BUITENLMDSCHE BER1GTEN. Tcn gev0]gc van den aanhoudenden was van het water, is de algcmecnc rivier-correspondentie langs onze rivieren ingesteldterwijl de dijks-besturen uitgenoodigd zijn geworden, om ingevolge de beslaande verordeningen de dijk- wachten te doen betrekken. MAASTRICHT, 2 Januarij. Da steengroeve, de Mergel, te Fauquemont is eergisteren op ccne opper vlakte van" 8000 vierkante ellen ingestort, gelukkig juist toen er niet in ge werkt werdechter zijn Vele arbeidslieden daardoor zonder werk. KAAP PB GOEDE HOOP. 7 November. De staat der zaken over de Noordoostelijke grenzen scheen nog ver van gun- stiV; er zou eene algemeene verhuizing der Boeren uit hel land van Natal op handen zijn. Zij wachtten alleen op de terugkomst van den Heer Slephanus Schoeman uit Andries-Origstad en het omliggend land, werwaarts hij afge reisd was om het te bezien, om hem daarheen te volgen. Als oorzaak van een zoo gewaagd besluit wordt opgegeven dat de Boeren alle vertrouwen op het Gouvernement verloren hadden over de reeds genomen maatregelen we gens hunne landeigendommen ontevreden, en het wachten op finale beschik kingen moede warenterwijl zij hunne personen en bezittingen niet langer veilig achttennaardien het landvan dag tot dag, meer en meer door de Kaflers werd ingenomen, die hierin door de autoriteiten volstrekt niet wer den verhinderd. Het gehecle land over de Noord-Oostelijke grenzen was in het laatst van October in beweging. Een zeer groot Boerenkamp had zich aan een spruit van de Modderrivier, in de rigting van Rictrivier, gelegerd. De laatste regens hebbenzoowel in de binnenlanden als naar den kant der kust, millioenen sprinkhanen doen te voorschijn komen, welke, hoewel no<r in den ongevleugelden staatden grond op verscheiden plaatsen als een uitgestrekt zwart kleed bedekten. Het ongemeen gure weder duurde steeds voort. In de Kaapstad verheugde men zich, dat al de materialen, tot het stichten van een tweede kerkgebouw voor de Nederduitsche Gereformeerde ge meente aldaar benoodigd, uit Engeland aangekomen waren. De geheele voltooijing zou echter nog groote sommen vereischcn, waartoe de gaven der gemeente verlangd werden. Er waren voor meer dan 28,000 verlofbrieven afgegeven, tot het laden van guano of vogelenmest op de eilanden en klippen in de nabijheid der kusten van dit zuidelijk punt van Afrika. Op dit tijdstip lagen niet minder dan 85 schepen in de Saldanha-baai met deze bestemming. Op het eiland Ichaboe is de vogelenmest thans geheel weggevoerd. RIJSLA1VB. PETERSBURG, 22 December. De koude neemt alhier meer en meer toe, teekenende de thermometer van Reaumur tusschcn de 12 en 15° (tusschen 4° boven en 2° onder 0 Fah renheit,). Er was echter nog geen sneeuw gevallenzoodat de gemeenschap met het binnenland hoogst mocijelijk was. Te Tifllis waren den Ié110" November twee schokken van aardbeving gevoeld. Men meldt dat de Grusische adelin de laatste dagen van November in Tifllis een luisterrijk bal gegeven heeftten einde de gelukkige terug komst van Vorst Woronzow en zijne Gemalin to vieren. Ruim 600 gasten, in de kleedcrdragten van bijna alle Kaukasische stammen en uit de keur der bevolking, woonden dit feest hij. ITALIË. VENETIE28 December. Gisteren namiddag heeft de Keizer van Ruslandna eene verblijf van 4 dagen onze stad weder verlaten. Z. M. was hier in een eigen Keizerlijk jagt aangekomen en aan het paleis van den Onderkoning afgestapt. Den 25sten heeft de Keizer de merkwaardigheden der stad bczigtigd, en zich 's avonds op de gewone wandelplaats het Marcusplein vertoondwaar de menigte se dert uren met ongeduld op hem wachtte. Den volgenden morgen werd er eene groote parade gehouden; ten 10 ure verscheen Z. M. in Oostenrijksche huzaren uniform met het gezin des Onderkonings en zijn gevolg. Aan den vleugel van het paleis van den Onderkoning stond het krijgsvolk ter zee, onder bevel van Z. K. H. den Vice-Admiraal Aartshertog Frederikdie door den Keizer vriendelijk werd begroet. De verhalen van Rome en Napels zijn hier onder het volk bekend geworden; tot nog toe kwamen er althans gcene Venetianen den Keizer met bedelbrieven bestormen. Gisteren avond verscheen de Keizer in den schouwburg in de loge van den Onderkoning en scheen met zijn gezelschap een goed onderhoud te vindendat te meer behoefte was daar het stuk de Jeanne d'Arc van Verdi en het ballet in weerwil van alle hoflijkheid die er behoorde te heerschen werd uitgefloten. Men had tot 12 louis d'or gegeven, voor eene plaats op den tweeden rang. ZWITSERLAND. BATTIS, (ST GALLEN) 19 December. Heden voormiddag had men alhier eene ontzettende ramp te betreuren. Plotseling, en zonder dat iemand een ongeluk duchtte, geraakte van den hoogen berg Kalanda eene reusachtige stuif-lawine los, die over het dorp Eiittis voorbijtrok. Een vader, vergezeld van een dertienjarigen knaap, groef aan den voet van den Kalanda hout uit de sneeuw, toen de stuif-lawine, waarbij zich nog eene grond-lawine voegde, plotseling op beiden neerstortte en den zoon tot aan het hoofd in de lawine begroef, die intusschen door zijn angstgeschrei de geheele gemeente op de been riep, welke dan ook het geluk had den knaap te redden. De vader echter kon, ondanks alle aangewende po gingen, niet meer gered worden, daar hij langer dan twee uren meer dan 3 voet diep onder de lawine lag. De verongelukte vader laat negen arme kin deren na. Pieeds in het voorjaar had de gemeente een dergelijk voorval te betreuren. PRUISSEN. BERLIJN, 1 Januarij. De Oppcrrabijn Eiger in Posen zal binnen kort eene Jcodsche kolonie van landbouw aanleggen, om aldus te beproeven zijne gcloofsgenooten terug te brengen van de zucht om bij uitsluiting handel te drijven. Reeds jaren lang had hij dat plan gekoesterd. In deze maand zullen reeds de onderhandelingen aanvangen der Afge vaardigden van vele Evangelische vorsten van Duitschland over de belangen der Duitsch-Evangelische kerk. Sommigen meenen dat de vestiging van eene Staatskerk zal voorgeslagen worden, op de wijze als de Episkopale kerk in Engeland. Den 23sten December is te Crefeld eene ongehuwde vrouw van ruim 110 jaren overleden; zij was den 5den Maart 1735 geboren en behield tot kort voor haren dood het gebruik van hare geestvermogens. Te Suderburg bij Maagdenburg heeft den 29sten December eene vreese- lijke misdaad plaats gehad. Een huisvader schijnt zijne vrouw en 5 kinderen vermoord, daarna het huis in brand gestoken en zich zeiven toen eenige won den te hebben toegebragt, om aldus de misdaad van zich aftewcren. Hij is ten minste gewond en bloedend in genoemde plaats bij een' heelmeester geko men, zeggende, dat personen, die hij niet kende, zijne vrouw en kinderen hadden afgemaakt, het huis in brand gesloken en hem verwonddoch bij onderzoek schijnt te blijken, dat hij zelf de dader is. Ondertusschen zijn zijne wonden van dien aard, dat men niet denkt, dat hij in het leven zal kunnen blijven. ENGELAND. LONDEN, 2 Januarij. De Hertog van Wellington heeft, als hevelhebber van hel leger, bepaald dat de soldaten voortaan katoenen in plaats van linnen hemden, en in plaats van linnen broeken, wollen zullen dragen. Deze bepaling is een groote slag voor de linnenfabrijken in Ierland, door welke ten dien einde jaarlijks ten minste 64,000 stukken linnen geleverd werden. In de wapenfabrijken van Birmingham heeft de regering 40,000 geweren besteld; die fabrijken zijn thans zeer bloeijende. De aanleg van atmospherische spoorwegen zal geen voortgang hebben omdat zij grootere onkosten vereischcndan de gewone. De spoorweg van Acton-grange tot Huyton moet over de rivier Mersey loopen bij het koopstadje Runcorn over dezelve zal eene brug geslagen wor den, misschien een der grootste die aanwezig zijn; zij zal besta'an nit 5 natte (dat is: onmiddelbaar boven het eigentlijke stroombed geplaatste) bogen, elk van 280 voet spanning en 100 voet hoogte boven het water ten tijde van den vloed, vervolgens uit 168 drooge bogen elk van 30 voet breedte en 51 voet hoogte, zoodat de lengte van den gehcelen booggang 2480 ellen zal bedragen. FRANKRIJK. PARIJS, 4 Januarij. De Minister van Finantiën heeft de hegrootingswetten ingediend en daarbij te kennen gegeven, dat in dit jaar de conversie der 5 pCt. niet zal kunnen plaats hebben, en dat door de voortzetting van den oorlog in Algerie er weder een deficit was in de inkomsten. De Minister van Marine heeft een buitengewoon crediet van 93,000,000 fr. aangevraagd, om oorlogschepen te bouwen en de tuighuizen aan te vullen. Er zijn in 1845 gedrukt 6521 werken in verschillende talen 1043 prenten gravuren en litographiën, 492 muzijkwerken en 104 lypographische plannen en kaarten. URBACH. (Dep. van den Nederrijn.) Men heeft dezer dagen de oude kerk alhier afgebroken uit hoofde barer bonw- vallighcid. Zij dagteekent van de vroegste middeleeuwen. Bij het afbreken heeft men in den koormuur die vier voet dik was, een marmeren doodkist gevonden van rnim 9 voet, zeer keurig met half verheven beeldwerk versierd. De kist is met veel moeite geopend, daar zij met een cement was digt gemaakt het welk zoo hard was geworden als het marmer, zoodat men de kist aan bet voeteneinde moest openbreken. De omstanders zijn verbaasd geweest op het gezigt van het lijk, het scheen van iemand die den vorigen dag was overle den. Het was in priesterlijk gewaad gehuld. De kleurde vastheid van liet vleesch, hel haar en de nagels, alles is nog ongeschonden. Het vleesch w ijkt op het aanraken als zachte was, de leden hebben hunne buigbaarheid behouden, de tanden zijn voltallig en wit als ivoorde half geslotene oogen zelfs hebben eenigen glans behouden. De handen op de borst gekruist zijn door een rozen krans van paarlen omgeven aan gouddraad gehecht met een doosje waarin een kleine penning van onbekend metaal met dit opschrift uit de elfde

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3