schikbaar te houdenwelke levensmiddelen dan door behoeftigen voor af le geven bons te verkrijgen zouden zijn. MAASTRICHT, 11 September. Onze Stedelijke Regering heeft ter voorkoming van buitengewone duurte, eenstemmig bepaalddat er lijsten van inteekeriing zullen worden geopend voor de gegoede weldenkende burgerij, ten einde een vrijwillig voorschot te verstrekken vóór den lsten October aanstaande, tot daarstelling van een fonds, om, door de zorg eener speciale Commissie van wege den Raad erkend, eenen voorraad van levensmiddelen aan te koopen bestemd om in den naderenden winternaar gelang van omstandigheden binnen deze stad in verbruik te worden gebragt, zullende mitsdien, onder anderen en te rekenen van den 12dcn t0t en met den 30slen September dezes jaars, eene der bedoelde lijsten ter inteekening worden opengelegd ter Stads Secretary, terwijl na bet sluiten der inteekening in eene algemeene vergadering der deelnemers, de bepalingen betreffende alle verdere le nemen maatregelen van uitvoering, zullen worden vastgesteld. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. TIRSÏE. KONSTANTINOPEL, 27 Augustus. De Hertog van Montpensier, zoon des Ronings van Frankrijk, is, nadat zijn quarantaine-tijd geëindigd was, op eene zeer eervolle wijs door den Sultan ontvangendie hem op een' zetel naast zich heeft doen plaats nemenen zich met hem vriendschappelijk onderhouden. Morgen zal de Hertog reeds vertrekkenom zich naar Smyrna en van daar naar Frankrijk te begeven. SPASTJE. MADRID, 6 September. De overheid was sedert twee dagen onderrigt, dat eene volksbeweging in het duister werd voorbereid. Men wist dat er oproepingen aan het volk van de voornaamste uitgewekenen waren aangekomen en dat er geld was uitge deeld. De hoofden der zaamgezworenen verbreidden onder het volkdat het regement van Navarre met hen gemeene zaak maakte. Intusschen heeft juist dat regement blijken van onkreukbare trouw gegeven. Slechts één kapitein schijnt zich te hebben laten winnen. Hij is voor het verzamelde regement door den Generaal Mazarredo gedegradeerd en in hechtenis genomen. De nacht van gisteren was door de hooiden voor de volvoering van bun ont werp uitgekozen. De overheid had alle maatregelen van verdediging genomen en op de trouw der troepen rekenende, besloten om de revolutionnairen hun spel tot het uiterste te laten spelen. Tegen half elf ure des avonds verzamel den zich gewapende burgers in het Prado en trok eene bende hunner, wier aantal men op 300 begroottenaar den omtrek van de kazerne del Posito waarin het regement van Navarre gehuisvest is. Reeds dadelijk echter heerschte er eenige aarzeling onder de zaamgezworenen. Een ambtenaar van het Minis terie van Finantien, die, zoo men zegt, de geheele beweging bestuurde, had hen met den bijval der soldateu gevleid. Maar de deuren der kazerne bleven gesloten. Ook moeten vele zaamgezworenen hun geheele aantal wordt op 600 begroot van de bepaalde verzamelplaats voor de kazerne weggebleven zijn. Weldra rukten eenige detachementen van het regement van Navarre door eene achterdeur de kazerne uit en ontmoette eene dezer patrouilles de bende opstandelingen, die ook van andere zijden door aanrukkende patrouilles be dreigd werd. De patrouille roept: wie daar? Een moorddadig geweervuur is het antwoord, waardoor de aanvoerder der patrouille, Luitenant Jurado, sneuvelt, en een ander officier gekwetst wordt. Nu worden echter op eens al de vensters der kazerne geopend en door de daarin aanwezige soldaten van het regement van Navarre een wel onderhouden geweervuur op de oproerlingen gerigt, die, op zulk eene ontvangst niet verdacht, in alle rigtingen vlugten. Ten elf ure waren al de troepen der bezetting op de been en de vooraf be paalde punten der hoofdstad door hen bezet. Voor de woning van den bevel- voerenden Generaal Cordova hadden zich dreigende zamenschoiingen gevormd. De aldaar post vattende troepen gaven daarop vuur, en de oproerlingen wer den verstrooid. Tegen middernacht was alles tot de orde teruggekeerd. De burgerlijke en militaire overhedende troepen en het grootste deel der bevol king hebben hunnen pligt gedaan. Men schat het aantal der dooden bij deze trenrige botsing op 8 of 10, dat der gekwetsten op 10 of 15. De troepen, die de vlugtelingen met verbittering vervolgden, hebben een twintigtal zaam gezworenen met de wapenen in de hand in hechtenis genomen. Zij zullen voor eenen krijgsraad te regt staan die reeds het onderzoek der zaak inet ijver voortzet. Waarschijnlijk hebben de oproerlingen ook op de heerschende ontevreden- beid over de nieuwe belastingen gerekend. Beriglen tot den 8sten dezer meldendat de rust sedert niet is gestoord geworden. HONGARIJE. PESTH, 22 Augustus. In eene zitting der Staten van het Comitaat van Csongrad le Szegedin heeft de Graaf van Rlausel een notariële akte ingediend, om aan de Regering te worden verzonden, waarbij hij en zestig andere edelen afstand doen van de vrijdom van alle directe belasting welke de adel tot hiertoe geniet, en waarbij zij zich veipügten om voortaan de grondbelasting en het hoofdgeld te betalen ter verligting der lasten van de lagere volksklasse. Wij hopen dat dit voorbeeld van edelmoedigheid en vaderlandsliefde navol gers zal vinden onder den overigen zoo rijken Hongaarschen adel. PRVIS§EN. BERLIJN, 11 September. De stedelijke Regering heeft den Koning een adres aangeboden, ten voor- deele der gewetensvrijheid, in hetwelk zij onder anderen zegt: De tegenwoordige bewegingen zijn niet van voorbijgaanden aardzij zijn een openbaring van den verstandelijken voortgang des volks; zij kunnen ge lukkige gevolgen hebben, zoo de Staat ze leidt en ontwikkeling aan de goede kiem veroorlooft. Er zijn twee partijen: de uitsluitend regtzinnige wil nergens van hooren dan van geschiedkundig en letterlijk geloof, de andere weigert om zich zon der onderzoek voor de menschelijke overleveringen te buigenen beweert dat ze den geest der waarheid in de oorspronkelijke bronnen zoekt. De meerder heid der bevolking helt tot de laatste over; de Bijbelsche overlevering zal immer voor ons de grondslag des geloofs blijven, maar wij gelooven dat ieder Christen het regt van vrij onderzoek heeft, de geest Gods kan aan geene formulieren gebonden zijn. Het Christendom en het Evangelie hebben geene uitwendige bescherming noodig; de worsteling der Kerk is altijd geestelijk en moet vrij zijn. HAMBURG. 12 September. Z. M. de Koning van Denemarken is eergisteren hier aangekomen en met veel geestdrift ontvangen. Den volgenden avond woonde hij eene voorstelling in den Schouwburg hij, en ontving na den afloop aan zijn hotel eene serenade van de Deenen, welke hier ten getale van omstreeks 200 woonachtig zijn. FRANKFORT. 11 September. De Prins van Metternich heeft gisteren zijn kasteel Johannesberg verlaten om naar Weenen terug te keeren; vóór zijn vertrek heeft hem de Nederland- sche Minister van Buitenlandsche Zakende la Sarraznog een bezoek gebragt. Den 8sten is Ronge te Breslau in hechtenis genomen, doch twee uren later weder ontslagen. Hij was voornemens naar Bieg te gaan, om aldaar des Zondags te prediken. Na zijn ontslag is hij derwaarts vertrokken. Wat tusschen hem en den President der Policie verhandeld is, is niet bekend. ENGELANR. LONDEN12 September. H. M. en haar Gemaal zijn gisteren op het eiland Wight aangekomen. Het aantal Engelsche schepen, welke zich in den Zuidelijken Oceaan op de walvischvangst toeleggen, is van 18411844 aanmerkelijk afgenomen. Er waren in dat driejarig tijdvak slechts 28met 855 man bemand en 9,767 ton houdende, terwijl van 18301832, 91 schepen op de walvisch vangst uitgingenbemand met 2,750 manhoudende 30,083 ton. De vis- scherij bij Groenland en Straat Davis is nog meer afgenomen. Van 1830 1832 waren 258 schepen van 84,795 ton in de vaart, met 11,919 man hetgeen van 18411843 gedaald is tot 62 schepen, houdende 17,831 ton, met 2,373 man. Te Liverpool moet den lsten October eene bijeenkomst van Evangeliedie naren worden gehouden. Men schat het aantal op tweehonderd. FRANKRIJK. PARIJS, 14 September. De regten, die de Regering op de speelkaarten hel't, zijn sedert eenige jaren zeer toegenomen deze belasting leverde namelijk in 1830 50,000 fr. op, thans 1,500,000. Er is te Augoulème eene uitgebreide werkplaats ontdekt waarin Fransche werken werden nagedrukten die in andere steden vertakkingen had. Omstreeks 10,000 deelen zijn in beslag genomen. Don Carlos en zijne Gemalin, thans den titel van Hertog en Hertogin van Modena voerende, zijn van de badplaats in het zuiden, waarheen zij zich vóór eenige weken begeven haddente Marseille aangekomen en hebben van de aldaar wonende koningsgezinden talrijke bezoeken ontvangen. AKABEMIE-AIEUWiS. LEYDSCIIE HOOGESCHOOL. De Heer P. L. Rijkebenoemd Buitengewoon Hoogleeraar in de Faculteit der Wis- en Natuurkunde aan onze Hoogeschool, zal aanstaanden Zaturdagden 20sten September, des morgens te 12 ure, in het Groot Auditorium der Akademie zijne inwijdings-redevoering houden. LOTERIJ. De Minister van FinantiSn Gelet hebbende op deszeirs resolutie van heden waarbij krachtens Zijner Majcstcits besluit van don 16sten Augustus jl.No. 58, wordt vastgesteld eene 197ste Loterij brengt bij deze ter ken- nisse van een ieder, die verlangen mogt in genoemde Loterij deel te nemen, dat ten aanzien vau dezelve zijn gemaakt de navolgende bepalingen 1. De 197ste Loterij zal bestaan uit een en twintig duizend loten tien duizend vijf hon derd prijzen en twee premien overeenkomstig liet plan aan deze gehecht; 2. Ten behoeve van s Rijks schatkist zal worden ingehouden vijftien ten honderd van alle prijzen en premiën van één honderd gulden en daarboven, en tien ten honderd van alle prijzen van zeventig gulden en daar benedenalles onverminderd de bijlage van twee gulden voor ieder klassikaal lot, hetwelk voor de laatste klasse verwisseld wordt; 3. De loten zullen in geene kleinere deelen mogen gesplitst worden dau in twintigsten;

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3