LEYDSCHE COURANT./- f VRIJDAG, 24 OCTOBER. BINJNEJNLAjNDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 23 October. Wij zijn verzocht te berigten dat Steven van Es en Catbarina Brahu den 89tcn November aanstaande hun Vijftigjarig Huwelijksfeest zullen vieren. De reden dat zij dit gaarne te voren bij het geëerd publiek bekend willen hebbenzal voor hetzelve zonder verdere aanwijzing nog al ligt te doorgron den zijnals wij er bijvoegen dat hunne woonplaats is in de Klonipepoort N°. 636, in het Tikkersteegje, het eerste voorbij de Janvossensteeg op de Haarlemmerstraat, en beide den hoogen ouderdom van 78 jaren hebben bereikt. Men spreekt sedert eenigen tijd veel van een ontwerp ter droogmaking van de Zuiderzee. Dit reusachtig ontwerp is evenwel niet zoo onuitvoerbaar, als men bij de eerste beschouwing wel zou denken, en zal zooveel moeijelijkheden niet opleverenals men wel gemeend had. Er beslaat reeds bij lage ebbe een dijk nabij Medemblik; indien men gedurende eenige jaren met volharding aan denzelven bleef arbeiden zou deze dijk bestand kunnen gemaakt wor den om het zeewater te keerenmen zou slechts in het midden van dezen dijk eene soort van kanaal moeten laten ten einde eene uitwatering te be houden. De uitvoering van zulk een ontwerp zou aan Nederland eene uitge strektheid van grondgebied geven, grooter dan die van onze grootste provin ciën, en derhalve de rijkdommen van ons land veel vermeerderen. Journ. de la Uage. Het Dagblad Overijssel deelt omtrent de kolonie aan de Saramacca een schrijven van den Bestuurdervan den Brandhoff mededd. 26 Augustus al hier ontvangen, dat het verblijdend vooruitzigt opent, boe veel de kolonisatie ook geleden hadop het welslagen der onderneming. Men beschouwde de ziekte zelve als geen gevolg van het klimaat, noch minder als een gevolg van den arbeidwant er was nog niet gearbeid. De ziekte had bereids hare kwaadaardige natuur verloren de geneeskundige hulp was voldoende; de Geneesheer Tydeman had zich van den beginne af do grootste inspanningen getroost, ook de Heeren Wegeman Jutting, Smid en Landré, welke hunne diensten vrijwillig aangeboden haddenworden met lof vermeld. Omtrent den Geneesheer der Kolonisten leest men: »Onze Doctor de Jong toont, dat hij zijne vereerende betrekking ten volle verdientook deze gunt zich geene rusten elk geeft hem den verdienden lof. Ik ben hoogst voldaan over hem en geef gaarne eere, dien eere toekomt." Aan oppassing had het in geenen deele ontbroken. Het Gouvernement te Paramaribo en de ingezetenen wed ijveren in menscblievendheid om het lot der lijdenden te verzachten; dit wij zen ook andere particuliere berigten uit. Van den Brandhoff schrijft: Heden morgen en gisteren ontving ik op nieuws eene rijke tentboot-lading verver- scbingen en groenten van de Hoeren Roux, de Jager, Fiers Smeding, Zaal en vele andere. Wekelijks zal ons eene dergelijke lading toegezonden worden vele plantagie-eigenaren en administrateuren hebben zich daartoe vereenigd." Zulk een liefderijk hulpbetoon bad de gunstigste werking op de stemming der gemoederen gehad. Van den Brandhoff en zijn gezinzijne trouwe mede helpers de Heer van den Grampel en de Architect Copijn bleven de beste ge zondheid genieten. De waarnemende Gouverneur de Kanter, wien een bur gerkroon met den vurigen dank voor zijnen weiwillenden en onvermoeiden ijver in het belang der kolonisten toekomt, voldeed aan alle aanvragen van den Bestuurder; in alles heerscht overeenstemming en medewerking; er was nu in de twee maanden meer verrigtdan in de twee jaren met de voorbe reiding der kolonisatie, zoo jammerlijk verspild. Alles wordt nu, zegt van van den Brandhoff, in den geest van den Minister bestierd. Post Groningen kreeg een geheel ander aanzien werwaarts de woningen van Voorzorg overge plaatst werden. Ook was men nu bezig om de woning van den Bestuurder op te slaan. Bij 65 Negers, die thans werkzaam waren, zouden met 1° Sep tember nog 70 kommando-negers gevoegd worden. Veertig timmerlieden zijn op verschillende plaatsen aan het werk. Voorzorg wordt bestemd voor den grooten landbouw van rijst en tabaks teelt; achter Post Groningen had men, langs den Schulpritsden bodem uitnemend geschikt voor den tuinbouw gevonden. Van den Brandhoff had dit persoonlijk met den verdienstelijken Heer Leers onderzocht, die zich lang op de Post opgehouden heeft, om alles te regelen en vele werkzaamheden heeft helpen verhaasten. De laatste bezending vee uit het Moederland had den kolonisten een groot genoegen verschaft en zag er welgedaan uit. Door het opdroogen der kree- ken naderde het wild meer en meer de oevers van de riviermen had ook op Voorzorg wilde zwijnen gezien. De Indianen voorzagen de Kolonisten tegen snuisterijen, van hertevleesch. Aan het aanzoek van den Bestuurder, om Voorzorg door een pontveer met Groningen te verbinden zoude onmiddelijk voldaan worden. Wat vroeger uit het plantenrijk van Cayenne aangevoerd was, had men verwaarloosd; doch de olijfboomen uit het Moederland overge voerd, waren levend overgekomen en hadden zelfs op reis bladeren en takjes geschoten. De Godsdienstoefeningen hadden geregeld plaats, hetzij in eene loodshetzij onder het geboomte er heerschte de beste Godsdienstige stem ming onder de Kolonisten. Men bleef den braven Bestuurder Copijn betreuren die in korten tijd door zijne ijverige bemoeijingen en welwillendheid aller harten gewonnen had. Men was in Suriname zeil, waar men niets anders dan halve maatregelen gewoon wasverbaasd over de veerkrachtwaarmede uit het Moederland de kolonisatie aanvankelijk begonnen wasen vleide zich dat zulk eene proeve gewenschte vruchten zou dragen. 's GRAVENIIAGE 23 October. Z. M. heeft benoemd tot Wethouder der stad Delft, in plaats van den Heer van Koetsveldop verzoek eervol ontslagenM1'. R. J. Metelerkamp tot Se cretaris der gemeente Alkemade c. a. Mr. H. C. Hooft Hasselaar; tot Burge meester te Sluipwijk T. P. Tuyl, Assessor aldaar en tot Secretaris dier ge meente W. II. Stoopendaal. Z. M. heeft voor de ongelukkigen door de hoos te Zevenbergen 1,500 geschonken. Z. M. heeft den aanleg van een straatweg van Tilburg naar Waalwijk goedgekeurd. Men verneemt dat Z. M. den eersten Candidaat, den Heer Mr. G; J. Brucetot Voorzitter van de Tweede Kamer heeft benoemd. Onder de verschillende werkzaamheden ziet men te gemoet: het ter tafel brengen van ingekomen stukkenontwerpen en verzoekschriften het zamen- stellen der afdeelingenhet verkiezen en benoemen van commissiën voor de huishoudelijke zaken; tot herziening van het reglement van orde; tot behan deling der verzoekschriftenen over het al of niet opstellen van een ontwerp van adres, in antwoord op de Troonrede. De Keizer van Oostenrijk heeft den Minister der Nederl. Marine, den Heer Rijk, het Grootkruis van de Orde van het IJzeren Kruis geschonken. De Staatsraad Lipkens heeft zijn ontslag gevraagd en verkregenals Directeur der Koninklijke Akademie te Delften in zijne plaats is benoemd Mr. G. Simons, Adviseur voor schei- en wiskundige zaken hij het Ministerie van Finantiën. AMSTERDAM, 21 October. De ter neder liggende puinhoopen der suikerraffinaderij van de Heeren J. Rupe en Zoon smeulen nog en hij het wegruimen en daardoor aanbren gen van lucht, ziet men nog van tijd tot tijd hier en daar de vlam uit barsten, waarom er dan ook nog vier brandspuiten aanwezig zijn, om des noodig dadelijk water te geven. Intusschen wordt het werk der opruiming door het stads-volk met ijver voortgezetde heden morgen nog staande hooge muur van het groote gebouw is sedert reeds voor een groot gedeelte omge haald. Na de reeds vermelde ongelukken heeft men er geene nieuwe te be treuren gehad, en hoe droevig deze ook mogen zijn, zoo is het te verwonde ren dat het aantal er van niet veel grooter is geweest. Men heeft zulks voornamelijk te danken aan het beleid en den ijver, waarmede de werk zaamheden der blussching van den aanvang af zijn bestierd en volhragten aan dit zelfde beleid, begunstigd door den weinigen wind, die er tijdens het woeden van den brand is geweest, alsmede door de rigting daarvan, waar door de vlam vooral naar de ruime Keizersgracht werd gejaagd, is het almede te danken, dat de belendende gebouwen er met eene, in evenredigheid van het dreigend gevaar, zoo geringe schade zijn afgekomen. Tusschen elf en twaalf ure toch van den voormiddag van Zondag, had de vuurpoel zulk eene vervaarlijke breedtedat men zich niet wel kon voorstellen dat er van het geheele blok huizen, tusschen Keizers- en Prinsengrachten, Westermarkt en Reestraat gelegenveel te behouden zou zijn en zelfs was er vrees dat bij de minste bijkomende omstandigheid de vlammen zich ligtelijk konden me-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1