LEYDSCHE COURANT. 1845. N°. 138. MAANDAG, 17 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Do Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 15 November. Naauwelijks wordt oris Vaderland bedreigd met al de gevolgen die een mislukte oogst der hoofdmiddelen van voeding, vooral der mingegoede stan den van de maatschappij kan aanbrengenof men ziet schier overal in ste den en dorpen de weldadige hand geopendten einde daar hulp te verleenen waar de nood die inroeptom het gedreigde kwaad af te weren. En met wezentlijke voldoening doet iedere Courant ons kennen wat Lands- en Stads besturen daartoe bijdragen. Ook onze Stad is daarbij niet achterlijk gebleven. Door de zorg van ons Stedelijk Bestuurdie daartoe eene speciale Raads commissie benoemdeisgeheel afgescheiden van de gewone inrigtingeu der armbesturen in het raidden van de Stad eene Spijskokerij tot stand geko men, die, op eene groote schaal ingerigt, 5,000 portiën per dag kan opleveren, tegen betaling van slechts weinige centen voor iedere zoo danige portie. Eene enkele keteltot het stoken van stoom ingerigt brengt door koperen leibuizen de stoom in 7 houten bakken en doet daar de spijzen in eene betrekkelijk korten tijd in allen zoo dit noodig ware te gelijk koken. De bij herhaling genomen proeven zijn naar wensch uitgevallen. Vele ingezetenen hebben gelegenheid gehad dezelve te proeven en getuigen een stemmig van de deugd en smakelijkheid der spijzen, en de ruime maat van elke portie. Wij gelooven dat met deze inrigting op eene afdoende wijze in de behoefte vooral van den minvermogenden burgerstanddie in waarheid hel meest van het dreigende gevaar heeft te vreezen zal voorzien worden. Het is te hopen dat óf verkeerde doch te ver gedreven schaamte, óf een heilloos vooroordeel tegen alles wat den gewonen weg niet volgtde goede bedoelingen van ons Stadsbestuur niet zullen belemmeren of verijdelen. Wij mecnen onze lezersvooral hier ter stede geen ondienst te doen met een verslag van de Jaarlijkscbe Algeineene Vergadering der Maatschappij voor Toonkunstalhier laatstleden Donderdag avond, den 13den dezer in den Schouwburg gehouden, en als naar gewoonte door de talrijke leden met eene aanzienlijke vrouweschaar bijgewoond. De Vergadering werd door den Voorzitter, den AVel-Ed. Achtbaren Heer Wet houder der Stad, Dr. van Hoorn, met eene korte aanspraak geopend, waarbij tevens een overzigt gegeven werd omtrent den toestand der Maatschappij ge durende het laatste Maatschappelijke jaar. Het was ons aangenaam te verne men dat die toestand steeds gunstig mag genoemd worden, dat, onder de min gunstige omstandigheden, waarin de stad onzer inwoning, vooral in den laatsten tijd, gedrukt ligt, eene inrigting zoo belangrijk tot aankweeking van smaak en beschaving, en zoo krachtig werkende op de opvoeding van het aankomende geslacht, steeds eenen gewenschte bloei blijft genieten, en dat de Commissarissen der Maatschappij hunne pogingen, geschraagd en gesteund door de werkdadige belangstelling van zoo vele leden, door den voortdurenden ijver van den verdienstelijken Directeur en de Onderwijzers der Muzijkschool, met eenen gunstigen uitslag bekroond mogen zien. De Maatschappij telde ge durende het afgeloopen jaar, 176 leden, waaronder twee donateurs; op hare Muzijkschool werden in het laatste quartaal van ditzelfde jaar, 110 Kweekc- lingen en Leerlingen onderwezen; en de Zangvereeniging had gedurende den winter en het voorjaar hare gewone oeleningen met een aantal van 70 stem men voortgezet. Het kapitaal der Maatschappij was wederom met eene niet onaanzienlijke som vermeerderd, en deze vermeerdering zou nog grooter ge weest zijn, wanneer Commissarissen niet gemeend hadden voor de opleiding van minvermogende, maar met veel aanleg en ijver toegeruste Leerlingen, cenige buitengewone uitgaven te mogen doen. De volgende stukken werden door de Leerlingen der Muzijkschooltot groote voldoening van al de aanwezigen uitgevoerd. Eerste Af deeling Allegretto uit de Symphunie Militaire van J. Hay dnvoor twee Piano's a 8 m. en klein orchest, door een twintigtal leerlingen. Kinderliederen, uitgevoerd door de Vierde Zangklasse. Fantaisie op Thema's uit Norma, voor twee Violen, van N. J. Wètrens uitgevoerd door S. I.e Poole en C. W. II. van Kaathoven, met begeleiding van orchest. Twee Rondino's voor Piano a 6 m. van F. Hüntenuitgevoerd door E. M. van Kaathoven, J. A. van Trotsenburg en C. A. van der Chys. Fantaisie op Thema's uit le Brasseur de Preston, voor Fluit, van Walkiers uitgevoerd door J. L. J. Proot, met begeleiding van Piano door AV. F. G. Nicolaï. Polonaise voor Viool van Maysederuitgevoerd door K. Knippenberg, met begeleiding van orchest. Fantaisie op Thema's uit Robert le Diable voor Piano, van S. Thalberg, uitgevoerd door AV. Bake. Kooren van G. Rossini, uitgevoerd door de Derde Zangklassc. Tweede Afdeeling. Ouverture Egmond van L. van Beethoven voor twee Piano's a 8 in., uit gevoerd door AV. Bake, F. van Bemmelen11. Adriaans en AV. F. G. Nicolaï. Kinderliederenuitgevoerd door de Vierde Zangklasse. Concertino voor Cornet a Pistons van Fuchs, uitgevoerd door F. A. Froschhart, met begeleiding van orchest. Air Varié voor Viool van Panofka, uitgevoerd door J. A. van der Chys, met begeleiding als boven. Trio uit de Opera Guillaume Tell van Rossini, uitgevoerd door A. C. J. Zuur, C. J. C. Zuur en AV. Bake. Var. de bravoure voor Piano van Herz, uitgevoerd door F. van Bemmelen, met begeleiding van orchest. Concertante voor twee Violen van Kalliwoda, uitgevoerd door J. A. vau der Chys cn K. Knippenberg, met hegeleiding als boven. Kooren van F. Lacliner en F. Schuiert, uitgevoerd door de Derde Zang klasse. Finale: Ouverture Fra Diavolo van Auhervoor twee Piano's k 8 m. en klein orchest, door een twintigtal leerlingen. Vóór de uitvoering van bet laatste muzijkstuk las de Commissaris-Secretaris het verslag van de bevorderingen en belooningenwelke op voordragt der Onderwijzers, na ingewonnen advies van den Directeur, en naar aanleiding der op de beide halijaarsche examens gehouden aanteekeningen, bij besluit van Commissarissen aan de meest verdienstelijke leerlingen toegewezen waren; wordende daarbij aangemerkt, dat de bevordering tot eene hoogere klasse, als de eerste en voornaamste belooning, slechts in enkele gevallen, en om zeer bijzondere redenen, tevens gepaard ging met de toewijzing van eenen prijs. Zang. 4de Klasse. Bevorderd van de 4de tot de 3de Klasse J. M. Schret- len, A. J. van Trotsenburg, AV. van Trotsenburg, E. M. van Kaathoven, J. Bake, C. AV. H. van Kaathoven, J. Beijerinck en C. 11. Kluit; een prijs aan: A. AV. Veekmans en L. Beijerinck; eervolle melding aan: H. Koetser, A. Kluit en P. II. J. J. Le Lièvre. Zang. 3dc Klasse. Bevorderd van de 3de tot de 2dc klasse A. C. J. Zuur; een prijs aan: A. C. J. Zuur, J. F. Neeb en J. A. Coebergh; eervolle mel ding aan: C. J. C. Zuur, C. D. Bourse WilsAV. Bake, P. A, Froschhart, AV. G. F. Nicolaï cn A. AV. Hubrecht. Piano. 4d(! Klasse. Bevorderd tot, de 3de klasse A. J. van Trotsenburg, A. Kruseman en C. II. van der Chys; een prijs aan M. C. van der Hoeven, J. M. AV. AVitte, eervolle melding aan: E. C. Broers, J. M. Schretlen, A. C. Kluit, J. C. Fischer, J. Reynvaan, H. J. C. Neeb en AV. van Trotsenburg. Piano. 3de Klasse. Bevorderd van de 3de tot de 2de klasse AV. F. G. Nicolaï, en H. M. Adriaans; een prijs aan A. P. Pruys van der Hoeven, C. H. van der Chys, en J. AV. Pronk; eervolle melding aan A. M. Pronk, J. F. Neeb, J. G. van flanswijk, J. Bake, G. H. Hazebroek, 11. P. van Kaathoven, E. M. van Kaathoven, I,. G. P. Pruys van der Hoeven, C'. J. C. Zuur, A. A. van Bemmelen en J. C. H. Bohrt. Piano. 2de Klasse. Een prijs aanAV. Bake en A. F. van Bemmelen eervolle melding aan AV. F. G. Nicolaï. Orgel-pedaal en Koraal 4de Klasse. Eervolle melding aan AV. G. F. Nicolaï. Viool. 4de Klasse. Bevorderd van de 4dc tot de 3dc klasse J. C. M. Adriaans, C. AV. H. van Kaathoven, D. van Foreest, en S. Le Poole; een prijs aan J. J. C. J. Zuur; eervolle melding aan J. Reimeringer.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1