Inleg 20. Premie voor don tweeden aankomende: hel bedrag der Inleg - gelden. Hiervoor rijn ingeschreven 8 paarden. N". 2. Preinicn door de Provincie Noord-Holland gegeven: Vijf Premiën, elk van 100, voor Veulen-Mcrriën, gevolgd door hare Veulens, getrokken nit Volbloed-Hengstenop den dag der Wedloop te brengen in de Haan en aldaar te keuren, en de eigendom zijntle van in- of opgezetenen van de provincie Noord-Holland. He opgave der biertoe ingeschreven paarden, is mg niet bekend. N°. 3. Prijs door Z. K. II. Prins Fredcrik der Nederlanden gegeven: 1,200, voor Jnlandschc Mcrriën van allen ouderdom, (en parlic liée), getrokken uit de Hengsten der Koninklijke Stoeterij te Borculo, of uit andere Volbloed- llcngstcn; de afstand die telkens moet worden afgelegd is tweemaal de Haan. Inleg 20. Hiervoor zijn ingeschreven 7 paarden. N°. 4. Pot of Poule. Voor paarden van alle rassen en allen ouderdom aan de Leden dor Sociëteit in eigendom toebeboorendeen bereden door de Eigenaars of hunne Vrienden, op zadels, (gentleman race) te rijden lusschen het eerste en tweede gedeelte van den vorigen Wedloop N". 3, afstand drie maal de Haan in den draf. Inleg ƒ50, (moitié forfait). Hiervoor zijn in geschreven 6 paarden. Harddraverij. N°. 5. Prijs door de Sociëteit aangeboden 500, voor Inlandschc paarden, van allen ouderdom, die nimmer een' prijs van deze Sociëteit hebben gewonnen. Afstand, eene Baan van 360 Nederl. ellen, in den draf. Inleg ƒ20. Premie voor den tweeden aankomende: het bedrag der Inleggelden. Hiervoor zijn ingeschreven 10 paarden. Derde dag. Dinysday 9 September's middays 12 ure. N°. 1. Proif- Wedrcn(Trial Stake, Poule d'Essai.) Inzet ƒ250, de helft als afkoop terug, wanneer het paard niet loopt. Voor 2-jarige paarden: vijf paarden loopende, ontvangt de tweede aankomende den inzet terug. De afstand is 1,000 ellen. N°. 2. Wedren tot vergoeding (Poule de Consolation.) Inzet ƒ50, voor Inlandschc paarden van allen ouderdomdie nog geen' prijs hebben gewon nen ^100 zullen gevoegd worden bij het bedrag der Inleggelden. Zoo er meer dan vijf inschrijvers zijnzal het tweede aankomende paard den inzet terug verkrijgenafstand eenmaal de Baan. N". 3. Wedren, genaamd Handicap. Inzet. ƒ200.ƒ80 de afkoop (Ie forfait.) Voor paarden van alle landen allen ouderdom en alle rassen. De winner van de Pot van ƒ1,000, voor paarden van alle rassen, mag niet me- dcloopcnafstand tweemaal de Baan. N°. 4. Wedren. Voor tweejarige Inlandsche paarden. Inzet f 50.de helft als afkoop (moitié forfait.) ƒ100 zullen worden gevoegd bij het bedrag van de Pot. Zoo er vijf paarden loopenontvangst de tweede aankomende den inzet terug; afstand 1000 ellen. N°. 5. Heeren-rit, (Course d'Amateurs, gentleman Riders), volgens art. 32 van het Reglement op de Wedloopen in België. Een prijs in Zilverwerk, ge voegd bij het bedrag der Inleggelden. Inzet ƒ50. De berijder van hel win nende paard ontvangt een Engclsch Zadel en Hoofdstelafstand eenmaal do baanen over vier hindernissen te springenhoog 1,1 Ned. el. Het terrein zal nu zoo ingcrigt wezen dat de rijtuigen rondom de baan geschaard zullen staan, waardoor de zich daarop bevindende personen, den loop der paarden van het begin tot bet einde zullen kunnen zien. Een particuliere brief, geschreven aan boord van Zr. Ms. brik van oor log de Courier, bevelhebber Kapitein-Luitenant Wouters,den 19dcn Augustus, onder voorteekenen van storm te Hellevoetsluisbestemd naar Batavia, uitge zeild behelst thans de tijding, dat die bodem in den namiddag van dien dag d oor storm beloopcn is en met zwaar weder heeft te kampen gehadhet welk tot den 21stc" voortduurde. Men had alstoen Noord- en Katwijk in het gezigt; den 23slc™ Goedereede, den Briel en Schouwen; den 25slcn daagde de kust van Engeland op; de wind bleef steeds tegen. De brik heeft den 26slcn het anker op de rcedc van Duins geworpen en vierde den verjaardag van prins Albertdoor het hijschen der vlaggenmen zag gunstigen wind te gemoct om het Kanaal te bezeilenalles was wel aan boordmaar vele onbczeilde matrozen maakten den arbeid zwaar. ZWOLLE30 Augustus. Op den marktdag van gisteren was de aanvoer van granen enz. zoo over vloedig, als men zich bezwaarlijk om dezen tijd herinneren kan; anders ge woon 7 a 800 mudden rogge ter markt te vinden, was de aanvoer, die den vorigen vrijdag 840 mud had bedragen, nu 1,280, waarvan de middelprijs is geweest 6.75. Ofschoon niet alles even zwaar was, is uit een halve mud, hetwelk 74 halve Ned. ffi woog en terstond gemalen is, van 8 meel 12 brood gebakken de nieuwe tarwe was mede best van soort. De aanvoer van aardappelen was 260 muddendus veel minder dan in de vorige week hetwelk echter niet aan verminderd verschot moet worden toe geschreven, maar wel daaraan, dat gedurende de gehoele week schepen in lading liggen die het bij de boeren opgekochte terstond naar Holland afvoe ren hierdoor is de prijs van dit gewas sedert 8 dagen ongeveer 1 per mud gerezen, doch de kooplieden, die in het afgeloopene voorjaar hier 3 en te Amsterdam 12 groote aken met zeer goede aardappelen hebben aangevoerd uit Koblentz, hebben ons verzekerd binnen 14 dagen met genpegzamCn voorraad te zullen overkomen. Onze winter-aardppelen staan, ofschoon het loof zwart is, niet hopeloos. Op de meeste akkers zijn dezelve nog zeer vast aan den stengel, en ofschoon klein van stuk, zoo zal toch, wanneer ook slechts de helft van het te veld staande binnenkomt, (hetwelk men gerustclijk mag vertrouwen) de oogst in deze provincie nog met andere middelbare jaren gelijk staan. MAASTRICHT, 28 Augustus. De Raad van Bestuur van het Koninklijk Athenaeum alhier beeft ter ver vulling van den post van Hooglccraar in de Natuur- en Scheikunde in plaats van den Heer Rijke aan de Iloogcschool te Lcyderi in die vakken benoemd, in do eerste plaats voorgedragen Dr. E. II. von Baumgarten, adsistent aan het scheikundig laboratorium te Utrecht. Uit de officiële rapporten bij bet gewestelijk bestuur van dit Hertog dom ingekomen, blijkt, dat over het algemeen de oogst minder onvoordcelig is uitgevallen dan gevreesd werd. Van de overgroote hoeveelheid aardappelen, die men na den harden winter heeft geplant, is slechts ongeveer i door de ziekte aangedaan; het koren en de tarwe, ofschoon minder gevuld dan in vroegere jarenis van eene zeer voldoende hoedanigheid, terwijl de haver, en vooral de boekweit, uitermate schoon staan, en cenen rijken oogst beloven: Deze gunstige waarnemingen hebben dan ook reeds eene daling in den prijs der granen op onze markt te weeg gebragt. BUÏTEWLAJNDSCHE BERIGTEN. CHINA. In 1844 is de handel te Canton zeer levendig geweest. De invoer van zijden- en wollensloffcn was alleraanzienlijkst. Van de 307 aangekomen sche pen vertoonden 228 de Engelschc, 50 de Amerikaansche10 de Hollandsche, 7 de Fransche vlag enz. De waarde te Canton door de Kngelschcn in- en uitgevoerd, bedroeg 210 millioen die door Noord-Amcrika 49 millioen. De uitvoer bestond hoofdzakelijk in thee en ruwe zijde; de invoer in katoenen- en linnenstoffen en opiurn. Hoewel de invoer van opiuin verboden is, zoo is dezelve, misschien juist daarom, op eene ontzettende wijze toegenomen. Men verzekert dat in 1844, 41.000 kisten, zijnde voor eene gezamentlijke waarde van 100 millioen, zijn ingevoerd; er is voor nagenoeg eene gelijke waarde aan thee uitgevoerd. Vier nieuwe Bisdommen zijn in de oostelijke provinciën opgerigten twee van deze zullen door Fransche Priesters bezet worden, welke tlians reeds in het land zijn. Frankrijk heeft aan den H. Stoel aangeboden om mede te werken ter oprigting van nieuwe kerken in de vier steden waar, volgens het nieuwe contract, de openbare cercdienst der Katholijkcn mag plaats hebben. A M IE ÏS. A. GUATEMALA, 6 Mei. Het besluit van het Congres, waarbij de Jesuiten uit dit gemcencbcst ge bannen zijn is in de volgende bewoordingen bevat: Het constituerend Congres, overwegende: Dat de constituerende vergaderingtoen zij den toegang tot deze Stalen aan de vaders der sociëteit van Jesus vergunde, geene volkomenc kennis droeg van hare statutennoch van bare leerstellingen, noch van hare geschiedenis, noch van hare tegenwoordige handelingendie aan den burgerlijken en gees telijken staat in Frankrijk in België en in de Zwitscrsche kantons zoo veel kwaads heeft berokkend, cn zij derhalve aan de Regering de bevoegdheid heeft overgelaten om derzei ver vestiging te dulden Dat de pragmatieke sanctie van Koning Don Carlos III, alsmede de brêve van Z. II. Clemens XIV, die den 2ien April 1767 de compagnie hebben ont bonden, niet herroepen zijnde, en in dezen Staat door geen andere Pauselijke bepaling waarvan men kennis bekomen heeft, zijnde hersteld, de hierboven aangehaalde beschikkingen moeten worden beschouwd als steeds van kracht te zijn Dat de staatsregeling van dezen Staat voor het tegenwoordige nog niet uitgevaardigd zijnde, de regering op geene genoegzame duurzaamheid rekent om aan de Compagnie van Jesus vestiging- te verleencncnaangezien dcrzclver leden beschuldigd worden van het voornemen en van de neiging om naar het opperbestuur te streven van verachting van alle regeringen en van de onderwerping aan alle soort van gezag, zoo is het onvoorzigtigonder zoodanige omstandighedenben toe te laten en hun de vestiging in den Staat te veroorloven; Dat de Vaders Jesuiten, die zich in de baai van St. Thomas bevinden, hunne statuten niet aan de Regering hebben willen willen indienenom dezelve tc laten onderzoeken en goed tc keuren, noch eenige bepaling van den 1'aus, welke de herstelling van de orde wettigtmaar dat zij, gekomen zijnde op de hoop, welke hun het besluit van 3 Julij 1843 aanbood, de eer van den Staat de verpligting oplegtom aan dezelve vergoeding te geven voor bunnc reis kostenzoo wordt besloten: 1". Wordt ingetrokken het besluit van 3 Julij 1843 dat de toelating der Jesuiten verleent. 2°. De Regering is gemagtigd om in de kosten te voorzien, welke veroorzaakt zullen worden door de on- middelijke wederinsclieping der Jesuiten, die zich op de noordkust bevinden. KAAP ©E GOEDE «OOP. 13 Junij. De berigtcn van deze dagteekening melden eene meer gunstige wending in de zaken der uitgeweken Boerendie de aankomst van den Gouverneur met geduld afwachtten. In den nacht van 6 Junij was Grahamsstad door een' hevigen sneeuwstorm bezocht, zoodat nog den volgenden morgen de stad en omliggende bergen met sneeuw bedekt waren. Sedert onheugelijke tijden had men dat verschijnsel niet waargenomenreeds eenige dagen vroeger was de koude zoo fel geweest, dat eene Hotlcntolsche vrouw op straat bezweken was.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2