rvilans. polen. zweden. spanje. frankfort. want or zijn slechts weinige bekend die meer dan 20 Ned. wigtjes wegen. De grootste is die van Agra, die 133 wigtjes weegt; dan volgt die van den Rajah van Matan, op Borneo, van 78; die van den grooten Mogol weegt 63, en de zoogenaamde Reyent in Frankrijk 28 wigtjes. Vóór hare slijping waaraan 2 jaren is gearbeid woog zij 87 wigtjes. PETERSBURG, 6 November. De Regering heeft de verouderde en ondoelmatige districtscholen afge schaft, en in dcrzelvcr plaats reaalscholen opgerigtin welke hoofdzakelijk de Russische, daarna de Poolsche en ook eenigzins de Duitsche taal wordt onderwezende natuurkundige wetenschappen worden slechts in zoo verre behandeld, als tot handwerken noodzakelijk is. Physica en chemie worden niet behandeld, van de algemcene geschiedenis slechts een kort overzigt ge geven en van de geometrie juist zoo veel geleerd als noodig is, om niet on bekend met deze wetenschap te zijn. Op deze wijze wordt de hedendaagsche Poolsche jeugd reeds van hare eerste jaren af tot handwerkslieden bestemd. - Men zegt dat er een plan zou bestaan om deze stad door een' spoorweg met Baltisch Port, aan den ingang van de golf van Finland te verbinden. Een gevolg daarvan zou waarschijnlijk wezen, dat de handel van de hoofdstad des Rijks niet langer, zoo als tot nu toe het geval is, gedurende 7 maanden van het jaar door besloten water gestremd zal wezendaar Baltisch Port niet langer dan twee maanden door het ijs gesloten is. In de eerste dagen dezer maand daalde de thermometer van Reaumur tot 5° koude, zijnde tot 20° bij Fahrenheit. Den 4d«n echter viel wederom dooiweder in, dat nog voort duurt. WARSCHAU, 3 November. Eergisteren is de spoorweg geopend van hier tot Lowicz, ecne plaats west waarts van onze stad naar de I'ruissische grenzen, op ruim 10 uren afstands gelegen: de togt is in 2 uren volbragt. De Prins Stedehonder heeft gedu rende een half uur medegereden. Men hoopt dat de spoorweg tot aan de Pruissische grenzen het volgend jaar gereed zal zijn. STOKHOLM, 11 November. De voorslag van eene Engelsche maatschappij tot het aanleggen van spoor wegen in ons land, is door de Regering aangenomen, zoodat met den aanvang van 1846, 6000 menschen er aan zullen werken. De eerste liniën zullen I loopen van Stockholm naar Geile, Westereus en Nykoping. De berigtcn uit IJsland tot den 12llen October melden, dat de Hekla nog onafgebroken in werking was; de lava verspreidde zich al meer en meer over eene grootere uilgebreidheid lands, waardoor aan de weilanden groote schade werd veroorzaakt; er waren ook onderscheiden kceijen en schapen door de gloeijende asch omgekomen. MADRID9 November. H. M. heeft tot President van de Kamer der Afgevaardigden benoemd den Minister de Miraflores, en tot Vice-Presidenten den Hertog de Gor en den Graaf de Ezpelata. Het ministerie houdt zich onledig met het leggen van de laatste hand aan verscheidene wetsontwerpendie aan de Cortes zullen worden aangeboden. Men juicht de keuze van den President en Vice-Presidenten der Cortes zeer toe. De Regering heeft nieuwe instruction naar Rome gezonden, om op eenen goeden voet met den Paus te komen, waarin zij veel belang stelde. Zij wenschte de zaken vóór de opening der Cortes af te doen. II. M. zou dezelve in persoon openen. De inkomsten der schatkist hebben zoo regelmatig plaats, dat de Minis ter van Finantiën er aan zou denken om het cijfer der grondbelasting te ver minderen. Dit zou, wie betwijfelt het, gunstig in het land worden ontvangen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den handelstand opmerk zaam gemaakt op het besluit der Nederlandsche Regering, om onderscheidene voedingsmiddelen tegen lage inkomende regten toe te laten. De Minister meent dat de handel hiermede zijn voordeel kan doen. Er zijn berigten die melden dat de bewegingspartij zich weder meer begint te roeren, cn dat haar aanhang in den laatsten tijd aanmerkelijk is aangegroeid. ITALIË. R.OME, 4 November. Een Russisch veldjager heeft hier het berigt overgebragt dat de Keizer van Rusland, in plaats van den IS11™ of 19llcnzoo als vroeger bepaald was, eerst den 26sten alhier zoude aankomenomdat de Koning van Napels zich had voorgesteld den Keizer eenige dagen als zijnen gast te Napels te mogen zien. De Russische Minister van 'sKeizers huis, de Generaal Vorst von Wol- konski is gisteren avond hier aangekomen, om er een gedeelte van den winter te vertoeven. Sedert het einde van October is de herhouwing der Lagunenbrug te Venetië voltooid. Het prachtwerk staat nieuw voleindigd daar, en reeds in deze maand zal de spoorweg van het uiterste einde in het westen van Venetië naar Vicenza worden geopend. Delengte dezer kolossale Laguuenhrugbedraagt 3,629 Ned. ellenhare breedte 9hare vijf uitwijking-plaatsen zijn ieder 105 ellen lang cn 18 breed. Het reuzengevaarte rust op 229 bogen, welke ieder 10 ellen wijdte hebben. B OIIE DE. PRAAG8 November. Dezer dagen stierf hier de Joodsche koopman Ledekauer in den ouderdom van 71 jaren. Hij kwam voor 50 jaren hierheen zonder éénen penning te bezitten en liet echter bij zijnen dood een fortuin na van bijna 6,000,000 thl. door vlijt en eenvoudige levenswijze verkregen. Hij besteedde gedurende zijn leven een groot deel zijner rijkdommen tot ondersteuning van ongelukkigen van allen stand en afkomst, alsook lot aanmoediging van kunsten, weten schappen en ambachten. Bij uitersten wil heeft hij 2,500,000 thl. aan wel dadige gestichten der voornaamste steden van ons land vermaakt. PRITISÜE N. "BERLIJN, 14 November. In de stad Posen is eene zarnenspanning ontdektdie met staatkundige ontwerpen in verband scheen te staan, hoewel men met de zaak nog niet bekend is. Omstreeks 30 personen, meest handwerkslieden en dienstboden, zijn in hechtenis genomen. De te Mannheim vervaardigde kettingbrug over den Neckar, is dezer dagen door eenen last van 4,500 (Ned.) <8 beproefd, en deugdelijk beyonden. BRESLAU9 November. Alhier is heden het vonnis van uitbanning uit de Roomschc Kerk in de Parochiekerk afgekondigdtegen den voormaligen Iloomschen Doctor in de Theologie en Pastoor Theiner en tegen den voormaligen Pastoor Nitschke. Naar het opentlijk bekend gemaakte belastingberigt dezer stadbeloopt het aantal der belaste honden alhier gemiddeld 1,500 'sjaars. Indien men de kosten van onderhoud voor eiken hond op 1 zilvergrosch per dag rekent, dan heeft die in de laatste zes jaren 112.260 thl. bedragen. Deze som is nu 45,000 thl. grooter, dan al de sedert 1838 opgebragte bijdragen voor de ar men. De berigtgever raadt daarom den armen aan zich voortaan als hon den bij het armbestuur aan te geven. 13 November. Dezer dagen zijn wederom verscheidene aanzienlijke Katholijken tot de Duitsch Kathol. Gemeente overgaan en onder dezen een der geachtstc Ad vocaten. FRANKRIJK. PARIJS, 16 November. Volgens een Koninklijk besluit, bestaande uit 26 artikelen, zijn de gods dienstige zaken der Israëliten in Algerie geregeld. Er zullen provinciale eon- sistoriën en een Algerijnsch consistorie beslaan, welke onder voorzitterschap van een der leken staan zullen. Derzelver werkzaamheden zijn de orde in de synagogen te handhaven te zorgen dat de ouders hunne kinderen naar de onderscheiden scholen zenden; de Israëliten aan te moedigen tot het uitoe fenen van nuttige beroepenen inzonderheid van landelijken arbeid. Eens in het jaar zal elk consistorie zijne notabelen bijeen roepenten einde den staat der algemeene kosten op te maken, en te bepalen hoeveel elke synagoge daarin moet dragen. De notabelen zullen jaarlijks, ten getale van 10, door de administrative Overheid aangewezen worden. De Hertogin van Aumale is heden avond op het Paleis van S'. Cloud voorspoedig bevallen van een zoondoor den Koning Prins van Condé gehee- ten. Morgen zal het kind worden gedoopt. Het is de elfde kleinzoon des Konings. De Revue des deux Mondes meldt, dat de llr. Rossi, Fransch Gezant te Rome zal blijven, en dat de Baron de Bois-lc-Comte, binnen kort naar 'sGravenhage zou terugkeeren. Het volgend levensberigt van den nieuwen minister van oorlof den generaal Moline de Saint-Yonwordt door de dagbladen medegedeeld De Heer Moline de Saint-Yon diende, nadat hij eene krijgskundige opvoe ding had genoten, reeds op zijn zestiende jaar als ingenieur hij het aanleggen van den weg over den Simplou. Hij vond echter behagen in het werkelijke krijgsmans leven cn verkreeg op zijn verzoek eene aanstelling als tweeden lui tenant bij de dragonders. Hij onderscheidde zich vooral bij Austorlitz, waar hij een russisch vaandel veroverde. Aan den Keizer voorgesteld, door Masscna tot een zijner adjudanten benoemd, begiftigd met het lint van het legioen van eer, opende de weg der fortuin zich op het gunstigst voor hem. Eeni- gen tijd mogt hij hoop voeden spoedig eene schitterende loophaan in te tre den; doch hij werd naar Spanje gezonden en diende daar zeven jaren als ka pitein en adjudant van generaal Reille, den schoonzoon van Massena, eri eerst bij het eindigen van den oorlog, na den slag van Toulouse, waar hij zich zeer dapper gedroeg, werd hij tot escadrons-chcf benoemd. In 1814 behoorde de Heer Moline de Saint-Yon tot de nationale oppositie. De Keizer benoemde hem, bij zijne terugkomst van Elba in 1815 tot chef van zijn typographisch kabinet, tot kolonel en zijnen eersten ordonnans- officier. Bij den slag van Waterloo gedroeg de kolonel zich als een dapper aanvoer der. De restauratie strafte hem voor zijne genegenheid tot den Keizer, door te weigeren, hem den graad van kolonel toe te kennen; hij werd weder esca- drons-chef op halve soldij. Later huwde hij en was vervolgens werkzaam in de bureaux van het departement van oorlog, waar zijne veelzijdige kennis hem in staat stelde, nuttige diensten te bewijzen. Men zegt, dat de gene raal Moline de Saint-Yon vele zeer geachte gedenkschriften heeft geschreven over den veldtogt der Franschen in Spanje.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3