BüiTEINLAINDSCHE BERiGTEN. OOST-II0IE. BATAVIA, 31 Mei. Den Ist™ dezer hield de Bisschop van Canea J. Groof, alhier zijne eerste dienst met den meest mogelijken luister in de kerk te Weltevreden. Tc Djocjokarta is aan den Resident Buyskes, benoemd tot Directeur der Cultures op Java, den 18den Mei een feest gegeven, waaraan 180 personen, alsook de Sultan en de voornaamste inlandsche Prinsen deel namen. In zijne plaats is tot Resident benoemd de Heer Fillietaz Iiousquet. Men ziet het ver trek van den Heer Buyskes met leedwezen te gemoet, daar hij algemeen ge acht en hemind was. WEST-IS DIK. PARAMARIBO, 1 Augustus. Op het einde van Julij is in de Samaracca binnengeloopen het schip Heppens met 37 Europesche kolonisten, ontscheept op de plantagie Mijn Vermaak, om in de ruime koffijloots aldaar gehuisvest te worden. De verbetering van den gezondheidstoestand der Europesche kolonisten in Saramacca schijnt van zeer korten duur geweest te zijnhet aantal gestor venen tot op den 27stcn Julij groot 41, is dien dag met 4 vermeerderd, den 28stcn met 1den 29sten met 5, den 30stcn met 1, den 31sten met 4, uit makende 58. Het begin der sterfte dagteekent van den 9den Julij. Den 6den Augustus. De berigten van Saramacca geven sedert den lstel1 dezer eene sterfte van 7zieken 105 herstellende 55. Bij de heerschende koortsen, welke een gastrisch-nerveus karakter vertoonen, hebben zich ver- verschijnselen van rotkoorts gevoegd. Den 8stcn Augustus. Den 2den 11. zijn de Geneesheeren Landré en Muller alhier van de Europesche kolonisatie teruggekeerd, en heeft de Regering van hen mededeeling ontvangen, welke voorzieningen hare toestand vorderde; tevens is de Officier van gezondheid 2de klasse, van der Monde, ziek van daar stadwaarts vervoerddie echter thans herstellende is. In zijne plaats is gekomen de Officier van gezondheid 2de klasse Wegener. I&U S Ij A W©. PETERSBURG, 14 September. Onze vloot in de Oostzee bestaat uit 31 linieschepen en 30 fregatten, in de Zwarte Zee uit 24 linieschepen en 18 fregatten. Er worden nog onder scheiden gewapende stoombooten gebouwd, en andere schepen met geschut van zwaar kaliber voorzien. Er bestaat alhier misschien de grootste werkplaats van de wereld. De Heeren Eeasturiek en Ilarrissonfalirijkanten van locomotiven en ketels te Philadelphia, hebben eene overeenkomst aangegaan met de Russische Regering, voor de vervaardiging en in werkbrenging van al wat tot het geheele spoorweg stelsel in het gansche rijk betrekking heeft. Zij hebben zich alhier neergezet en een gebouw opgerigt van geweldige uitgestrektheid, waarin gestadig 3,500 werklieden bezig zijn. Om deze bevolking uit Amerikanen, Engelschen, Duitschers en Russen zamengesteld in orde te houden, ligt er altijd een com pagnie soldaten, in do fabriek in garnisoen en is er een bijzondere magt van policie voor deze inrigting. Die slecht van gedrag of weerbarstig zijn, worden indien het vreemdelingen zijn bij de eerste overtreding van het reglement weggezonden; als het Russen zijn, worden ze aan een houten driehoek gebon den, strengelijk gegeeseld en weer aan het werk geplaatst. De genoemde Heeren hebben zich reeds meermalen maar vergeefs tegen dien maatregel verzet. Onze dagbladen meldendal onlangs hier te lande eene verbeterde wijze van bearbeiding van vlas en hennep is uitgevondenwelke de algemeene aan dacht verdient. Deze verbeterde bewerking geschiedt, volgens de verklaring van de Maatschappij van Landhuishoudkunde alhier, door middel van een houten werktuig van zeer eenvoudige zamenstellingzoodat iedere boer het kan vervaardigen en er mede omgaan. Volgens gemeld rapport zou deze uitvinding niet alleen voor boeren maar ook voor kooplieden in vlas en hennep, alsmede voor allen, die bij de bearbeiding van dit artikel belang hebben, van het hoogste gewigt zijn. Door tusschenkomst van bovengenoemde maatschappij kan ieder zich ter bekoming van het geheim tot den uitvinder wenden, die, tegen zekere vergoeding, hetzelve aan elk belanghebbende me dedeelt. Op de grenzen aan den kant van Pruissen heerseht een nijpend gebrek aan levensmiddelenzoodat de landlieden bij honderden op het Pruissisch gebied de velden gaan plunderen. Er waren door de Pruissische Regering reeds troepen naar de grenzen gezondenom die bchoeftigen met geweld terug te jagen. ERIEKEliLAK». ATHENE, 14 September. Den 12dcn is de Hertog van Moutpensier hier aangekomen en heeft een groot feest ter zijner eer gegeven, bijgewoond. Hij heeft aan de Koningin zijne stoomboot afgestaan, om haar tot aan Kalamaki te brengen op bare reis naar Venetiewaar zij eene zamenkomst zou hebben met haren vader, den Groot- IIertog van Oldenburg. Zij is sedert daar aangekomen. De Hertog zou spoedig zijne reis naar Frankrijk voortzetten. ZWITSERLAND. In eenige kantons beeft zich de elders zoo gevreesde aardappelen-ziekte geo penbaard. In het kanton Bern, en vooral in het Juragebergte, breidt zij zich schrikbarend uit. De Gezondheids raad te Zurich heeft deswegen horig ten en raadgevingen in al de kantons doen ronddeelen, en al dc gemeente besturen zijn uitgenoodigd omwegens die ziekte rapporten in te zenden. Eene voormaals beroemde zangeres, gewezen prima-donna op verscheiden groote Schouwburgen van Italië en Duitschlanden die in de badplaatsen boven andere om hare schoonheid gehuldigd werdis thans door de policie wegens dronkenschap in het huis van verbetering te Bern geplaatst. Voortijds eene weelde en pracht ten toon spreidendewelke haar vermogen en dat van haren man, een' adelijk stafofficier, heeft verzwolgen, had zij zich later zoo zeer aan den drank overgegeven dat men haar menigmaal letterlijk in de goten heeft vinden liggen, en zij eindelijk alles verteerd hebbende, zelfs geene huisvesting meer had. SPANJE. Vervolg der Brieven van een'' Reiziger in Spanje. Se villa5 Junij. XIV. Zoo als een handelaar die zijne zaken aan kant heeft gedaan zoo leett Sevilla thans van hare renten. Dit kan echter niet lang duren of het vroeger vergaderde kapitaal wordt aangesproken. Door hare gelukkige ligging aan den waterweg naar Cadix, heeft Sevilla in de zestiende en zeventiende eeuw zijn fabriekwezen eene uitgebreidheid gegeven die thans fabelachtig schijnt Doch reeds in het jaar 1700 klaagden de zijdelabrijkanten dat een groot deel der 16,000 weefstoelen bij gebrek aan aftrek moest stilstaan. Tachtig jaren later waren er nog maar 2,318 aan den gang en nu is het getal tot 150 ge daald, die meest band maakten. Voorts bezit Sevilla eenige hoedenfabrijken, eenige looijerijen en een paar fabrijken van aardewerk voor binnenlandsch ge bruik; de overige takken van nijverheid beslaan in burgerlijke handwerken, enkel tot eigen gebruik bestemd. Eenige dezer handwerken welke de pronkzucht der Andaluziërs voeden leveren uitstekende waren. Nergens zal men sierlijker schoenmakerswerk vin den, en het is niet waarschijnlijk dat men zelfs te Parijs zonder langdurige oelening, zulke rijkgestikte slopkousen zou kunnen namaken, als hier wor den vervaardigd, en ook de kleêrmakers hebben eer van hunne kunst. Bij menig stuk ter uitrusting moet echter vreemde nijverheid te hulp komen. Dames-handschoenen en mantilles komen uit Parijs, en zoo is het met al dc modewaren; doch derzelver gebruik is, dank zij het overblijfsel van nationale zeden, die nog in dragt en levenswijze zijn overgebleven, niet van belang. Ook vindt uitheemscbe huisraad van weelde, schoon dit géén binnenlandsche mededinging ontmoet, slechts geringen aftrek. Kostbare meubelen en rijk versierde kamers zijn voor den Zuid-Spanjaard, zelfs voor den vermogende, nog geen behoefte geworden, en men zal waarschijnlijk die overtolligheden die bij ons te dikwijls de plaats van het noodwendige innemenhier nog lang weten te ontbeeren. Evenwel bevracht de invoer van vreemde waren een aanzienlijk getal sche pen, welke zwaar geladen tot aan de hrug bij Sevilla opvaren en dan weder met ballast de rivier afzakken. Er liggen hier dikwijls 70 a 80 zeeschepen voor ankeren de smokkelhandel wordt met veel stoutheid in 't groot gedreven. Ofschoon deze stad veel meer verteert dan voortbrengtis haar verval toch niet in 'toog loopend. Er is hier wel veel bedelarij, maar die schijnt meer uit luiheid dan uit gebrek aan werk voor te komen. Ik zag gisteren avond een' ouden bedelaar op eene bank zijne kas opmaken. Hij had aan koperen munt een piaster bijeenals dat de oogst van eenen dag iswat wonder dan dat dit bedrijf veel liefhebbers vindt. De omwenteling heeft ook vele personen en gezinnen onschuldig in ellende gedompeld, maar overigens schijnt mij de armoede, het gebrek, hier meer een tijdelijk verschijnsel, maar ook veler rijkdom alhier is door zeer toevallige oorzaken ontstaan. De inwoners leven zeer eenvoudig. Men ziet geen ijdele pronk, geen pra lende uitstalling van welstand. De adel, hoewel ten deele nog zoo rijk als voor tweehonderd jarenonthoudt zich van de kostbare weelde zijner voorva deren, sedert aan de overzijde van den oceaan geen vette posten de verteering meer kunnen goedmaken. Eene loge in den schouwburg en een paar scboone paarden of muilezels maken gewoonlijk de grootste weelde eener rijke familie uit. Het getal dienaren is zoo gering als mogelijk, die zeer eenvoudig ge kleed zijn. De rijtuigen zelfs de nieuwste schijnen uit dc ark alkomstig. Op buitenlandsche rijtuigen is een inkomend regt van 2,000 tot 3,000 realen en daar die voorwerpen niet gemakkelijk te smokkelen zijn, vergenoegt men zich met die der inlandsche werklieden, welke niet in de gelegenheid zijn om nieuwe modellen te zien. De eenige tak van uitvoer, die iets beteekent, is de graanhandel met de zuidkust en de Balearische eilanden; in den loop der vorige maand waren er 117 schepen met gerst, tarwe en meel uitgeloopendoch dit is slechts expe ditie-handel. De handel is evenwel hier nog aanzienlijk genoeg om bet gebrek aan eene Bank te gevoelen, die dan ook dezer dagen met een kapitaal van negentien millioen realen zal worden opgerigt in 9,500 actiën van 2,000 realen welke wel zullen geplaatst worden. Sevilla heeft eene Beurs, welke menige handelstad van den eersten rang haar zou kunnen benijden. Het is een stevig gebouw van de zestiende eeuw, het welk zich in weerwil van de nabuurschap der hoofdkerk, en hoewel ze in den eenvoudigsten stijl is gebouwd, statig en groolsch voordoet. Als middelpunt van geldomzetting moge ze weinig beteekenen, maar ze is een voorwerp van geschiedkundig belang gewordensedert zij het Indisch archief bewaart. Dit archief is op last van Karei III, die van 1759-1788 regeerde, uit verschei dene staatsboekerijen archiven en kanselarijen des Koningrijks te zamen ge- bragt, en bevat alle oorkonden die de Staat bezat ouilrent de ontdekking,

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2