alwaar de directeur, de andere geëmployeerden en de werklieden aan Z. Exe. werden voorgesteld. Kort daarop begaf zich de Gouverneur naar het molcngebouw en nam in oogenschouw de prachtige door de Hoeren de Rohne en Cail vervaardigde stoommachine, die in tegenwoordigheid van Z. Exe. in werking werd gehragt. Ka het een en ander bezigtigd te hebben, begaf Z. Exe. zich weder naar de plantaadje Mijn Vermaak, overnachte aldaar, en vertrok den volgenden morgen naar Groningen, liij het voorbijvaren, deed Z. Exc. de plantaadje Morgenster aanalwaar Z. Exc. benevens deszclfs gezelschap den geheelen dag heeft vertoefd. Tegen den avond te Groningen teruggekeerd zijnde, werden de toebereid selen tot de afreis naar de stad gereed gemaakt, en Zondag morgen, onder vreugdegejuich uitgeleid, vertrok Z. Exc. naar de stad. Daar door verloop van het getij het vaartuig in het kanaal van Saramacca vastgeraakt was, heeft de Gouverneur met deszelfs gezelschap, de reis naar de stad te voet langs het pad moeten ondernemen. Wij verheugen ons met de aankomst van Z. Exc. en hopen dat zijne be- mocijingen strekken mogen tot bevordering van het welziju der landbouwers, en eene gunstige uilkomst de pogingen moge bekroonendie daartoe door bem zijn aangewend. AmstCour.) VEREEKIGOE STATEN. De Voorzitter de Meer Polkheeft den 2den dezer het Congres geopend. Van de aanhechting van Texas wordt gesproken als van een volbragt feit, waarbij de Voorzitter opmerktdat die landstreek zonder ecnig oorlogsgeweld tot de Vereenigde Staten is toegevoegd. Verder gewaagt de Voorzitter van de on- magt van Mexico, en hoe dit door krachtige maatregelen is genoopt de staat kundige betrekkingen weder aan te knoopen. De Voorzitter heeft verder beweerddat het gebied van Oregon aan de Vereenigde Stalen toekomt, en dat dus de Vereenigde Staten, nu het aanbod tot schikking met de Engelsche Regering is afgeslagenook daar hun gezag zullen laten gelden, echter nog een jaar tijd latende, ter bemiddeling met Engeland. Hij verklaart zich voorts voor een voorstander van den vrijen handelhij wil geen beschermende wettenmaar alleen de onmisbare belas tingen voor het onderhoud van den Staat, en heeft al dadelijk in dien zin aangedrongendat de Java-koffij uit Nederland aan niet hoogere regten zal onderworpen zijn dan de Brazilië-koffij die onmiddelijk van daar wordt in gevoerd, 1LGERIE, ALGIERS, 17 December. De berigten van deze dagteekening luiden niet gunstig. Overal is de Fransche krijgsmagt in beweging, om Abd-el-Kader op te sporen en als zij hem meent gevonden te hebbendoet hij in een geheel ander gedeelte van het Fransch gebied een' inval. De onophoudelijke togten matten de soldaten zeer af, zonder dat er iets bij gewonnen wordt, en wegens de reeds invallende hevige regens komen er vele zieken en is de sterfte groot. Ook de toestand der kolonisten is ongunstig, daar op vele plaatsen gebrek aan levensmiddelen isen de stad Algiers daardoor met bedelaars wordt opgevuld van welke er onderscheiden in de straten door den honger dood blijven. In de kolonie te Foudonck waren in 5 maanden 120 van de 280 kolonisten door aanstekende ziekten gestorven. ITALIË. ROME, 13 December. Heden morgen om 5 ure is de Keizer van Rusland hier aangekomen on der den naam van Generaal Romanow en aan het paleis Giustiniani afgestapt, waar eene burger eerewacht van 100 man geplaatst was. Ten 11 ure begaf hij zich naar den Paus, onder begeleiding van den Opper-Hofmeester Vorst Pallavicini, gezeten in eene staliekoets, door den Paus gezonden. Voor de deur van de laatste voorkamer van het Pauselijk paleis,- kwam de Paus hem te gemoet. Toen de Keizer op eenmaal den opvolger van den Visscher voor zich zag, het was een feestelijk, ontroerend oogenblik, stond hij zigt- baar diep getroffen en verwonderd plotseling stilnam echter spoedig eene krijgshaftige houding aan, maakte eene diepe buiging, trad ecnige schreden nader bij den Paus, nam zijne regterhand en kuste die, waarna er eene hartelijke omarming plaats had. De Paus geleidde den Keizer toen in de gehoorzaalwaar alleen de Cardinaal Aeton en de Russische Gezant van Butenicff tegenwoordig waren. De deuren werden gesloten en liet on derhoud duurde bijna anderhalf uur. Van dit onderhoud is niets uitgelekt. Nadat de deuren weder geopend warenwerd het gevolg des Keizers aan den Paus voorsleld waarna hij den hoogen gast weder tot aan de deur geleidde, waar hij hem ontvangen had. llit het gelaat des Keizers kon men opmaken dat de Paus op hem een' goeden indruk gemaakt had. Des namiddags om 4 ure bezocht de Keizer de St. Pielers kerk, en daarna had de Cardinaal Lambruscini bij den Keizer een' lang gehoor. (dllg. Augsb. Zeitung.) TRENTE, 15 December. Het feest van het Concilie van Trente [1545-1563] eindigde met eene treurige gebeurtenis. Nog brandden voor de kerken de lampendie gediend hadden tot de verlichting van den avond van de laatsten feestdag, toen in den vroegen mor gen brand ontstond in eene suikerraffinaderij. Ongelukkigerwijze waren de bluschmiddelen zóó slecht en was de onverschilligheid der inwoners zóó groot, dat het vuur in korten tijd de geheele fabriek verteerde. De feesten zelve waren cigentlijk vreugdedagen voor het volk. Bij de 40,000 mensehen waren zaamgevloeiddikwijls kon de gendarmerie slechts met moeite den weg banen voor de optrekkende muziekkoren. Alles wat het oog en oor des Ilalianers kon strelen, kerkelijke en wereldlijke pracht, hooge geestelijkheid plegtigc missen, litanyen en procession, klokkengelui en kanongebulder, optogten hij fakkellicht en illuminatiën, concerten in den schouwburg en ruisschende mu ziek in den dom, orgelspel en gezangwisselden elkander onafgebroken af. De Trentenaars waren er trotsch op alles bij te dragen tot verheerlijking van de nagedachtenis dier gedenkwaardige kerkvergadering; en het feest, dat men welligt eenmaal in het vervolg van tijd zal vierenhet feest der hereeni- ging van die, welke eene diepe klove sedert 300 jaren smartelijk van elkander gescheiden houdt, zal, ten minste wat uitgelaten vreugde betreft, dat van onze dagen niet kunnen overtreffen. Allg. Augsb. Zeit. ENGELAND. LONDEN, 24 December. Sir R. Peel heeft met het grootste deel der bewindslieden weder het minis terie op zich genomen. Lord Russell zou Lord Palmerston tot Minister van Buitenl. zaken hebben moeten benoemen en dit smaakte niet aan Lord Grey, waarom na een stilstand van tien dagen het oude ministerie, op eenige ver anderingen na van minder belang, den 20sten dezer weder is opgetreden. Men gelooft nu algemeen dat Sir Peel de afschaffing der graanwetten zal voordragen. Hij moet, zegt de Timesover de ingewortelde vooroordeelen der onkundigenen de vertwijfelde baatzucht der groote grondeigenaars zegepralen. STADS B8K£SÏ«*TÏS~X. RENNISG E Y I N G. W'u t tt nul e-,JiS iiitie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leiden, gezien hebbende art. 21 der Wet voor de Nationale-Militie, van den 8sten Januarij 1817, waar bij aan de manschappendienende bij de Nationale-Militiewordt toegestaan dat ingeval zij na hunne inlijvingeene der vrijstellingen mogten hebben bekomen die bij art. 91 en 94 van gemelde Wet zijn uitgedruktzij daar van ten spoedigste aangifte kunnen doen aan het Bestuur der Gemeentevoor welker contigent zij zijn uitgemarcheerd Roepen bij deze op, zoodanige hij de Militie voor zich zeiven dienende manschappendie door het overlijden van hunnen vaderof hunne moe der weduwe zijndeof door regterlijke echtscheiding hunner ouders of door overlijden van een of meer broedersvoorgevallen na hunne inlij ving, zijn geworden: Eenige wettige zonen, tevens éénige kinderen zijnde. Kostwinners van moeders of grootmoeders, weduwen zijnde, of in regten gesepareerd. Kostwinners van ouderlooze broeders of zusters. Of eenige broeder van een' onherstelbaar gebrekkiger) broeder. Om, uiterlijk vóór of op den 3den Januarij 1846, schriftelijke aanvrage om ontslag, met opgave der redenen, in te leveren op de Secretarie dezer Stad, 's morgens van tien tot twaalf ure, en in de opgave almede ten dui delijkste te vermelden, bij welk Regiment of Balaillon zij, door of voor wien die aanvrage geschiedt, dienende zijnZullende, na opgcnielden dag, geene aanvrage ten fine voormeld meer kunnen worden aangenomen. Wijders roepen Burgemeester en Wethouders mede bij deze op, alle zoodanige Jongelingen welke aan de loting voor de Nationale-Militie in het aanstaande jaar behooren deel te nemen welke niet zijn geboren binnen deze Stad en voor zoo verre dezelve niet mogten zijn voorzien van eene geboorte-akte om zich van heden af tot en met den 30slcn December aanstaande aan te melden ter Secretarie dezer Staddes morgens van tien tot twaalf ure voorzien van eene juiste opgave van den tijd en plaats hunner geboorte, als wanneer van Regeringswege dezelve zal worden aangevraagden alzoo hun belang ten deze bevorderd. Aldus gedaan en gepubliceerd bij II. II. Burgemeester en Wet houders der Stad Legdenop den 15(lcu December 1845. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en W ET HOU DER S der Stad Leiden, brengen, uit naam van den Heer Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zuid-Holland, ter kennis van alle belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. Ex. den Minister van Fi- nantiën van den 18dc" December jl.bepaald zijn de prijzen, het opgeld daar onder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Konink lijke Ned. Loterij, dc loten en gedeelten daarvan, voor de tweede week der trek king van de laatste klasse der 197ste Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: Bij Verhuring. Geheele Lotenƒ47.00. Halve- 23.50. Vijfde- 9.40. Tiende- 4.70. Twintigste- 2.35. Bij Verkoop. Geheele Lotenƒ84.00. Halve-42.00. Vijfde-16.80. Tiende- 8.40. Twintigste- 4.20. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. Ms. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 Staatsblad n°. 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. DU RIEU. Ley den27 December 1845. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3