaarbij de prijs van het bier der staatsbrouwerij beneden het bij de wet vastgestelde bedrag is verminderdcn

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2