LEYDSCHE COURANT. N°. 141. MAANDAG24 NOVEMBER. de afzonderlijke nommers worden tegen 10 BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; Centen afgegeven LEYDEN, 22 November. Heden is bij de Boekhandelaren S. J. Luchtmans een staatshuishoud- kundig werk in bet licht verschenen, dat vooral de aandacht van Leydens ingezetenen verdient. {Zie de adv.) De Heer B. AV. Wttewaall, Lid van de Maatschappij der Ned. Letterkunde alhier, heeft uit een onuitgegeven geschrift van Mr. Pieter de la Court, getiteldliet Welvaren der Stad Ley denen opgesteld in 1659eene proeve medegedeeld en met belangrijke aanteekeningen voorzienwelk ge schrift ook nu nog in vele opzigten voor de kennis van de opkomst, den bloei en het verval der fabrieken hier ter stede zeer veel merkwaardigs hevat, en vooral hoogst lezenswaardig is om de vrijzinnige denkbeelden des schran- deren schrijvers, die toen reeds alle belemmering eener redelijke vrijheid in de uitoefening van bedrijven bestreed en de nadeelen van zoogenaamde be scherming door gildendwangvan onverdraagzaamheid in het godsdienstige, van zware stedelijke belastingen en van de toenmalige inrigting der hallen duidelijk aanweesdaarbij tevens een overzigt gevende van den toestand der Saai-, Ras-, Grein-, Fustein-, Warp-, Tirenlein-, Baai-, Rol-, Deken- en Lakenneringengelijk die toen werden gehcelen. Mr. P. de la Court was een man tot dien taak bevoegd en er voor berekend. Bij grondige wetenschappelijke studie en de kennis van verscheidene nieuwere talenpaarde hij eene gelijke mate van kennis van het fabriekwezenwaarbij hij zelf en zijne familie als fabriekanten hoog belang hadden. Voorts deelt de Heer AV. nog een hoofdstuk medewaarin de la Court zijne denkbeelden over het toenmalig hooger onderwijs blootlegt; bij welk hoofdstuk de Heer AV. in zijne aanteekeningen merkwaardige bijzonderheden heeft ge voegd, en ten slotte het werk met eenige bijlagen heeft verrijkt van stukken, die moeilijk en zeldzaam, of soms in het geheel niet te bekomen zijn. Het werk vangt aan met eene inleiding van den Heer AV. over het leven de betrekkingen en geschriften van Mr. P. de la Court, die den lezer op het geschikte standpunt plaatst om de la Court en zijn werk op de regte waarde te schatten. De Heer AV. heeft door dezen verdienstelijken arbeidwelks naauwkeurige bewerking hem voorzeker veel tijd en moeite heeft gekost, inzonderheid voor fabriekanten en hen die door hunne betrekking invloed op de welvaart der stad kunnen uitoefeneneen prijselijk en nuttig werk verrigtwaardoor hij aanspraak heeft op den dank zijner Stadgenooten en van allen die bij het lezen van dit werk in hem een' waardig' zoon zullen erkennen van wijlen den verdienstelijken Hooglceraar in de Staatshuishoudkunde Mr. Gerard AVttewaall, aan wiens nagedachtenis het werk door den zoon is opgedragen. Onlangs deelden wij volgens eene correspondentie uit 's Gravenhage mede, dat Hare Britschc Majesteit nog dit jaar te 's Gravenhage werd verwacht. De Allg. Dusseld. Zeitung bevestigt deze tijding, docb zegtdat die overkomst in het begin van liet volgend jaar zal plaats hebben; dat H. M. dan zoowel België als Nederland zal bezoekenen dat er spraak was van eene zarn en- komst tusschen onzen Koning en dien der Belgenhetgeen een der meest geliefde denkbeelden der Koningin van Engeland zou zijn. Men verneemt dat de onteigeningen voor den spoorweg tusschen 's Gra venhage en Botterdam aanmerkelijk gevorderd zijnen dat het grootste ge deelte der daarvoor benoodigde gronden reeds in eigendom van de spoorweg maatschappij is overgegaanterwijl er met betrekking tot de zeer weinige eigenaren, met welke, uithoofde van de te hoog gestelde eischen nog geene overeenkomst is kunnen getroffen wordendoor den Gouverneur van Zuid- Holland reeds de noodige maatregelen genomen zijn, om deze zaken volgens de bepalingen der wet van onteigening, thans ten spoedigste bij de betrok kene regtbanken aan te brengenen de dagvaardingen daartoe onverwijld te doen plaats hebben. De Staats-Courant van heden deelt de ontwerpen mede der bijzondere wetten op het kiesregt voor de verschillende Provinciën uit die voor Zuid- Holland blijkt, dat Zuid-Holland tot de verkiezing door den landelijken stand, wordt verdeeld in 35 districtendie in den omtrek onzer stadzijn lste district, hoofdplaats Noord wijk. 2de Katwijk. 3dc Voorburg. 7dc Zeg waard. 8ste Leyderdorp. 12dc Bodegraven. 9dc AVoubrugge. 10dc Alphen. lldc Zwammerdam. AVegens elk van die districten heeft één lid ter Provinciale Vergadering zitting. Art. 2. De hij artt. 1 en 22 der wet, voor de oefening van het stem- en kiesregt in de steden bedoelde sommenjaarlijks te betalen in de grondbelas ting de belasting op bet personeel en in die op de palenten zijn voor Zuid- Holland STEDEN. Rotterdam 's Gravenhage Leyden Dordrecht. Delft Gouda. Schiedam. Gorinchem Briclle AVoerden Schoonhoven Maassluis Vlaardingcn Die ten platte lande voor genoemde districten DISTRICTEN. lste Noordwijk 2de Katwijk 3de Voorburg. 7de Zegwaard 8ste Leyderdorp. gde AVouhrugge 10de Alphen llde Zwammerdam 12de Bodegraven. 's GRAVENHAGE, 21 November. Z. M. heeft aan C'. A. Hubertwegens brandstichting ter dood ver oordeeld door het Provinciaal hof van Gelderland, kwijtschelding van die straf verleend, en die veranderd in tentoonstelling op het schavot en 12 jaren gevangenis. Z. M. heeft op verzoek een eervol ontslag verleend aan Mr. P. Stratcnus, substituut-Griffier hij den Hoogen Raad. Bij gelegenheid van de inwijding van bet standbeeld van Prins AVillemT, is er eene medaille geslagen, welke aan de voorzijde de beeldtenis des Konings en aan de keerzijde het standbeeld voorstelt. AMSTERDAM, 21 November. Bij de Heeren Buffa en Zoon alhier, wordt h f 1.25 uitgegeven een steen druk voorstellende het ontwerp eener fonteinwelke op den Dam zal wor den geplaatst. Wij vernemen dat de beelden op deze fontein ontworpen zijn door den talentvollen beeldhouwer L. Roijer die een model in het klein daarvan heeft vervaardigd. Negen leeuwen zullen de fontein omrin gen zinspelende op de 9 provinciën van ons Koningrijkwaarvan Amster dam de hoofdstad is. HAARLEM, 19 November. Gisteren is in eene plegtige openbare teregtzitting van de Arrondissements- Rcgtbank te dezer stede, de Heer Mr. A. C. van Heusde geïnstalleerd, als Rcgler-l'laatsvervangcr in die regtfwnk.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1