pea mannen die liet jus suum cuirjue tribuere (elk zijn regt toe te kennen) in het oog houden. Er kon geene schending zijn van art. 368 of van eenig ander artikel van het Wetboek van Strafvordering. De uitspraak is bepaald op 14 October aanstaande. Het Weekblad van het Regt verzekertdat (le regtsvervolging tegen E. MecterJ. Dumée en P. Mingelen gegrond zou zijn op de artt. 91 en 97 van het Wetboek van Strafregt, welke artikelen luiden als volgt: Art. 91. De aanslag of zamenspanning, die ten oogmerk heeft, hetzij bur gerlijken oorlog te verwekkendoor de burgers of inwoners tegen elkander in de wapenen te brengen of daartoe op te zettenhetzij de verwoestingden moord en de plundering in eene of meerdere gemeenten te brengenzal met de doodstrafFe gestraft worden en de goederen der schuldigen zullen verbeurd verklaard worden. Art. 97. Ingevalle van het plegen van een of meer der misdadenbij art. 86, 87 en 91 vermeld, of wel van de bloote poging daartoe, door een' zaamgerotton hoopzal de doodstraf met verbeurdverklaring van goederen aan al degenen die tot den troep behooren en op de plaats der oproerige zamenrotting gevat zullen zijn, zonder onderscheid van rang, opgelegd moe ten worden. Met dezelfde straffen zal gestraft wordenofschoon niet op de plaats gevat zijndeal wie het oproer belegd of bestierd heeftof in den hoop eenige bediening bekleed of eenig bevel gevoerd zal hebben. Men ziet uit deze artikelen wat zware straf er op dergelijke misdrijven staat, en hoe onberaden het is zich daarin te mengen. Onderscheiden handelaren hebben buiten 's lands bestellingen van le vensmiddelen gedaanom die zonder winstalleen tegen vergoeding der aangewende kostente verkoopen. ROTTERDAM, 29 September. In den nacht van den 26sten is op den huize Rusthoek onder Loosduinen overleden Jhr. W. A. Gevers Deynoot, Vice-President van de Arrondissements- Regtbank en Lid van den Raad dezer stad. BUITENLAINDSCHE BEI1IGTEN. KAAP ©E GÖEBE liUOP. 12 Juiij. De Opperhoofden van de Kafferbevolking der Oranje-rivier hebben eene za- mcnkomst met den Gouverneur Maitland gehouden, waarvan de uitslag was, dat zij aan de Boeren zouden toestaan, zich in hun land te vestigen, indien zij eene jaarlijksche rente betaalden en ook den overheidspersoon bezoldigden, die deze rente zou ontvangen. Men meende, dat de Boeren hierin genoegen zouden nemen. ALGERIIt Een berigt van den 12dcn meldt, dat Abd-el-Kadcr te midden der Maroc- caansche stammen, die niet aan den Keizer onderworpen zijn eene aanzien lijke magt bijeenbragt, om een' inval in Algerie te doen. Ook andere berigten deelen de vrees mededat de Arabieren en Kabylen zich voorberei den, oin na den afloop van de groote vasten, op verscheiden punten de vijan delijkheden tegen de Franschen te hervatten. TURKÏE. KONSTANTINOPEL, 10 September. Eindelijk heeft de Porte de door het Engelsche gezantschap lang en dikwijls maar immer te vergeefs begeerde firman voor de Protestantsche kerk te Jeru salem uitgevaardigd. Sir Stralfort Canning heeft in een gehoor bij den Grooten Heer zei ven de zaak opgehaalden het is deels aan dit gehoor, maar nog meer aan de vriend schappelijke betrekking waarin de Engelsche gezant zich met het tegenwoor dige Turksche Ministerie heeft geplaatst, toe te schrijven dat veeljarige traag heid op eenmaal in welwillende voortvarendheid is veranderd. De Keizer van Rusland heeft voor de ongelukkigen door den brand van Smyrna 100,000 piasters (de piaster geldt ƒ0.50.) gezonden. Ook de Paus en de Kardinalen hebben aan den Aartsbisschop van die stad 10,000 talaris (de talaris geldt ruim ƒ2.doen toekomenom onder de Rooinschgezinden verdeeld te worden welke door den brand geleden hebben. BOHEME. Onderscheiden welgestelde gezinnen verlaten sedert eenigen tijd dit land, wegens de godsdienst, en begeven zich naar Silezië, om zich aan de Duitsch- Katholijken aan te sluiten. De Oostenrijksche Regering zou wel stappen bij de Pruissische gedaan hebben, om hunne uitlevering te verkrijgen, doch deze daartoe niet gezind zijn, omdat, volgens een gesloten tractaat, wel mis dadigers door beide Regeringen uitgeleverd worden, doch zij, die om de gods dienst overkomen, niet onder de misdadigers kunnen gerekeud worden. PRUISSEN. BERLIJN, 25 September. II. M. de Keizerin van Rusland heeft den 23sten onze stad verlaten en is naar Italië vertrokken onder begeleiding van den Prins van Pruissen hare gezondheid schijnt niet zoo wankelend te wezen als men wel gemeld had. Tusschen hel Koningrijk Pruissen, het Groot-Hertogdom van Pruissen en het Hertogdom Nassau is een tractaat gesloten om de rivier de Lahn bevaar baar te maken, van den mond af tot aan Giessen. Over het Hertogdom en vooral over de stad Schwerin heeft den 18den dezer een zwaar onwedcr gewoed van hevigen regen vergezeld, waardoor vooral op de markt groote schade aan de kermiskramen is teweeggebragt, die in de- lucht opgenomen, door elkander geslingerd en aan stukken geslagen zijn. POSEN, 16 September. Gisteren heeft men het Israëlitische weeshuis ingewijd, door de verschillende gemeenten van het Groot-Hertogdom Posen in onze stad gesticht. Het kan 400 kinderen bevatten en heeft vier scholen, twee voor jongens en twee voor meisjes. De burgerlijke en militaire autoriteiten, de voornaamste inge zetenen en verscheidene Protestantsche en Katholijke geestelijken waren bij de inwijding tegenwoordig. De afgeloopen oogst in Posen is naar wensch uitgevallen, daar dezelve, hoewel niet zoo voordeelig als andere jaren, echter onder de gemiddelden kan gerekend worden. BONN, 22 September. De beroemde Oudheidkundige, Frederik Theophilus Welcker, hcel't zijn Hoogleeraarsambtdat hij met zoo veel roem sedert 27 jaren bekleedde, neergelegd. Hij is thans 61 jarengeniet een goede gezondheid en wil zijne overige dagen te Rome doorbrengen. BAREN. KARLSRUHE, 22 September. Van alle kanten wordt bij de Bisschoppelijke Curie op eene synode aange drongen doch te vergeefs. Op deze synode zou hoofdzakelijk, behalve eenige andere wijzigingen, worden voorgesteld, de afschaffing van den ongehuwden staat en de invoering der Duitsche taal bij de openbare godsdienstoefening. Behalve enkele pogingen, om eene hervorming in den boezem der Katholijke kerk zelve tot stand te brengen, heeft ook het Duitsch-Katholicismus in Baden reeds meer veld gewonnen, dan men wel denkt. Vooral in het Schwarzwald en eenige grootere en kleinere steden van het benedenste gedeelte des lands hebben zich belangrijke verschijnselen ten gunste van deze nieuwe sekte op gedaan. HANOVER. HANOVER, 24 September. De bevolking legt bij aanhoudendheid hare vreugde aan den dag over de geboorte van eenen Prins drie avonden na elkander is de stad verlicht ge weestde Koning heeft 1000 thl. aan de armen dezer hoofdstad geschonken. Ook uit alle deelen des lands verneemt men, dat de geboorte van een' Erf prins de grootste vreugde heeft verwekt. ENGE E AND. LONDEN27 September. In 1840 werden uit China 22,756,405 8 thee ingevoerd, en in 1844, 51,754,485 8, terwijl hier te lande in eerstgenoemd jaar 31,009,966, en in laatstgenoemd jaar 40,118,782 8 verbruikt en de overige uitgevoerd werden. Van de Azori-che eilanden worden thans aardappelen naar dit land overgevoerd. Sedert eenige weken wordt eene groote hoeveelheid erwten naar onder scheiden streken van het vaste land gezonden. Het getal adverlentiën in de Morning herald neemt meer en meer toe; heden is het uitgekomen met een dubbel bijvoegsel, zoodat het blad thans 120 groote kolommen bevat. De 7 laatste nominers hebben te zamen 672 kolommen, waarvan 459 uitsluitend voor aankondigingen. De prijs van het gegoten ijzer is in de laatste dagen te Glasgow wederom gerezen het is voor 87 sh. 6 p. per ton verkochtde fabrijkanten vragen er 90 sh. voor. In de straten van Exeter loopen tegenwoordig overal geestdrijvers rond en verkondigendat het einde der Wereld om den 16den October aanstaande zal plaats hebben. Van de 30 Roomsche Bisschoppen in Ierland hebben 18 op nieuw ge protesteerd tegen het wetsontwerpaangaande het Akademisch onderwijs in Ierland, bewerende dat die wet voor de zedelijkheid en het godsdienstig geloof gevaarlijk is: Reeds in het vorige jaar had de aardappelen ziekte zich in Canada ver toontdit jaar is zij daar minder, doch zij heeft zich naar Nieuw-Brunswijk uitgestrekt en veroorzaakt er veel schade. FRANKRIJK. PARIJS, 27 September. De Hertog de Montpensier wordt tegen den 5 October te Eu verwacht. De Koning heeft hem op dat tijdstip ontboden, opdat zijn geheele gezin vercenigd zij om zijnen verjaardag te vieren den 6dcn October bereikt Z. M. zijn 73ste jaar. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft van den Consul te Bahia in Brasilië, de tijding ontvangen, van het ontdekken van eene rijke diamanten-mijn welke voor genoemde provincie reeds eene bron van onbe rekenbare rijkdommen is. De uitgraving dier mijn was aan den eerste den beste die maar komen zou, overgelaten, doch reeds bijna 9.000 emigranten uit alle deelen van Brazilië hadden daartoe bij de mijn hunne tenten komen opslaan. De Constitutionnel bestrijdt het geheele stelsel van wetten op de le vensmiddelen. Deze wetten zegt dat bladhebben tot doel om den land bouw te begunstigen. Van daar de tegenstrijdighedenwelke er in opge-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2