Krachtens ccne bepaling des Konings, heeft de Heer Arricns, Gepensio neerd Schout-bij-Nacht, sedert den 9Jcn dezer, opgehouden Buitengewoon Adjudant van Z. M. te zijn. Z. M. heeft benoemd tot Procureur bij de Arrond.-Regtbank te Gorin- chem Mr. J. van TienhovenAdvokaat aldaar; en tot Advokaat-Generaal bij tien Iioogen Raad der Nederlanden Mr. J. L. G. Gregory, thans Referendaris bij het Departement van Justitie. Z. M. heeft eene Rijks-subsidie van ƒ7,000 verleend tot het bouwen eener Roomsche kerk en pastorij te Apeldoorn en Beekbergen c. a. H. M. heeft aan de vereeniging te Sneek, tot bevordering van den huis- selijkcn welstand en de zedelijkheid onder de geringere volksklasse100 doen toekomen; en voor de loting te Abcoude der aldaar gevestigde Vrouwen- vereeniging een fraai bewerkt voetbankje geschonken. liet Algemeen Handelsblad bevat het volgende correspondentie-artikel van hier Zonderlinge geruchten, waarvan wij er slechts één mededeelcn, omdat wij iri staat zijn geweest ons zooveel mogelijk van de juistheid daarvan te overtui gen, zijn alhier in omloop. Dat Z. K. H. de Prins van Oranje zich niet wel met den Minister van Oorlog heeft kunnen verstaan, is van vroeger bekend. Deze oneenigheid zoude thans zoover zijn geloopen, dat Z. K. II. zijn ontslag als Inspecteur-Generaal van het wapen der infanterie aan Z. M. heeft ingezonden. Opmerkelijk is, dat in vroeger jaren tusschen H. D. vader en den toenmali- gen Minister van Oorlog dergelijke verwikkelingen hebben plaats gegrepen. Heden nacht ten half 1 ure, is in het magazijn van Galanteriën, van den Heer Nelckin de Spuistraat, brand uitgebarsten, Z. M. de Koning, de Prinsen en verschillende overheden, beijverden zich om door hunne tegenwoor- heid de brandgasten tot wakkerheid aan te sporen, na anderhalf uur werd men den brand meester, doch van het fraaije gebouw en magazijn waren niet dan de muren over, en een paar huizen aan de overzijde der enge staat hebben nog vrij wat schade geleden. De Heer Nelck met zijne huisvrouw en elf kinderen zijn gelukkig behouden; eene zestigjarige dienstmaagddie op den achterzolder sliepkon bij haar ontwaken den trap niet meer af en wierp zich uit het dakvenster in den tuin, waarbij zij beide beenen brak. Men haalt thans de muren om; de oorzaak van den brand is nog niet te bepalen ROTTERDAM, 22 December. Laatstleden Zaturdag is men begonnen met proefpalen te slaan voor het stations-gebouw voor den Hollandschen spoorweg, achter de plaats van Mevr. de weduwe Schouten, aan de Schio alhier. In den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag was in de Vierwindenstraat alhier, iemand met het stelen van lood op het dak van een huis bezig. De eigenaar dit hoorende, riep om hulp, sn de dief bespeurende dat hij betrapt was, liet zich langs eene goot afglijden, zoodat hij van eene vervaarlijke hoogte op straat nederviel. Hij is zonder kwetsuur nedergekomenmaar on- middelijk door de policie gevat. AMSTERDAM, 22 December. Boven den ingang van het Beursgebouw, naar het uitstek, aan de zijde van het achterfront, is thans een marmeren gedenksteen geplaatst, tot op schrift hebbende Gebouwd op Kosten der Stad. Geopend voor den Handel in tegenwoordigheid van Willem II, Koning der Nederlanden, den IODen September 1845. UTRECHT, 21 December. De gemeente Bunschoten heeft een voorbeeld eener edelmoedige daad opge leverd. Bij den storm van den 16dcn dezer had een der visscherslicdcnJ. Zeeman de Harder, des avonds tusschen G en 7 ure, door de duisternis, juist bij het woeden van eene hevige regen- en windvlaag, het ongeluk met deszelfs vaartuig op het paalwerk van het havenhoofd van de Spakenburger zeehaven te stoolen en op hetzelve te worden vastgezet, Door den geweldigen stoot kreeg het vaartuig een aanmerkelijk lek, zoodat het dadelijk begon te zinken. Door de noodkreten der schepelingen en het aansteken van vuur, werd men met den hagchelijken toestand der schipbreukelingen bekend. In weerwil van den storm en de hevige branding, begaven zich 4 kloeke I mannen, alle visscliers te Spakenburg, met een rank bootje in zee, roeiden I naar het wrak, hetwelk reeds gedeeltelijk was gezonkeu, en hadden het ge- I luk den schipper en zijnen knecht te redden en behouden aan wal te brengen. I Eenige oogenblikken daarna was het wrak reeds van de palen geslagen en I aan den grond, zoodat men niet anders dan een gedeelte van den mast meer I kon zien. Het wrak is den volgenden dag binnen gesleept en thans aan de I scheepshelling. BÜ deze gelegenheid heeft men weder den wensch geuitdat van Gouver- I nementswege de haven van Spakenburggedurende den nachtmoge worden I verlicht, ter voorkoming van ongelukken. 'sHERTOGENBOSCH, 19 December. Het Provinciaal geregtshof alhier heeft de volgende lijst van aanbeveling I opgemaaktter voorziening in de vacature bij gemeld hof ontstaandoor het I overlijden van den Raadsheer Mr. L. W. E. van Heurnde Mrs. W. C. van I HeurnRegter in de Arrondissements-Regtbank alhierF. J. JespersAdvo- I kaat te Breda Jhrv II. A. van Thije Hannes Regter in de Arrondissements- I Regtbank alhier; M. van den Acker, Advokaat en Regter-Plaatsvervanger te I Eindhoven; J. J. Loke, Hcgter in de Arrondissements-Regtbank te Breda, en I J. .4. T. J. Vcrheycnregter in de Arrondissements-Regtbank alhier. P>USTEjNLAJN'DSCHE BERIGTEN. OOgT-INDIE. BATAVIA, 13 September. Te Amboina zijn op den 20sten Julij eenige vrij zware schokken van aard- li beving gevoeldwelke in den avond van dien dag en in den daarop volgenden nacht door onderscheidene mindere en in den avond van den 21st™ door twee hevige schokken zijn gevolgd. Tot op den 22"™ van die maand heeft men voortdurend ligte schokken, waargenomen. Het Gouvernementshuis te Batoc Gadja heeft zoo veel geleden dat het is moeten verlaten wordenook het I nieuw opgerigt militaire hospitaal heeft eenige schade bekomende particu liere woningen hebben over het algemeen weinig geleden. De schokken worden gevoeld uit het oosten te komenwaren meest alle verticaalen gingen vergezeld van een loeijend geluid. Op den 26sten Junij heeft de Engelsche oorlogsbrik the Spy, de rcede van Timor Koepang aangedaankomende van Sidney en bestemd naar Hong- Kong, aan boord hebbende de manschap van de Engelsche schoener Maid of Athens en een gedeelte van den manschap van het Engelsche vaartuig Coringa Packet, te zamen 31 personen uitmakende, welke beide vaartuigen in Straat Torres zijn vergaan. Uithoofde aan boord van het Engelsch vaartuig geene genoegzame ruimte was voor al deze schipbreukelingen, zijn 8 hunner te Timor Koepang achter gelaten onder deze bevonden zich 4 Fransche zeeliedendie afkomstig van een Franschen walvischvaardcr die schipbreuk had geleden, die op de schoe ner Maid of Athens overtogt hadden bekomenten einde daardoor de gelegen heid te erlangen om hun vaderland te bereiken. Door den kommandant van the Spy werd tevens medegedeeld dat een Engelsch schipHydohrad genaamdop den 20sten Mei mede in straat Torres was verongeluktaan boord hebbende 30 passagiers en 140 paarden. Van de opvarenden die zich met de sloep hadden willen redden en zonden getracht hebben Timor Koepang te bereiken, was toen nog niets vernomen, doch kort daarna werd van den gezagvoerder van de Ilamburgschc schoener Hebé, welke op den lsten Julij de reede van Timor Koepang bereikte, berigt I ontvangen dat die sloep behouden te Port Essington was aangekomen. CHARLOTTE EILANDEN. Op een dier eilanden in de Stille Zuidzee, Vanikoro geheeten, heeft men het wrak gevonden van de Fransche brik la Lilloisedie voor ruim 12 jaren uit Duinkerken was gezonden om eene wetenschappelijke reis te volbrengenen waarvan men sedert vele jaren niets meer had vernomen. Deze eilanden zijn reeds vroeger noodlottig geweest voor de Fransche zeereizigers. De beroemde la Pérouse verloor er in 1788 met al zijn manschap het leven. Men heeft I sedert lang naar die eilanden gezochtin 1827 werden zij weder ontdekt door den Engelschen Kapitein Dillondie er vele overblijfselen vond van het schip van la Pérouse. In 1828 werd dit eiland bezocht door den Franschen Admiraal Dumont d'Urville die er een gedenkteeken plaatste ter eere van dien ongelukkigen zeereiziger en zijne lotgenooten. PERSIE. De Shach Mohained Mirza is overleden; hij was in 1834 op den troon ge komen, na het overlijden van zijn' grootvader, die, toen zijn vader in 1833 overleden was, wederom de teugels van het bewind had aanvaard. Hij was een van de 35 zonen, die zijn vader heeft achtergelaten, welke alle meenen regt op den troon te hebben. Door zijn dood dus zal het Rijk in onlusten gedompeld worden voorloopig echter was op raad der Engelschen te Teheran een regentschap benoemd. KOORWEREIV. De Engelsche Consul-Generaal had aan de Regering concessie gevraagd voor eene Engelsche Maatschappij om een' spoorweg aan te leggen tusschen Chris- tiania, Oieven en Mjösen. De Regering heeft hem thans geantwoord, dat, indien hijnadat zijn plan aannemelijk werd bevondenbinnen 6 maanden eene Commissie tot uitvoering der werken zou kunnen daarsteliende Rege ring eene buitengewone Storthing zou bijeenroepenom haar daaromtrent een wetsontwerp voor te dragen. SPANJE. MADRID, 15 December. De Koningin is heden in plegtigcn optogt naar de Vergaderzaal van den Senaat gereden, om de Zitting der Cortes te openen; in het midden der Sena toren en Gedeputeerden gekomen, heeft II. M. eene rede gelezen; waarvan de belangrijkste punten aldus luiden De ratification van het met den Keizer van Marokko gesloten verdrag, als ook van het verdrag van erkenning, vrede en vriendschap, met de repu bliek Chili gesloten zijn thans uitgewisseld. Het verlangenom door dit en door andere middelen onze scheepvaart en onzen handel te beschermen en te begunstigen, terwijl de landbouw en de nijverheid daardoor verlevendigd wordenis eene nieuwe prikkel om mijne aandacht te vestigen op de vorderingen onzer Marine, welke zich van hare kwijning en haren achteruitgang begint te herstellen. Te gelijk met de voornaamste en dringendste hervormingenzijn er andere meer of min gewigtigezoo in het openbaar onderwijs en de adminis tratie van het regt als in verschillende departementenaangebragt. Mijne Regering heelt zich tevens ten doel gesteld het plan van finantiën ten uitvoer te leggen, hetwelk gij in de laatste wetgevende Zitting licht goedgekeurd,

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2