büitejn1 lajndsche berjgten. aardappelen door de boonen schade ledenvooral indien de boonen in Maart te veld gebragt zijn, zoodat zij door hunne schaduw de aardappelen in den herfst niet van de koesterende zonnestralen berooven. Ook koornerwten kan men op die wijze met goed gevolg tusschen de aardappelen teelen. Het zijn echter vooral de roode of Kaapsche duivenhoontjesdie voor deze gemengde teelt geschikt zijn, die ook op zandgronden zeer goed tieren, eene ruiine op brengst gevenen in Maart geplantweinig later dan de rogge rijpen. ÏÏIKRÏE. KONSTANTINOPEL, 23 October. De Sultan heelt tot Minister van Binnenlandsche Zaken benoemd Rechid- Pacha, Gezant te Parijs en den bekwaamsten staatsman van bet rijk. Hij zal door den Gezant te Londen, Sarim-Effendi en deze door den tegenwoordigen Minister van Buitenlandsche Zaken vervangen worden. De moeijelijkheden welke sedert zoo langen tijd tusschen de Verheven Porte en den Bey van Tunis bestonden, zijn uit den weg geruimd. De Otto- mannische Porte heeft, naar men verneemt, aan Ahmcd-Bey het Regentschap van Tunis voor zijn leven verleend, en hem bij die gelegenheid een prachtigen sabel, versierd met edelgesteenten ten geschenk gegeven. Deze zending was toevertrouwd aan Selim-Bey, een' der officieren van hot paleis zijner Hoogheid. Alzoo heeft de Regering een einde gemaakt aan dien neteligen toestand die elk jaar, als er troepen naar Tripoli gezonden werden, een Fransch smaldeel voor la Goulette noodzakelijk maakte. RUiLAR». De Keizer heeft 100,000 zilveren roebels gegeven als voorschot ter onder steuning van de landlieden in de provincie Estland. De laatste berigten uit den Kaukasus zijn gunstig. Na den togt van den Luitenant-Generaal Schwarz in het land der Didoër, is in den loop van Sep tember op de Russische linie nergens de rust verstoord. De vijand scheen door de geleden verliezen uitgeput. Ondertusschen hielden zich de troepen gereedom elke onderneming van den vijand weerstand te kunnen bieden. Onderscheiden Circassische volksstammen hadden hunne onderwerping komen aanbieden. PORTUGAL. LISSABON, 30 October. De Heer L. Drucker, door de Spaansche fondsenhouders in Nederland afge vaardigd naar Madridom hunne belangen aldaar waar te nemenis bier aangekomen en door onze Regering met de ridderorde van den Toren en bet Zwaard begiftigd, wegens de diensten, welke hij aan het crediet van ons land heeft bewezen. P1UÏSSES. BERLIJN, 6 November. In het antwoord des Konings aan onze stedelijke Regering komt, als beschul diging, de omstandigheid voor dat genoemde Regering aan de Engelschen alhier eene kerk geweigerd had. Thans weet mendat die gemeente spoedig hier eene kerk zal hebben voor eigen rekening. Door milde bijdragen van hooge personen, zullen de kosten volkomen gedekt worden, te meer daar er lang behoeftedoor zich hier ophoudende en doorreizende Engelschen is ge voeld, om hunne godsdienst naar eigen kerkplegtigheid te kunnen uitoefenen. De Russen hebben hier eene welingerigte en ruime kapel in het huis van hunnen Gezant. Ook de Anglikaansche kerk verheugde zich vroeger over eigen gods dienstoefening in het paleis van den Hertog van Cumberlanddoch sedert deze Koning van Hanover is geworden, staat de Episcopale kerk geheel verlaten en eerst zeer onlangs is de zendeling Bellson tot prediker bij het Engelsche Gezant schap benoemd. Tengevolge van een verschil ontstaan tusschen de Regering en den Bis schop van Munster, wegens de bevoegdheid tot het benoemen van schoolhou deressen in sommige landelijke gemeentenzijn die scholen tot nader order gesloten. Aan alle geestelijken en schoolonderwijzers hier te lande is verboden zich in de nieuwsbladen over godsdienstzaken uit te laten. Het fraaije museum dat de Prins van Furstenberg te Donauscbingen had opgerigt, is in den nacht van 29 October door een' brand geheel en al vernield. FRANKFORT. 4 November. De Vereeniging tot hervorming onder de Israëliten heeft in hare zitting erkend, dat het tijd was eene Zondag-godsdienst voor hare geloofsgenooten in te voeren. Eene Commissie daartoe benoemd, is belast met de zorg voor eenen geschikten leeraaren zal daarna bij de gemeente om inruiming van de bidzaal verzoeken. Het is nog geen jaar geleden, dat het aanbod van 2.000 fl.ten behoeve van eene nieuwe synagoge, bestemd om daarin ook des Zondags godsdienstoefening te houden, als onaanneembaar werd van de hand gewezen. ENGEL, AND. LONDEN8 November. De Ministers hebben in een' kabinetsraad, den 6(len gehouden, besloten, de thans bestaande graanwetten zonder de minste wijziging te laten. De oppositiebladen dringen sterk aan op de ontbinding van het kabinet. De Gemeenteraad der City heeft den aanleg goedgekeurd van twee stations voor spoorwegen in het midden der City zelve, namelijk voor den spoorweg naar Manchester en naar Birmingham. Bij de Admiraliteit is berigt ingekomen, dat de tweede zoon van den Keizer van Rusland, Konstantijn, in den loop der volgende week met een Russisch oorlogschip hierheen zal komenhij begeeft zich vervolgens naar Palermo om zijne moeder te bezoeken. De Bank van Engeland heeft de intrest op wisselbrieven enz. tot op 3y ten honderd verhoogd. Indien de plannen tot het aanleggen van spoorwegen verwezenlijkt wor den zullen de onkosten 600,000,000 bedragenwerkelijk is er reeds voor 300,000,000 aan actiën uitgegevenen daar geene toestemming tot het aanleggen vari spoorwegen gegeven wordt, dan indien een hewijs wordt vertoond, dat er 10 pCt. gestort is, zoo is nu reeds eene geldswaarde van 30,000,000 buiten omloop gebragt. Men heeft hier te lande opgemerkt, dat de bijen dit jaar zeer vroeg hebben opgehouden met rondvliegen en ook aan de buitenzijde van hunne korf voorraad aanbrengenhetgeen men houdt voor eene aanduiding van eenen gestrengen winter. Door de bestuurders der Schotsehe Kerk is aan die der Duitsch-Katho- lijkcn te Berlijn en op andere plaatsen een aanbod gedaan om hun een groot aantal bijbels over te zendenhetgeen met dankbaarheid is aangenomen. De prijs van het brood was te Dublinwegens het grootendeels misluk ken der aardappelen-oogst, reeds 50 pCt. hooger dan op het einde van Au gustus. Het wordt aan O'Connel zeer ten kwade geduiddat hij thans nog zijn voornemen heeft te kennen gegevenom in deze maand bijdragen voor zijn persoonof het loon dat hij voor zijne bemoeijingen geniette laten ver zamelen. In de omstreken van Nenagh in bet graafschap Temerary in Ierland is een algemeen geacht grondbezitter, de Heer Clark, op klaar lichten dag op den drempel van zijn huis vermoord, door eenige landlieden die hem on voorziens aanvielen. Als oorzaak wordt opgegeven, dat de lieer Clark aan een zijner pachters die nalatig was in het betalen der huurpenningende huur had opgezegd. Meer dergelijke moorden hebben in de laatste dagen plaats gehad. Op St. Helena is in de maand Junij het eerste dagblad uitgegeven. De schaden, welke de branden die dit jaar op het vaste land van Ame rika gewoed hebbenhebben veroorzaaktworden op 20,000,000 dollars 50,000,000) begroot. Een Engelsch blad deelt den volgenden kampstrijd medewelke dezer dagen in het logement Golden Fleece, in Piccadilly alhier, plaats bad, en waardig is om in de jaarboeken der lekkerbekken opgeschreven te worden: De 8 grootste oester-eters van Europa waren daar ten ontbijt en hadden elkander uitgedaagd. Verscheidene natiën waren bij die verzameling van ridders der ronde tafel verzameldte weten Lord B. een lid van de Lords- kamer van Engelandeen gewezen lid der schatkisteen Fransch Diplo maat, een Oostenrijksch Generaal, een Grande van Spanje, een vermaarde Joodsche Bankier, een Moskowsche Bojaar en een Italiaan, die zich door de fraaije kunsten en goeden sier grooten roem had verworven. Ieder genoodigde had voor 500 gewed; de overwinnaar moest het ontbijt betalen. Men begon met de oesters van Cancale, welke door de liefhebbers met gelijke gretigheid werden ingeslurpt; maar de Bojaar bij het 55ste dozijn verklaard hebbende dat hij niet verder konwerd door de overigen uitgelag- chen, tot dat hij bekende dat zulks door eene onvoorziene ziekelijkheid ver oorzaakt was. De 7 andere kampers hernamen den aanval met vernieuwden moed lot het 67stc dozijn scheen niemand te verllaauwcn maar toen kondigde de Spaansche Hertog, de gewezen Engelsche Minister en de Oostenrijksche Gene raal aan, dat zij het strijdperk verlieten. Vier mededingers waren nu nog overig. Toen ieder dezer vraten 100 dozijnen hadden binnengejaagdviel men de Ostendsche oesters aan. De Italiaan slurpte er nog 40 dozijn inde Bankier 59toen bleef de overwinnning twijfelachtig tusschen Lord B. en den Fran- schen Diplomaat; zij bereikten 180 dozijn, maar van toen af scheen de overwinning de zijde des vratigen Lords te zullen kiezen; 193 dozijn oesters waren in zijne maag gedaald, wanneer zijn mededinger, die er 190 dozijnen ingeslokt hadbekende dat hij het moest opgeven maar de Lord hield aan tot dat het 200ste dozijn geheel verdwenen was. De wedstrijd dus geëindigd, wierd het ontbijt voortgezet, dat, zoo als men gemakkelijk kan begrijpenniet lang meer duurde. Aan den Lord werd eene rekening voor gemaakte onkosten overhandigd van 60 Ongetwijfeld die som zeer gematigd vindende, gaf dit levendig oester-maga zijn zijnen Secretaris 10 voor de knechts. 's Anderen daags 'smorgens ontving hij van ieder de 500 Maar reeds had hij, wiens mildheid zijne groote rijkdommen en nog grooteren eetlust evenaren, eenen der armbestuurders der gemeente bij zich laten roepen; zich vergenoegende met zijne wederstrevers de oesters die hij gegeten had te doen betalennam bij van de hem gebragte sommen de onkosten van het ontbijt, betaalde dit en stortte het overige in de armenkas. Die wijze van zijne gulzigheid te boelen en die van anderen te straffenvond overal bijval.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3