BÜIÏENLANDSCHË~BERIGTE]V. 18 November. In de Zitting van de Tweede Kamer van heden is ingekomen nog ecnc wijziging in de voordragt nopens den invoer van levensmiddelen bestaande daarin dat, ten slotte van art. 1 bijgevoegd wordt: meel van aardappelen ƒ1,00 de 100 ponden. Voorts zijn eenige staten overgelegd, onder anderen betreffende het ongcaequiteerd graan, op ultimo September aanwezig in de entrepots. Dit bedroeg als volgt: tarwe 4.507, rogge 3,951, boekweit 104 en gerst 4,089 lasten. Den 29sle" September tot 2dcn November zijn uitge voerd 12,002 mud aardappelen en 8,555 ponden meel daarvan tarwe 1,080 lasten; geenc rogge noch boekweit; 368 lasten gerst, 412 haver, genoegzaam geene boonen en erwten, 34,910 ponden grutten ot gort (doorv. 24,400 pond), idem meel 76,440 p., (doorv. 3,270 p.); rijst 122,346 p., (doorv. 53,290 p.). Hierna zijn de beraadslagingen aangevangen over de voordragt wegens den invoer van levensmiddelen. De Heeren van Goltstcin en Luzac hebben de voordragt als onvoldoende be streden. Zij drongen ten sterkste op de intrekking van de graanwet aan, als het eenige ware middel om den nood blijvend te keerenen welligt den graanhandel terug te erlangen, dien men door den verkeerden maatregel van 1835 had zien verloopen. Theorie' en praktijk heide spraken luide voor die intrekking. Deze leden zoude de voordragt afkeuren, als ongenoegzaam. Andere leden, als de Heeren van Naamen, van Leeuwen, Sirens, Hoffman, Ryckevorsel, hebben mede levendig tegen de graanwet gesproken; doch meen den dat de tegenwoordige voordragt reeds eene eerste schrede tot hare intrek king was; dat zij door de omstandigheden geboden werd en altoos schaarschte zou voorkomen. Nog andere leden, als de Heer Byleveld enz., wilden deze wel aannemen, als dringend vereischt door eene algemeene ramp, maar ach ten de intrekking van de graanwet onraadzaam. Nadat nog eenige leden het woord hadden gevoerdis de verdere beraad slaging bepaald op morgen ochtend ten 11 ure. ROTTERDAM16 November. In den nacht van Vrijdag is alhier brand ontstaan in de Zandstraat, in den uitdragers- en spiegelwinkel van S. Heyligers, welk huis, behalve door den ei genaar nog door 6 huisgezinnen werd bewoondte zamen uitmakende 21 per sonen. In minder dan een half unr was het huis geheel uitgebrand. De Heer Heyligers was tegen brandschade verzekerd; de bezittingen der mede-inwoners echter waren geen van alle verzekerd, en zij verloren, daar het verbazend snel toenemen van den brand alle redding onmogelijk maaktealles wat zij bezaten. Twee mense.hen zijn zelfs met levensgevaar over het dak van het brandende huis gered geworden. Alras sloeg de brand over tot het nevens- staande huis ven den tabaksverkooper Streibos, waarvan het bovengedeelte geheel afbranddealsmede tot het achterdeel van het huis van den brood bakker Doodewaarddat zeer beschadigd is. De woning van den Heer Strei bos was ook gelukkigerwijze tegen brandschade verzekerd. Spoedig toegesnelde hulp en de gewone zoo gunstig bekende hulp der spuitgasten, begunstigd door eene volkomene windstilte, stuitte de verdere voortgangen van den brandwaarvan in die digtbebouwde en volkrijke wijkde gevolgen onbere kenbaar zouden zijn geweest. Men was denzelven ten 5 ure geheel meester. De oorzaak van den brand is nog onbekend. De Heer Heyligers bevond zich tijdens het ontstaan dcrzelvemet zijne huisgenooten op eene vereeni- ging er was niemand dan eene meid en een kind te huis. Het heelt II. M. de Koningin behaagdden Heer L. van Hoogeveen Sterckletterkundige te Antwerpen, eencn prachtigen ring met brillanten te verecren. Wij juichen de Vorstin toe, die zoo teregt verdiensten weet te waarderen. De Heer L. van Hoogeveen Sterk, Noord-Nederlander van geboorte, heeft zich naam verworven door zijne Geestelijke Hymnenen zijn dichterlijk krijgs tafereel de slay lij Nieuivpoort. Het tijdschrift de Vlaamsche Rederijker dat onder zijne redactie wordt uitgegeven, en vele zijner opstellen bevat, wordt ook hier te lande met belangstelling gelezen. Toen wij in de memorie van beantwoording der regering, op de be denkingen bij het voorloopig verslag der centrale al'deeling op het wets-ont- werp, betreffendeh den invoer der Icvenmiddelen gemaakt, lazen, dat het E. onmogelijk was, om zonder vertraging te veroorzaken staten van den invoer van levensmiddelen in Belgie te verkrijgen, hebben wij onmiddelijk aan een onzer vrienden aldaar verzocht Z. E. te hulp te komen, en ons bin nen een paar dagen, staten te zenden, zoo uitvoerig mogelijk. Den 14 den dezer ontvingen wij de memorie van verantwoording. Op dien dag schreven wij, het antwoord uiterlijk op heden verzoekende. Wij ontvangen het volgende: Hierbij zend ik u een staat van onzen invoer, sedert 1 Ja nuary, tot 31 October 11. Iladt gij mij slechts nog ecnen dag langer tijd ge laten, dan ware ik ook in de gelegenheid geweest u een staat te zenden, van hetgeen sedert de openstelling der havens, tot op heden bij ons is inge voerd. Daar ik echter vreesde dat mijn antwoord Ie laat zou kómen, wilde ik er niet mede wachten. De invoer langs al onze grenzen is uiterst belang rijk. Sedert 1 Januarij 1ot 31 October laatstleden, is het volgende ingevoerd." Kilogrammes. Tarwe67,278,889 Rogge11,463,310 Gerst28,979,478 Maïs31,068 Boekweit 289,909 Boonen1,904,920 Wikken69,935 Erwten 1,018,990 Kilogrammes. Haver 4,709,954 Gepelde Gerst en Gort.. 122,820 Aardappelmeel,354,597 Vermicelli en Macaroni9,797 Rijst6,870,520 Hectolitres. Aardappelen96,633 Wij hadden slechts 3 dagen tijd, en reeds geven wij hier een der verlangde staten door de Statcn-Gcneraal. Hadden wij een dag langer gehad, dan had den wij ook den tweeden staal kunnen leveren. Vier dagen waren dus voor ons genoegzaam geweest. De kamer heeft in haar voorloopig verslag aan Z. E. reeds den 6llcn dezer, haar verlangen naar die staten te kennen gegeven. Den 13dcn dezer antwoordde Z. E., dat hij zonder vertraging te veroorzaken, ze niet leveren kon. Z. E. kon dus in 7 dagen de staten van invoer in Belgie niet verkrijgen, welke wij in 4 dagen kunnen leveren. Men zegge nu nog, dat de agenten van ons gouvernement niet vigilant zijn. Of wenschte men die staten liefst niet onder de oogen der Staten-Gerieraal te brengen? {Nieuwe Rott. Cour.) ALKMAAR, 14 November. Weder was de graanmarkt alhier lieden rim voorzien; de handel evenwel niet zoo levendig als vorige weken. De prijzen waren gemiddeld: tarwe als de vorige week 9.50; rogge ƒ8,00; garst 5,00; haver 3,60 en alzoo 25 Ct. minder dan bevorens. Ook erwten en boonen waren beter te koopen. UTRECHT, 15 November. Het gerucht loopt dat alhier eerlang eene belasting op de honden zal ko men. Het is te wenschen dat zulks bevestigd moge wordendaar er alsdan minder ongelukken en ook minder ronddwalende honden zullen zijn. ARNHEM, 16 November. Ten gevolge der benoeming van Mr. P. J. Evekink Burgers tot Regtcr in de Arrondissements-Regtbank alhieris de betrekking van kantonregler openge vallen. Derhalve heeft de Regtbank, gemaakt het volgend drietal candidaten: 1°. Mr. J. de Klopper, Substituut-Griffier bij gemelde regtbank; 2°. Mr. J. M. van Pabst tot BingerdenKantonregler te Eist; en 3°. Mr. E. L. J. Vitringa, plaatsvervangend Kantonregler te Harderwijk. Op last van het hoofdbestuur der Nederlandsche Rijnspoorweg-Maat schappij zullen in de maand December op den spoorweg in dienst worden gesteld wagons van de derde klasse zoodanig ingerigtdat zij de passagiers volkomen beveiligen tegen het gure jaargetijde. Voorts berigt mendat voor reizigerswelke aan de vroeger gebruikte wagons de voorkeur mogten geven bij eiken trein eenige dier wagons zullen aanwezig zijn. ZWOLLE, 14 November. Op de markt van heden heeft door onzen wakkeren marktmeester, bijge staan door de policie, eene meting plaats gehad van de in zakken ter markt gebragte warenten einde zich te vergewissen dat de hoeveelhedenwelke door de koopers werden opgegevenmet de waarheid overeenkomstig waren. Ten gevolge van deze overmeting zijn twee mudden boekweit, twee mudden aardappels en één mud appels, aan onderscheidenepersonen toebehoorende in beslag genomendaar zij de opgegeven maat niet hieldenen is daarvan proces-verbaal opgemaakt. ASSEN, 14 November. Gisteren heeft de aangekondigde veiling der Domein-veenen nabij deze stad plaats gehad. Voor de 18 veenplaatsen is geboden 50,700, (zijnde om streeks 13,000 meer dan bij de vorige veiling); 10 veenplaatsen zijn dade lijk aan de hoogste bieders gegundterwijl omtrent de overige de beslissing is aangehouden. WEST-IN DIE. SURINAME, 11 September. Het getal zieken neemt gclukiglijk ah In de laatste dagen waren op post Groningen geeneen op het etablissement Voorzorg 5 zieken bezweken. Het getal overledenen bedroeg in het geheel 131. Men ging met allen mogelijken spoed voort, om, naar gelang de huisves ting op post Groningen in gereedheid kwamde huisgezinnen van Voorzorg derwaarts over te brengen. De Heer van den Erandhoff bestuurde dit alles in persoon. 1ESEE\»;UE STATE*. NEW-YORK, 1 November. Men meldt van hier dat brieven van Europa zijn ontvangenhoudende orders tot uitvoer van aardappelen uit Amerika. Behalve granen en meel, bleef men kaas in groote hoeveelheid en tot hoogerc prijzen naar Engeland verzenden. Zoodra de berigten met de paketboot aangebragt, bekend waren gewordenwas de handel zeer verlevendigd. Het meel was per vat dollar gerezen, en er waren nagenoeg 5,000 vaten, meestal voor uitvoer gekocht. Tarwe en de overige graansoorten stegen in prijs. De katoenmarkt was gedrukt. BRASILiIE. RIO-JANEIRO1 Augustus. Sedert eenigen tijd is hier veel verkeer met de Provincie van Bahiabin nen welke eene rijke diamantmijn is ontdekt, in het gebergte Sincura, aan den oever van de rivier Paraguassuniet verre van de stad Caxoicra. De bevolking die in het vorige jaar 8,000 bedroeg is reeds tot 30,000 geklom men. Reeds zijn er 7 dorpenontstaan het voorname punt van den handel in diamanten is het stadje Paraguassu. Twee Engclsche paketbooten hebben reeds voor ruim 2 millioen Ned. aangebragt. Men berekent de waarde die deze mijn in de 10 maanden sedert hare bewerking heeft opgeleverd op 6 millioen Ned. Men heeft nog geene groote gevonden die zeldzaam zijn,

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2