BUITENLAJNDSCHE BERJGTEJN. ecne confcrcncic met den Minister van Binncnl. zaken tc 'sGravenhagc liceft plaats gehad welke ten gevolge zou hebbendatzoo de maatschappij liet eens konde worden met de eigenaars der kwelderlanden, deze gewigtige onder neming voortgang zal hebben. LEEUWARDEN, 27 October. De Staten dezer provincie, zijn aangeschreven, op Maandag den 3dcn No vember eerstkomendebuitengewoon bijeen te komenten einde alsdan over te gaan tot de verkiezing ven een lid in de 1 weede Kamer der Staten-Gene- raalwegens deze provincie, in plaats van don Heer Dr. S. Brouwer, die als zoodanig deszei fs ontslag beeft genomen en bij besluit van Z. M. van den 22stcn dezer maand is ontslagen van den eedin die hoedanigheid afgelegd. De gerooide aardappelen leveren gemiddeld een vierde op der opbrengst van gewone jaren dat vierde echter wordt voor goed gehouden en geschikt om den winter te kunnen overblijven. Men heeft opgemerkt, dat de be dorven aardappelen een goed beestenvoeder opleverendat de varkensdaar mede gevoederd zeer goed groeijen hetwelk aanleiding geeftdat die arbei ders, welke voor een gedeelte der vrucht eenig land in gebruik hebben, bij den lagen prijs der magere varkenseen of meer dezer dierentot eigen ge bruik of om te verkoopen, mesten; terwijl ook de werkpaarden de aangetaste aardappelen gekooktmet smaak en met goed gevolg gebruikenwaardoor de voorrraad van boonen welke ten platten lande voor den minderen stand veel tot voedsel dienenzeer wordt gespaard. ©OST-IAS9IE. BATAVIA, 30 Augustus. De berigten van deze dagteekening melden dat de koffijoogst zeer is tegen gevallen, ten gevolge van de droogte in onderscheiden residentiën, voorname lijk in Kadoe en Baglen. De koffijpluk over geheel Java werd nu geschat op 807,682 pikols, dus 179,000 minder, dan waarop men volgens vroegere op gaven gerekend had. Een Fransch schip met koffij en indigo van Samarang is op de zand banken van Krawang-Punt vastgeraakt en zal geheel weg zijndoor een ander schip waren reeds 150 kisten indigo overgenomen en naar Batavia gevoerd. De brieven worden thans met eene stoomboot naar Singapore overge- bragt, van waar zij verder over land naar Europa vervoerd worden cn te Marseille aankomenzoodat het nu mogelijk is in ruim 4 maanden tijding heen cn weer te kunnen hebben. De stoombootvaart naar Singapore is thans door de Regering bepaald vastgesteld. Met deze berigten heeft men tevens uit Canton de verzekering bekomen dat bij den brand in den schouwburg aldaar, den 29sten Mei, meer dan 1,300 menschen waren omgekomen. Onder dat getal telde men meer dan 600 jongelingen en jonge meisjes, die juist sedert eenige dagen in genoemde stad waren aangekomenom liun eerste examen in de letteren af te leggen. HAAF ©E ©®EBE Iff ©©F. KAAPSTAD, 22 Augustus. Het Dagblad de Zuid-Afrikaan deelt mede, dat de Grensboeren den 9dcn Augustus aan de Vischrivier ecne bijeenkomst hebben gehoudenen een adres hebben gestemd aan het Engelsche bestuur, ten einde de invallen der Kaffers te voorkomen, terwijl het de pligt van elke Regering is, bet leven en de eigendommen van hare onderdanen te beschermen. In hetzelfde dagblad leest men Eene algemcene verhuizing naar De- lagoa is aan den gang, en zal met den afloop des winters eene belangrijkheid bekomendie weinigen hebben kunnen verwachten. Deze berigten hebben wij gedurende deze week, over den Drakenberg bekomen, en gelooven ze, ten minste in zoo verre de gemeene verhuizing aangaat, tenzij de Gouverneur, dien wij denken dat zich thans aan de grenzen bevindtin slaat zal zijn, zoo danige orde te herstellen en schikkingen te treffen als berekend zijnzoowel om Harer Majesteits bondgenooten als onderdanen te beteugelenen onder een wettig en erkend gezag te stellenopdat zoowel de een als de ander wete, waar bij die bescherming erlangen kan die hem in zijne betrekking toekomt. AEC.ERIE, ALGIERS, 16 October. De Maarschalk Bugeaud is den 18den van hier naar Milianah vertrokken met eene leger afdeeling van 4000 man. De taak om Abd-el-Kader in per soon te bestrijden heeft bij vooreerst aan den Generaal de Lamoricière opge dragen; hij trekt door het hart van Algcrie heen met het doel om den op stand der meer binnen 's lands wonende stammen te dempen. Vóór zijn ver trek heeft hij eene proclamatie aan de Arabieren afgevaardigd, waarin hij zegt: dat zij door den duivel der dwaasheid bezeten moeten zijn van tegen het gezag des Konings der Franschen in opstand te komen; dat Frankrijk millioenen krijgslieden telt en sterker legers dan ooit te voren za! afzenden dat Abd-el-Kader een eerzuchtig bedrieger is, die niet meer kan uitrigten dan bet beproeven van eenige rooftogten, en dat de Franschen steeds Algeric vaderlijk hebben geregeerd en de godsdienst der bewoners hebben beschermd en vereerd. Het stuk eindigt met de bedreiging, dat de oproerige bevolkin gen uit Algerie verbannen en door andere vervangen zullen worden. E Cr I PTE. KAIRO, 18 September. Den 15den hebben de leden der Pruissische geleerde zending, Prof. Lcpsius en Dr. Bethman onze stad verlaten, om zich over Damiate naar Syrië en vervolgens naar Konstantinopel en Athene te begeven. Gedurende 3 jaren hebben zij Egypte doorreisd en al het merkwaardige ondcrzoclrt. RUSE AA©. Vóór zijn vertrek beeft de Keizer de nieuwe verordening bekrachtigd van de St. Anna-orde voor soldaten van geringen rang. Het eereteeken bestaat uit eene zilveren medaille inet een verguld orde-kruis, en zal aan soldaten gege ven worden die onberispelijk 20 jaren gediend hebben, terwijl bun tevens een pensioen, gelijk staande met hunne soldij, geschonken wordt, hetzij zij in dienst blijven of niet. Die zulk een orde-teekenheeft is van alle militaire straffen bevrijdalleen eene regtbank kan hen veroordeelendoch in allen geval moet het vonnis den Keizer worden voorgelegd. Jaarlijks zullen 14,300 zilveren roebels aan de orde-Kapittels voor die personen gezonden worden. De grootste zaal, die door geene pilaren ondersteund wordt, is de rij school te Moskoudie 500 voeten en 10 duim lang en 133 voeten breed is. De beroemde stadshal te Padua, welke men gewoonlijk voor de groot ste zaal houdt, is slechts 240 voet lang en 80 breed. ITALIË. ROME, 18 October. In eene vergadering van Cardinalen is besloten eene nieuwe leening te ope nen om twee andere Zwitsersche regimenten te kunnen bezoldigen en dat corps te brengen tot 10.000 man. De Zwitsers zullen in alle voorname plaat sen dë nationale troepen vervangen. De Paus heeft eene laatste nota aan den Groot-Hertog van Toscane ge zonden, om de uitlevering der hoofden van den laatsten opstand te eischen. Men meent dat hij ook thans daaraan geen gehoor zal geven. Volgens brieven uit deze stad zijn de vooruitzigten voor den herfst van dit jaar zeer slecht. De veelvuldige regens sedert het begin van October heb ben veel schade aan de druiven veroorzaakt. Met de olijfboomen staat het eenigzins beter, doch men meende, dat de uitvoer van koren en olie naar Afrika dit jaar zeer gering zou zijn. OÖITEIKMS. WEENEN, 20 October. De Overheid onzer stad heeft eindelijk den vervaardiger van valsche bank biljetten ontdekt; het is de Ridder de Borr, die zijne misdaad reeds bekend heelt. Deze persoon bier achter gebleven na den inval der Fransche legers waarbij hij behoorde, spreidde altijd eene raadselachtige weelde ten toon. De overleden Keizer verhief hem tot den rang van Heer en Ridder. Zijne ver- bindtenis met eene Grafelijke familie, later gevolgd van die zijner dochter, die door haar huwelijk lid werd van eene der oudste geslachten, vermeerderde zijnen naam. Doch er waren altijd doffe geruchten in omloop over zijne plot seling verkregen rijkdommen. Na in de laatste 15 jaren, eene menigte on dernemingen beproefd te hebben, die weinig strookten met zijnen rang, zag bij zijne geldmiddelen achteruitgaan doch hield niettemin eene grootsche levensmanier, tot hij op de daad betrapt van valsch bankpapier te vervaar digen gevangen werd genomen. De Baron van Westrencn van Tiellandt, Directeur van de Staatsbiblio theek van het Koningrijk der Nederlandenbeeft zich hier eenigen tijd opge houden, om wetenschappelijke nasporingen in onze archiven te doen. KONINGSBERGEN, 20 October. In de aanstaande maand zal bet eerste transport landverhuizers van hier naar Texas vertrekken. Alles is voor de reis over Bremen en Antwerpen ge reed. Aan hun hoofd staat de ijverige ambtenaar Santer, welke van de Re gering verlof bekomen heeftom de reis mede te maken. In het voorjaar zal een tweede transport volgen. Tevens zal een transport landverhuizers uit Breslau denzelfden weg r.emen. BABE S, 24 October. Er hebben zich hier weder de geestelijken van twee Capittels voor hervormin gen in de Katholijke kerk verklaard, en hunne daartoe betrekkelijke wenschen aan de Aartsbisschoppelijke Curie voorgelegd. Het Landkapittel van Geisingen stelde vooropvoeding der jonge geestelijken naar Wcsserubergs grondstellin gen met ter zijdeslelling \an de scholastieke godgeleerdheid invoering der synoden, opheffing van den ongehuwden staat en algemcene invoering van de Hoogduitschc taal bij de godsdienstoefening. Het Capittel van Heidelberg liet in een adres aan de Curie het verlangen naar regelmatig terugkeerende Syno den gelden alle geestelijken onderteekenden het op drie na. FR AAKRIJK. PARIJS, 28 October. In eene bijzondere correspondentie van het Journal de la Ilayeover het Ministerie in Frankrijk komt onder anderen het volgende voor Het Ministerie heeft gisteren zijn vijfden verjaardag beleefd; dat is bet lang-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3