LEYDSCHE COURAN "f mIZX. WOENSDAG, 14 JANUARIJ. Zaturdag avond nit. De Prijs dor Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BÏNJNEJNLAJNDSCHE BERiGTEN. LEYDEN 13 Januarij. De Inspecteur-Generaal van de Geneeskundige Dienst der Land- en Zeemagt lieeft verwittigd aan alle Genees- en Heelkundigen, Nederlanders van ge boorte, die genegen zijn om zich als Officier van Gezondheid der 3de klasse bij de Zeemagt te verbinden, dat zij zich, bij verzoekschrift, op zegel en postvrij, en na daarop bekomen antwoord, in persoon, bij hem Inspec teur-Generaal, te 's Gravenhage, Voorbout, Wijk I, N°. 327, behooren aan te melden, met overlegging der nagenoemde bewijzen, op zegel, als: 1°. Eene geboorte-akte, ten bewijze van eenen ouderdom beneden de 24 ja ren; 2°. een bewijs van ongehuwd te zijn; 3°. een bewijs van voldane dienst- pligtigbeid aan de militie; 4°. een bewijs van goed zedelijk gedrag, door de regering hunner woonplaats5°. een bewijs van geschiktheid voor de mili taire dienst, af te geven door den eerst aanwezenden Officier van Gezondheid hij het garnizoen in hunne woonplaats, of in het naastbijgelegen garnizoen; 6°. bewijzen van genoten onderwijs in de voorbereidende schoolwetenschappen; als: de grammaticale gronden der Nederduitsche en Fransche talen, zoodat de Adspirant uit deze talen wederkeerig en met vaardigheid, zoowel schriftelijk als mondeling, moet kunnen overzettenb. die der Latijnsche taaltot het verstaan van gewoon proza; c. de rekenkunde, vooral de leer der gewone en tiendeelige breuken en derzelver toepassing op het metrieke stelsel van maten en gewigten; 7°. bewijzen van examina als genees- en heelkundige, of van in die vakken volbragte studiën. Na overlegging van welke bewijsstukken zij aan 's Rijks Kweekschool voor Militaire Geneeskundigen te Utrecht een examen in de genoemde vakken zul len afleggen. Tot narigt dient voorts, dat de bevordering tot hoogeren rang na drieja ren dienst, plaats heeft ,ten gevolge van een nader examen; en dat aan den 3llen rang verbonden is: 1°. Een tractement van 700 's jaars, wanneer men aan boord, of, ter verdere uitbreiding der wetenschappelijke kennis, aan 's Rijks Kweekschool voor Militaire Geneeskundigen te Utrecht geplaatst is; 2°. een non-activiteits- tractement van f 500 's jaars, wanneer men niet aan boord doch bij de ge noemde kweekschool geplaatst is3°. een tafelgeldwaaromtrent men nadere inlichtingen kan bekomenen 4°. de rang van tweede Luitenant bij het corps mariniers. De Ncderlandsche zeemagt bestaat uit 173 oorlogsvaartuigen als 83 schepen met 2265 stnkken9 stoomschepen met 64 en 3 ijzeren stoombooten met 22 stukkenvoorts 3 transportschepen en 75 gaffel kanon neerbooten. De koopvaardijvloot telt 369 fregat-, bark- en brikschepen, metende 106,787 lasten, van welke 295 door de Nederl. Handelmaatschappij worden gebruikt; 830 galjoot-, kof-, tjalk- en smakschepen; dus te zamen 1199 koopvaardij- vaartuigen. Te Zwolle zijn in den jare 1845 geboren 296 zonen en 281 dochters, te zamen 577 kinderen; het getal der overledenen is 188 van het mannelijk en 180 van het vrouwelijk geslacht, tc zamen 386, waaronder niet begrepen is een getal van 37 levenloos aangegevenen gehuwd 140 paren. Vrijdag 1.1. is tusschen eenige Amsterdamsche en Haarlemsche liefhebbers door middel van den electro-inagnetischen telegraaf een schaakspel gespeeld, hetwelk van 's morgens 11 tot des avonds 6J uur geduurd heeft, en waarin zich de Haarlemmers met de 57ste zet overwonnen hebben verklaard 's GRAVENHAGE, 12 Januarij. Z. M. heeft den graaf C. R. A. de Henricourt op zijn verzoek eervol ontslag gegeven als Zaakgelastigde bij het Hof van Zweden en Noorwegen en hem den titel toegekend van Minister-Resident en een pensioen. Z. M. heeft tot Substituut-Officier bij de Arrondissements-Regtbank te Arnhem benoemd Mr. T. M. C. Pels Rycken, Advocaat te Breda. Laatstleden Zaturdag zijn alhier op de zeevisehmarkt voor het eerst in dit saizoen eenige kabeljaauwen ten verkoop aangeboden. Vele nieuwsgierigen zag men op de vischmarkt als ware het iets geheel vreemds, en dit niet zon der reden, want in geen acht weken had men er zeevisch gezien. De voor handen kabeljaauwen zijn dan ook voor den buitengewoon hoogen prijs van ƒ11 a 12 het stuk verkocht. Heden avond heeft de fleer Officier van Justitie, de heer Alsehe, verge zeld van den Heer Regter-Commissaris Canuernan, den Heer Commissaris van Politie Waldeck, benevens den fungerenden Griffier en eenen Deurwaarder, eenen inval gedaan in de tegenwoordige woonplaats van Nelckwiens woning onlangs is afgebrand. Na eenen geruimen tijd zoo wel hem, als zijne huis- genooten te hebben ondervraagd, is daarvan het gevolg geweest, dat zoo wel Nelck, als een zijner zonen, zijnde de oudste die in de Spuistraat gewoond heeft, andermaal naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering zijn overgebragt. Men wil den loop der justitie niet vooruitloopen en vermeldt derhalve alleen de daadzaak. Gewis zullen nadere omstandigheden der justi tie tot deze nieuwe inhechtenisneming hebben doen overgaan. AMSTERDAM, 12 Januarij. Gisteren overleed alhier, in den ouderdom van ruim 60 jaren, juist op den dag waarop het lijk van zijne 88jarige moeder ter aarde was besteld, de Hooggeleerde Heer Gysbert Joannes Rooyens, Hoogleeraar in de Godgeleerdheid Kerkelijke Geschiedenis enz., Lid van het Koninklijk Nederlandsch Instituut en onderscheidene andere genootschappen in ons vaderland. Hij was een ge leerde van zeer scherpzinnig oordeel, grondige kennis, juiste onderscheiding, gezonde uitlegkunde, minzaam, bescheiden, zedig, liefderijk en zeer geliefd bij anderen, vooral bij zijne leerlingen en gewezen kweekelingen. Het gemis van een zoo verstandig, braaf en bemind godgeleerde is altijd treffend, en dit verlies, zoo wij meenen, in dezen tijd vooral diep te betreuren. GOUDA, 11 Januarij. In bet naburig Stolwijk is, naar men verneemt, gisteren een voorloopig onderzoek ingesteld omtrent eene daar in het begin der verleden week door eene vrouw op haren man gepleegden moord. NIJMEGEN, 9 Januarij. Op den 7dc" dezer zijn de Provinciale Staten van Gelderland, ingevolge Ko ninklijke magtiging, buitengewoon vergaderd. De lieer Gouverneur die ver gadering in naam des Konings geopend hebbende, wordt gelezen een voorstel van Heeren Gedeputeerde Staten, betrekkelijk eene tegemoetkoming der ge meenten onder de tegenwoordige omstandigheden, benevens een adres van ver schillende Burgemeesters van gemeenten in de Boemelerwaardstrekkende om voor hunne gemeenten een subsidie uit de fondsen der provincie te bekomen. Gemeld voorstel en adres worden gesteld in handen eener commissie, met verzoek om deswege te rapporleren. De groote soepketel, 1800 portion bevattende, om onder de armen te worden uitgedeeld, is heden, op hel oogenblik dat. de uildeeling zou plaats hebben, uit elkander gebarsten en dus al de soep verloren gegaan. MIDDELBURG, 10 Januarij. Heden nacht, omstreeks 4 ure, brak alhier brand uit, in eene vctsmelterij in de Lange Geere, welke zich weldra zoo hevig voordeeddat er aan het redden der smelterij niet te denken viel; met allen ijver werkte men dan nu ook maar om de belendende gebouwen te beveiligen, hetwelk, Gode zij dank! door de doelmatig aangewende middelen en ijver der spuitgasten volkomen mogt gelukken, terwijl men den brand spoedig geheel meester was. Het ge bouw der smelterij is geheel uitgebrand, en eene groote hoeveelheid vet, aan vleeschhouwers en kaarsenmakers binnen deze stad toebehoorendeis mede verloren. BU1ÏEIVLAINDSCHE BERiGTEIN. VEKEENIGDE STATEST. De vloot van de Verbondsstaten bestaat uit 76 schepen, waaronder 10 van linie en 4 stoomschepen, op welke zich 6,100 matrozen bevinden, van welke slechts 1,000 Amerikanen en de overigen meest Engelsehen zijn hunne soldij is maandelijks 15 dollars en bovendien nog 2 dollars, zoo zij geene rantsoenen grog verkiezen. KESLAN9. Eene compagnie heeft van de Persische Regering, tegen eene geringe jaar- lijksche betaling verlof verkregen, om de mijnen van turkooisen van Nicka- pour in de provincie Khorassan te ontginnen. "Deze mijnen zijn de rijkste

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1