LEYDSCHE Vt COURANT. f, 'jS VRIJDAG, 17 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BEI! IB TEN. BÜITENLANDSCHE BER1GTEN. 1845. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. N8. 125 H De Prijs der Courant is f 13 in het jaar} de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. UEYDEN, 16 October. Wij vestigen de aandacht van het Kunstminnend publiek op de aankondi ging eener uitgave van Teeken-Modellen in omtrek, door den Heer T. C. Brui ning wiens gunstig bekend tafent in dit vak een goeden uitslag van zijn kunstwerk doet verwachten. 's GRAVENHAGE 16 October. II. M. de Koningin is den 14dcn van hare reis naar Luxemburg en Weimar alhier teruggekeerd. 's Lands brik Echo, onder bevel van den Kapitein-Luitenant ter Zee Freudenbergkomende van Surinameis eergisteren te Hellevoetsluis binnen gevallen. ROTTERDAM, 15 October. Alhier worden uit de hooge Rhijnstrekenwaaruit het vervoer door de Pruissische Regering niet verboden isvele ladingen aardappelen aangevoerd die in het groot tegen ƒ4.per mud verkocht worden. Uit die streken waar het bederf in de aardappelen zich niet vertoond heeft, zullen ook win teraardappelen worden aangevoerd, die duren kunnen. De toevoer van allerlei graan en peulvruchten is aanzienlijk. Men verneemt dat heden avond alhier op heeter daad hetrapt en ge arresteerd is een persoon bezig met het maken van valsche muntspeciën. Het Journal du Commerce d'Anvers verhaalt heden, in zijne particu liere correspondentie uit Amsterdam, niet alleen aan zijne lezers maar ook aan ieder Nederlander voorzeker, iets zeer nieuws. De groothandel zou hier te lande zeer tegen den vrijen invoer van granen gestemd zijn, en dien door zijne organen, het Handelsblad en de Nieuwe Rotterdamsche Courantmet kracht doen bestrijden. Zou die correspondent het er op gezet hebben het journal, het koste wat het wille, belagchelijk te maken, en het steeds het tegenovergestelde laten vertellen wat hier geschiedt? Wij behoeven noch te zeggen, hoe vurig de handel hier te lande den vrijen invoer van granen wenscht, noch met welke volharding wij en het Handelsblad er bij iedere gelegenheid voor te velde trekken. Waarlijk, het Journal du Commerce d'Anvers moest zijnen correspondent hier te lande maar bedanken, anders laat hij het nog verhalen, even als onlangs een Franseh schrijver deed, dat men hier op stelten loopt, om niet in de moeras te stikken, of dat de dienst meiden hannekemaaijers huren, om de glazen te wasschen, en meer van die aardigheden, die eene uitmuntende stof tot lagchen leveren. Het Journal du Commerce d'Anvers moet toch wel zeer onnoozel zijn, dat het zich zoo maar ieder sprookje op den mouw laat spelden. AMSTERDAM, 16 October. Alhier is tot stand gcbragt eene Nederlandsche entomologische Verceniging. Ten gevolge eener oproepingheeft zich een voor ons land vrij aanzienlijk getal entomologen den 12den dezer alhier vereenigden op die verceniging is bepaald: dat de zetel en het bestuur in de hoofdstad gevestigd, en jaarlijks in de maand Augustus eene algemeene vergadering zal gehouden worden. Tot Voorzitter is gekozen de Hoogl. Wellenberg uit Utrecht. Het doel van dit genootschap isom bij eene geringe contributie van 6eenen algemeenen band tusschen de entomologen in ons vaderland daar te stellen en aan de beoefening der insekteukundc eene meer wetenschappelijke rigting te geven. Men kan zich tot nadere inlichting wenden aan den Secretaris den Heer L. Th. Zeegers, op de Kalkmarkt alhïer. UTRECHT, 14 October. Het gerucht loopt, dat er wegens het ergerlijke geldsnoeijeneerlang klein papieren geld zal vervaardigd worden. Indien de Regering bij de invoe ring van het papiergeld tevens bepaalde, dat elk gehouden is, een derde van dat geld te moeten hebben bij het betalen van zijne belasting, even als in Duitschland, zoo zoude zulks van de beste gevolgen zijn. Bij den hoogen koers van het zilver, was papierengeld op dezen oogenblik zeer aan te raden. Met genoegen en van goederhand vernemen wijdat in de laatstgehou den Vergadering der Utrechtsche afdeeling van het Nederlandse!) Onderwijzers Genootschap, door een der leden, den Heer Julius, een uitgewerkt voorstel moet gedaan zijn, om eene inrigting tot stand te brengen, waardoor aan jonge onderwijzers de gelegenheid zou worden gegeven, om zich voor hunnen stand meer te bekwamen. Wij vonden deze poging zoo nuttig en goed zoo bevorderlijk voor het lager onderwijs en dus voor de wezenllijke belangen der zamenleving, dat wij den wensch niet kunnen onderdrukken, dat aan zulk een ontwerp gevolg gegeven wordeen aan die poging ondersteuning te beurt valle. ZWOLLE, 15 October. Gedeputeerde Staten van Overijssel zullen eerlang het uitdiepen van het Lichtmiskanaal aanbesteden. Dit werk behoefde eerst in het volgende jaar te worden uitgevoerddoch zij hebben gaarne besloten tot eene vroegere uitgave van gelden dan noodzakelijk was, in het belang der arbeidende klasse. Er bestaat ook het gegronde vooruitzigt, dat met de uitvoering der aarde en graafwerken in den omtrek der stad Zwolle, welke een gedeelte uitmaken van de werken der Dedemsvaart, die ten laste van het Rijk gebleven zijn, eerlang een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Naar men ons uit Genemuiden verzekertleveren de werkzaamheden aan het Zwolsche Diep aanvankelijk de beste uitkomsten op, en koestert men gunstiger verwachting over de voorgestelde landaanwinning aan den Zuidwal dan aan den Noordwal. Onze schoone en prachtige Michaëli- of Groote Kerk aan de Hervormde Gemeente toebehoorende, is 11. Zondag bij de avond-godsdienstoefening het eerst met Hallo-gaz verlicht geweest, waartoe lampen met dat gaz voorzien, op de gewone koperen kroonen en blakers waren geplaatst. Het licht deed eene zeer goede uitwerking, veel beter dan tot hiertoe de duisterbrandende walmende kaarsen. ASSEN, 13 October. In de gemeente Wijk is eene vrouw gevangen genomenverdacht van door het toedienen van rattekruid in het etenhet op het leven van 9 personen te hebben toegelegd. Zij woonde in het armhuis, doch haar naam wordt nog niet medegedeeld. TILBURG, 13 October. Z. M. heeft den Directeur over zijn Domein alhier gemagtigd, om indien de nood liet vorderde, een aantal ingezetenen werk te verschaffen, door woeste gronden tot vruchtgevende landerijen te bereiden. OOST-INDIE. BATAVIA, 5 Julij. 'sLands fregat Ceres, onder bevel van den Kapitein ter zee Enslie, is den 20st™ Junij alhier aangekomen en de Schout-bij-Nacht van den Bosch, met dat fregat overgevoerd, heeft den lsten Julij het bevel over de zeemagt in Oost-Indie van den Vice-Admiraal Machielsen overgenomen. Aan de Kaap de Goede Hoop waren in de laatste dagen van Julij aange komen 'sLands schoenerbrikken Lansier, Luitenant ter zee der l,tc klasse Bruining, en Huzaar, Luitenant ter zee der lste klasse Sluyter, beiden laatst van de kust van Guinea en bestemd naar Batavia. W EST-ISTDIE. SURINAME 3 September. 4 Nadere tijdingen van daar loopende tot den 2dcn September jl.melden dat, hoezeer het getal zieken onder de Europesche kolonisten sedert het laatste rapport niet is toegenomende sterfgevallen echter in dien tusschentijd zijn vermeerderd met 13. Volgens getuigenis van deskundigen werd het karakter der ziekte steeds beterzoodatmet uitzondering van eenige lijders wier toestand gevaarlijk bleef, de latere ziektegevallenwelke ook zeldzamer werdengeene bekom mering gaven. Gedurende de maand Augustus waren in de West-Indien aangekomen 's lands korvet Ajax, Kapitein ter zee le Jeune, tevens Commandant der zee magt aldaar, de brik de Meermin, Kapitein-Luitenant ter zee Zoutman; de

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1