stedelijke belasting van roggemeel en roggebrood niet zal worden ingevorderd zoo lang zulks noodig zal worden geoordeeld. 'sHERTOGENEOSCH, 7 October. Een voorbeeld van de noodlottige gevolgenwelke het overmatig gebruik van sterke dranken na zich sleept, hebben wij al wederom in het navolgende. Zekere Ant. de G. te Overloondie met andere ingezetenen bij eene feestelijke gelegenheid dezer dagen, eene groote hoeveelheid drank had gebruikt, is op het kerkhof aldaar dood neergezegen en deszelfs lijk in den morgen van den 30slen September jl. gevonden. UDEN, 6 October. Zaturdag is hier een droevig ongeluk gebeurd; aan den Ileer E. T. van Beuse- kom, van Vucht, die bij zijnen broeder gelogeerd was en zich met hem ter jagt had begeven, zou met zijn geweer eene sloot overspringen, het geweer is afgegaan en heelt hem het voorhoofd verbrijzeld; hij is twee uur daarna overleden. BÜJTEflLAflDSCHE BERIGTEN. O0ST-IM0IE. BATAVIA, 2 Julij. De Indigo-oogst schijnt dit jaar niet veel te zullen opleveren, en nog hangt het van het weder af, of dezelve middelmatig zal zijn. Het district Jessore en Tirhoot zullen slechts de helft van dat van voorleden jaar opbrengen. Op den Junij ontdekte de brik de Ilaai nabij het eiland Kalaloa 8 rooversvaartuigen, ten anker liggende en beschermd door 2 forten. De Haai maskeerde haar geschut en toonde eene vreemde vlag, maar op den Gdl-D zoo digt mogelijk een rif tusschen haar en den vijand liggende genaderd zijnde, werd de Ilollandsche vlag geheschen en haar geschut ontblootende opende zij een vreeselijk vuur, dat spoedig door den vijand van uit de sterk bemande vaartuigen en uit de forten werd beantwoord. Aan boord van de Haai bevond zich een gewezen zeeroovermet name Sibaniedie een der hoofden van den vijand herkende. Tegen half zes ure eindigde de tegenstand der rooversdie naar wal en zich in een kreupelbosch begaventerwijl de Haai hun met een 30-pond-houwitser, geladen met schroot, een afscheids- j groet gaf, die hen in de grootste wanorde bragteenige grenatenalmede in het kreupelhout geworpen, moeten ook veel kwaad gedaan hebben onder den vijandwiens sterkte door Sibanie werd geschat op 300 man. Daar het inmiddels ebbe was geworden en het dus onmogelijk werd bevondenom zich meester te maken van de schepen of om den vijand aan wal te vervol gen, begaf de Haai zich tegen den nacht onder zeil. Den volgenden dag ontdekte men dat 4 vaartuigen het ontkomen warenmaar de toestand waarin de overige 4 werden gevonden maakte het niet waarschijnlijk dat de ontsnapten het ver hebben kunnen brengen. Drie der genomen vaartuigen waren tusschen de 70 en 80 voet lang, het andere tusschen de 50 en 60. Sibanie herkende dezelve voor Magindanao- sche vaartuigen; geen stuk hout daarvan werd door het geschut van de brik geheel gelaten. Het geschut in de rooversvaartuigen en in de forten gevon den, bestond in 6- en 8-ponders; dezelve werden onbruikbari'gemaakt en de schepen verbrand. Nabij het dorp vond men nog twee nieuw gebouwde vaartuigenieder van 60 voet langalsook eenige kisten met papierenoude kleederen en gereedschappen. Alles werd verbrand met uitzondering van de papieren. Sibanie, geleid door zijne ondervinding, vond in het kreupelbosch in holen verborgen eene menigte padierijstjagon en peper, en daarbij nog een derde vaartuig bijna afgebouwd. In eene zuidelijke rigting bemerkte men eene soort van altaar met eene witte vlag en eenige wierook, en Sibanie ontdekte kleine stukken bamboes kruiselings aan boomen vastgebonden allen gerigt naar het noordoostenwelke hij verklaarde te zijn teekens van de roovers, om aan hunne bekenden mede te deelen dat zij slaags waren ge weest en zich noord-oostwaarts hadden begeven. Digt bij deze plaats waren vele nieuw gedolven gravenwaaruit men het aanzienlijk verlies door den vijand geleden afleidde. Deze Sibanie wordt gezegd een der zeeroovers te zijn, gevangen genomen bij gelegenheid van de door het stoomschip flckla in 1843 in de straat van Boneratte tegen de zeeroovers geleverde gevechten. Hij was ter dood veroordeeld gewordenmaar later daarvan vrijgesteld en verwezen tot kettingarbeid gedurende 20 jaren. Nuttige diensten evenwel door hem in het vorige jaar bij expeditiën tegen zeeroovers bewezen hadden hem vrijstel ling van de boeijen verschaft en eenen afslag van 5 jaren op zijne overige straf. MEXICO. VERA-CRUZ, 28 Augustus. De berigten die over Engeland uit dit rijk tot hiertoe zijn aangekomen zijn alle van eene vredelievende strekking. De Regering van Mexico kan geen oorlog voeren, liet legerzonder levensmiddelenzonder kleeding en welligt ook zonder wapenen, weigert op te trekken. Het eiseht soldij en die kan men niet betalen. Gemis van krijgstucht en desertie heerschen in alle rangen alles kondigt eenen nieuwen militairen opstand aan. De Regering is in angst, zij houdt hare troepen gereed men mompelt van de terugkomst van Santa Anna. De onvergenoegden zeggen overluid dat hij alleen waardiglijk de eer van Mexico, kan ophoudenen met goed gevolg eenen strijd ondernemen bij welken die eer belang heeft. Californie maakt zich los van Mexico, Yucatan dreigt hetzelfde, en ten overmaat van ramp breekt de Fransche Gezant alle gemeenschap met de Re gering af, die hem geen voldoening voor een zware belediging heeft kunnen geven. Evenwel spreken de dagbladen van New-Orleans dat het Mexicaansche smaldeel te Vera-Cruz gereed ligt. Deze vier of vijf schepen tellen geen dui zend koppen, en de Mexicaansche matrozen maken geen vierde uit, het overige is een zamenraapsel van allerlei volk, ongeschikt om met goeden uit slag deel aan een' zeestrijd te nemen. Onniagt, ellende, gebrek aan eenige vaderlandsliefdeziedaar het tafereel dat Mexico oplevertzoo gesteld zal deze schaduw van een republiek goed of kwaadschiks de vereeniging van Texas met de Vereenigde Staten wel moeten gedogen. Volgens eene statistieke opgaaf waren op 1 Julij 1844 in Pensylvanie 889,924, in Ohio 764,690, te New-York 527,060, in Indiana 309,884 en in Illinois 27,448 Duitschers. Bij den Missisippistroom zijn zij begonnen eene stad, Gulembcrg, te bouwen, waarvan in het voorjaar reeds 200 huizen ge reed waren. ALCtEKIE, ALGIER.S30 September. De Fransche troepen hebben eene tweede gevoelige nederlaag geleden bij de zeeplaats Djemmda-Ghazaouetniet ver van de Marokkaansche grenzen. Eenige opperhoofden van bevriende stammen kwamen den Luitenant-Colonel de Montagnac berigtendat zij door omzwervende ruiters van Abd-el-Kader be dreigd werden, waarop hij met 450 man uittrok, doch hij werd in een hin derlaag gelokt, en is met al zijne manschappen op 11 na door den vijand, bij welken zich Abd-el-Kader in persoon bevond in de pan gehakt. Een Kapitein die hem uit genoemde plaats met 150 man wilde te hulp komen, is, door de overmagt gedrongen, moeten afdeinzen, om zijnen post te kun nen beschermen. De Gouverneur-Generaal ad interim heeft zichop het bekomen dier tijding, met een groot aantal troepen hier ingescheept. TÏIRRÏE. KONSTANTINOPEL, 17 September. Zoo als gemeld is geworden, had de Porte hare toestemming gegeven tot het bouwen eener Protestantsche kerk te Jerusalem. Daaraan had zij echter de voorwaarde gehecht, dat de Protestanten zich zouden onthouden van alle Proselytenmakerij. De Engelsche Gezant evenwel heeft bewerkt, dat deze bepaling wierd weggelaten, omdat hij te kennen gaf, dat het tegen de zedelijke vrijheid van andersdenkenden zou strijdenhen te verhinderen tot de Anglikaansche kerk over te gaanhoewel natuurlijk alle geweld zou worden vermeden. SMYRNA, 29 September. De geheele Archipel wordt door zeeroovers onveilig gemaakt. Omstreeks Sancho is weder eene zeeroof gepleegd op een vaartuigdat hierheen bestemd was; het is van eene waarde van meer dan 60,000 piasters aan zijde beroofd. Een Fransch en twee Oostenrijksche schepen hebben, doch te vergeefs, op de roovers jagt gemaakt. De koophandel lijdt daardoor veel. Onderscheiden scheepjes die van Ilhodus naar onze haven onder zeil zouden gaan, hebben de reis niet durven ondernemen. KESLllï». Nogmaals is aan het Russisch leger op den tcrugtogt uit Daghestan, door Schamyl en zijne, troepen bij Jani-Odchy in Georgie een groot verlies toegebragt. Na een bloedig gevecht van eenige uren is de Bevelhebber Wo- ronzolT genoodzaakt geweest te wijkendoch heeft daarbij veel volk en 124 officiers verlorenhij zelf is gewond. Na hunne overwinning hebben de Circassiers groote buitensporigheden bedrevenhet land verwoestde dor pen in brand gestoken en een groot aantal inwoners als slaven in hunne hergen medegevoerd. Een groot gedeelte der mond- en oorlogsbehoeften is in hunne handen gevallen. Woronzoff is den 3deD September te Tiflis terug gekeerd met het overschot van zijn leger, hetgeen bij zijnen uiltogt 50,000 man telde, van welke bijna 15,000 onder het staal der vijanden gevallen, en onderscheiden duizenden door koude, honger en ontberingen van allerlei aard zijn omgekomen. SPA1ÏJE. Vei volg der Brieven van een' Reiziger in Spanje: Madrid4 Julij. XVI. Toen Ferdinand VII in 1814 naar Spanje was teruggekeerd, ging het met voorbeeldeloozen ijver aan het weder invoeren van oude vormen en volstrekt gezagde camarilla en hofetiquettede Inquisitie-gevangenissen de Capucyner-kloostersde militaire commissiën en eene menigte dergelijke inrigtingen van den goeden ouden tijd. Ten laatstetoen men niets meer wist, begon men het door Karei III gebouwde paleis in het Prado te her stellen, dat de Franschen verwoest hadden. Dit gebouw was oorspronkelijk bestemd voor een natuur- en werktuigkundig museuin, doch niet voltooid; de Franschen hadden er een caserne van gemaakt. Hoewel de kosten op 7 inillioen realen waren geraamdging de arbeid snel voortten believe der jonge Koningin Maria Isabella, Prinses van Portugal, die den Koning beduid had dat nergens beter gelegenheid zou zijn om een museum van de schilde rijen aan te leggendie in vele Koninklijke sloten verstrooid waren. Het werd in 1819 met 311 schilderijen geopend, thans zijn er l,590num; mers, en nog is er elders veel voorhanden, liet Escuriaal alleen, dat er reeds 1000 heeft geleverdheeft er nog wel 600, waaronder van groote waarde. Het is thans eene der kostbaarste verzamelingener is zeer weinig middelma tigs in; de Spaansche en Ilaliaanschc school wordt er schitterend vertegen woordigd. Er zijn 46 nommers van Marillo53 van Ribera, 14 van Zur- bazan18 van Juams, 62 van Velasques. Behalve vele stukken der Ita- liaansche en der Duitsche schoolvindt men er eene groote menigte van de

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2