te Parijs is uitgegeven van zijne bediening ontzet. De titel is: Stukken ter opheldering van de heilige Schrift uit Phenicisch- Assyrische en Egypti sche gedenkteekenen. Het werk is hier reeds onder de verboden boeken gerangschikt. Eergisteren is bier een geweldig onweder gevallen, dat achttien uren aanhield. De Tiber trad buiten zijne oevers en overstroomde een deel der stad en den omtrek. De Keizer van Rusland schijnt niet hier te zullen komen, maar over Triest naar zijne Staten terug te keeren. ZWITSERLAND. LAUSANNE, 12 November. Gisteren en heden heeft alhier eene bijeenkomst plaats gehad van 225 protestantsche leeraars uit het kanton Waadtland, om te beraadslagen over de houding die men zou aannemen ter zake van een besluit van den staats raad, waarbij een veertigtal geestelijken in hunne bediening geschorst waren, uit hoofde van hunne weigering, om eene zuiver staatkundige proclamatie, eene aanprijzing van de nieuwe staatregeling behelzende, van den kansel al te kondigen. De uitkomst der beraadslagingen welke van 10 ure 's morgens tot zes ure des avonds hebben geduurd, was dat 143 der aanwezige geeste lijken formeel verklaard hebben, den 15(len December hunne bediening neder te leggen zoo de Regering hun niet de vrijheid der kerk, die van hunne bediening, van den predikstoel,in een woord, de godsdienstige vrijheid waar borgt; een besluit, hetwelk naar men vreest, van veruitziende gevolgen voor de rust in genoemd kanton zal kunnen zijn. Men zegt dat de minderheid een beroep zal doen op den grooten Raad om de grieven der kerk te herstellen en zich bij de meerderheid zal voegenzoo de groote Raad weigert hun regt te doen. De Heercn Monnard Bauty en Esperandieu hebben het krachtigst voor de godsdienstige vrijheid gesproken. OOSTENRIJK. WEENEN, 11 November. Men maakt hier toebereidselen tot ontvangst van den Keizer van Rusland tegen het einde dezer maandna zijn verblijf te Napels. Het garnizoen is hierom ter dezer plaats met cenige regimenten vermeerderd. Door het gezelschap toonkunstenaars alhier is in de Keizerlijke rijschool eergisteren eene Cantate van BeethovenChristus op den Olijfberg uitgevoerd door meer dan 1000 muzijkanten en zangers. Het geheele hof was bij het feest tegenwoordig. Men wil weten dat behalve het huwelijk van den Aartshertog Steven met de dochter van den Keizer van Ruslander ook eene echtvereeniging zal plaats vinden tusschen den Hertog van Genua, tweeden zoon des Konings van Sardinië, en eene dochter van den Grootvorst Michael. PKiriSSEN. Een brief van Posen van den llden November, bevestigt het vroeger berigt van vrees voor ernstige onlusten. De mislukte zamenzwering zou meer de strekking hebben tot herstel der Poolsche nationaliteit dan tot communisti sche denkbeelden. Er hebben verscheidene nieuwe gevangennemingen plaats gehad, voornamelijk van Polen, die bekend stonden de communistische denk beelden niet toegedaan te zijn. De Aartsbisschop van Posen heeft een uitvoerig betoog omtrent de Duitsch-Katholijken bij de Regering ingeleverd en daarin dringend verzocht, dat zij hen verbieden zal den naam van Katholijken te voeren. Spoedig na de zamenkomst der Evangelische vorsten van Duitschland zal er ook eene groote kerkvergadering van Evangelische geestelijken uit alle Duitsche Staten verordend worden. Welk eene uitbreiding en veelzijdige vertakking de orde der Jesuiten, voor de ontbinding door paus Clemens XIV, had bekomen, blijkt uit een overzigt, dat den 30sten Julij 1830 in het archief van Montrouge hij Parijs gevonden werd. »De orde was toen verdeeld in 5 hoofd-afdeelingcnAssistenlia ge naamd bestaande uit 39 provinciën, 24 geestelijke gestichten 669 collegien, 61 noviciaten, 176 seminaria, 335 residentien, 223 zendingen met 22,787 Jesniten, onder welke 11,010 priesters. In het algemeen heelt dit gezel schap, door Paus Pius VII uit den schijndood in het leven teruggeroepen, geenerlei vernieuwing ondergaan en is geblevenzoo als het oorspronkelijk was. Volgens eene opgave, wier echtheid buiten allen twijfel is, bestaan tegenwoordig in Italic 150 huizen der Orde, bevattende 4000 Jesuiten, waar onder 1800 priesters. In Frankrijk telt menin weerwil van het verlangen der regering naar opheffing of vermindering van zulke huizen nog 56 be kende met 872 Jesuiten, onder welke 362 priesters. In Duitschland begroot men het aantal van hunne huizen op 88, waarvan 14 in Beijeren, 21 in Oostenrijk, 3 in Wurtemberg, 7 in Baden, 2 in de beide Hessen, 2 in Nassau, 5 in de Pruissische rijn-provincie, 3 in AVestlalen, 6 in Silezie, 3 in Saksen, 1 in Anhalt-Köthen en 5 in Hanover en de vrije steden. Op het 'groothertogdom Posen komen 7 huizen, voor Oost- en Wcst-Pruissen 5, voor Pommeren 1, voor Brandenburg 2, voor de provincie Saksen 1. Hel geheele getal der in deze huizen wonende Jesuiten wordt op 1000 berekend, waaron der ruim 400 priesters. In Spanje zouden 87 huizen bestaan met 536 Je suiten, waarvan 220 priesters; voor Portugal komen 8 huizen, met 160 Jesuiten waarvan 75 priesters. BEIJEREN. MUNCIIEN, 15 November. De nieuw benoemde Nederlandschc Gezant hij ons Hof en dat van Wurtem berg, de lieer Gevers, heeft dezer dagen aan Z. M. zijne geloofsbrieven over handigd en zal zich spoedig naar Stuttgardt begeven, waar hij zijn verblijf zal vestigen. RADEN. HEIDELBERG, 19 November. In ons land wordt thans een der stoutste werken uitgevoerd, die misschien ooit voor een spoorweg zijn ondernomen namelijk het doorboren der rotsen van Isteinin het Badensche Oberland, in de nabuurschap van Bazel. Die rot sen zijn verscheiden honderde voeten boven de rivier. Er moeten op korten alstand van elkander drie doorgangen in worden gemaakt. 1 hans zijn er werklieden bezig om die rotsen door kruid te doen springen om er eene opening in te maken; maar de arbeid is zoo moeijelijk, dat men in een dag niet meer dan 2 voet vordert. Sedert 5 maanden is men aan die rotsen op die wijze op 6 punten begonnen. Men hoopt in het voorjaar van 1847 tot Leopoldshöhe te komen, maar het is nog twijfelachtig of de weg tot Bazel zal vervolgd worden, uithoofde van de vele en kostbare kunstwer ken die zulks zoude vereischen. Vóór ongeveer 15 jaren beschouwde inen het als een half wonder dat het getal studenten aan de Hoogeschool alhier, tot 600 aangroeide, heden bedraagt dit getal meer dan 900. Te Konstants wordt eene petitie aan den Aarlsbisschop voorbereid strek kende tot het bijeenroepen eener synode, ten einde door dezelve gepaste maat regelen mogen worden beraamd, om de meer en meer toenemende scheuring in den boezem der Katholijke kerk legen te gaan. Reeds is dezelve door den Burgemeester en alle Katholieke leden van den gemeenteraad onderteekend. Duizende exemplaren van deze petitie circuleren in alle Katholijke gemeenten van het Groothertogdom Baden. ENGELAND. LONDEN, 19 November. Zaturdag 11. is de Russische Grootvorst Constantijn, met het oorlogschip Ingermanland te Plymouth aangekomen. De haven-Admiraal en de Russi sche Gezant Baron Brunow hebben zich dadelijk aan boord begeven. Te Dover wordt eene groote veiligheids-haven tot stand gebragt. Men zal eerlang met de werkzaamheden cenen aanvang maken. Twee kweekelingen van de Universiteit van Oxford, zijnde geestelijken, hebben de gevestigde Kerk verlaten en zijn tot de Roomsche overgegaan; eer lang zullen nog anderen dien stap doen. De bekende Dr. Puscy te Leeds en cenigcn zijner vrienden hebben geweigerd eene verklaring te onderteekenen van getrouwheid aan de Kerk van Engeland en van afkeer van het Roomsch- Katholicismus. Ook is de Heer Capes, regtcr bij het hof der Prerogativen, tot het Roomsch-Katholijk geloof overgegaan, waarmede hij eene jaarwedde van ƒ15,000 verzaakt. FRANKRIJK. PARIJS, 20 November. De Minister van Landbouw en Koophandel heeft aan de Prefecten eene circulaire gezonden, waarin hij meldt, dat alle vrees, die men aangaande de ongenoegzaamheid van den oogst had opgevat, geheel was geweken. Dezelve was voldoende voor al de behoeften en kan de bevolking in allen deelc geruststellen. BËLGIE, BRUSSEL, 20 November. Er is in de Hoogstraat een klooster van Graauwe nonnen gesticht, het vijftiende dat sedert 1830 hier opgerigt werd. Verscheiden gevangennemingen hebben hier en in den omtrek plaats gehaddaar de wegen door landloopers worden verontrust. Door de veldwachters der omstreken van Korlrijk, is zekere Gauzard ontslagen dwangarbeider, na eene woedende worsteling aangehouden hij was gewapend met twee scherpe dolken en vier geladen pistolenvan welke hij een op den brigadier der veldwachters heeft losgebrand, doch zonder hem te treffen. Men heeft bij hem een lederen zakje gevondenbevattende 32 sleu tels, behalve vijlen, booren, tangen en ander dievengereedschap. De gevan geneming van dezen kwaaddoener, welke van veelvuldige diefstallen wordt verdacht gehouden, heeft bij de landlieden groote vreugde verwekt. Door Z. M. is goedgekeurd het beroep hij de Ilerv. Gem. te Elden, onder de classis van Nijmegen, op J. C. Verhocff, Cand. hij het Prov. Kerkbestuur van Overijssel, tot Predikant. ADVERTENTIEN. Mren REGENTEN der HUISZITTEN- en DIACONIE-ARMEN maken hekend, dat zij hunne winterbedeelingen eene Maand vroeger begonnen hebben dan in vorige jaren, en dat zij voornemens zijn hunne uitdeclingen van SS6SC5* te beginnen op 1 December aanstaande. De bewijzen van S«ep-4:üf tieeleai zijn. van heden af verkrijgbaar aan het iluiszittenhuis bij den Binnenvader, tegen vijf Centen per Portie; ter verkrijging van dusge- noemde dagbrieljes van eene portie tegen denzellden prijs kan men zich hij denzelfden Binnenvader vervoegen voor eene volgende week, des Zaturdag te voren. De prijs der aandeelen is zoo hijzonder gering gesteld om in dezen tijd meerder gelegenheid te geven tol uitoefening van liefdadigheid.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3