LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 22 OCTOBER. BFNjNEJNLANDSCHE BERiGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaterdag avond vit. 3V'. 127. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN21 October. Z. M. heeft benoemd tot griffier van de Arrondissements-Regtbank te Hoorn Mr. A. A. Andrcson, thans Substituut-Griffier, tot Advocaat-Generaal bij hel Provinciaal Geregtsliof in Zuid-Holland, Mp. J. W. Gefken, thans Sub stituut-Officier ])ij de Arrondissements Regtbank te Rrielle, in de plaats van wijlen Mr. P. E. Piepers, en tot Griffier bij bet Provinciaal Geregtshof in Overijssel Mr. J. J. II. de Bruynthans Auditeur-Militair in bet Provinciaal Cominandement van Overijssel en Procureur te Zwolle. De Minister van Marine beeft tegen den 27sten dezer eene aanbesteding aangekondigd van 400 stuks wollen dekens; de voorwaarden der aanbesteding worden in de Ataats-Courant van den 20slel1 dezer opgegeven. In een stuk in het Ilandelsh. van 11. Maandag onder bet opschrift: »Wat moet er gedaan worden leest men onder anderen bet volgendeEene geheele opheffing van de graanwet alleen kan de hoop doen herrijzen dat Nederland eenmaal weder zijn ouden rang onder de graanmarkten van Europa innemen zal. Eene geheele opheffing van die ellendige wet alleen, kan de regering buiten verantwoording stellen voor de gevolgen van toekomstige noodlottighe den want eene regering, die aan handel en volksvlijt hunnen vrijen loop niet laatstelt zich inderdaad aansprakelijk voor al de gevolgendie uit zoo danige stremming worden geboren. Niemand zal bet nu kunnen betwisten dat zij die in 1835 aan Nederland zulk vreemd tuig van wetgeving hebben op den hals geschovendaarmede een groot onheil aan de natie berokkend hebben. Verzware men dan nu slechts die verantwoordelijkheid nietmet daarbij langer te volharden. Keere men terug waar men gedwaald heeft, en toone dus de Kamer van het jaar 1845 eene betere volksvertegenwoordiging te zijn dan die van 1835. Uit den staat van de opbrengst der middelen gedurende de 9 eerste maanden van dit jaar blijkt, dat die geweest is 39,629,506.28in 1844 was de opbrengst ƒ39,154,017.96. In 1845 hadden al de middelen meer opgebragt dan in 1844, behalve de loterijen en de in- en uitgaande regten scheepvaartsregten enz., welk laatste voortsproot uit de vermindering der regten op de granenvoor eene som van ƒ226,572. KATWIJK, 21 October. Het Noord-Amerikaansch Fregatschip La Ville de Paris, van Bath (uit den Staat Maine), geladen met ballast, komende van Havre de Grace en bestemd naar Bremen, voortgestuwd door eenen hevigen Noord-Westen storm, strandde heden morgenomstreeks vier ureten zuiden van bet dorp Katwijk aan Zee. De equipagebestaande uit zestien koppenonder bevel van den Kapi tein George B. Sturges, is door de zorg van de Plaatselijke Substituut-Strand vonders in goeden welstand aan wal gebragt. Het schip zelve is aan de eene zijde gebrokenhoog op bet strand geworpen en kan als geheel verloren be schouwd worden gelukkig dat bij deze noodlottige gebeurtenis, noch het le ven van menschen, noch bet verlies van lading te betreuren valt. 's GRAVENHAGE21 October. Gisteren is de gewone Vergadering der Statcn-Gcncraaldoor Z. M. den Koning met de volgende aanspraak geopend Edel Mogende IIeeren! Ik gevoel mij gelukkig aan U Edel Mbgenden bij vernieuwing te kunnen verklaren, dat er, over het geheel, zich veel gunstigs in den toestand des Vaderlands voordoet. Nederland blijft met de andere Mogendheden voortdurend op eenen vriend- scbappelijken voet verkeeren. Het bezoekhetwelk Ik aan Hare Majesteit de Koningin van Groot-Bri- tannië bragt, zal, vlei lk Mij, hebben bijgedragen, om de goede verstand houding te bevestigen, welke tusschen de beide landen en hunne Regeringen bestaat. Voor Mij zeiven heb Ik de aangenaamste indrukken van de geno- tene ontvangst overgehouden. Onze Zee- en Landmagt gaan voort door gedrag en geoefendheid goedkeuring cn lof te verdienen. Aan de Overzeeschc Bezittingen valt het genot cencr gcwenschte rust ten deel. Zij ondervinden den gunstigen invloed van de hoogere prijzen barer voortbrengselen. Een ordelijke en regelmatige gang kenmerkt steeds het binnenlandsch bestuur. Voor de handhaving en verbetering van het onderwijs wordt aanhoudend met den meesten ernst gezorgd. Niettegenstaande het buitengewone gevaar, hetwelk ons in den afgeloopen winter bij herhaalde ijsgangen en hoogc waterstanden bedreigdebleven wij genadiglijk voor zware rampen en schaden aan dijken en zeeweringen bewaard. Behalve de voortzetting der gewone water- en land-communicaliënwordt het aanleggen van ijzeren spoorwegen buiten bezwaar der schatkist bevorderd. Meer dan immer openbaart zich eene loffelijke zucht voor het ondernemen van aanzienlijke werken van droogmaking en bedijking. Handel en nijverheid hebben in dit jaar geene onvoldoende uitkomsten opgeleverd. Ter voorziening in de ramp, door het misgewas van een der voornaamste voedingsmiddelen veroorzaakt, zijn bereids maatregelen genomen, en zal daar aan spoedig, in overeenstemming met U Edel Mogendcn, nog meerdere uit breiding worden gegeven. Men mag hopen, dat bierdoor, en door de zich nimmer verloochenende liefdadigheid der Natie, hand aan hand gaande met opgewektheid tot het verschaffen van arbeid, de gevolgen van deze ramp op eene bevredigende wijze zullen gelenigd worden. De gunstige beriglen wegens den oogst der overige veldvruchten versterken die hoop. Er is, voor zoo verre de tijd dit gedoogde, gebruik gemaakt van de mid delen, toegestaan tot herstelling van het Muntwezen. Indien de wettelijke bepalingen tot stand komen, welke voor de invoering van de nieuwe munt gevorderd en ten spoedigste aan U Edel Mogendcn zullen voorgedragen wor den, zal met die invoering in het begin van het volgende jaar een aanvang kunnen worden gemaakt. De vermindering van de rente onzer staatsschuld is nagenoeg tot stand ge bragt. Tot den spoedigen en gunstigen afloop dezer aangelegenheid heeft, boven alles, medegewerkt de naauwgezelheid, waarmede de vrijwillige lecning is voldaan geworden. Het Nederlandsche Volk zal, ook in dit opzigt, de voordeelige vruchten plukken van de opofferingen welke het zich heeft ge troost, ter vervulling der verbindtenissen van den Staat. Het steeds vermeerderen der openbare inkomsten geeft ruime stof tot tevre denheid. Twee wets-onlwerpenter eindelijke regeling van de uitgaven over het loopende jaar, en tot vaststelling der daartoe betrekkelijke middelen, zullen bet nadere bewijs leveren, dat 's Rijks geldmiddelen zich niet alleen in eenen geregelden, maar ook in eenen gunstigen toestand bevinden. Op de verbetering der accijnswetten is gestadig de aandacht gevestigd. Eenige wets-ontwerpen, daarmede in verband staande, zullen cr tot bewijs van strekken. De wet op de pensioenen der burgerlijke ambtenaren, en eenige met het daarbij aangenomen stelsel zamenbangende wetten, zullen in deze zitting worden aangeboden. Het toekennen eencr geldelijke tegemoetkoming aan hen die vroegerten gevolge van militaire inundatiën in Noord-BrabandZeeland cn Limburg schade hebben geleden is lang als wenschclijk beschouwddoch dc zaak was van eenen teederen en moeijelijken aard. Ik hoop, dat U Edel Mog. aan de ontworpene wijze van afdoening uwe medewerking zullen kunnen verleenente meer omdat er uitzigt is, dat cr in het algemeen zonder buitengewone middelen in dit belang zal kunnen worden voorzien. Onderscheidene ontwerpen van wet tot herziening van het eerste bock van het Wetboek van Slralregt zullen in deze zitting ter tafel worden gebragt. Er is daarbij gelet op dc aanmerkingen dienaangaande in dc vorige zitting aan dc Regeling medegedeeld. Meer andere wetsontwerpen zijn in gereedheid gebragt, of zullen het eerlang wezen. Ik verwacht dat dit laatste het geval zal kunnen zijn, met een nader ontwerp van wet op de Schutterijen alsmede met nieuwe bepalingen op het stuk van bet Armwezen en op dat der Jagt. Ook de nadere wcls-ontwerpenuitvloeisels van art. 6 der Grondwet zullen ten spoedigste aan U Edel Mog. worden voorgelegd. t) Dit artikel luidt: Dc oefening van het stemregt in de steden en ten platten landezoowel als de bevoegdheid om deel te nemen aan de provinciale cn plaat selijke Besturen, wordt bij de wet geregeld.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1