Viool. 3de Klasse. Ken prijs aan J. C. tl. lïolirteervolle melding aan J. C. M. Adriaans. Viool. 2dc Klasse. Een prijsbij loling aan K. Knippenberg tegen J. A, van der Chys. Violoncel. 4de Klasse. Een prijs aan W. F. G. Nicolaï. Fluit. 4dc Klasse. Een prijs aan H. C. Coebergheervolle melding aan A. L. F. Hazenberg. Fluit. 3de Klasse. Een prijs aan J. L. J. Proot. Cornet a Pistons. 4dc Klasse. Een prijs aan P. A. Froscbart. Nog werd medegedeeld het besluit van Commissarissen, om voortaan, te beginnen met bet thans ingetreden maatschappelijk jaar, gcene prijzen bij de Mnzijkschool meer uit te reiken dan alleen aan de leerlingen der 4de of laat ste klassen; zullende de leerlingen der overige drie klassen in openlijke eer volle vermeldingen op de jaarlijksche Algeineene Vergadering der Leden en door bevordering tot hoogere klassen de belooning voor bun gedrag en ijver erlangen. Na de uitvoering der finale, bij welke wij wederom het orchest uit leerlin gen der Muzijkschool zamengesteld zagen, rigtte zich de Commissaris Voorzitter andermaal tot de aanwezigen; betuigde den genoodigden Afgevaardigden uit de Plaatselijke Schoolcommissie, het Muzijkgezelschap Musis Sacrum en het Stu denten Muzijkgezelschap Sempre Crescendodank voor hnnne vereerende te genwoordigheid, en besloot de Vergadering, onder hartelijke aanbeveling van de Maatschappij en hare beide inrigtingcn, in de voortdurende en werkdadige belangstelling van allenwie de bloei van beschaving en kunst in onze stad ter harte gaan. 's GRAVENHAGE, 15 November. De AVurtembcrgsche Gezant aan ons Hof is naar Pruissen verplaatst; hem zal bier vervangen de Wurteinbcrgsche Secretaris van Legatie te Parijs, de Heer von Pfeil. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is de heer Mr. N. P. J. Kien, die door de Staten van Utrecht tot lid van de Kamer benoemd is, na het onderzoek en in orde bevinden zijner geloofsbrievenen na het afleggen der gevorderde ecden, als zoodanig toegelaten. De centrale afdeeling beeft verslag gedaan over het ontwerp van wet, no pens den aanvoer van levensmiddelen, daaruit blijkt, dat er in art. 2 van het gewijzigd ontwerp cene feil is ingeslopen, en dat ook daar de termijn tot 1 November 1846 moet worden verlengd. De beraadslagingen over die voor- dragt worden vastgesteld op aanstaanden Dingsdag des morgens ten 11 ure. De Commissie tot verzoekschriften heeft bij monde van den Heer van Leeu wen verslag gedaan op de twee adressenuit Amsterdam ingezondenhou dende bedenkingen tegen de voordragt van wet op de levensmiddelen. Neder- lcgging ter griffie en drukken van het verslag. De beraadslagingen worden gehouden over de tien ontwerpen van wet, strek kende tot verhooging der Staatsbegrooting voor 1845 voor een halfjaar der Pensioenen. De Heer van Twist verheugt zichdat de Regering in dit opzigt aan het verlangen van vele leden der Kamer heeft voldaan, doch meent de aandacht des Ministers te moeten vestigen op de gevolgen, die de meerdere ruimte, welke de schatkist aanbiedtzal opleverenwaartoe vooral de vermindering der vlottende schuld, de schatkistbiljetten zal behooren. Z. Ex. de Minister van Financien, zal over deze voordragten niet uitweiden omdat zij het gevolg zijn van hetgeen er bij de behandeling der bcgrooting over 1845 en 1846 is toegezegd en vastgesteld. Hij geeft het den vorigen Spr. toe, dat er mindere schaarste in de schatkist bestaat, maar bij kan niet beamendat het gevolg van die meerdere ruimte wezen zaldat men de uitgifte van alle vlottende schuld allengs zou kunnen voorkomen. De wetge ver is toch verpligt zorg te dragendat er geenc te korten in de schatkist ontstaan, en men kan mitsdien niet te ontijdig tot het brengen der schat kistbiljetten van 1834tot een minder bedrag overgaan. Daarna zijn alle de ontwerpen van wet met algemeene stemmen aangenomen. De beraadslagingen worden geopend over het ontwerp van wet, houdende wijziging van de wet op bet zegel. De bedenkingen der Leden die zich tegen de voordragt van wet op het zegel hebben verklaard, zijn hoofdzakelijk geweest: dat het doel hier geen belasting wasmaar inkrimping van publiciteit door vernietiging der kleine nieuwsbla den dat men dit middel voor dat doel ongepast, onwettigonvoldoende achtte. Dat de strafwet genoegzaam was om die blaadjes te beteugelenin dien zij de vrijheid van drukpers misbruikten of zoo niet dat men dan deze moest aanvullen, maar niet eene uitbreiding van de zegelwet die ecne bloote belastingwet was, daartoe aan wenden; dat men veeleer de groote Couranten behoorden te ontlasten welke tbans door het hooge zegel zoo bezwaard zijn dat de geringere volksklasse die niet kan lezen; dat als men de zegelwet wilde herzien er verscheidene andere gebreken waren te verbeterendie du aanlei ding gaven tot overdreven bezwaar, tegen bet belang der mingegoede volks klasse. Dat die blaadjes geenen geest van ontevredenheid opwekten, maar wel de kostbare en omslagtige voet van de buishouding van staat en de daardoor veroorzaakte drukkende belastingen. Op welk een en ander de Minister heeft geantwoord dat het nooit de bedoeling des wetgevers in 1843 is geweest, de kleine nieuwsblaadjes van liet zcgelregt vrij te stellendat die blaadjes zich van eene min duidelijke bepaling der wet van 1843 hebben bediend. Dat het doel dezer voordragt geen ander is dan in bet ontwerp zelf is vervat, namelijk het ophouden van een te onregt verleend privilegieen dat men om eene bij omstandigheid dat doel uit het oog verliest, en de strafwetten daar zijn om alle overtredingen der wet te beteugelen. Dat de Regering geen stap wil doen om de vrijheid der drukpers, dat palladium onzer vrijheden, en welke voor de Regering zelve cene zekerheid aanbiedt, te willen belemmeren. Dat de Regering steeds voortgaat, hare beste krachten aan te wenden, om het geluk van Koning en Vaderland te bevorderen wanneer hare daden en handelingen dit dagelijks kunnen bewijzen dan heeft de Regering zich niet te bekreunen over de openbare meening, door de pers tegen haar ingenomen. Z. Exc. geeft de verzekering, dal geen personele wrok beleediging of verdriet hem tot de voordragt van dit ontwerp geleid heeft. De vrije drukpers wordt hier niet beteugeld of benadeeld. Er mag in materie van belastingen geene privi legie bestaan. Z. Exc. acht het overbodig te wijzen op het voorbeeld van het vrijzinnige Engeland, waar juist de kleine blaadjes zeer zwaar belast zijn. Tot stemming overgegaan zijnde, is het ontwerp aangenomenmet eene meerderheid van 33 tegen 15 stemmen. Het zal worden gezonden aan de Eerste Kamer. Tegen hebben gestemd de Heeren: Verwey-Mejan, de Kempenaer, Anemaet, Iloott, van Golttstein Corver-Ilooftvan Heemstra, Luzac, Modderman, van RosenthalStormHoffman BoreelSchoonevcld en Wichcrs. Daarna is de Zitting opgeheven tot aanstaanden Dinsdag. TER HEYDE12 November. Heden werd de bevolking bijzonder verblijddoor de tegenwoordigheid van H. M. onze geliefde Koningindie de door H. D. liefderijke zorg sinds 3 jaren hier daargestiddenaai- en breisehool wel met een bezoek wilde veree ren. Van eene verheugde menigte met gejuich begroet, en door twee eerebo- gen, welke de dorpelingen uit eigen beweging opgerigt hadden, ingehaald, begaf zich II. M. naar de eenvoudig versierde schoolwaar II. D.door den Burgemeester en Predikant ontvangen en toegesproken zijnde, een 15-tal leer lingen en haar werk met cene vriendelijke oplettendheid gadesloeg. Hierna begaf zich H. M.daartoe uitgenoodigdnaar het nette kerkgebouwen verliet na belangnemende bezigtiging en eene gave van f 100 voor de armen achterlatende, de plaats in welke H. M. met Z. M. onzen geëerbiedigden Koning, door edelmoedige weldadigheid, zich een dankbaar aandenken en duurzame liefde hebben verzekerd in de harten der armoedige Ter Heyde- naren. Nog wordt uit dat dorp berigt, dat Z. M. voor 14 aandeelen had inge- teckend voor het aanbouwen van eene Visscherspink Z. K. II. de Prins van Oranje had aan de Commissie eene aanzienlijke gift gezonden. De Commissa rissen bevelen de gcldleening tot het bouwen van voornoemde Pink bij voort during in de belangstelling hunner landgenooten. DORDRECHT, 14 November. In de op gisteren door de Nederlandsche Handelmaatschappij gehouden vei ling van 28,793 kranj. en kanassers en 22 vaten Java suiker, zijn 319 kave lingen van 28i tot 44 verkocht en 53 kavelingen opgehouden; over het geheel zijn de gemecne soorten tot ruim taxatie-prijzen verkocht, terwijl de blanke kwaliteiten minder grif van de hand gingen en meestal onder taxatie geloopen zijn. AMSTERDAM14 November. Heden middag, omstreeks half een ure, had men een oogenblik te duchten, het verschrikkelijke tooneel van een brand, als dien van 19 October 11. zich te zien vernieuwen. In de Suikerraffinaderij van de Heeren Fissier en Tette rode, op de Prinsengracht hij de Leidschestraat, openbaarde zich namelijk, zonder dat men tot dusverre de oorzaak heeft kunnen nagaanop den derden zolder een brand, die zich weldra aan de nog daar boven gelegen zolder en vliering mededeelde, en wolken van rook met enkele daar lusschen spelende vlammen het dak deed uitslaan. Met bijna ongeloofelijke snelheid zag men hierop brandspuiten, met derzelver manschappen, aanrukken; en naauwe- lijks nog waren deze door eene in het dak gemaakte opening, water gevende, of men inogt zich alreeds vleijen den brand meester te zijn dank dezen op nieuw betoonden ijver van ons brandwezenwas dit dan ook werkelijk om streeks twee uren het geval, en mogt men zich nog een half uur later met de volbragte blussching geluk wenschen. Er zal hier eene inrigting tot stand komen, om jonge lieden die zich op den handel zullen toeleggenwetenschappelijk onderl igt te doen genieten. De aanzienlijkste ingezetenen staan aan het hoofd dier inrigting, als de Bur gemeester, de President van de Handelmaatschappij enz. HAARLEM, 14 November. Ten einde den toestand der minvermogenden zooveel mogelijk te vcrligten, heeft zich hier eene commissie gevormd, ter bereiding van spijzen, welke tot de laagst mogelijke prijzen aan de minvermogenden zullen worden verkoebt. Deze commissie stelt zich voor, om dagelijks 3000 portion verkrijgbaar te maken. Zij zal zich renteloos het noodige kapitaal aanschaffen, om deze on derneming uit te voeren, en de Stedelijke Regering heeft baar gaarne daartoe een locaal verleend, voorzien van de ketels en stoomwerktuigen. UTRECHT, 13 November. De stedelijke Regering heeft tot den laatsten April e. k. vrijstelling ver leend van gemeente-opcenten op de rogge, alsmede van de stedelijke belasting op het van huiten de gemeente ingevoerd wordende roggebrood. GRONINGEN, 13 November. Heden is, ter openlijke teregtzitting van het Provinciaal Geregtshof, uitge sproken het arrest in de criminele procedure ter zake van vergiftiging, ge voerd tegen den Med. Doctor Schelts van Kloosterhuis. Het Hof heeft daarbij,

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2