haven bestonden. Dé walvisschen zijn in die streken overvloedig. Ijzerwerk, bijlen, hakmessen, pieken en geweren zijn er zeer gezocht. SINGAPORE. De in- en uitvoer dezer vrije haven wordt over 1844 aldus opgegeven: Inv. in Ropijca TJitv. in Ropijcn 1.18 Ned. hj 1.18 Ned. Engeland7,391,000. 2,953,000. Vasteland van Europa635,000. 516,000. China2,737,000. 6,577,000. Cochinchina. 485,000. 565,000. Calcutta5,708,000. 3,554,000. Madras235,000. 331,000. Bombay186,000. 815.000. Malacca1,196,000. 1,144,000. Siam388,000. 573,000. Rhio344,000. 401,000. Manilla421,000. 226,000. Java 1,779,000. 874,000. Sumatra669,000. 509,000. Borneo820,000. 735,000. Celebes en naburige eilanden 590,000. 689,000. Baly, Lomboc en Soinbawa454,000. 822,000. Andere landen620.000. 941,000. Te zamen 24,676.000. 22,225,000. Sedert een paar jaren is er eene merkelijke vermindering in den handel met China, Calcutta en Bombay, die op den in- en uitvoer wel voor ruiin 8 millioen gulden zon bedragen. De invoeren uit Engeland zijn toegenomen. Journ. de La Haye. Deze handelstad die thans meer dan 50,000 inwoners telt, zoo Europeanen, als Arabieren, Hindoes, Chinezen en Maleijerswas vóór 1819 slechts een dorp, maar is als vrijhaven sedert dien tijd tot dit aanzien gestegen. Zij ligt op een klein eiland aan de zuidelijke punt van Malacca en bekleedt onder de Indische havens een zeer voornamen rang. ALGËRIË, ALGIERS6 December. De Maarschalk Bugeaud heeft den stam der Flilla's aangevallen en op hen een belangrijk voordeel behaaldzijnde van dien stain meer dan 500 in een gevecht gesneuveld. De verschijning van Bou Maza, in den omtrek van Orleansville, verwekte groote bezorgdheid doch hij werd door den Colonel St. Arnaud in het oog gehouden deze was er in geslaagdom de gemeenschap tusschen genoemde stad en Tenez te herstellen, bij welke gelegenheid hij belangrijke strooptogtcn met veel voordeel had gedaan. Een nieuw Opperhoofd der inlandsche bevolking, die op haar grooten in vloed uitoefent, had zich weder opgedaanIlafi Rassou geheetcn hij had in het gebergte der Oucmseris onderscheiden met de Fransche bevriende stam men lot afval gebragt. EGYPTE. ALEXANDRIE, 25 November. Onmiddelijk na het verbod van uitvoer van koren heeft de Regering zelf graan doen opkoopen. Men gelooft alzoo dat het niet anders is dan eene spe culatie der Regering, en dat het spoedig zal worden opgeheven. De handel is niet bijzonder levendig, maar het geld is overvloediger. De Regering heeft de invoering van gezegeld papier gewettigdonge zegelde stukken zullen voortaan bij geene regthanken of openbare instellingen geldig zijn. Eerstdaags zullen verscheidene soldaten aan de werken tot afdamming van den Nijl worden gebruikt. Mehemed-Ali wordt binnen kort van Kaïro alhier verwacht. De onlangs te Kaïro overleden Suleiman, Aga Seliktar, laat een ver mogen na van meer dan een millioen talaris, ruim 2 millioen Ncd. G ÏS I E Bi Si IV Bz A A 19 ATHENE, 30 November. Het ministerie heeft volgens den sedert lang uilgedrukten wcnsch des Ko- nings eene Commissie benoemd om de aanspraken dergenen te beoordeclen die hun vaderland en den bevrijdingskrijg offers hebben gebragt. Deze Commissie zal uit 30 voorname militaire of burgerlijke personen bestaan, en zich in afdcelingen scheiden voor de verschillende punten des rijks. Het land geniet eene rust zoo als er sedert jaren niet bestond. Het ver trouwen op de regering is werkelijk gestegen; vooral is dit zigtbaar in de zeeplaatsenwaar de kooplieden door de tegenpartij in de zonderlingste bezorgdheid werden gehouden. OOSTENRIJK. WEENEN7 December. Het verspreide geruchtalsof de rente van de 5 pCt. metalliek zou vermin derd wordenis van allen grond ontblootechter heeft inen niet onwaar schijnlijk eencn maatregel te wachten, welke nagenoeg daarmede gelijk staat, namelijk eene belasting op de coupons van die schuldbrieven. 1IOKGI1RIJE. PESTH8 December. In het comitaat van Raab hebben de edellieden zich vrijwillig aan eene belasting onderworpentot verbetering van de onbruikbare wegen. Graaf Karei Esterhazy is met een goed voorbeeld begonnen en heeft voor 1,000 fl. c, m. ingeschreven. In do streek der Heidens of Zigeuners heerscht groot gebrek, daar de oogst gansch mislukt is, en de graanhandel de eenige bron is van bestaan voor eene bevolking van 60,000 zielen. PHJISSEN. BERLIJN, 14 December. De policie alhier doet thans onderzoek naar een nieuw geheim genootschap, dat dezer dagen ontdekt is. Het voert den naam van Rosen-orde en is eene soort van propaganda tot verspreiding van het Roomsch-Kathol ijk geloof. Aan het hoofd dezer vereenigirtg staat een geestelijkedie alle werkzaamheden leidt. De afschalïlng der graanwetten indien zij in Engeland mogt doorgaan, verwekt bij velen in Duitschland groote bekommering, omdat men vreest, dat daardoor de prijzen der granen en levensmiddelen op bet vaste land zeer zullen stijgen en dat de vermindering van den prijs der levensmiddelen in Engeland ook van invloed zal zijn op de prijzen van de voortbrengselen dor Britsche nijverheid, zoodat de Duilsche fabrijkanten nog moeijelijker dan tot hiertoe het geval wasmet de Engclschen zullen kunnen mededingen. Het denkbeeld wordt reeds geopperdomindien de vrije invoer van granen in Engeland bepaald wordt, den uitvoer van granen uit Duitschland te verbieden. Het beeld van Maria in de kapel te Telgte in het Munstersche is den 10<icu dezer bestolen geworden; onder andere kostbaarheden is ontvreemd een kostbare kroonop het hoofd van dat beeld geplaatstverscheiden zware kruisen van zilver, eene gouden medaille, een onlangs ontvangen geschenk van de grafelijke familie van Droste Vischering en eenige gedenkpenningen. Dit is reeds binnen weinige jaren de derde maaldat die Kapel bestolen is. KONINGSBERGEN, 7 December. Aan de Katholijke dissenters alhier is, ingevolge van hoogcr hand ontvan gen bevelhet verdere gebruik der Domkerk voor hunne godsdienstoefening ontzegd, Het winterzaad in de omliggende landschappen staat zeer goed. Gedu rende de vorige maand zijn er nog 33 schepen zeewaarts gegaan waaronder 6 inct tarwe en 11 met erwten. Uit het binnenland waren ook non- 687 U vaartuigen met graan afgekomen en 11 schuiten met tarwe uit Polen. WillT E 31B E R G Onze Regering heeft den Hoogleeraar Mold te Tubingen afgezet, omdat hij een geschrift had openbaar gemaaktwaarin hij zich tegen het stelsel van het Ministerie verklaarde. t 13 E 1*3 EREN. MUNCHEN, 11 December. Dezer dagen zullen de sterrekundige werktuigen, die de regering van Mexico hééft besteld, uit de werkplaats van de Heeren F. Erlel en Zoon naar het land hunner bestemming worden verzonden. Onder de verscheidene talrijke werk tuigen welke bij voortduring in deze inrigting voor de verst-afgelegene landen worden vervaardigdis thans een groote meridiaan-cirkel onder handen van 48Engelsche duimen, door de Vereenigde Staten voor de sterrewacht te Was hington besteld, alwaar meerdere sterrekundige werktuigen van gemelde fabriek in gebruik zijn. REGENSBURG, 11 December De Carmelieten hebben hun in de laatste dagen in eene gevangenis her schapen kloostervoor ƒ36,000 Ned. weder ingekochten van den Koning de noodige bewilliging tot den koop en de overbrenging van de gevangenis iri een ander gebouw verkregen. Dit klooster in het schoonste gedeelte der stad door Keizer Ferdinand III. in 1641 gesticht, was in 1810 opgeheven maar in 1837 weder geopend. De verwijdering der misdadigers met welke de monniken het gebouw deelden, werd lang gewcnscht. S1H§EI. DRESDEN, 11 December. De Tweede Kamer heeft den 10dcI> dezer na langdurige beraadslaging beslo ten de Regering te verzoekeneene wet voor te stellenwaarbij het beginsel van openbare en mondelinge behandeling bij de strafregtspleging wordt inge voerd. Hoewel het Ministerie zich tegen dit adres sterk verzet hadis het echter met groote meerderheid doorgegaan. Aan een ander adres, waarbij de regtspleging door gezworenen verzocht werd, is bij meerderheid van stemmen geen gevolg gegeven. LEIPZIG, 14 December. Thans is het vonnis openbaar gemaakt, uitgesproken tegen hen, die ver volgd waren wegens het voorgevallen oproer in Augustus 11. Negen hunner zijn van 38 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Op dit vonnis wordt wel geen aanmerking gemaaktmaar men is ontevredendat hetzelfde scherpe onder zoek niet is ingesteld omtrent de handelwijze der soldaten, die nog steeds wordt afgekeurd.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3