BUITEiNLAjNDSCHE BERiGTEJN. KAARDEN, 19 November. Onfler de middelenwelke thans op onderscheidene plaatsen aangewend wordenom bij de arbeidslieden armoede en gebrek te voorkomenverdient het bier gegeven voorbeeld vermelding en navolging. Voor rekening van de Stedelijke Regeringwelke zich daartoe met de regenten van bet weeshuis en bet bestuur van de Hervormde kerk heeft verbondenworden eenige in de nabuurschap van deze stad gelegen gronden bewerkt en tot moes-, bouw en weideland ingerigt. Voor deze verbeteringen zijn door de vereenigde besturen 6,000 bestemd. De werklieden in deze stad woonachtig, zijn in dat opzigt gelukkiger dan die van de naburige gemeenten Laren Huizen en Blaricum. Ook daar zijn bij herhaling aanbiedingen tot betzelfde doel en tot een niet minder bedrag gedaan doch de weigering van de gemeente-besturen om daarvoor eenige bunders heide in koop af te staanbeeft de uitvoering onmogelijk gemaakt. UTRECHT, 20 November. De berigten uit de kolonie van Weldadigheid zijn gunstig. Op cene be volking van ruim 9,500 zielen wijst de staat over 3 maanden, Julij, Au gustus en September, slechts 49 sterfgevallen aan. Bij liet naderen van den winter nam de opzending van bedelaars toe ten gevolge waarvan de bevol king met ruim 200 personen was vermeerderd. De aardappelen oogst was voor de helft gelukt; in plaats van 120,000 mud, bad men 60,000 mud goede aardappelen. De ambtenaren aldaar meenden dat de buitengewone hitte van een paar dagen in het begin van Julij de eenige oorzaak was van de aardappelen ramp. ARNHEM, 18 November. De uitgever der Amhemsche Courant is ten gevolge van een bevel van regts-ingang, gisteren door de Arrondissements-Regtbank alhier, in Raad kamer vergaderdverleendbij deurwaarders-exploict van heden gedag vaard om in persoonop den 28sten dezervoor den Heer Rcgter-Com- missaris in het huis van burgerlijke en militaire verzekeringte dezer stede te verschijnen, om te worden verhoord, ter zake, dat hij in de Amhemsche Courant van den 4(lcn II., N°. 221, beeft gedrukt een artikel, onder het opschrift: Vreemde dingen" en geteekend D. D.en dat bij voornamelijk door het plaatsen der zinsneden adat de jongste troonrede des Konings a onkieschheidverwatenheid en onbeschoftheid ademtdat men laster anoemteen tioonrede als de iegemvoordige te willen doen doorgaan avoor een staatsstukhetwelk achting verdienten verder: awil men die troonrede lezen zonder stuiptrekkingen óf flaauwtenmen houde ade azijn-flesch in de eene, de troonrede in de andere hand," zich zou hebben schuldig gemaakt aan het wanbedrijf van smaad en hoon, in het openbaar en boosaardiglijk den persoon des konings aangedaandoor te zeg gen niet alleendat de door hem gesprokene woorden van zoodanigen aard zijn, dat zij verachting moeten doen ontstaan, maar daarenboven den Koning gebreken en ondeugden te verwijten die hem in bet oog der burgeren hate lijk zouden maken, welk feit strafbaar is, ingevolge art. 1 der wet van 1 Junij 1830, (Staatsblad N°. 15). GRONINGEN, 19 November. Op den 2llfn Kersdag zal in de groote kerk een muzijkfeest gegeven wor den ten behoeve van het fonds ter bevordering van het schoolgaan van min vermogende kinderen; bij welke gelegenheid de lloogleeraar Hofstede de Groot cene rede zal houden. Een aanzienlijk getal zangers en zangeressen zal gepaste stukken uitvoeren. MAASTRICHT, 19 November. In den vorigen nacht is plotseling overleden, Z. Exc. Jhr. Johan Eberhard Paul Ernest Gericke, Heer van Ilerwijnen, lid der Ridderschap van Zuid- Hollarid Staatsraad in buitengewone dienstGouverneur van bet Hertogdom Limburg, Commandeur der Orde van den Nederlandschen Leeuw en Ridder der Orde van den Rooden Adelaar 2(lc kiasse, in den ouderdom van 61 jaren. Het Vaderland en de Koning verliezen in den afgestorvene eenen rcgtschapen burger, ijverigen en kundigen ambtenaar; het Hertogdom een onpartijdig cn veel verzorgend bestuurder, die door zijne minzaamheid en zucht om elk een 1c helpen en te verpligtendoor een ieder bemind cn geacht was. Hij was Duitseher van geboorte, kwam ten jare 1814 in Belgie en werd door den toenmaligen Souvereinen Vorst tot Commissaris van Finantiën te Brussel benoemd. Daarna werd hij benoemd tot buitengewoon Commissaris van den Kening te Luikvoor de zaken der Ovcrmaassche landen. Ilij verliet Luik, na aldaar insgelijks de functiën van Directeur der registratie, der I domeinen en der belastingen vervuld te hebben. Naar'sGravcnhage geroepen, I bekleedde de Koning hem met den post van Administrateur der registratie en I loterijen bij het departement van Finantiën. In 1831 werd hij tot buiten- I gewoon Commissaris des Konings voor de zaken van Limburg benoemd, en, I eenigen tijd na bet weder in bezit nemen dier gewestenwerd hem door den I Koning het gouvernement van bet Hertogdom aanbetrouwd. <r VEREENIGDE STATEN, De tijdingen uit Europa hebben hier en in Canada veel aanleiding gegeven tot groote inkoopen van graan en meel, waardoor de prijzen zeer gestegen zijn; doch later, op berigten uit Engeland dat de vrees voor gebrek overdreven was, weder gedaald. De opbouw van het verbrande gedeelte van de stad Quebec gaal zoo snel voortdat er binnen weinige maanden geen spoor van den brand die in Junij plaats had, zal te zien zijn. In Canada is de oogst niet voordeelig geweest en zijn almede de aardappelen bijna geheel verloren. De winter heeft zich in die uitgestrekte landstreek alreeds met eene kracht vertoond dit schijnt aan te kondigen dat hij dit jaar buitengewoon gestreng zal wezen. EGTPTE. ALEXANDRIE, 28 October. De Onder-Koning heeft den uitvoer van granen verbodenhetgeen den koophandel :n geen geringe verlegenheid brengt, daar er voor Europesehe re- kening veel graan was besteld. Men hoopt echter, dat het den Consuls der Groote Mogendheden gelukken zalom den Onder-Koning van het billijke te overtuigen, om ten minste de door zijne onderdanen aangegane verbindtenissen te laten vervullen. Als een bewijs van fanatismus wordt gemelddat toen onlangs twee Abyssinische Kopten-Monniken alhier aankwamen, om zich naar Jerusalem te te begeven zij door het volk vervolgd en mishandeld zijn hetgeen later nog bij hunne inscheping zich herhaalde. De politie echter is tusschenbeide geko men en 16 der belhamels zijn gevangen gezet. Er wordt hier eene kerk voor dc Engelsche gemeente opgerigtwelke eene sieraad van onze stad zal zijn. SÏRIE. ALEPPO 4 October. De Kapitein Fages van de Fransche brik Naplonsain van Marseille naar Bcy- ruth had ook koopwaren in voor Latakia, het oude Laodicea. Een Syrisch vaartuig onder bevel van den Tieis Amin-el-Sawora ontving van hem 81 balen, zeilde naar Tripoli (in Syric) nam daar nog andere koopwaren en tien reizi gers in mede voor Latakia bestemden vertrok den 29 Augustus. Hij was den 23 September nog niet aldaar aangekomen en het gerucht liep dat de manschap uit Turken en vreemde Grieken bestaande, het schip hadden afge- loopen, den Kapitein cn de reizigers vermoord cn dat de lijken op het strand waren gevonden. RUSLAND. ODESSA, 1 November'. Dc Russische troepen maken zich tot eenen nieuwen krijgstogt in den Kan- kasus gereedwelke dit jaar nog zou ondernomen worden. De stelling, welke het opperhoofd der Circassiers Schamyl thans beeft ingenomen, op eenigen afstand van bet vermelde Dargo, moet onneembaar zijn; hij verspreidt onder dc bevolking proclamationdie hoog opgeven van de overwinningen op de Russen behaald en waarbij bij de bergvolken oproept, om als één man tegen Piusland te velde te trekken. De raad van administratie van het Koningrijk Polen, heeft bet verbod van uitvoer ten aanzien van rogge, gerst cn haver, tot nader bevel verlengd cn daarenboven ook nog den uitvoer van erwtengruttenaardappelenstroo en hooi verboden. ZWEDEN. STOKIIOLM, 11 November. Door het mislukken der aardappelen en eenen schralen oogst der granen, is de nood in de nabij deze stad gelegen landstreken zoo hoog geklom men dat er wezentlijk reeds hongersnood begint te komen. Echter stelt de Regering alles in het werk om den aanvoer van granen te bevorderen, die zij voor hare rekening aankoopt20 schepen met granen worden door het Gotha-kanaal naar hier uoorgeijsd. De Koning doet een park aanleggenom aldus aan een groot aantal werklieden brood te verschaffen. In onderscheiden gemeenten hebben de burgers besloten hel stokendrinken koopen cn vcr- koopen van brandewijn geheel na te laten. PORTUGAL. LISSABON, 10 November. De Junta van openbaar crediet beeft hare schulden aan de Unaia-Com- pagnie afbetaald, zonder daartoe den gestelden termijn at te wachten. De belastingen werden behoorlijk geïnd en bragten meer op dan de raming. Ten gevolge van de daling onzer fondsen op de Engelsche Beurs, hadden zij ook hier eenen achteruitgang ondervonden. De hongersnood die andere landen van Europa bedreigt, zal ons land sparen, hoewel zware regens eerst ongerustheid hadden verwekt. De wijnoogst is slecht geweester is een derde minder dan voorleden jaar ingezameld, inaar de graanoogst is in Opper-Minho uitnemend, De maïs zal het dubbele van 1844 geven. De aardappelenoogst is mede zeer goed cn overvloedigmen beeft er van naar België en elders uitgevoerd; dc gerst cn dc tarwe zijn over vloedig en goedkoop, en iederen dag komen er kleine ladingen aan van de Azorische eilanden. ITALIË. ROME, 10 November. Waarschijnlijk komt er eene verandering in ons Ministerie door de benoe ming van den Kardinaal de Medici Spada tot Minister van Oorlog; hij is een in de geleerde wereld met roem bekende Mineraloog. Dc Hoogleeraar in dc Oostersche talen aan de Universiteit der Wijsheid alhier, Michel Angclo Lanei, is wegens het schrijven van een werk, hetwelk

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2