schoener de Wesp, Luitenant ter zee lst« klasse von Romer; en hel trans- jj portschip Dordrecht, Luitenant ter zee der lste klasse de Haze Bomme. PARAMARIBO, 2 September. Namens den waarnemenden Gouverneur der kolonie Suriname, is op gisteren bekend gemaakt, dat het Z. M. goedgunstig behaagd heeft, het koloniaal gouvernement te magtigen tot zeker beloop wissels a pariop het departement van koloniën algemeen verkrijgbaar te stellen, en dat van deze vergunning- van tijd tot tijd, naar gelang van de behoefte der ingezetenen, voor telkens beschikbaar te stellen sommen gebruik zal worden gemaakt. ALGERIE, ALGIERS, 6 October. De volgende nieuwe nederlaag van bet Franscbe leger wordt in een dagblad van Marseille medegedeeld: De bezetting van cene kleine legerplaats had bij den Generaal Cavaignac in de provincie Oran gestationneerd aanvrage gedaan om eene versterking, welke zijne geringe magt in eene zich in vollen opstand bevindende en door talrijke benden van Abd-cl-Kader doorkruiste landstreek, hem wel niet be schikbaar deed hebben. Ten einde zijne caders niet te verminderen, had Generaal Cavaignac alzoo uit zijne hospitalen 200 man aangewezen, die men genoegzaam hersteld achtte, om het veld te kunnen houden. Aan deze man schap werd een detachement Zouaven toegevoegd. De kleine colonne ondernam den togt, maar zag- zich weldra door eenen zwerm Arabieren omsingeldzij stootte op een sterk detachement troepen van Abd-cl-Kaderdie zich gereed maakteonze 200 soldaten bet droevig lot van onze te Djenima Gbaruct vermoorde dapperen te doen ondergaan. Zoo men zich niet tot den laatsten man wilde laten ombrengenen aan de woeste Arabieren geeue nieuwe gelegenheid van slagting wilde bieden, viel er aan geene verdediging te denken. De 200 soldaten hebben zich alzoo genoodzaakt gezien, om, waarvan in Afrika nog geen voorbeeld was geweest, de wapenen neder te leggen en zich als krijgsgevangenen aan Abd-el-Kader over te geven. IJSLAN». Nadere berigten melden de volgende bijzonderheden betreffende de uitbar sting van den llekla: In den nacht van den lsten op den 2den September hoorde men een sterk ondcraardscb gedreun, hetwelk de bewoners dier streek met schrik vervulde. Ilct dreunen duurde onafgebroken voort tot op den middag van dien dag, wanneer de berg, onder een verschrikkelijk gekraak op verschillende plaat sen barstte, en uit deze openingen vuur begon te braken. Alle vroegere uit barstingen gingen doorgaans van den top des bergs uit eigentlijke kra ter heeft de Hekla nietditmaal echter vloeiden de vuurstroomen door twee openingen aan beide zijden des bergs. Daar de scheuren nu gelukkiger wijze aan dc noordelijke en noord-oostelijke zijde van den berg vielenvloeide ook de lava in die rigting, waar niets als onbebouwde heidevelden worden aangetroffen. Bovendien waaide de wind bestendig uil bet zuiden en zuid westen, zoodat ook de asch en de puimsteen naar het noorden gevoerd werd. De top des bergs was geheel in rook gehuld. De schapen waren van de beide naar dc vlakte gevlugt en men vond sommige verbrand. Het water der meest nabij zijnde beckcn was zoo heet gewordendat de forellen er in stierven en de reizigers niet over konden komendewijl de paarden de hitte niet konden uitstaan. Hoewelgelijk is gezegdde lava en dc asch eene noor delijke rigting namen, zoo had men echter den lllk:n September op bet noord- land nog niets van eene uitbarsting gemerkt, met uitzondering van eenige onbeduidende aardschuddingenen den 15,J™ daaraanvolgende had men even zoo min in het noordoostelijk gedeelte van het land iets daarvan bespeurd. In het wcsterland had inen ook het gedreun, dut de uitbarsting voorafging, duidelijk gehoordhet geleek daar op verre donderslagen, die echter langer dan gewoonlijk duurden. Daarentegen bad men te Rcikjavik zoo goed als niets vernomen. RirgLAIVD. PETERSBURG, 30 September. De ruilhandel van ons land met China is in 1843 zeer levendig geweest te Kiachta werden 102,700 collis fijne thee geruild; daarentegen kochten de Chinezen 928,000 archincn Russisch laken, ter waarde van IJ millioen zil veren roebelsen andere wollen stoffen(de buitenlandsche soorten er uiet onder begrepen) voor 150,000 zilveren roebels, bovendien nog voor 896,000 zilveren roebels Russisciie wollen stoffen; voor 162,000 zilveren roebels ka toenen stoffen; voor 282,000 zilveren roebels leder; voor 1,318,000 zilveren roebels pelterijen, (waaronder begrepen zijn voor 205,000 zilveren roebels buitenlandsche)zoodat deze ruilhandel nagenoeg 10 millioenen zilveren roe bels bedroeg. Het zal nu moeten blijken, of Europa door in China Engel- scheFransche en andere fabriekaten in te voereneen gedeelte van dien handel over Canton tot zich zal kunnen overbrengen. De hoopwelke men dienaangaande gekoesterd heeft, sedert het jongste verdrag tusschen de En- gelschcn en Chinezen gesloten, was zeker overdreven. ODESSA, 24 September. Z. M. de Keizer en zijn Zoon de Grootvorst Troonopvolger zijn den 21sten hier aangekomen begaven zich den volgenden dag naar Nikolajew en scheep- a ten den 22sten naar Sebastopol in. Men wil dat de Keizer na cenigc plaat- I sen aan de Zwarte zee bezocht te hebben, zich naar Sicilië zal begeven, om zijne Gemalin tc Palermo te bezoeken. RENEMARKEN. KOPENHAGEN3 October. Dc bevolking dezer stad bestaat thans uit 126,787 zielenzoodat zij sedert 1840 met bijna 6000 vermeerderd is. Dc aardappelen-ziekte vertoont zich hier ook meer en meerzoo als op Fünen Lolland, Falster en ook op Seeland bijzonder op Amack in dc na buurschap van Kopenhagen. In de hertogdommen heerscht zij insgelijks. Men zegt, dat dc ziekte zich almede in Zweden begint te openbaren en vermits de oogst in het noorden later dan in Nederland invalt, staat het te vreezen, dat de ziekte er inmiddels verderen voortgang zal maken. GEIEKENLAID. ATHENE, 28 September. Deze hoofdstad is dezer dagen in groote angst geweest, daar het gerucht was verspreid dat er eene zamenzwering tegen het leven van den Koning ge smeed was, welke den 26stcn tot uitvoering zou moeten komen. De aankon- diging daarvan was door een dagblad gedaan en vond algemeen geloof. De Regering echter heeft in de kamers, waar de Ministers naar dat berigt ge vraagd waren, verklaard, dat er door haar onderzoek gedaan, doch tevens be vonden is. dat er niets van aan was. Men vorderde dus van den Minister van Justitie dat de Redacteur van het dagblad, dat de aankondiging bevatte, ter verantwoording voor de kamer zou geroepen worden. Dit heeft echter de Minister geweigerd. SPAAJE. MADRID, 7 October. Dc Algevaardigden MadozLopez en Cortinadie beschuldigd waren van deelgenooten te zijn geweest van eene poging tot opstand en die de laatste amnestie door de Koningin uitgevaardigd, niet op zich hebben willen toepas sen daar zij beweerden onschuldig te zijnzijn gisteren door het geregtshof vrijgesproken. Vei volg der Brieven van een' Reifiger in Spanje: Madrid6 Julij. XVII. Sedert 8 dagen is het hier zomer geworden en wel met eene warmte van 100 gr. Fahrenh.zoodat de straatsteenen als het ware gloeijen en de straten daarom ledig zijn tot 7 ure des avonds, wanneer de menschen naar lucht snakkende, zich naar het Prado begeven. Daar zou men nu eene aangename koelte kunnen inademenindien niet alle wandelaars zich op één pad als verdrongen en liever naar huis zouden keerendan dit te verlatenwant het behoort tot den goeden toon dit pad te bewandelenen daar elke wandelaar tot de fatsoenlijke klasse wil behoorenweigert hij ook volstandig het tc ver laten, al is het er ook stikvol. Om het gevaar van doodgedrongen tc worden tc vermijden, vlugtte ik naar het nabijzijnde Buen Rctiroeen park, dat zich binnen de stadsmuren van de poort van Alcala tot die van Atocha uitstrekt, en omtrent de breedte en lengte heeft van een half uur gaans. Met uitzondering van eenen afgezonder den tuinalleen bestemd voor het Hof, staat het park tot den laten avond tijd voor het publiek open. Het is aangelegd onder Philips IVdie er zijn prachtig en ridderlijk bof plagt tc houden. Onderscheiden slotenrijke kerken, een schoone schouwburg, kasernen en talrijke woningen van hofbe ambten van alle klassen, maken het Buen-Retiro tot cene soort van stad, welke het vierdedeel van Madrid beslaat. Herwaarts vloeide het Amcrikaan- schc goud bij stroomenen onder prachtvolle feesten ging de in weelde badende Monarchie een bankbreuk te gemoet, waaruit zij zich niet ligt meer zal herstellen. Er is een tekort van duizend bloeijende steden en dorpen en van meer dan 20,000,000 menscheneen te kort van drievierde van den voormaals vruchtbaren bodem, in de nijverheid des volks, in 'and- en zec- magt, in de inrigting des slaatsbestuursin de openbare zedelijkheid, pligt- gcvoel en achting voor de wet doch het zoude al te lang worden zoo ik al de te korten wilde aanhalen, voor welke de regering der Philipsen aansprakelijk is en die door hunne opvolgers gedurig is vergroot. Van het te kort der staatsgelden wil ik niet sprekenwant dat is eene kleinigheid in vergelijking van het overige, en het tc kort van vele landen en provinciën, die Spanje sedert 200 jaren verloren heeft, breng ik hier nog veel minder in rekening; want deze vermeende verliezen, met uitzondering van enkele, namelijk dat van Portugal, zijn in waarheid, zoo niet zuiver winst, dan toch slechts de betaling van oude schulden. En wat zijn daarentegen de baten der Spaan- sehc monarchie? Zoo een mijner lezers hiervan kennis draagt, zal hij mij verpligten wanneer hij mij daarvan iets mededeelt. De grondlegger der Fransche dynastie in Spanje verwaarloosde het Buen Retiro, zoo als in het algemeen de meeste stichtingen zijner voorgangers, en San Ildefonso, bet door Philips V gebouwde Spaansche Versailles, werd het gewone zomerverblijf des Konings. Onder Ferdinand VI en Karei II en III kwam het Buen Retiro weder eenigzins in gunst bij het Spaansche hof, dat echter toen in plaats zoo als voorheen aan de Europcsche hoven den toon te geven, veel meer zijne eigene patronen uit Versailles haalde, zoo als de allonge pruikendie groote schepping des Franschcn Koningsdiedaar hij deze met zulk eene onvergelijkelijke majesteit wist tc dragen, in de oogen van zijne tijdgenooten en vooral in zijne eigene, ziehzelven tot een beeld maakte van Jupiter met zijne olympische haarlokken. De Italiaansehe operadoor Ferdinand VI hier gebragtwerd met groot talent en pracht op het toonecl van het Buen Rctiro gespeeld ook werden

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2