LEYDSCHE N°. 110 tóf COURANT. YFJJDAG, 12 SEPTEMBER. VS» BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. s_, LEYDEN, 11 September. Gisteren namiddag heeft II. K. II. de Prinses van Oranje, van twee hof dames verzeld, een bezoek afgelegd op het buitenverblijf van Jhr. Dr. P. F. von Siebold. II. D. is door de Echtgenoot van den Heer von Sieliold ontvangen daar bij zelf zich thans buiten 'slands bevindt, heeft de inrigting van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw bezigtigd, en daarna met Mevrouw von Siebold het Japansch Kabinet van haren echtgenoot bezocht, waarna H. K. H. naar 'sGravenhage is teruggekeerd. Bij de Redactie is ingekomen, onder de spreuk: Tracht aan allen wel te doenvoor Zevenbergen c. a. ƒ2.47?-, voor de afgebrande kerk te Smyr na 1.231 en voor schipper Vermeer 0.50. Voor Zevenbergen c. a. van X 4 van A 7.67 J. De Commissie van Beheer en Toezigt over de droogmaking van het Haarlemmer-meer heeft bekend gemaakt, dat de tot dus verre bestaan heb bende opening van het Spieringgat bij Halfweg op den 12<Icn September eerst komende zal worden gedigt en dat van dien tijd af, de Ringvaart om het Haarlemmer-meer alleen bij het Spaarne, bij de Kaag en bij de Oude Wete ring met het Meer in gemeenschap zal zijn. In de Prov. Gron. Cour. wordt in een ingezonden stuk de hoeveelheid van den aardappelenteelt aldus opgegeven Volgens de berekening van deskundigen, zijn in Nederland gedurende de tien laatst verloopene jaren, gemiddeld jaarlijks op plus m. 75,000 bunders land 15,000,000 zak aardappelen verbouwd. Indien van deze hoeveelheid i voor beestenvoeder, voor de fabrijken enz. afgaat, zoo rest er voor mensche- lijke behoefte 10,000,000 zak. Wanneer er dit jaar, gelijk waarschijnlijk is, slechts i van den oogst brnikbaar blijftzoo vindt men een te kort van 7,500,000 zakeen te kortdat niet ligtelijk aan te vullen is. Voorts worden nog in dat blad de volgende hulpmiddelen vermeld I. De aardappelen, zoo mogelijk, zoo lang in den grond te laten, tot zij bij volkomen droog weer kunnen worden uitgedolven. Waarschijnlijk zal dit ook voor eene langduriger bewaring derzelve nuttig wezen. 2. Geldt dit vooral ook die welke men tot pootaardappelen een volgend jaar wil gebruiken. Men beware daartoe alleen volkomen gezonde aardappelen. Zoo men die zelf niet heeftlate men ze van de elders vrijgeblevene plaatsenvooral van zand gronden komenof onthiede ze uit het buitenlandwaartoe onze groothande laren voorzeker wel de behulpzame hand zullen willen bieden. 3. Men ver brande het loof dadelijk op het veld en verniele aldaar zoo veel mogelijk alle bedorvene aardappelen opdat de kiem der ziekte niet in het veld overhlijve. 4. De grond, die dit jaar met aardappelen beteeld is, worde een volgend jaar liefst niet daartoe gebruikt maar alle aardappelvelden met kalk bemest, omgeploegd of omgespiten blijven als zij niet voor wintergewassen zullen dienen, den winter over ongeëgd liggen, in het voorjaar zoo mogelijk weder bemest met kalk of begoten met verdund zwavelzuur (1 deel op 100 deelen water). 5. Men kweeke een volgend jaar den aardappel alleen op genoegzaam droogcopenliggende gronden liefst op rijenom het gewas met den aan- aardploeg behoorlijk te kunnen ophoogen. 6. Hoewel de ziekte dit jaar ook aardappelendie voor 1 2 of 3 jaren uit zaad waren aangeteeldschijnt te hebben aangedaan zoo is toch eene hernieuwde voortplanting door zaad de proef waardig, omdat waarschijnlijk de kiem der ziekte hierdoor niet zoo ligt als door den knol zeiven zal worden overgebragt. 'sGRAVENHAGE, 10 September. Z. M. heeft gedurende zijn verblijf in Luxemburg het Grootkruis der Orde van de Eikenkroon geschonken aan den Generaal-Majoor van Wullfen, Bevel hebber van de vesting, en Ridderkruisen aan de Heeren Lamort, Fabrijkant in gekleurd en ongekleurd papier, Deny, Archivarius van het Grool-tlertog- dom, de la Basse-Mouteriebekend Schrijver, en MetzBurgemeester van Eicli. Ook heeft Z. M. ƒ700 voor de armen van de stad Luxemburg gegeven. Door de Nedcrlandsche vischsloep de Vriendschap, is den 21stcn Au gustus II. 60 mijlen ten oosten van Hartlepool in zinkenden staat ontmoet de Engelsche brik Elizabeth Kapt. Usher, van welke hij een man door een tros gered hadde brik was kort daarop gezonken zonder dat het is mogen ge lukken meer schipbreukelingen te redden. AMSTERDAM, 10 September. Het enkel aanzien van al de pleinen, grachten en straten, die slechts eenig uitzigt op het Beursgebouw gaven leverde dezen morgen het bewijs, hoezeer de wederopbouw van eene Benrseener Handelstad van den rang van Amsterdam waardigals een feest der Stad werd beschouwd. Niet alleen waren op genoemde grachten en straten alle ramentot op de bovenste vlieringen der gebouwen, met menschen overkropt, maar ook de nokken en daken der huizen waren als met menschen bezaaid uit sommigen daken zag men zelfs hier en daar hoofden uitsteken. Bij de verwacht wordende komst van Z. M. den Koning, staken zoo als ge bruikelijk is, langs de geheele Kalverstraat en Nieuwcndijk de vlaggen uit, en ook verder door de gansche stad van de openbare en vele aanzienlijke gebouwen. De Omnibus-Onderneming van de Heeren Koens en Comp., op den Dam prijkte met een Chassinetmet gepast opschriften hoven het huis bevond zich een oichest van Hoornblazers, alle Conducteurs bij de On derneming die van daar van tijd tot tijd fraaije stukken deden hooien. De Heer Koens was dezen morgen in een rijtuig met vier paardenmet deze conducteurs-muzijkanten al spelende van de Willemspoort af tot aan het bu reau der onderneming komen aanrijden. In het Damrak voor den achterge vel van het Beursgebouwlag een ligter van den Heer J. Goedkoopals vlaggeschip opgetooid. De estrade voor Z. M. en de Prinsen gereed gemaakt, was omgeven door eene met vlagdoek bekleede balustradewelke ruimtebehalve voor Z. M. en de Prinsen, bestemd was voor de bevoegde autoriteiten; binnen dezen kring was een spreekgestoelte geplaatst voor den Heer Burgemeester. Tegen elf ure zag men Z. E. A. met den Sledelijken Raad, den Stads Secretaris, de Heeren Militaire en Burgerlijke Gouverneurs van het gewestden Heer Plaatselijken Commandant, den Heer Directeur van Politie, den Heer Zocher, ontwerper van het bouwplan, en den Heer Commissaris der Stads Publieke werken, die allen in het Gouverncments-Locaal aan den Vijgendam waren bijeengekomen zich in optogt hegeven naar de trappen van het in te wijden gebouwten einde Z. M. en de Prinsen aldaar op te wachten. Niet lang daarna vernam men dat deze op het Paleis waren aangekomen een Adjudant kwam den Heer Burgemeester officieel hiervan berigten en op bet Paleis noodigen. Na eene korte poos verscheen Z. M. met den Heer Burgemeester. H tl. KK. IIII. de Prinsen volgden met de Adjudanten. Het oud Vaderlandsche Wilhelmus werd in het Beursgebouw door het mu- zijk-corps der Schutterij aangeheven en te midden van het luid gejuich der verzamelde duizenden traden Z. M. de Koning, met den Heer Burgemeester naast zichen de beide Prinsen met een der Heeren Wethouderen in bun middengevolgd door de verdere autoriteiten de afgezonderde ruimte binnen. Zoodra de Koning met de Prinsen de estrade beklommen haddenwaar zij voor de daarop geplaatste Vorstelijke Zetels bleven staan betrad ook de Heer Burgemeester het voor hem ingerigte spreekgestoelte, en hield eene aanspraak waarbij hij na in verschillende bijzonderheden te zijn getreden omtrent den bouw van de thans betrokkene Beursaan de hooge waarde van den handel voor deze stad en geheel het Vaderland herinnerde, en de hoop te kennen gaf, dat het nieuwe Beurs-gebouw getuige mogt wezen van deszelfs toenemen- den bloei. In 't bijzonder tot den Koning het woord rigtende, betuigde de spreker Iloogstdenzelven zijnen dank voor de ook nu geblekene belangstelling in de welvaart dezer staden droeg hij het belang van haren koophandel aan Zr. M8. veel vermogende bescherming eerbiedig en vertrouwend op. Zoodra de aanspraak geëindigd was, verliet de Heer Burgemeester zijn spreekgestoelte, en onmiddellijk trad Z. M. de Koning, door de beide Prinsen gevolgd, van de estrade af naar den Heer Burgemeester toe, het genoegen betuigende, waarmede Z. M. de aanspraak had aangehoord; voorts zag men Z. M. zich ook nog minzaam met verscheiden der hem omgevende overheden onderhouden, en duidelijk onder anderen mogten wij verstaan, hoe Z. M. den Heeren Architect Zocher en Commissaris van Publieke werken Klijnzijne tevredenheid betuigde over het zoo welgeslaagd zijn van hunnen arbeid. Inmiddels hoorde men de saluutschoten van het handels-fregat Flevo, die op het IJ het afloopen der plegtigheid verkondigdeen later ten 3 urebij het aangaan der Beurs, zijn salut nogmaals herhaalde. Daarna, twaalf ure, keerde het Vorstelijk gezelschap terug naar het Paleis,

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1