blanke kleur daaraan te hergevenmet gestampt of gemalen krijt te ver mengen, en dat de Heer Staatsraad Gouverneur dezer provincie, hiervan onderrigtde aandacht der plaatselijke besturen op deze kwade practijken •waardoor dit levensmiddel ook aan spoedig bederf onderhevig zoude zijn, heeft gevestigd, opdat de ingezetenen daarmede bekend zouden worden, en het bedrog waar het binnen de provincie mogt worden gepleegddoor de midde len, daartoe ten dienste staande, worden verhinderd en tegengegaan. EINDHOVEN, 8 September. De aanbesteding van het te graven Kanaal van Eindhoven naar de Z. W. Vaart, is in percelen aangenomen voor 107,300. BUITEJNLAINDSCHE BERIGTEN. OOST-ITDIE. BOMBAY, 19 Jul ij. De dagbladen van de verschillende plaatsen bevatten zeer treurige be- rigten over de cholera. Nooitsedert de eerste verschijning van] dien gee- sel in den legertrein van Sir Thomas Hyslop, in den veldtogt tegen de Mah- ratten, in 1817, is de besmetting erger geweest dan in de afgeloopene maand. Zonder de duizende inboorlingen en de honderde Europesche soldaten te rekenenbevat de maandlijst de namen van 26 officieren of hooge zoo militaire als bnrgerlijke ambtenarendie in de drie regentschappen bezweken zijn; de loop der ziekte was in de meeste gevallen slechts 8 of 10 uren. WEST-INDIE. PARAMARIBO, 10 Julij. Den 30sten der vorige maand heeft zich van hier naar Curasao ingescheept de Majoor R. H. Esser, benoemd gezaghebber van Curasaohet leedwezen over zijn vertrek is algemeen, daar hij gedurende een 20-jarig verblijf zoo veel tot heil en welvaart der kolonie heeft verrigt. Zr. Ms. brik de Pelikaan is ter slooping verkocht voor 1000. Eergisteren is de Eensgezindheid, Kapt. Meijer, de Saramacca binncn- geloopen aan boord hebbende de overige kolonisten onder leiding van D3. Brandhof. CURACAO. 5 Julij. Alhier is een twist ontstaan onder de Joden wegens het kerkgezang, waarin sommige eene hervorming wilden, opdat een regelmatig gezang het woeste galmen mogt vervangen. Nadat er echter eenige proeven in de Syna goge van gegeven waren, heeft het kerkbestuur, grootendcels uit orthodoxe Joden bestaande, deze hervorming met eene meerderheid van 3 stemmen af gekeurd. Dit heeft tusschen de twee partijen groote verbittering verwekt. Er houden zich hier nog altijd inwoners van S'. Domingo ophoewel velen na het herstel van den vrede, naar hun vaderland zijn teruggekeerd. Sedert Haïti en Domingo gescheiden zijnslaan beiden omtrent de ker kelijke zaken een geheel onderscheidenen weg in. St. Domingo herstelt het kerkelijke gezag als het was in Spaansche tijden. Haïli daarentegen het niet noodig vindendeom zich in kerkelijke zaken aan een buitenJandsch vorst te onderwerpen, hetwelk alleen maar plaats had om de Spanjaarden te believen, heeft het patronaat der kerk op zich genomen en voorziet in de openstaande parochiën zonder de goedkeuring van Rome. Dit zal bij het volk geene tegenkanting ontmoetenwant Rome of Italië is hier naauwelijks bij name bekend, doch eene verandering in het ceremonieel zou in bet oog vallen. De Vcnezulanen zijn thans gewend dat de keus der bisschoppen door het Congres geschiedten zoo eens het Congres een' bisschop mogt ver kiezen tegen den zin van den Paus, dan zou dit bij de natie geen tegenstand ontmoetenals er maar geene verandering in de uiterlijke kerkdienst wierde gemaakt. De beide kamers van het gemeenebest van Venezuela hebben het trac- taat waarbij Spanje zijne onafhankelijkheid erkentmet eenparigheid van stemmen aangenomen. Zij zal daarvoor aan Spanje 600,000 Spaansche matten moeten betalen. Genoemd gemeenebest heeft thans 1,218,716 inwoners, van welke 1,173,574 vrije personen 23,514 vrijgelatenen en 21,628 slaven. De bevolking was sedert 1839 met 331,548 zielen vermeerderd. Er zijn 412 scholen 13 nationale collegiën3 scminariën en 2 universiteiten op al die inrigtingen van onderwijs bevonden zich 14,247 leerlingen; hetgeen tot de bevolking staat als 176. TURKTE. KONSTANTINOPEL, 20 Augustus. Thans is ook de Minister van FinautiënMussa Sawfeliafgezet en Nafis- Pacha, vroeger reeds met het beheer der geldmiddelen belast, tot zijnen op volger benoemd. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken is, gedurende dat Schekib Effendi zich tijdelijk naar Syrië zal verwijderen om aldaar de zaken te regelen, aan Ali-Efïendi opgedragen, die vroeger Gezant in Engeland was. STKIE. ALEPPO 3 Augustus. Den 18den Julij, des avonds ten 7 ure 50 minuten, vertoonde zich in het noordwesten ten noorden een luchtverschijnsel, aanvankelijk de gedaante heb bende van een vurigen kogeldaarna van een kegelwelke zich eindelijk onder alle vormen van bet prisma in verschillende slangvormige strepen ver deelde. Daarna hadden wij omstreeks middernacht een' hevigen regen die tot. het aanbreken van den dag voortduurde; dien dag viel in Marrasch en de omstreken een mans-hoogte sneeuwen dat in het midden van den zomer. RUSE AT®. Keizer Nicolaas heeft aan onderscheiden Poolsche uitgewekenendie tot den burgerlijken dood verwezen en wier goederen verbeurd verklaard waren, genade geschonken. Berigten uit den Kaukasus melden, dat de Generaal Woronzoff, na zijnen zoo goed als mislukten togt tegen de bergbewonersvan plan was om de onmetelijke bosschenwelke hun tol schuilplaats verstrekken, in brand te stekenwaartoe reeds bevel zou gegeven en brandstoffen aangebragt zijn. Een ander berigt meldt, dat hij voornemens was om de vijandelijke streken geheel af te sluiten zoodat de inwoners van allen toever van oorlogsbehoeften zouden verstoken worden. ST AEIE. ROME26 Augustus. Het feest van Lodewijk de IX, Koning van Frankrijk van 12261270, heilig verklaard in 1297, is in de aan hem gewijde kerk met veel pracht ge vierd. De Paus is er 's avonds in grooten optogt heen gegaan. Na zijne ge beden voor het allaar, zijn in de Sacristie de geestelijken der kerk en eenige aanzienlijke personen toegelatenom den Paus de voeten te kussen. Den 23sten Augustus overleed alhier, de in het Hebreeuwsch en de Hieroglyphen zeer geleerde Pater Ungarelli, door zijue reeds vergevorderde uit gave van het Museum van Gregoriano Egizio bekend. Hij genoot de vriend schap van den geleerden Kardinaal Lambruschiniwiens orde-broeder hij was, en stond als een waardig en van allen vereerd geestelijke bekend. Men heeft in den Kerkelijke Staat ijzermijnen ontdekt, die zeer rijk schijnen te zijn. Z. M. de Koning van Wurtemberg is den 27sten te Milaan aangekomen. De Vesuvius is na eenige rustdagen weder gloeijende lava begonnen uit te werpen die men uit Napels zeer duidelijk uit den krater ziet opstijgen. Zi WIT SER EAT®. Volgens berigt uit Lausanne beginnen de godsdienstige vervolgingen weder op verscheiden punten van het Kanton. Eene vergadering van Protestanten Methodisten en Calvinisten was door het gemeen in het stadje Single uiteen gedreven het huis werd omsingeld en verscheiden der leden zijn bij het heen gaan ernstig gewond. FIUSSSSET. BERLIJN5 September. Z M. lieeft gelastten einde de uitbreiding der matigheidsgenootschappen te bevorderen, dat de manschappen van het leger, die zulks verlangen, in plaats van de gebruikelijke rations brandewijnde waarde daarvan in geld zullen ontvangen. De Regering zou eerlang de Duitsch-Katholijke gemeenten erkennen. Die geloofsbelijdenis neemt gedurig in aantal deelgenooten toe. Den lste" dezer is te Oppenheim een provinciaal concilie gehoudenwaarin onderscheiden gemeenten vertegenwoordigd werdenen waarbij 7 voormalige R. K. Priesters tegenwoordig waren. De Hoogleeraren en verdere docenten aan de Hoogescholen in ons land zullen een eigenaardig kostuum bekomen, men zal de oude kostumen her stellen. Zoo bekomt elke universiteit voor den rector een roodenmet goud geborduurden mantel, voor de vier decanen soortgelijke, in de kleuren der verschillende faculteiten, en voor de pedels insgelijks roode mantels, op kosten van den Staat. De gewone professoren zijn verpligt zich zoogenaamde lutherrokken van zwart laken, met de faculteitskleuren omboord, op eigene kosten te laten makenuitgenomen die theologische professorenwelke te gelijk geordende predikanten zijn en alzoo in den tabberd verschijnen. Aan de buitengewone hoogleeraren staat het vrijinsgelijks aan dit kostuum deel te nemen, en wel in zwarte lutherrokken zonder gekleurd boordsel, op te treden. Te Keulen zou den 3den eene vereeniging plaats hebben van aanzien lijke ingezetenen, ten einde een adres aan de Koningin van Engeland op te stellen en goed te keurenwaarbij haar te kennen gegeven werddat men haar hare gift van 3,500 thl. als te gering voor zulk eene Vorstin, terug zond; die vereeniging is echter op bevel van den Commissaris van Policie ge last uit een te gaan; voor de mogelijkheid van tegenstribbeling was voor het huis waar zij vergaderde, eene afdeeling soldaten geplaatst. ELBERFELD, 3 September. Gisteren is alhier door onze voornaamste fahrijkanten eene vergadering ge- gehouden, om middelen te beraden tot voorkoming der schaarschte, welke men tegen den naderenden wintervoor de arbeidende klasse ducht. Er is besloten voor 60,000 thlr. levensmiddelen van eerste noodwendigheid tot onderstand der werklieden aan te koopen. Men hoopt dat te Barmen dit voorbeeld zal gevolgd worden. In Dusseldorp heeft zichop uilnoodiging van den eersten burgemeester der stad tot hetzelfde einde eene vereeniging-; gevormd. BEIJEREN. Uit Spiers schrijft men dat de ontwikkeling der druiven sedert de laatste warme dagen buitengewoon was vooruitgegaan. Ook stonden de aardappelen, in die streek goed en men bespeurde er nog niets van de gevreesde ziekte.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2