uitgang der wetenschappen, omdat deze ontwikkeling zich in eene volkomenc vrijheid verheugde. Deze vrijheid werd nogtans op het grondgebied der staat kunde en van de kerkais ondenkbaar en onheilbrengend uitgekreten. En toch is het onmogelijk door de hand en de kunst van menscheneen stelsel van liet staatsregt, van den regeringsvorm der godsdienst en kerk te vor men dat, voor eene reeks van eeuwen, heilzaam voorden menschclijken geest bevonden wordt. Gelijk het leven van ieder mensch in het bijzonder binnen zekere natuurlijke grenzen is afgebakendzoo ook de levensduur van mcnscbelijke inrigtingen of instellingen. Konden," zegt de redenaar de groote heerschers en wetgeversna eeuwen weder op de aarde terugkeerenzij zouden zich eene andere taak voorstellen en dezelve anders uitvoeren Grego- rius VII zou in de 16lle, Luther in de 13dc eeuw niet stereotyp de stelsels en de daden van een vroegeren tijd herhalen, Frederik II het jaar 1845, wat het stelsel van regering betreft, van het jaar 1745 weten te onderscheiden. In de Synode der Üuitsch-Katholijke gemeentenwelke bier vergaderd isis onder anderen beslotendat men ten aanzien van het leerstellige zich houden zal bij de bepalingen der kerkvergadering van Leipzig; ten aanzien van de openbare eeredienst en de werkzaamheden der geestelijken aan de sta tuten van Breslau. Als algemeene feestdagen zijn bepaald, die welke de Staat als zoodanige erkent, namelijk de eerste dag van het jaar, Pascbcn, Pinkste ren en Kersmis. De liturgie wordt vastgesteld volgens het werk van den Pastoor Theiner. Des Zondags namiddags zal er godsdienstoefening en Kate- chisatie gebonden worden; een algemeen gezangboek zal dadelijk uit de voor banden zijnde gezangen worden opgesteld. Geene sieraden zullen in bet kerkgebouw aanwezig zijn, alleen op bet altaar een kruisbeeld. De preek zal volgens ecnen bijbeltekst worden gehouden, hoewel dit niet altijd verbindend is. Het Avondmaal zal worden gevierd inet bijzondere plegtigbeid, op gezette tijden van bet jaar, boewei iederen Zondag, naar het verlangen der geloovigen, het Avondmaal zal kunnen uitgereikt worden. De Doop zal naar den al- gemcenen regel in de kerk geschieden, doch des verkiezende ook in buis, zoo als ook het huwelijk. Dc begrafenissen zullen zonder pracht en zonder bege leiding van muzijk plaats hebben. Iedere gemeente neemt op zich de vrije verkondiging van het Evangelie te bevorderen, bet Christendom bij bare leden levendig te bonden, terwijl zij iedereen, die den ouderdom van 14 jaren be reikt heeft, in haren schoot kan toelaten. De laatste Hertogin van Lotharingen is te Wcenen dezer dagen overleden. Met haar is de naam van Lotharingen Guiseeene zijdlinie der Habsburgen uitgestorven. WEZEL, 20 October. Aan de Spoorweg-Commissie is kennis gegevendat de Koning de voorloo- pige toestemming had verleend tot het aanleggen van een' spoorweg die bij OJbcrnhausenvan den spoorweg tusschen Keulen en Minden afgaan en zich over Wezel en Emmerik aan den spoorweg tusschen Arnhem en Amsterdam zou aansluiten. GOCII, 22 October. Twee ter jagt toegeruste jonge lieden traden dezer dagen tusschen hier en Kleef, eene heiberg hinnen, en jokten met een daar wonend meisje, waarop een der Ileeren verliefd scheen te zijn. Onder het stoeijen legt de verliefde kortswijlend zijn jagtroer aan, en toeval of onhandigheid, oogenlilikkelijk gaat het schot los, en het meisje stort aan het hoofd doodclijk gewond, op den grond neêr, om nooit weer op te staan. De jager, die zijne scherts zoo plot- selijk in vreeselijken ernst veranderd zag, wilde wanhopig met den anderen loop van zijn geweer zich den kogel door het hoofd schietendoch werd door toesnellende personen en door zijnen vriend daarin verhinderd, en tegen zich zclven in zekerheid gesteld. B E 2.4 E Si It IV MUNCHEN, 28 October. De Protcstantsche gemeente te Ingolstadt beeft na een lang wachten ein delijk eene kerk en eenen Leeraar bekomen. Aan nieuwe gemeentendie zich sedert eenigen tijd in de steden gevestigd hebben, is liet niet gemakkelijk daartoe vergunning te verkrijgen. Aan die te Nouburg, te Passau, Eic.hstadt, Landshut, enz. is het tot nog toe geweigerd doch op nieuw heeft men zich tot den Koning gewend en verwacht nu dc vergunning te zullen erlangen. UASSAÜ. 28 October. De aardappelen, welke in goeden staat in de kelders gelegd waren, begin nen te rotten: zoodat de bezitters genoodzaakt zijn, ze in ovens "te droogen of tot meel te maken, om er aldus dezen winter voedsel van te hebben. II A I» E sr. KARLSRUHE, 29 October. liet geschil tusschen onze Regering en den Aartsbisschop van Freiburg over -dc gemengde huwelijken is nog niet uit den weg geruimd. Deze houdt zich stipt aan de hevelen zijner hooge geestelijkheid, die ondcrtusschcn reglstrecks met dc wetten des lands en den wil der Regering in strijd zijn. Men ver wacht echter eerlang van de Regering zulke maatregelen, welke dien Prelaat beletten zullen, zich langer tegen onze wetten aan le kanten. FBAÏKF9BT. 30 October. Heden is van wege den Senaat bekend gemaaktdat de uitvoer van aardap pelen over dc grenzen van het tolverbond, lot op nadere beschikking, en wel van den dag van de bekendmaking der verordening af, verboden is. Thans is een aanvang gemaakt met de werkzaamheden van den spoor weg van bier naar Ilananaan dien naar Offenbach wordt met kracht ge werkt; ook vorderen de werkzaamheden aanmerkelijk aan den spoorweg naar Heidelberg; doc.li die op den spoorweg naar Kassei zijn nog niet aangevangen. Ten gevolge van aanzienlijke inkoopen stijgen de graanprijzen hier ge durig. Men zegt dat de Keizer van Rusland tot op bet einde van November bij zijne gemalin te Palermo zal vertoeven. Het bevestigt zich dat bij op zijne terugreis Rome bezoeken en eenige dagen in die stad zal doorbrengen. Van daar zal hij zich na aan bet Hof van Oostenrijk te Weeneri een bezoek te hebben gegeven in zijne Staten terugkeeren, ESKELAN®. LONDEN, 1 November. Volgens eene aanschrijving van den Minister van Iïinnenlandsche Zaken aan de tolkantoren in Ierlandmogen de vreemde granen van 1 November af, vrij van regten ingevoerd worden. In de gemeenteraad van Dublin heeft O'Conriel voorgesteld, ten einde de bevolking van Ierland te gemoet te koincndat alle distillering dadelijk zal ophouden, de uitvoer van granen gestaakt, 1,500,000 door de schat kist verstrekt en eene helling bewerkstelligd worden op de inkomsten in Ierland. Men lieett bier wederom hcrigten uit Indië ontvangen, welke slechts eéne maand oud zijn. Dit is tot nog toe de kortste tijd, in welken berigten van daar zijn aangebragt. De Luitenant Waghorn is degeen welke dien kor- teren weg beeft aangewezen namelijk van Alexandria naar Triest, door Duitschland naar Ostende en van daar naar Londen. Het koopvaardijschip de Bombay is alhier aangekomen, met eene lading shawls en zijde stoffen ter waarde van ruim ƒ3,000,000 cn 4 fraaije, opge tuigde Arabische paarden, ter waarde van ƒ12,000 liet stuk, door den ver maarden Indischcn koopman Sir lainsetjel Jeejechhoy aan de Koningin ten geschenke gezonden welke behouden zijn overgekomen. FKASHRUH. PARIJS, 2 November. Volgens een Koninklijk besluit wordt aan de Ministers van Marine cn Kolo niën een buitengewoon crediet van 3,165,000 fr. toegestaan, tot bet herstel len der schade, welke de brand te Toulon in Augustus 11. beeft veroorzaakt. In een' Ministerraad is besloten eenen krijgstogt tegen Madagaskar te ondernemen en wei in vereeniging met Engeland. Verscheiden oorlogschepen worden te Toulon gereed gemaakt, die vóór den 15dcn moeten vertrekken. Onze Gezant te Mexiko beeft zijn paspoorten gevraagd, wegens eene bc- leedigingwaarvoor bij geene genoegzame voldoening erlangd beeft. Uit eene opgave van regeringswege blijkt, dat in bet jaar 1844 de han del van Frankrijk met het buitenland en met zijne koloniën heeft bedragen eene waarde van 2,340 millioencn fr., dat is 160 milüoenen meer, dan in 1843. De uit- en invoer ter zee beeft bedragen 1,658, te land 682 millioe ncn door Franscbe schepen is vervoerd voor 764 niillioenendoor vreemde voor 494; de invoer uit België is geklommen tot 125 millioencn, dat is 22 millioenen meer dan in 1843, en 42 millioencn meer, dan in 1839. Het verkeer in de enlrepöts beeft geloopen over eene waarde van 664 millioenen. Heden had de begrafenis plaats van den Admiraal -Ver-Huell, Pair van Frankrijk, cn zulks naar zijn verlangen zonder eenigen burgerlijken of mili tairen toestel. Slechts cenige vrienden en leden van de hervormde eeredienst warendoor de familie uilgenoodigd. De protcstantsche predikanten die bet lijk verzelden, hebben bij het graf verscheidene toespraken gehouden, waarin zij de lange en roemrijke loopbaan des overledenen eene waardige hulde hebben toegebragt. Hij was geboren te Doetiehem den 11 'tcn Februari) 1764 uit een der oudste en aanzienlijkste Gelderscbe familicn. In 1781 was bij Tweede Luitenant ter Zee op het fregat Argo in den slag van Doggersbank. Ver-Huell schoon eerst 19 jaren oud, bad het bevel over bet schip en wist bet, hoe gehavend het ook ware, zee te doen houden. Na bet gevecht be droeg bet getal dooden of gekwetsten aan zijn boord honderd veertig. Van 1782— 85 deed Ver-Huell verscheidene kruistogten in dc Middelland- sclie Zee op de Afrikaansehe kust en in de Noordzee, en klom door verschei dene rangen tot dien van Schout bij Nacht in 1804. Rij bet berucht plan van Napoleon omtrent een inval in Engeland, moest Nederland zijn smaldeel leveren en Ver-IIuell werd te Vlissingen met de rege ling daarvan belast. Last gekregen hebbende om naar Ostende op te varen, werd bij door den Commodoze Sidney met groote overmagt aangetast. Reeds waren drie kannonneei booten naar bet strand geweken en schenen zich aan de kleine Eogclsclie vaartuigen, die ben volgden, te zullen overgeventoen Ver-Huell in een kleine boot, onder bet hevigst vijandelijk schrootvuur, hen gaat be velen bet vuren te hervatten. Deze stoute daad redde hen, en deed de Engel- schen afdeinzen, zoodal bet smaldeel veilig te Duinkerken binnenliep. Hierop werd bij Vies-Admiraal in Franscbe dienst en werd bij de Nedcrlandsehe Re gering tot Minister van het Zeewezen benoemdhetgeen bij weigerde zoo lang Napoleon tot de voorgenomen landing in Engeland zijne dienst noodig had. In Julij 1805 wist bij zijn smaldeel slechts 200 stukken voerende, in weerwil van den tegenstand der Engelsche vloot meer dan 500 stukken voe rende, van Duinkerken naar Amblclensc bij Boulongc over te voeren, waar bij met greote eerbewijzen werd ontvangen. Toen in 1806 Napoleon van die

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3