NOTIFICATIE in 1410, op een dorp in Lotharingen, en drong op haar 18llc jaar met veel moeite tot Koning Karei VII doorbewerende eenc goddelijke zending te heb ben om de Engelschen uit Frankrijk te verjagen. De Koning vertrouwde haar schoorvoetend eene kleine afdeeling krijgsvolk toe, en binnen acht dagen gelukte het haar Orleans, de eenige stad van belang die den Koning nog overschoot en door de Engelsehen werd belegerd op den 8sten Mei 1429 te ontzetten. Verder geleidde zij den Koning dwars door de vijanden naar Rheimsen deed hem daar wijden. Nu zeide zij hare taak te hebben volbragt, doch op de bede des Konings bleef zij nog in dienst; maar werd 24 Mei 1430 door de Engelschen gevangen genomen, en bij vonnis van een geregtshof, onder voorziting van den Bisschop van Beauvais, een werktuig van den Engelschen Koning Hendrik Vden 31stcn Mei 1431 als toovenaarstcr verbrand.] BELGIE. BRUSSEL, 6 Januarij. Men telt thans alhier ten minste 750 huisgezinnen, welke wekelijks van den Koning eenen onderstand in levensmiddelen en brandstoffen bekomen, en gedurende 10 weken zullen blijven behouden. Het philantropisch genootschap alhier wil in navolging van hetgeen te Londen is daargesteldeene openbare bad- en waschplaats oprigten voor de gezondheid en zindelijkheid der behoeftigen. In 1845 zijn te Antwerpen uit zee aangekomen 1941 schepen te za- men metende 287,628 ton; in 1844 had het getal binnengekomen schepen 1301 en het cijfer van den tonnen-inhoud 209,281 bedragen. Terwijl in 1844 aldaar 80 schepen, te zamen van 7767 ton, onder Nederlandsche vlag waren binnengekomen, hebben deze getalen in 1845 bedragen 115 schepen en 11,844 ton. Aan in- en uitgaande regten zijn te Antwerpen ontvangen in 1845 fr. 6,105,557 en 1844 fr. 6,289,307. Terwijl de suikerhandel hier meer en meer verkwijntkrijgt bij in Holland gestadig meer uitbreiding. Daar hebben de uitvoeren van melissen lompen, kandy en stroop in 1845 bedragen 41,075.000 Neder]. dat is 7,025,000 Nederl. meer dan in bet jaar '1844. De oorlog lussehen België en Holland zal weldra uitbreken, wel te verstaan een tarief-oorlog een Koninklijk besluit van 29 December jl.heeft de regten voor 7 millioen Ned. Java-koffij van 9.99 tot 11.50 francs ver hoogd. Dit is te 'sGravenhageof liever te Amsterdam en Rotterdam, zeer kwalijk opgenomenen om het kort te makenheeft de Nederlandsche Rege ring een Koninklijk besluit afgekondigdwaarbij zij haar toltarief op eene voor ons vijandige wijze heeft veranderd. Aldus zijn de regten op de meeste artikelswelke wij naar Hólland uitvoerenverdubbelden die van het gegoten ijzer zesvoudig verhoogd. Wij weten niet hoe onze smelterij- en gieterij-bazen, op bet vernemen dezer tijding, zullen te moede zijn; maar wij zouden ongelijk hebben luide te krijten. Van het oogenblikdat België het stelsel der differentiële regten ten zijnent invoerde, en daarbij onvergolde privilegiën voor andere natiën vaststeldewas het wel te voorzien dat er vroeg of laat haspelingcn uit zouden voortkomen. Dit is nu het gevalde Hollanders beschouwen het hun verleende privilegie als een regt dat hun toekwam. De Emancipation zal schoon te praten hebben om te betoogen dat die maatregel onvoorziens genomen iszij is niet slim genoeg om het ons wijs te maken. AnUvN/>.) Den lsten dezer bestond de Belgische koopvaardijvloot uit 131 zeesche pen voor het grootste gedeelte van geringen tonnen-inhoud er waren slechts 22 driemasters onder. Sedert Januarij 1845 zijn 6 koopvaardijschepen van stapel geloopen en 5 andere genaturaliseerd doch 6 zijn er gesloopt en 3 vergaan. Op de belangrijke linnenmarkt te Thielt zijn gedurende het jaar 1845 te koop aangeboden 66,870 stuks vlas- en stoppellinnen, van welke beide soorten er 58,300 zijn verkocht. Deze linnens door elkander gerekend op 80 frs. per stuk, volgt daaruit, dat er voor dit artikel onzer nijverheid op de markt te Thielt eenc som van 4,664,000 frs. is betaald. §TAD§ iëEjg.BCrl'Eiy. Mtitionale MCiliSie. Ligting van het jaar 1846. Oproeping tot de Inschrijving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leyden, gezien hebbende art. 51 52, 53, 56, 57, 60 tot 68, en 166 der wet van 8 Januarij 1817, alsmede art. 5 der wet, van den 27 April 1820; Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad alsmede van hen, die vroeger onder de Gemeenten Oegstgeest, Leyderdorp eri Socterwoude woonachtig zijn geweest, doch volgens de laatstelijk opgenomen grens scheiding, tot het gebied dezer Stad zijn overgegaan, dat de inschrijving voor de ligting der Nationale Militie, van dit jaar, geschieden moet voor de zoodanigen welke geboren zijn in het jaar 1827. Dat alle Ingezetenen zonder onderscheid welke redenen tot vrijstelling van de dienst zij ook zouden mogen hebben, en of zij zich tegenwoordig of af- wezend of in Militaire dienst bevinden verpligt zijn zich te doen inschrij vendat Ouders, Voogden of Bloedverwanten, in deze, voor hunne naast- bestaanden of pupillen, mitsgaders Regenten van publieke Gestichten, voor de onder hun beheer staandende belangen moeten behartigen, door de bij de wet gevorderde opgave te doen, en daarvoor verantwoordelijk zijn. Dat onder de Ingezetenen ten deze ook worden gerekend de vreemdelingen, die den zetel van bun vermogen of hun verblijf in bet Koningrijk komen vestigen; alzoo zij, even als de Inboorlingen, verpligt zijn mede te werken tot de gemeenschappelijke verdediging van den Staat, welke hun veiligheid en bescherming verleent. En roepen dien ten gevolge op, alle de in de termen vallende Ingezetenen, om te compareren in een der vertrekken van het Raadhuis; Op Maandag den 12 Januarij 1846. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van Wijk 1, 2 en 3. En die van het buiten-territoir der Stad. Op Dingsdag den 13 Januarij 1846. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van Wijk 4 en 5. Op Woensdag den 14 Januarij 1846. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van Wijk 6. Op Donderdag den 15 Januarij 1846. Des voormiddags van 10 lot 2 urede bewoners van Wijk 7 en 8, Vermanende Burgemeester en Wethouders voornoemd wel expresselijk de belanghebbenden zich door getrouwelijk op te komen vrij te waren tegen do nadeelige gevolgen, welke uit nalatigheid in deze onvermijdelijk zouden voort vloeien de boven opgegeven tijdsbepaling in het oog te houden en bij de inschrijving zich te voorzien van hunne geboorte-actealsmede schriftelijk op te geven hunne woonplaats, en het wijk en nummer hunner huizen; ten einde hierdoor voor te komen de onaangenaamheden, welke voor de ingeschre venen volgen moeten uit eene verkeerde spelling van den naam of een abuis in de opgaven der woonplaatswaardoor dikwijls de ingeschrevenen te vergeefs worden gezocht bij oproepingen, welke voor hun wezenlijk belang ge daan worden. Zullende er, van heden af, ter Secretarie gevaceerd worden ter afgitte der geboorte-actenvoor diegenen, welke binnen deze stad zijn geboren, 's morgens van 10 tot 1 ure. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij HH. Burgemeester en Wethouders der stad Leyden, op den 2Jcn Januarij 1846. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gehad hebbende de onderstaande verzoeken tot bekoming der vereischte vergunningals 1°. Van Jan de Vos, Smidwonende alhier, tol het doen plaatsen eener Smids- Vuringin de huizinge staande en gelegen op de Langegracht, Wijk V, N°. 455, en 2". Van Hendrik Jacobds Labree, Kuiperincde alhier woonachtig, tot het doen stellen eener Kuipers-Sclwor steenin de huizinge staande en gelegen aan den Ouden Rhijn, Wijk VI, N". 142. Gelet op Zijner Majesteits besluit van den 31slcn Januarij 1824, rakende vergunningen ter oprigting van sommige fabrijken en trafijken. Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelegene en belendende pan den ten opzigte der informatiën de Commodo et Incornmododoor de Com missie van Fabricage zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad, op Dingsdag den 13lien Januarij aanstaande, des middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren op dien tijd tegen opgemelde verzoeken bij genoemde Commissie in te brengen terwijl bij ver zuim daarvan zij gehouden zullen wordentegen de inwilliging van hetzelve zich niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden8 Januarij 1846. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER I97ste KOMMLUKË liiSDERLAMDSCHlS LOTERIJ. Trekking der Vijfde Klasse. 31ste en laatste Lijst. N°. 7493 eene premie van 5,000. A ES Y E ka- H1 M Si I Ki rT. Heden beviel van een' ZOON, MARIA JOHANNA TIELE, Gcb. van Kampen. Leyden, 7 Januarij 1846. Eenige Kennisgeving. Heden beviel voorspoedig van eene DOCHTER, J. M. SL1GGERS, ge liefde Echtgenoot van Leyden, 8 Januarij 1846. D. VELS 11EYN. Heden beviel van een' welgeschapen ZOON, G. M. STAATS, geliefde Huisvrouw van Leyden, 9 Januarij 1846. II. van MOUR1K. Heden overleed mijne hartelijk geliefde Echtgenoote MARIA CATHARINA WALLEin den jeugdigen ouderdom van ruim 25 jaren. Bijna 7 jaren mogt ik mij in baar bezit verheugen. Eene langdurige smartelijke ziekte maakte een einde aan haar voor mij zoo dierbaar leven. Alle die haar gekend hebben weten welk eenc deugdzame en voorbeeldige Vrouw ik in baai- verliesen zullen mijne rcgtmalige droefheid beseffen. Leyden, 8 Januarij 1846. J. A. WETRENS. Mede uil naam van hare Ouders H. J. HERTOG, M. van der LINDEN, vroeger Wed. P. Walle.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3