LEYDSCHE COURANT.,/, N°. 111. MAANDAG, 15 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 18 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN, 13 September. Ingekomen voor Zevenbergen van O. C. W. een bankbillet van 60 van B. 1 van C. een conpon van 3.96van L. 3. Uit het stuk de Duurte en de Koranwetin het Handelsblad van gisterennemen wij het volgende over Als de openbare en particuliere weldadigheid zich door het vooruitzigt van den dreigenden nood meer dan ooit tot werkzaamheid zullen aangespoord zienzullen zijom hare krachten niet doelloos te verspillenzich zoo veel doenlijk op eenparigheid van handeling en op het erlangen van eene naauw- keurige kennis van de ware gesteldheid van zaken hebben toe te leggen. Tot beide einden kan het raadzaam zijndat de verschillende bijzondere Commis- siën zich in verbinding stellen met de Regering. Maar zoo de Regering die liefdadige vereenigingen dan ookvan hare zijdein de bereiking van het menschlievende doel bevorderlijk wil zijn, meenen wij, dat zij moet beginnen met bewijs te geven van hare stellige bedoeling, om den graanhandel zijne vroegere vrijheden te hergeven. Immers wat zou het bijeenbrengen van de ruimste vrijwillige giften ons baten kunnen, als de noodige voorraad ontbrak, die men daarvoor aankoopen wil. Wij houden ons dus ten volle overtuigddat thans werkelijk de meest gebiedende redenen van staat aanwezig zijnom de Regering tot zulk een weldadig besluit te bewegen. Wij honden ons overtuigd, dat niets an ders is uit te denken, dat zoo volledig, zoo grondig en tevens met zoo goede uitzigten voor de toekomst kan helpen. Een spoedig genomen liberale stap van onze Regering ten deze, zou, daarvan houden wij ons verzekerd, nog de gezegendste uitwerkselen kunnen hebben. In de Utrechtsche Courant leest men het volgende: In een onzer vorigen hebben wij den landman aangeraden, om in Septem ber of October aardappelen te potenten einde gedurende den winter aard appelen te hebben. Men verneemt van meer dan cenen kant, dat de aard appel beter in kouder dan in warmer gewesten groeitbeter in zand dan in kleiaarde. In Schotland ZwedenNoorwegen en andere koudere landstreken is de aardappel dit jaar het best geslaagd, en van daar wordt dan ook voor raad verwacht. Hieruit zou kunnen blijken, dat de aardappel in October en November zeer goed zal groeijen, en dat men in Januarij of Februarij daarvan vruchten zal kunnen oogsten. Men heeft in ons vorig berigt gezien dat men den winter-aardappel iets dieper dan anders moet poten. Gewoon lijk doet men zulks 7 a 8 duim, (oude maat) maar nu wordt aangeraden 10 a 12 duim. Men neme daartoe liefst grond waarop geene aardappelen gestaan hebbenof heeft men dien nietdan spitte of ploege men de aarde vooraf ombemest dezelve met kalk of kalkwaterof met verdund zwavel zuur, (1 deel op 100 deelen water) en gebruike gezonde poot-aardappelen liefst van zandgrond. Zoodra de vorst invalt strooit men stroo of mest op den grondmet asch of droog zand gemengd. Volgens deskundigen blijft de aardappel gedurende de vorst groeijendaar dezelve niet tot die diepte in de aarde dringt. Men beproeve het, en de uitkomst leere wat er van zij. VALKENBURG, 12 September. Op de paardenmarkt heden alhier gehouden, waren 379 paarden en 48 veu lens te zamen 427zijnde 64 paarden meer en 2 veulens minder dan in het vorige jaar. Er was veel handel door Fransche en Belgische kooplieden en er waren vele goede jonge paarden ter markt. Deze paardenmarkt was in vroegere eeuwen veel meer bezocht dan thans. De Predikant Pars schreef in 1694 in zijn werk Katwijkse Oudheden het volgende: »Van seer oude tyden is hier de grootste Peerdenmarkt van 'tLand ge- Dweest, wanneer een ongelovelyk getal peerden van alle gewesten hier ge- »bragt wierd. Lese aangetekend, dat in 'tjaar 1554 over de 3,000 peerden, »op eenen markt, hier verkoft zyn." Halma schrijft er in zijn Tooneel der Vereenigde Nederlanden het vol gende van «Naar die merkt, zelts eenige dagen zoo voor als na, is een ongeloofelyke «groote toeloop van menschen uit de omliggende steden Leiden, Delft, den Haagzelfs van Amsterdamen meer steden en dorpenmenigte van ten- »ten ziet men er dan opgeslagen, daar wyn en bier niet alleen in verkocht «word, maar ook allerlei andere waren." 's GRAVENIIAGE12 September. In den afgeloopen nacht isna eene langdurige ongesteldheidalhier overleden de E. G. A. Heer Mr. P. E. Piepers, Advocaat-Generaal bij het Prov. Geregtshof van Zuid-Holland, welke betrekking hij sedert de nieuwe organi satie der Regterlijke magt in 1838, met den grootsten ijver en op eene waardige wijze heeft bekleed. In de vervulling zijner dikwerf zeer moeije- lijke ambtspligten heeft hij zich steeds door zijne uitgebreide regtskennis on derscheiden en de grootste gemoedelijkheid aan den dag gelegd. Het Open baar Ministerie verliest in hem een zijner helderste lichteneen zijner wel sprekendste leden. Vooral bij het Hof zal zijn afsterven zeer gevoeld worden. Daar heeft men kunnen ondervindenhoe ervaren hij was in de behandeling van burgerlijke en lijfstraffelijke regtsgedingenook van den uitgebreidsten en belangrijksten aarden hoe dikwerf hij zich de grootste inspanning en navorschingen getroostte, om de waarheid voor het Hof te doen uitkomen. Zijn overlijden wordt dan ook algemeen betreurd. Voor de steurharingvisscherij worden dit jaar van Scbeveningen 51 pin ken uitgerustom in de volgende weekwcêr en wind dienendenaar de Engelsche kusten te stevenen. AMSTERDAM, 12 September. Wij vernemen met genoegendat zijnen vóór H. D. terugkeer naar 's Gra- venhage, den Heer Architect J. D. Zocher, ontwerper van het nieuwe Beurs gebouw, benoemd heeft tot Ridder van den Nedcrlandschen Leeuw, en den Heer KleynCommissaris der Stads Publieke werkenvereerd heeft met een' ring. Ook heeft de Heer Zocher van den Heer A. v. d. Hoop een prachtige gouden Snuifdoos ten geschenke gekregen op wier deksel eene afbeelding van de Beurs gegraveerd is. Het feest der beursinwijding op eergisteren is 's avonds door eene bijna algemeene vrijwillige verlichting besloten, welke hier en daar bijzon der uitmuntten. Onder anderen prijkte voor het huis van den Burgemees ter een tempeldie de geheele breedte er van besloeg en in het midden op een doorschijnend doek eene juiste afbeelding der niéuwe beurs. Het Stadhuis op de O. Z. Voorburgwal was zoo vooraan als op bet binnenplein van onder tot boven rondom alle deuren en vensters verlicht. Voorts hebben een zeventigtal leden van het Collegie Zeemanshoop eenen feestmaaltijd ge houden op welken meer dan dertig feestdronken zijn ingesteld. De zaal was versierd met het beeld van de Ruiter en portretten en platen van Zeehelden en Zeeslagen en met twee fraaije scheepjesterwijl een gedeelte der bijdra gen tot den maaltijd voor het weldadig zeemansfonds is afgezonderd. NIJMEGEN, 12 September. In de gemeente Gent in deze provincieheeft zich eene ziekte onder de varkens vertoont die er velen wegneemtde ziekte loopt in een of twee dagen af, en bestaat in eene ontsteking der buiks-ingewanden. GRONINGEN, 11 September. Eene vereeniging in Noord-Holland heeft het plan om een groot deel van onze kusten en wadden in te dijken waardoor 20,000 bunders gronds ver kregen en daarvan in vruchtbaar teelland zou herschapen worden. De onkosten zouden f 9,000,000 bedragen. De bedijking zou loopen van Deikuin onder Pieterburen over Simons Zand op Schiermonnikenoogvandaar door het Vriesche gat, en zoo weder naar Paésens aan de Vriesehe kust. Deze bedij king zal alzoo de geheele Lauwcrs-zee bevatten en Oostergo van Vriesland met Hunsingo van Groningerland verbinden en daarom met regt den naam van Lauwers-polder mogen dragen. LEEUWARDEN, 9 September. Het Provinciaal Geregtshof van Vriesland heeft G. J. Keizer ter dood ver oordeeld wegens aanranding op den openbaren weg en verwondingna reeds vroeger wegens misdaad te zijn gestraft geweest. VLISSINGEN, 9 September. Bij de aankomst der Koninklijke Engelsche Stoomboot ter rcede dezer stad, heeft Z. Exc. de Heer Vice-Admiraal Lucas zich terstond aan haar boord begeven, om H. M. de Koningin en Haren Gemaal zijne opwachting te maken en is door beiden met de meeste onderscheiding ontvangen.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1