schijnlijk slechts f!e puinen meer overig zijn. daar het gebouw in het noord- oosten der plaats gelegen was. Het gebouw, vlas en graan waren alleen tegen brandschade verzekerd. AMSTERDAM, 26 November. Gisteren avond vierde het Nederlandsch Godsdienstig Traktaat-Genootschap de gedachtenis van deszeli's 25jarig bestaan in de Nieuwe kerk alhiervoor eene buitengewoon talrijke schare van belangstellende vrienden dezer inrigting en van afgevaardigden van onderscheidene plaatsen en afdeelingen. De pleg- tigheidgeopend en gesloten door een aandoenlijk treilend en wel uitgevoerd gezang der Gereformeerde diaconie-weezen, werd door het loflied der gemeente afgewisseld. De tweede secretaris, D". J. Brave, die de feestviering bestuur de, deed het genootschap kennen als cene instelling, onze hooge ingenomen heid waardigwegens baren reinenGode behagelijken oorspronghare zui ver geestelijke, echt Christelijke bedoelingen en de doelmatige, oorspronkelijke, Evangelische en alom geschatte hulpmiddelendie het ter bereiking derzelve aanwendt. Voorts sprak hij over die instelling zoo als zij, op dat plegtig feestuur, tot den reinsten dank de harten stemmen moest, liet genootschap telt thans bijna 2900 leden en wordt in en buiten het Vaderland ondersteund door Hulpgenootschappen, Afdeelingen en Correspondenten. De lijst der Trak taten is reeds tot meer dan 300 noinmcrs geklommen. De Bijbelsehe Alma nak, onlangs weder uitgegeven, blijft even als de Traktaatjes en de Aanmoe digende Bcriglen, voorzien in de wezentlijke behoeften van allen, die de voorwerpen zijn van de zorgen dezer strekking. De verspreiding dier stukjes gaat bij toeneming voort. In het afgeloopen genootschaps-jaar alléén waren er om niet uitgedeeld 176,933 Traktaatjes, 19,386 Bijb. Almanakken cn 360 Aanmoed. Berigtenterwijl in de 25 jaren zijn afgeleverd en in omloop gebragt 6,467,390 Trakt., 684,056 Bijb. Alm. en 231,521 Aanm. Berigten, van welke er gratis zijn uitgedeeld 2,756,445 Trakt., 376,559 Bijb. Alm. en j 84,867 Aanm. Berigten. Na de mcdedeeling van het verslag wekte de redenaar op tot nieuwen vol- hardenden ijver, gedachtig aan hetgeen er nog te verrigtcn overbleef in den werkkring des genootschapsaan den gewigtigen, maar tevens gevaarlijken !g tijd, waarin wij leven, en aan debetrekking, waarin leden cn voorstanders deszelvcn staan tot den Heer der Kerk. Een plegtig dankgebed beval de j j stichting der zorge en hoede des Allerhoogsten aan. In den afgeloopen nacht omstreeks half 3 ure, is er brand ontstaan in de werkplaats van den timmerman K. ten Bruggenkate, op de Heerengracht bij de Oude Leliestraat, in den kelder van het huis bewoond door Mevr. de Wed. Tirionen de bovenwoningen door de Iieeren Barger en AValterop. De brand woedde zoo fel, dat ongeveer ten half 4 ure, het gelieele huis benevens i het achterhuis, door den kastenmaker Puyman bewoond, geheel was uitge brand en ingestort. Zes-en-twintig brandspuiten zijn daarbij in werking ge- j wcest. De oorzaak van den brand is onbekend. ZWOLLE, 26 November. Men verneemt dat het stedelijk bestuur van Zutphen, aan den raad van administratie der Overijssclsche spoorweg-maatschappij, den kosteloozen afstand van stads-gronden, nabij die stad voor den spoorweg en de plaatsing der stationsgebouwheeft aangebodenen alzoo een schoon voorbeeld heeft gege- ven, van deszelfs welwillendheid en juiste opprijsstelling van eene voor Neder- land belangrijke onderneming. Dit aanbod is te meer prijzenswaardig daar g aan den wensch der Zutphenarenom eene brug voor de spoorlijn over den jj Yssel bij die stad gevestigd te zien, niet kan worden voldaan. GRONINGEN, 24 November. Gisteren avond ongeveer te half tien unr barstte er een hevige brand uit in de tabakskerverij van den Heer P. H. Pfeiffer, koopman in de Poelestraat alhier. Het gebouw, dat rondom met huizen was omgeven, zoodat het moe- jelijk viel, om er spoedig genoeg met brandbluschmiddel'en bijtekomen, is geheel uitgebrand. De ongeluk liet zich zeer dreigend voor de nabijgelegen huizen aanzien, en alom waren dan ook de buren bezig, hunne meubels en goederen te bergen en hunne huizen van al het draagbare te ontruimen. En de brand zoude zich ook zekerlijk niet alleen tot de kerverij bepaald hebben, indien niet nog even tijdig een paar goedwerkende brandspuiten ter hulp wa ren aangevoerdom inet de reeds in werking zijnde spuiten de steeds heviger woedende vlammen te beteugelen, hetgeen dan ook omstreeks één uur des nachts gelukte, zoodat de brand zich, tegen aller verwachting aan, geluk kig niet verder heeft verspreid. Ware dit niet het geval geweest, dan had deze brand de allernoodlottigsto gevolgen kunnen hebben, daar aan de cene zijde eene apotheek en cene likeurstokerij, aan de andere eene meubelmakerij en het groote concerthuis alsdan waarschijnlijk eene prooi der vlammen zou den zijn geworden. BUlTEiNLAJNDSCHE BERIGTEN. WEST-I91DIE. PARAMARIBO, 14 October. Gisteren morgenomstreeks 9 ure verkondigde het gebulder van het ge schut der fortres Zeelandia, de overgave van het bestuur dezer kolonie door den waarnemenden Gouverneur Mr. P. de Kanter, aan den benoemden Gou verneur, Baron R. F. van Baders, bij publicatie ter kennisgeving zijner af treding; terwijl de nieuw benoemde Gouverneur eene publicatie heeft uitge vaardigd ter kennisgeving van de aanvaarding van het Bestuur. RUSLAND. PETERSBURG, 15 November. De Regering heeft aan de Porte eene nota gezonden, bezwaren bevattende tegen de ondersteuningen in mondbehoeften en manschappen, welke de kau- kasische bevolking menigmaal van de Turksche pachalieks ondervindt. De Porte heeft daarop de uitvaardiging van eenen firman beloofdwaarbij deze handelwijs zou verboden worden ofschoon het haar aan vermogen zal ont breken, om dien te doen eerbiedigen.. Bij voortdurig heerscht in de noord-oostelijke streken van Polen onder de arme volksklassen eene schrikkelijke ellende ten gevolge van het misluk ken van den oogst en van de in den loop dezes jaars bij herhaling plaats ge had hebbende overstroomingen. De uitgehongerden komen bij geheele benden op Pruissisch grondgebied, waar echter ook schaarschte van levensmiddelen heerscht. GRIEKENLAND. ATHENE, 31 October. De graanprijzen aan de Zwarte zee zijn aanmerkelijk gerezen, en hier worden ook hooge prijzen besteed. In ééne week is het brood 45 pCt. opgeslagen brood is hier te lande het voornaamste voedingsmiddel. Op de meeste plaat sen van het Rijk is gebrek aan goed zaaikorenwaarom de Regering uit haren tienden-voorraad eene groote hoeveelheid aan de landbouwers geleend heeft. Men verwacht echter van de Zwarte zee genoegzamen aanvoer van granen, om voor hongersnood bewaard te blijven. Zuid-Rusland evenwel houdt voor onze streken bijna niet6 over, en uit het Noorden heeft men dit jaar geen toevoer te wachten. ZWITSERLAND. In zijne zitting van den 19den dezer heeft de groote Raad van het kanton Waadland met groote meerderheid van stemmen bepaald, aan de Regering eene uitgebreide volmagt te geven, ten aanzien van de kerkelijke aangelegen heden. Die vergadering heeft tevens de verklaring der geestelijken, die hun ontslag hebben ingediendniet ontvankelijk verklaardmaar beslotendat indien zij bij hun voornemen blijven volharden, ieder in het bijzonder zijn ontslag moet inzenden. Men gelooftdat deze maatregel dienen zal om die geestelijken tot andere gedachte te brengen. In het algemeen is men in het kanton te vrede dat de Regering hare oppermagt over het bestuur der kerk handhaaft. OOSTENRIJK. AVEENEN, 20 November. De Regering heeft geene reden gevonden, om den uitvoer van granen te verbieden of om den invoer door vermindering van inkomende reglen te be vorderen, omdat, na een naauwkeurig onderzoek bevonden is, dat de oogst zoodanig is uitgevallen, dat zij in die behoefte kan voldoen, hoewel dezelve in cenige streken mislukt was. De reeds voorgenomen vermindering van be lasting op de levensmiddelen in de groote steden zal niet worden ten uitvoer gebragt. PRUISSEN. BERLIJN, 22 November. De Regering is van plan het voor den handel van geheel het noorden van Duitschland zoo belangrijk werk ten uitvoer te leggennamelijk de verlenging van het Max Clemens-Kanaal tot in de rivier de Ems en de bcvaarbaarmaking van hetzelve. De kosten zijn op 150,000 thl. geraamd. De Minister van Eeredienst Eichhorn heeft de Duitsch-Katholijke geeste lijken in de provincie Pozen, Czersky, Post, Sylvester en Bernard uitgenoo- digd eene geloofsbelijdenis op te stellen, waarin het kenmerkend onderscheid tusschen de Roomsche en Protestansche belijdenis duidelijk wierd aangewezen. FRANKFORT. 22 November. Den 17dcn dezer is de Saksiseh-Silesische spoorweg geopend. De Prins Jan van Saksen, de Saksische en Pruissische Minister woonden deze plegtigheid bij. Deze eerste togt heeft de linie van Dresden tot Klein-AVolmsdorf doorloopen. In den nacht van den 19dcn op den 20sten dezer is van den postwagen van Keulen op Elberleld het valies gestolen. Hetzelve bevatte de brieven voor EngelandFrankrijk en België bestemden cene som van 100,000 fr. in goud. ENGELAND. LONDEN, 24 November. Mevrouw Slahertywelke dezer dagen alhier is overledenheeft aan het Universiteits-Collegie 5,000 nagelalen, tot voortplanting der burgerlijke en godsdienstige vrijheden. Het is den speculanten te Glasgow op nieuw gelukt den prijs van het ijzer te doen stijgenzoodat de ton thans 77 sh. 6 d. kost. FRANKRIJK. PARIJS, 25 November. De dienst der telegraphen tusschen deze stad cn Madrid zal nu geregelden voortgang kunnen hebben, indien nog één toren op die linie gebouwd is; alsdan zal eene tijding tusschen die twee steden in minder dan 2 uren kun nen overgehragt worden. In de 10 eerste maanden van dit jaar zijn van vier havens naar Engeland overgevoerd 104,942 reizigers, als van Boulogne 63,046, van Havre 17,060, van Calais 13,910, van Dieppe 10,926.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3