er, hetgeen slechts minder aardig was, de zittingen der Cortes bij Estamentos van tijd tot tijd gehoudendie de haar voorgelegde vragen doorgaans met ja beantwoordden; en veroorloofden zich die Cortes eens een of of een maar zich te laten ontvallen, zoo werd haar van den troon eenIk, de Koning! toege roepen, voor hetwelk dan alle bedenken en twijfelingen ophielden en waarnaar zich het beperkte onderdanen-verstand zonder morren voegde. De rollen zijn ondertusschcn meer dan eens verwisseld geworden. Ferdinand VII te Cadix Koningin Christina in la Granja en vervolgens te Valencia, Isabella II tegen over den Heer Olozagahebben de vernederingen moeten vergeldenwelke hunne voorvaders aan de natie in den persoon hunner verdedigers zoo dikwijls hebben doen ondervinden. De Franschen veranderden liet Buen Reliro in eene citadeluit welke zij Madrid bij voortduring beheerschten. Ka hunnen aftogt herkende het volk van Madrid de plaats van pracht en lust niet meer, die het sints 4 jaren niet betreden had; de tuinen waren verkeerd in bolwerken en grachten, de schoonste hoornen geveld, de Koninklijke woningen tot kasernen en stallen ingerigt. De groote porselein-fabrijk, welke de Franschen hadden verschoond en zelfs bevoorregt, werd door de Engelschcn uit zuiveren bondgenootsehappelijken liefdesijver in brand gestoken natuurlijk alleen om de Franschenin geval zij weder naar Madrid moglen komenbuiten staat te stelleneen militair steunpunt uit deze gebouwen te maken. Sedert heeft het Buen Retiro zijne oude heerlijkheid niet herkregen, ofschoon tot lieden toe aan deszelfs verfraai- jing gearbeid wordt. De schoonste gezigtspunten zijn tegenover den tuin der Koningin, waar zich een groote vijver bevindt, en aan het zuidereinde, het welk digt hij den Manzanares gelegen is, waar, op een vooruitspringend stuk grond, de sterrenwacht staat, een koepelgebouw van sruaakvollen vorm en met rijke Korintische granielzuilen. Aan den voet van dien heuvel begint het dal, dat aan den Manzanares leven en frischheid geeft. Hier tegenover is het tegenwoordige Carabanche)de eenige plaats in do nabijheid van Madrid, waar eenige welvarende inwoners landhuizen bezitten. Verder op ligt de rots- vormige hooge vlakte van Madrid, die men bijna tot aan de grenzen der Mancha vervolgen kan. Aan de regter zijde heeft men het uitzigt op Madrid. Hot klokkengelui kondigt heden, den avond vóór den II. Petrus-dag, een groot leest aan onder de vele feesten van het Madridsche volk, gedurende wel ken, even als bij de Vigilie van den H. Joannes, het Prado bewandeld wordt. Wat zou toch Madrid zonder het Prado zijn? wat zou er groots, buitenge woons feestelijks kunnen geschiedenzonder dat het Prado daarbij eene hoofdrol speelde! Ik begrijp daarom niet, hoe dat Madrid heeft kunnen be staan, voor het Prado er was, dat is: eer bet was, wat het thans is. Want vóór 100 jaar was het niets anders als hetgeen zijn naam beteekent, eene weide of veel meer een heideveld, dat woest en ledig tusschen de stad en bet Buen Retiro lag. Eerst Karei III liet deze ruimte effen maken met hoornen beplanten en er wandelpaden in aanleggen. Het Prado met zijne aanplantingen, de Alameda, de Recoletas, de Delicias de Isabel II, strekt zich tegenwoordig meer dan een uur lang van de poort van Atocha tot in de nabijheid van het dorp Chamberi uit, een tamelijk treurig verlustigings oord voor de lagere klassen der Madrilenos. Die aanplantingen van den tijd van Karei 111die bij de 2 millioen hoornen in den omtrek deed planten zijn in de laatste jaren nog veeel vermeerderd, en komen zeer goed voort; want Madrid heeft 4 of 5 onderaardsche kanalenmet een overvloed van voor treffelijk water, hetwelk alle avonden in greppels geleid wordt, welke om iederen boom gegraven zijn. Deze inrigling kost zeker veel, doch Madrid heeft daardoor ook zijne wandelingen en boomgroei, welke zoo rijk en weel derig is, als men in veel gunstiger luchtstreek zelden aantreft. Tegen 12 ure begint op het Prado het voorfecst van den H. Petrus. Het gewone getal tenten en kramen, waar ververschingen te bekomen zijn, wordt vcrtiendubbeld, pannekoek- en wafelkramen nemen de zijpaden inligtvoetige Valcntianen met hunne stcencn kruiken op de schouders, schuiven door de menigte heen, en prijzen met gillende stem hun ijswater en limonade aan. Regis en links klinken de guitaren en klappen de castagnetten, en hier en daar hoort men ook een brommenden trommel of Galicischen doedelzak. Ginds vertoont zich een troep jonge zangers. Daar ziet men eenen dans bij het geluid van een rauzijkinslruinent. Hier weder komt eene groep jonge meisjes door het gedrang te voorschijn, wier lagchen en handengeklap allen met vrolijkheid vervult, en die zich zonder veel tegenstand door lustige ge zellen menig kusje laten ontrooven. Van opzigt der policievan uniformen van opgestoken bajonetten en van uitgetrokken sabels, wier enkele aanblik aan andere oorden bij dergelijke gelegenhedenieder droppel volksvermaak tot ijs weet te stollenvan al die dingen is in het Prado geen spoor te ont dekken. Want deze zijn inderdaad slechts zoo lang noodzakelijk, als men ze aanwendten zij worden overtollig zoodra men den moed heeft ze weg te laten. Het bonte gewoel en het leven op het Prado duren den ganschcn nachten ik werd den volgenden morgen bij helder daglicht nog door een' hoop der nachtelijke zwermen uit mijnen slaap gewektwelke met zang en muzijk onder mijn venster heen naar huis trokken. SARDINIË. GENUA, 3 October. Er wonden in deze haven vrij aanzienlijke bezendingen van Picmontesche rijst en andere levensmiddelenmet bestemming naar Nederlandin gereed heid gebragt. Eene lading was reeds vertrokken en twee andere zouden weldra volgen. PRuissisar. BERLIJN, 9 October. De hervormingsgezinde Israëlitcn hebben dezer dagen bij gelegenheid van hunne groote feesten de eerste godsdienstoefening in de Hoogduitsche taal gehouden, en zijn met afwijking van het algemeen Israëlitisch gebruik met ongedekten hoofde verschenen. De zaak was vreemd genoeg om opzien te ba renmaar de vraag is: of datgene wat door nieuwheid bevalt, ook innige» grond genoeg heeft om op den duur te blijven bestaan? Gedurende de maand September zijn uit Dantzig 10,000 lasten tarwe uitgevoerd, waarvan t- naar Nederland. Te Koningsbergen is het berigt ontvangen, dat de runderpest in Polen grooten voortgang maakter worden daarom op de grenzen gestrenge maat regelen van voorzorg genomen. Tevens hecrschte er sedert eenigen tijd in Posen eene bedenkelijke ziekte onder het gevogelte, vooral onder de hoenders en ganzen, welke korten tijd nadat zij er door waren aangetast, stierven. BEIJEREN. MUNCHEN, 7 October. De stad heeft aan de Kroonprinses eene rijk en kunstig bewerkte cassette met 1,000 dukaten ten geschenke gegeven. De Koning heeft het gebruik van stalen pennen bij het opstellen van officiële stukken verboden. SAHSEM. DRESDEN, 5 October. Men meldt dat de heerschende aardappelenziekte zich ook door het geheelc Ertsgebergte verspreid haden dat men dientengevolge naauwelijks op de helft van den gewonen oogst rekende, hetgeen te meer bekommering haarde, daar ook de graanoogst minder dan middelmatig was uitgevallen. F R A M Si F «S R T. 11 October. Rouge is hier in alle stilte wedergekeerd van zijnen uitstap, dien hij naar Darmstadt gemaakt heeftcn zal bij ons eenige dagen vertoevenom van zijne veelvuldige vermoeijenissen uit te rusten welke hij in do laatst3 dagen ter uitbreiding van de kerkelijke hervorming heeft ondervonden. Het stoomschip Frederik VI is op deszelfs togt van Flensburg naar Kopenhagen bij Moen gezonkendoch de manschap cn passagiers zijn gered. Eene Nedcrlandsche stoomboot heeft in den avond van den 6llcD een nabij de Rhijnbrug liggend kolcnschip in den grond gevaren; de bemanning heelt zich echter kunnen redden. EMGERAMIB. LONDEN, 13 October. Alhier ondervindt de handel reeds vele onaangenaamheden cn bezwaren door de soort van woede, waarmede de kapitalen in ondernemingen van spoor wegen worden gestoken. Het betalen gaat slecht, de kooplieden vragen uitstel en wachten ongehoord lang met het vereffenen van hunne rekeningenalles het gevolg daarvan, dat zij zich in speculation steken waaraan zij vreemd hadden moeten blijven. De openbare inkomsten des Rijks hebben in het laatste vierendeeljaars 560,973 minder opgebragt, dan in hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Bij de in- en uitgaande rogten heeft de vermindering ruim 1,000,000 be dragen. Onder de ontvangsten in het laatste kwartaal zijn begrepen 450,000 wegens oorlogsbelasting uit China. Zonder deze bijdrage, zou de ontvangst ruim 1,000,000 minder zijn dan die van het gelijke kwartaal van 1844 ge weest is. Sedert 1839 is de opbrengst der paarden-posterij van 234,347 tot 163,160 gedaaldten gevolge van het gebruik der spoorwegen. Een der dagbladen merkt onder de gevolgen der spoorwegen op, dat de verplaatsing van een afdeeling krijgsvolkwaartoe voorheen zeven dagen ver- cischt werd, thans in zeven uren geschiedt cn nog dat voordeel heeft, dat de manschappen niet afgemat maar frisch aankomen. Er komt hier een dagblad uit op katoen gedrukt onder den naam van de Staatkundige zakdoek. FESAMRRÏJR. PARIJS, 14 October. Men verzekert dat onze Consul te Alexandrie aan den Minister Guizot heeft geschreven dat een zeker aantal Maroniten hem hadden verzocht oin op kos ten van den Staat, naar de Fransche bezittingen in Afrika over te gaan. De Consul schrijft dat zoo deze vraag wordt toegestaan, dit voorbeeld weldra door een veel grooter aantal Christenen zal worden gevolgd, die naar gele genheid zoeken om de vervolgingen te ontgaan waaraan zij ten prooi zijn. De Consul voegt er bij dat deze Christen-Arabieren op de grenzen zouden te plaatsen zijn cn dat zij waarschijnlijk door hunne gemeenschap met de Arabieren van Algiers eene toenadering zouden bewerken tusschen de vijande lijke stammen en de Franschen. De Minister Guizot heeft een uiltreksel uit dien brief aan den Minister van Oorlog gezonden en diens gevoelen gevraagd. Het bevestigt zichdat op de weigering van Oribcpresident van de Argentijnsche republiek, om de bemiddeling van Frankrijk en Engeland in hare binnenlandschc twisten aan te nemen, de Fransche en Engelsche zec- inagt zich van dc vloot dier republiek in de haven van Buseo had meester gemaakt cn die haven blokkeerde.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3