LEYDSGHE COURANT. 1845. N°. 140. "VRIJDAG, 21 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven. Zaterdag avond vit. MaandagWoetisdag en Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 20 November. Bij de Tweede Kamer zijn in de Zitting van den 12lIcn dezer aan de Staten- Generaal ter overweging aangeboden vijftien nadere ontwerpen van wet, door eene toelichtende memorie en verdere bijlagen vergezeld ter uitvoe ring van het 6de artikel der Grondwet. Het ontwerp van wet omtrent de bevoegdheid om deel te nemen aan de provinciale en plaatselijke besturen, bevat in den eersten Titel van bet lsle Hoofdstuk van de Provinciale Staten de vereischten om het te wordende betrekkingen die er mede onvereenigbaar zijnden duur hunner zitting voor 6 jaren en verdere bijzonderheden. De tweede Titelvan de Gedeputeerde Statenbevat het volgende De Staten benoemen uit hun midden de leden der Gedeputeerde Staten. Het lidmaatschap der Gedeputeerde Staten is, onvereenigbaar met de betrek king van lid van de regterlijke magt, de regters-plaatsvervangers uitgezonderd, van griffier bij eene der Kamers van de Staten-Gcncraaladvocaatnotaris procureur en solliciteur; ambtenaar der directe belastingen districts-commis- saris, van hem die zitting heeft in eenig stedelijk of gemeentelijk bestuur, of secretaris, thesaurier of ontvanger eener stad of gemeente is; van onderwij zer der jeugdvan hen die aan de Staten of de Gedeputeerde Staten persoon lijk rekenpligtig zijn of aan de Staten of de Gedeputeerde Staten onderge schikte bedieningen bekleeden, en die aan de werkelijke krijgdienst is ver bonden. De leden mogen elkander of den griffier niet nader, dan in den derden graad van bloedverwantschap of zwagerschap bestaan. De benoeming geschiedt voor zes jaren. Bij de vervulling eener buitengewone vacature geschiedt de benoeming voor niet langer, dan voor den tijd der zit ting van dengene, in wiens plaats men optreedt. De aftreding geschiedt op den eersten Dingsdag van de maand Julij. De lsle Titel van het 2de Hoofdstuk, van de bevoegdheid om Burgemeester, Wethouder of lid van den Raad in de Steden te zijn, bevat onder anderen het volgendeom burgemeesterwethouder of lid van den stedelijken raad te kunnen wezen moet men Nederlander zijn, den ouderdom van drie en twintig jaren vervuld hebben en in de stad stemgeregtigd. Het lidmaatschap van het stedelijk bestuur is onvereenigbaar met de betrek king van Commissaris des Konings in de Provincie lid van de Gedeputeerde Staten of griffier der Statenvan geestelijke van eenige gezindheid van on derwijzer van hem die aan de stad of aan eenige aan het stedelijk bestuur ondergeschikte administratie persoonlijk rekenpligtig is; van hem die eenigen stedelijken post bekleedt, welke hem in regtstrceksche ondergeschiktheid aan het stedelijk bestuur stelten van hem die aan de werkelijke krijgsdienst is verbonden. De betrekking van burgemeester of wethouder is onvereenigbaar met het lid maatschap van de regterlijke magt, (de regters-plaatsvervangers uitgezonderd); voorts met de betrekking van ambtenaar der rijks belastingenen hooglceraar of lector. De leden van het stedelijk bestuur mogen elkander niet nader dan in den derden, burgemeester en wethouders onderling niet nader dan in den vierden graad van bloedverwantschap of zwagerschap bestaan. Indien de raad oordeelt, dat een benoemd persoon niet aide inde leden van den raad gevorderde vereischten bezit, of in een der termen van uitsluiting verkeert, of wel dat er eenige onregelmatigheid in deszelfs benoeming heeft plaats gehadwordt de benoemde niet tot zitting in den raad toegelaten alvorens omtrent die bedenking der Gedeputeerde Staten uitspraak zij gedaan. De burgemeester wordt door den Koning, uit of buiten de raadsleden benoemd. De wethouders worden worden door den Koning benoemd uit een drietal der leden van den raaddoor dien raad voor te dragen. De benoeming van den burgemeester, de wethouders en de leden van den raad geschiedt voor zes achtereenvolgende jaren. Bij de vervulling eener bui tengewone vacature geschiedt de benoeming voor niet langer dan voor den tijd der zitting van dengene, in wiens plaats men optreedt. Elk jaar, op den eersten Maandag van de inaand Januarij, treedt een aantal, zoo na mo gelijk aan het een zesde der leden van het stedelijk bestuur af. Indien een wethouder als raadslid moet aftreden vóór het einde van zijn termijn van zitting als wethouder, blijft hij, als raadslid ingekozen wordende, uit kracht van zijne vroeger plaats gehad hebbende benoeming van wethouder, tot het einde van zijnen termijn van zitting als zoodanig in functie. Een lid van den raad, buiten toestemming van het collegie, of zonder door hetzelve als wettig erkende redenen, gedurende meer dan drie achtereenvol gende maanden, binnen welke ten minste twee zittingen werden gehouden uit de raadsvergadering afwezig blijvendewordt verklaard van het lidmaat schap vervallen te zijn. Indien een lid van het stedelijk bestuur of de bij hem inwonende leden van zijn gezin, of dienstboden, de collecte of pacht der stads-inkomsten hebben, of eenig werk of leverantie voor de stad maken of doen of er aandeel in hebbenof er zich borg voor stellenordonnantiën ten laste van de stad koopen of beleenen, vervalt zoodanig lid van zijne betrekking in het stedelijk bestuur. Onder dit verbod is niet begrepen het pachten of huren van stads eigendommen, voor zoo verre zulks publiek geschiedt, onder goedkeuring der Gedeputeerde Staten. De 2de Titel handelt van de bevoegdheid tot burgemeester, assessor of lid van den raad in de gemeenten ten platten lande. Het 2dc ontwerp van wet handelt in het eerste Hoofdstuk over dc oefening van het Stemregt in de Steden. Het 2de Hoofdstuk handelt over de bepalingen nopens de kiezers, en in de eerste aldeeling over de kiezers ter benoeming van de leden voor de stedelijke raden, omtrent welke bepaald wordt dat het kiezers-collegie voor iedere stad is zamengesteld uit twee maal zoo veel personen, als de raad leden bevat. Dat men om kiezer te kunnen zijn, in de stad stemgeregtigd moet wezen, en in grondbelasting, personeel, of patentof wel in die belastingen geza- mentlijk, ten minste zoodanige som moet betalen als volgens de wet wordt gevorderd; dat de kiezers elkander niet nader dan in den derden graad van bloedverwantschap of zwagerschap mogen bestaan, en dat, in steden van eene bevolking van zeven duizend zielen of daarboven, geen der leden van het ste delijk bestuur kiezer mag zijn. De kiezers worden tegen den dag, volgende op den eersten Maandag van de maand Jannarij, bijeengeroepen tot het vervullen der opengevallen raads- plaatsen. Voorts inag de vergadering tot bet doen eener keuze niet overgaan, ten ware meer dan de helft der leden, waaruit het collegie moet zijn zamenge steld, tegenwoordig zij. Gedurende de kiezers-vergadering blijven de deuren gesloten. Die zich uit de vergadering verwijdert, mag daar niet weder inkomen. Voor iedere te vervullen raadsplaats wordt afzonderlijk gestemd. Indien aan de te vervullen raadsplaatsen verschillende termijnen van zitting verbon den zijn, geschiedt het eerst ter vervulling van die, waaraan de langste ter mijn van zitting is verbonden. De kiezers stemmen bij ongeteekende brieljcs, door den voorzitter te ver zamelen, omtrent welke briefjes en de wijze van bepaling der meerderheid bij staking der stemmen verder eenige bepalingen voorkomen. De tweede afdeeling van dit Hoofdstuk handelt van de kiezers ter benoe ming van leden der Staten voor den stedelijken stand terwijl het 3dc Hoofd stuk eenige algemeene bepalingen bevat. Het 3de ontwerp van wet behelst de bepalingen, omtrent de oefening van het stemregt ten platten lande. 's GRAVENIIAGE, 19 November. Zondag den 16den dezer beeft de lieer Dc Marcoleta, zaakgelastigde der staten van Nicaraga en Honduras (Centraal Amerika) bij bet Nederlandsche Hof, de eer genotendoor Z. Ex. den Minister van buitcnlandsche zaken aan Z. M. den Koning te worden voorgesteld, en denzelfden dag is de Heer De Marcoleta aan II. M. de Koning voorgesteld. De kunstschilders in deze residentie hebben' gisteren aan den Graaf De Nieuwerkerke ontwerper van het fraaije ruiterstandbeeld van Willem den Zwijger, in het Hotel de VEurope een prachtig diner aangeboden, waarop genoodigd waren de Fransche schilders de Heeren Isabey en Coltraudie zich thans alhier bevinden cn die de onthulling van het standbeeld hebben bij gewoond. Onder de maatregelen die de Minister van Oorlog genomen heeft, kun-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1