u BELGIË. BRUSSEL, 31 Augustus. Den 27stcn zijn de Vlaamsche kusten door een' orkaan geteisterdwelke een der meest woedende was, waarvan men gelieugenis heeft. Al de visschers- schecpjes van Blankenberg hebben min of meer schade geledeneen sloep van het schip de drie Gebroeders is verongelukt en 3 man verdronken; een Zweed- sehe brik en een Duinkerksche IJslandsvaarder zijn hij Ostende verongelukt de manschappen echter zijn gered. Er is te Gheel wederom een moord gepleegdEen zekere Stoffel een goedaardig krankzinnige van de Protestantsche godsdienstis door eenen anderen krankzinnige om het leven gebragt. De moord schijnt uit dolle dweeperij te zijn geschied, want de dader beweert dat Stoffel door den duivel bezeten was. STAATKUNDIGE BESCHOUWING VAN DE ORDE DER JESUITEN. Vervolg en slot van ons vorig nominer De orde der Jesuiten heeft, na hare herstelling in 1814, zich rondom het Vaticaan gehecht, als de klimop zich aan den eik vasthecht, en gelijk de uitzuigende plant haren stengel eindelijk tot boven den kruin van den boom durft verb elfen aan welken zij haar bestaan verschuldigd is; zoo tracht de orde van Loyola het gezag van den H. Stoel te boven te gaanen onder voorwendsel van de pauselijke magt te verdedigenmaakte zij er zich mees ter van. Wij meenen dat dit ovcrwigt der Ultramontaansche partij in de Roomsche kerk een der grootste onheilen van den tegenwoordigen tijd iseen overwigt dat heden zoo tastbaar en zoo onwederstaanbaar is geworden. Hoe gegrond de hoop ook wezen kon om overal eene billijke schikking tusschen Staat en Kerk tot stand te brengenzoo als men in eenige Protestantsche staten ge daan heeft, zich ter goedertrouw op de verpligting verlatende, om behoorlijk in de behoefte der Katholijke bevolking te voorzien, men moet echter de hoop laten varen om zich met eene partij te verstaan die eene magt zonder opzigt vordert, en die onbewimpeld bekent, dat ze gereed is om er over te twisten. De onwrikbaarheid van de Oostenrijksche alleenheersching kan naauwelijks de stoutheid der Ultramontanen in banden houden zij dringen door tot het hof en belegeren als 't ware de collegiën. Tc Piemont hebben zij gezegepraald zij tarten de bevelen van eenen sou- vcreinen Koning. In de Nederlanden hebben zij het werk van het Weener-tractaat vernield. In Pruissen durfden zij het gezag van den overledenen Koning miskennen, en van zijnen opvolger hebben zij eene verbindtenis bekomen. In Zwitserland zijn zij het voorwendsel geweest van een' burger-oorlog het voorwendsel, ja; maar zij zelve zijn het die dat voorwendsel hebben gezocht en helaasgevonden. In Ierland is iedere dag getuige van nieuwe bedreigingenoproerige op roepingen van hunnen kant, die zij door ontelbare dagbladen met altijd toe- ncmenden uitslag aan een dom en dweepziek volk rigten. In Frankrijk is de strijd in zijn' heetsten kring maar ook daar nog is de godsdienstijver er geen oorzaak van. Het is de poging der belijders van de godsdienst pin het geloof in een werktuig van huiselijke dwingelandij en staatkundige magt te veranderen. Dezelfde geest heerscht in al de landen die wij daar opnoemden. Het is niet zoo zeer de waarachtige geest der Roomsch-Katholijke kerk, als de geest die zich van deze kerk meester heeft gemaakt; gedurig erkennen wij de overleveringen, de hebzucht, de listigheidde oproerigheid, den laster, de heerschzucht, de eenheid en de geheime kunstgrepen der orde; want zoo ver gaat thans de invloed dier ordedal zelfs de leden der kerk die niet aan haar zijn verbonden, naauwelijks hare heillooze beginselen kunnen loochenen. En echter is in de meeste staten, waar de magt der Jesuiten zoo verwon derlijk is hersteld hun bestaan eene schending der wetten. De bill der Ka tholijke emancipatie van 1829 bepaalt, dat de Jesuiten niet in Groot-Bri- tannië kunnen verblijven, dan op geschrevene toelating van den Secretaris van Staaten dat zij ieder oogenblik over zee kunnen worden verbannen. Maar men kan ons geen seminarie toonen, geen Roomsch-Katholijk collegie, noch in Engelandnoch in Ierlanddat wij niet met reden verdenken meer of min onder toezigt van Jesuiten te staan. Te Maynooth b. v., is de Vice- President een Jesuit. In Frankrijk daarentegen werd de orde met al de kracht welke de omwen teling in 1830 vermogt, verstooten hoewel die orde meêgewerkt had om die gebeurtenis uit te lokken. De Jesuiten werden als honden verjaagd vijftien jaren zijn verloopen en ziedaar zij zijn eensklaps sterk genoeg geworden om de openbare aandacht op zich te doen vestigen. Maar de wet is toch ten laatste het zekerste vrijgeleide dat men tegen hen kan inroepen. Waar de wet ze beschermt, zoo als in de Zwitsersche Kantons, hebben zij regt tot genot dier voorregten die men hun toestaat. Maar ook daar, waar de wetten strekten om hunnen noodlottigen invloed te beteugelen is de vrije en geheele toepassing dier wet noodig voor de onaf hankelijkheid der Roomsche Kerk zelveinzonderheid tot instandhouding van dien vredevan die nationale verecnigingwaarvan de Orde de verbitterde en onverzoenbare vijandin is. Wat betreft hetgeen in Frankrijk gebeurd is, verblijden wij ons, dat in de gansche woordenwisseling welke de vraag van den Heer Thiers heeft doen ontstaanvolstrekt niets gezegd iswat ook de kwaadwilligste ijver als een' aanval tegen de godsdienst zou kunnen aanvoerenof als een bewijs van on«- vcrschilligheid voor de godsdienstvrijheid en de godsdienstige overtuiging des volks. Er was dan ook niemand dan de Heeren Berryer, de advocaat der Jesuiten, en de Ia Martine, hun slagtoffer, wien het in de hersens kwam om die ijveraars te verdedigen; niemand .waagde zich om die overmaat van val- sche verdraagzaamheid te vorderen, die, onder voorwendsel van eerbied voor de godsdienstin de daad niet anders zoekt dan straffeloosheid te verkrijgen voor de schandelijke of trouwelooze ontwerpen van een gedeelte der geeste lijkheid. Die les verdient overdacht en begrepen te worden. 196ste KONINKLIJKE NEDERLANDSGÏÏE LOTERIJ. Trekking der Vijfde Klasse. N°. 18226 een prijs van 1,000. N°. 4740 een prijs van ƒ1,000. Geene. Geene. 17^ Lijst. W 19<ie 20ste ADVERTENTIES. Men vraagt te Leyden Twee fatsoenlijk f»emeu- beleerde HlMBRS en HK1IHENTJE, beneden of boven. Adres Mej ufvrouw DEKKERHooigrachtN". 794. Voor de ongelukkige Zeelieden, welke in den nacht van den 5den Augustus door eene zware ramp werden getroffen, zijn de volgende giften ingekomen: Van den Heer B. te Katwijk 0.50 den Heer S. te Leyden 2 Coupons, te zamen 3.71van een onbekende te Amsterdam 6.00een onbekende te Schiedam 13.00 idem 1 Coupon 9.50; den lieer T. in de Graft ƒ5.00; te zamen 37.71. lidele llensclienvriendenbij vernieuwing hebt gij uwe welda digheid bewezendoor U werd opgemerkt hoe de zeeman in stormen en gevaren woekert op de barenvoor een sober deel. In naam dier ongelukkige Zeelieden, betuigen wij U den hartelijksten dank voor uwe milde bijdragen; de God der liefde, die met welgevallen uwe giften heeft gezienschenke U daarvoor een vergeldend loon De ondergeteekenden bevelen nogmaals deze verarmde Visschers aan de wel dadigheid hunner natuurgenooten. (get.) D. VAN NULK te Amsterdam. H. H. ROELOF HEYMANte Rotterdam. Mej. be Web. J. MUTS, te Zaandam. J. KRUYT te Westzaan, D. PLOKKERReeder te Katwijk aan Zee. BEURSPRIJS VAN SCHULDBRIEYEJY. MAANDAG 1 SEPTEMBER. Laagst.koers. Hoogst, koers. Neberlanb, Werkelijke Schuld. a 2) pCt. 63 63)) 3 77 17 TG Dito dito 4 100 A 100) 4 loo/. 93). 168). 168) 5 Aandeden Rijn-Spoorweg 116) 116) Aand. IIoll. Spoorweg Maatschap. 126) ex div. Belgie Certificaten 2£ 56 Dito. bij Rothschiib Spanje, Leen. bij Ardoin van 85 5 y> 23U Dito bij dito, onbep. stukken. 5 21A 22) Ditoo 3 39) 9 23) 24) Portugal, te Londen 3 66) Rdslanb, Ohl. Hope 1798 en 1816 5 109) Dito dito 1828 en 1829 5 108) 109 Cert. bij dito 1831 en 1833 5 100) 100) Dito bij Hope 4 94) 94/, Dito bij Stieglitz C° 4 92) 92) 5 a> 6 74) 6 75) 75) Polen, Certificaten 4 Dito Aandeelen met Lotingfl. 300 Dito dito 500 154 154) Pruissen Loten van 50 R. Oostenrijk, Oblig. WeenerBank. 5 pCt. 105) Idem 4 5 Idem 2J- 64) Aandeelen 28 Mei 1834 500 Idem 1 April 1839 250 Napels, Certif. bij Lam. en Bouw. a 5 pCt. Brazilië, van 100 5 91) 5 y> 6 5 6) 5 30 30) Gebleven. 63) 1681 Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. G. LA LAU.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 4