Bij het in gereedheid brengen van liet tegenwoordige wets ontwerp, is nog maals eene verificatie tot in de meeste bijzonderheden bewerkstelligd, waaruit blijkt dat het gezamentlijk beloop van het aanwezig geweest zijnde kapitaal aan 3 pCts. Nationale schuld is geweest 221,257,900. Wijders wordt aangemerkt, dat het wel niet te verwachten is, dat het overblijvende kapitaal van 5 milliocn aan 4) pCts. schuldbekentenissen nog in den loop van dit jaar aflosbaar zal worden gesteld, gelijk men zich ge vleid had dat het geval zou kunnen zijn, maar dit is niettemin afhankelijk van de omstandigheiddat de Heereu von Rothschild nog binnen weinige dagen eenige voorbetaling doen van het door dezelven eerst in 1846, volgens contract, verschuldigde. Zoo dit niet geschiedt, zal in de hegrooting voor 1846 nog eenige wijziging ter zake der renten van de voorz. ƒ5,000,000 moeten worden voorgesteld. Voorts zal de Regering in ernstige overweging nemen den wensch tot ver nietiging der 4pCts. schatkistbiljetten, daargesteld volgens de wet van 1840. Aanvankelijk zijn de renten dier schatkistbiljetten op de vastgestelde hegroo ting voor 1846 en 1847 voor memorie uitgetrokken. De Regering kan de verzekering geven, dat al de schatkistbiljetten, daar gesteld krachtens de wet van 1843, zijn ingetrokken, en aan de Algemeene Rekenkamer overgebragt. Het cijfer der 4 pCt. Nationale schuld kan niet juist bepaald worden, ver mits dit altijd afhankelijk blijft van den prijs, waarvoor de nu nog uit te geven 4 pCts. schuld zal kunnen geplaatst worden. Het bedrag van 3,622,600 berust op het cijfer, in de hegrooting voor 1846 en 1847 vermeld, ad241,335,700 na aftr. van hetgeen blijkens dit wetsontwerp reeds is geplaatst, ad - 237,713,100 beloopcnde dus het overblijvendef 3,622,600 Ten gevolge van eenige veranderingen, gebragt in het ontwerp van wet tot wijziging der begrooting voor de nationale schuld voor 1845, is dat ont werp thans slechts in een artikel vervat, waarbij de begrooting der Staats uitgaven van het departement van Finantiën, voor de nationale schuld, over den jare 1845 wordt vastgesteld op eene som van 38,309,590,84bedra gende het totaal van de renten der nationale schuld en vlottende schulden 37,773,370,84. Uit den verbeterden uitgewerkten en toelichtende Staathehoorende bij de opgemelde gewijzigde hegrooting blijkt: 1°. dat, de aanvankelijke hegroo ting van de Nationale Schuld voor 1845 beliep ƒ39,064,853.00. Af renten van België teen te goed komende - 4,000,000.00. Totaal van het IX Hoofdstuk Aƒ35,064,853.00. 2°. dat de gewijzigde begrooting bedraagt-38,309,590.84. Zoodat dezelve thans meer bedraagt- 3.244,737.84. Trekt men echter die som af van de - 4,000,000.00. van België, dan is de begrooting der Nationale Schuld over 1845 werkelijk minder755,262.16. AMSTERDAM, 10 December. De Heer Soetens kondigt aan, dat hij de toestemming van de stedelijke Regeringen dezer stad en van Haarlem ontvangen heeftom tusschen die beide steden een asphalt-spoor te leggenwaarmede spoedig een begin zou worden gemaakt ALKMAAR, 8 December. Z. M. de Koning van Zweden en Noorwegen heeft aan onze begaafde roman schrijfster Mej. A. li. G. Toussaint, dezer dagen eene zware gouden medaille gezondenals een blijk van de hooge waarde die Z. M. aan hare lettervruch ten toekent. Wij kunnen tevens mededeelendat haar te gelijkertijd door den Raad dezer stad, eene prachtige schrijlcasette met zilver ingelegd is ten geschenke aangebodenvergezeld van eene op perkament geschreven verklaringwaarhij de Raad in de vleijendste bewoordingen haar de hulde toebrengtwaarop hare verdiensten aanspraak mogen maken. UTRECHT, 9 December. Op eene gisteren alhier gehoudene vergadering van HH. deelnemers aan de Maskerade, te geven ter viering van het 210-jarig bestaan der Utrechtsche Hoogeschoolis bepaald, dat voornoemde Maskerade zal plaats hebben op Woensdag den l?"1011 Junij 1846. ARNHEM, 9 December. Wij zijn van goederhand onderrigt, dat er op last van Z. Exc. de Minis ter van binnen!, zaken, eene opneming wordt bewerkstelligd, van het terrein tusschen de Havenkom te Apeldoorn en de IJssel nabij Dieren; ten einde te onderzoeken in hoe verre het mogelijk zoude zijn die heide punten door mid del van een kanaal te vercenigen en alzoo het Griftkanaal te verlengen, langs Loenen tot in den I.Jssel; terwijl het tevens de intentie van Z. Exc. is, om door de bevoegde autoriteiten ingelicht te worden omtrent het al of niet raadzame dezer onderneming. ZWOLLE, 9 December. Onder de achtenveertig aanvragen tot concessie voor de daarstelling van openbare werken, die aan de Regering ingediend zijn, behoort ééne aan vraag, die in de hoogste mate de belangstelling van Overijssel waardig is. Zij betreft de verecniging van Schokland met het vaste land door de verlen ging van de werken, die thans in het Zwolsche diep aangelegd worden, en verders de verbinding van het noordelijk punt van Schokland met de Kuinre door middel van cenen zeedijk. Hierdoor zou Overijssel eene uitbreiding van duizende bunders uiterwaar den bekomen; de onkosten van het door kunst in stand gehouden Schokland zouden wegvallen; en voor de bevolking nieuwe middelen van bestaan wor den geopend; onze zeedijken zouden aanmerkelijk beveiligd worden; en zonder gevaar zoude men dan de aanzienlijke lage veenen in het Staphorster veld kunnen ontginnen; het wegslaan van het strand op vele punten der Overijs- selsche kusten, tot groote schade voor onze kostbare uiterwaarden, zoude op houden; het armoedige Vollenhove zoude eene goede haven krijgen, en kon door eene doorgraving van een kwartier uur binnenlandsche gemeenschap met Meppel bekomen. ASSEN, 9 December. Het nieuwe kerkgebouw voor de Hervormde gemeente alhier, zal opgerigt worden op een terrein ingesloten tusschen den weg naar Beilen en de beide groote toegangen tot het stadsbosch. Men verwacht eerstdaags eene openbare prijsuitloving voor het beste bouwplan. BUITEJNLAJNDSCHE BERIGTEN. OOST-I 31 DIE. Het verdrag tot afstand van Laboan op Borneo aan Groot-Britannie is wettig geslotenna eenen geringen tegenstand van eenige Opperhoofdenen hieraan is het, dat men de laatste expeditie der Britsche vloot tegen de zeeroovers van Borneo toeschrijftwaarvan wij reeds de bijzonderheden en uitkomsten hebben mede gedeeld. Alvorens vasten voet te zetten op dit eiland heeft de bevelhebber van H. Britsche Maj. noodzakelijk geacht er zich het rustig bezit van te ver zekeren door het verblijf der zeeroovers te verwoestenhetwelk in de baai van Maladu lag. The Friend of Chinawaaraan wij dit berigt ontleenenzegt verder: Kapt. Béthune, de onderhandelaar van dit verdrag, is naar Engeland ver trokken cd wij twijfelen nietof men zal over eenige maandenbij zijn te rugkomstLaboan in bezit nemen. Behalve de groote voordeelen, welke men van deze nieuwe bezitting zal kunnen trekken, zal men nog daardoor in staat zijn veel krachtdadiger de zeerooverij te beteugelen. De Heer Williams door het Gouvernement derwaarts gezonden, heeft over de steenkolenmijnen van het eiland de gunstigste herigten ingediend; de haven, slechts op 30 mijlen van Borneo Proper verwijderd, is uitmuntend, en derzelver ligging is voor den handel hoogst gewigtig. N. R. C. Het Engelsch schip Pénélopé, heelt eene stoomboot bemagtigd op de kust van Afrika, welk vaartuig expresselijk was uitgerust tot den slavenhan del. De stoomboot zoude juist zijne koopwaren, (dat is 150 slaven) op de kust van Congo innemen, om dezelve naar Brazilië over te brengen. N.R.C. SPABiJE. MADRID2 December. Den 15den dezer moeten de Corles bijeenkomen. Verscheiden afgevaardigden zijn reeds aanwezig; de oppositie houdt zich reeds bezig, om de keus van eencn Voorzitter naar haar genoegen te regelen; die partij zal echter voor het Ministerie niet zeer te duchten zijn. Er liep een gerucht, dat het eiland Cuba, het voorbeeld van Texas volgende, zich aan de Vereenigde Staten zou aansluiten; indien dit zich be vestigde, zou Spanje daardoor eene groote schade lijden. ZWITSERLAND. De Regering van Lucern heeft voorgesteld, om eene amnestie af te kon digen voor alle personen, in de oproerige bewegingen van December, Maart en April 11. betrokken, tegen betaling van 433,748fr., de som der gemaakte onkosten. Eenige personen zijn van die amnestie uitgeslotenonder anderen Dr. Steiger en al degenen die voor 15 Januarij e. k. niet zullen opgekomen zijnom zich aan een geregtelijk onderzoek te onderwerpen. PRUISIEIV. BRESLAU, 4 December. Nergens hebben misschien de vereenigingen ter afschaffing van sterken drank gunstiger uitwerking gehad dan in Iloog-Silezië. Uit een verslag der overhe den van dat gewest op last des Konings openbaar gemaakt, blijkt dat sedert een jaar achtien branderijen in andere inrigtingen van nijverheid zijn veran derd en honderd acht niet hebben gewerkt, dat het fabrijkaat eene vermin dering op het vorige jaar toont van ongeveer 14 milliocn kannen, dat de regten ruim 500,000 minder hebben opgebragt; dat de volksklassen veel getrouwer in de kerken is opgekomen, ijverig heeft gewerkt, het huiselijk leven rustiger is geweest en er bijna geene twisten op de openbare straten of wegen hebben plaats gehad. Deze uitkomsten zijn bij rondgaande brieven aan de groote grondeigenaars in Silesië ter kennis gebragt. De Koninklijke Pruissischc stoomboot Therese, die te Swinemunde zou overwinteren, is den 3'J,:n dezer eene prooi der vlammen geworden; de brand was in de kajuit ontstaan en verbreidde zich zoo snel, dat alle pogingen tot blusschen te vergeefs waren. AKEN, 6 December. De Minister van Finantiën heeft op voorstel van het Provinciaal Bestuur, de directie van den Spoorweg van Aken op Maastricht verlof gegeven, om, ten einde aan de behoeftigen werk te verschaffen, dadelijk met den aanleg van dien weg te beginnen, ofschoon de vcrcischtc formaliteiten nog niet vervuld zijn.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3