LEYDSCHE COURANT.^ WOENSDAG, 3 SEPTEMBER, N°. 106./* BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zatnrdag avond uit. I 2 M v T \V>> De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 2 September. Een onzer geabonneerden deelt ons de volgende aanwijzing mede van een bijzonder geschikt middel tot het zoo goed mogelijk bewaren van gekuilde of op eene andere wijze bezorgde aardappelen. Wij hebben die aan het oordeel van deskundigen onderworpen en van dezen de verzekering ontvangen heb bende, dat zij die allezins goedkeurden, zoo nieenen wij die dan ook als zeer aanbevelingswaardig te kunnen aanprijzen. Iloe men ook over de oorzaak en den aard der thans heerschende ziekte onder de aardappelen moge denkenzoo veel is zekerdat weinige streken van ons Vaderland daarvan geheel bevrijd zijn geblevenwaardoor er onder die tot wintervoorraad in kuilen of kelders nedergelegd worden zich altijd een meer of minder aantal aangedane zal bevinden, en deze, bij gebrek aan voorzorg, niet alleen zelve spoedig tot bederf zullen overgaan, maar ook de overigen zullen aansteken. Om dit laatste althans zoo veel mogelijk tegen te gaan meent men op grond van wetenschap en ervaring ten zeerste te kunnen aanbevelen, die te plaatsen tusschcn lagen gewone boutskool of die daarmede te vermengen de bederfwerende kracht daarvan is boven alle tegenspraak, en ofschoon men daardoor de reeds tot een zekere hoogte met bederf besmette aardappel daarvan niet zal bevrijdenzoo zal men toch ongetwijfeld de raededeeling van het kwaad aan de overigen tegengaan. Ook spreekt het van zelvedat bet thans meer dan ooit van belang isom alvorens de aardappelen te kuilen of te kelderen, die naauwkeurig te onderzoeken, en de reeds zigtbaar aangedanen af te zonderen ten einde de smetstof niet te vermeerderen. Den landbouwers wordt aangeraden in September of October op eene diepte van 10 a 12 duim, aardappelen te pooten. Bij de vorst wordt over de aardappelen stroo of mest gestrooid. Den geheelen winter door heeft men alsdan goede aardappelen. Deze winteroogst is 4 malen overvloediger dan de zomeroogst. De aardappelen moeten 's morgens worden gepoot. Utr. Cour. Zaturdag namiddag is de spoortrein, van Amsterdam ten 10 ure ver trokken, hier eerst omstreeks 2 ure aangekomen. Tusschen Piet-Gijzenbrug en Voorhout is het regter-voorwiel van den locomotief gebroken, deze met den tender daardoor uit het spoor geraakt en in het zand gewoeld. Op de seinen is eene hulp-locomotief van 'sGravenhage gekomen, die den trein verder beeft voortgesleept. De schok was zoo hevig dat 2 rijtuigen daardoor verbrijzeld werden. De reizigers zijn er gelukkig met den schrik afgekomen. De treinen die ten 12 ure 45 minuten van 'sGravenhage en ten 1 ure van Amsterdam vertrekken moesten, hebben daardoor ook eenigc uren oponthoud geleden. In de Provinciale Friesche Courant van Zondag den 31stett Augustus vindt men een verslag van een verschijnsel aan de maanwaargenomen in den laten avond van den 26stcn jldoor de Heeren Algra te Cornjum, het geen, naar de mecning van den verslaggever, zich nimmer te voren geopen baard had. Het bestond in twee heldere lichtbogen van welke de eene zich boven, de andere zich onder de maan vertoonde, terwijl beide hunne bolle zijde naar de maan toekeerden, die het midden van de ruimte innam, welke zij aan den hemel afbakenden. In het midden van den bovensten boog vertoonde zich, gedurende eenige minuten, eene heldere bijmaan, van welke een licbt- boog, van minderen glans, in eene schuinsche rigting naar boven uitstraalde. Een vertikale boog verbond de eerstgenoemde bogen welke in eene horizon tale rigting liepenaan elkanderen vertoonde zich aan de linkerzijde van de maan. Vóór dat de bogen zich vormdenverdween de maandie eerst we der te voorschijn trad, nadat zij zich ontbonden hadden. Het verschijnsel, dat bij eene heldere lucht plaats had, duurde omtrent 20". Zoodanige licht bogen om de maan met eene of meer bijmanen en nog andere verschijnselen verbonden, zijn niet zoo geheel vreemd als de bcrigtgever meende, en het schoonste voorbeeld dat men er van kent is het verschijnsel, waargenomen den 17den Dec. 1660. door Hevelius te Dantzig, waarbij zich niet eene enkele maar zelfs drie bijmanen vertoonden, terwijl twee heldere lichtstrepen, de eene in eene horizontale de andere in eene vertikale rigtingover de maan beenliepen. De beroemde Fraunhafer is niet ongelukkig geslaagd in zijne po ging om van deze en soortgelijke verschijnselen eene ongezochte verklaring te geven. Het verschijnsel in Vriesland gezien behoort tot de zeldzaamste en merkwaardigste meteoren, en het is te hopen dat het ook gezien zal zijn, en beschreven zal worden door iemand die begrijpt dat het ongerijmd is zijne afmetingen in Nederlandsche ellemaat uit te drukken. De Amsterdamsche Courant van den 30stcn Augustus behelst den vol- ledigen inhoud van het besluit, ter verleening van de concessie, tot het daar stellen der waterleiding om Amsterdam van versch water te voorzien. Die waterleiding zal, zoo mogelijk, bestaan in eene open goot of watering; tot voeding der waterleiding zal genomen worden het water van den Vaartschen Rijn, hebbende bij lagen waterstand de hoogte van 4 a 5 palm boven Amstcr- damsch peil; zullende het begin worden genomen aan den Leydschen Rhijn, bij Utrecht, nabij de brug van den Rhijnspoorweg, of ter plaatse, in het ge drukt advies der Ingenieurs Fijnje en Conrad vermeld. De inrigting moet worden aangelegd om dagelijks eene hoeveelheid van 4,000 kubiek ellen water te kunnen aanvoeren en leveren. Het maximum van den verkoopprijs zal worden gesteld op 3j cents de 30 Nederlandsche kannen voor particulieren en op 79 cents de 1,500 Nederlandsche kannen voor de fahrijken. De adres santen zullen zich met de respective besturen en particulieren moeten ver staan ten opzigte van het verkrijgen der benoodigde gronden voor dé aan te leggen inrigting. Men verzekert dat er op den geheelen Rijn-spoorweg een dubbel spoor zal worden gelegden dat er van wege de Maatschappij weldra een aanvang zal worden gemaakt met het ten uitvoer leggen der aan haar verleende con cessie, om eenen zijtak daar te stellen, uitgaande van het station Utrecht, langs Gouda tot Rotterdam, met twee takken nabij laatstgenoemde stad, de een leidende naar de rivier de Maas, en de andere tot nabij het station van den Hollandschen spoorweg. De Sociëteit tot Aanmoediging der Verbetering van het Paardenras, heelt de wedloopen en harddraverijen te Zandvoortgesteld op Zaturdag den 6<ten en Maandag den 8sten Septembermaar zullen op Dingsdag den 9dca ook nog gevolgd worden dooreenen wedstrijd, waartoe een lid der Sociëteit, zijnde nu Z. K. H. Prins Alexander, de beschikking der baan heeft verkregen. De programma's voor genoemde dagen zijn: Eerste dag. Zaturdag9 September's morgens 11 ure. N°. 1. Prijs door Z. K. II. den Prins van Oranje gegeven: ƒ1,900.zijnde een Zilveren Vaas, voor Inlandsche paarden, geboren in 1842, afstand tweemaal den omtrek der Baan. Premie voor den tweeden aankomende: het bedrag der Inleggelden. Hiervoor zijn ingeschreven elf paarden. N°. 2. Preiniën door de Sociëteit aangeboden: Vier premiën van ƒ100. elk, voor de schoonste Inlandsche paarden, geteeld uiteen Volbloed-Hengst en geboren in 1843. De opgave der hiertoe ingeschreven paarden is nog niet bekend. N®. 3. Prijs door Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden gegevenƒ1,000 voor Inlandsche paarden van allen ouderdom, hereden door Jockey's, Neder landers zijnde. Premie ƒ200.voor den tweeden aankomende. Afstand tweemaal de Baan. De Jockey die het winnende paard berijdt, ontvangt eene Premie van ƒ100.door Z. K. II. den Prins van Oranje gegeven. Hier voor zijn ingeschreven twaalf paarden. N°. 4. Prijs door de Sociëteit aangeboden, Pot of Poule: ƒ1,000.voor paarden van alle rassen en allen ouderdom (en partie liée). Inleg ƒ200. de helft als afkoop. De afstanddie telkens moet worden afgelegd, is twee maal de Baan. Hiervoor zijn ingeschreven zes paarden. Harddraverij. N°, 5. Een Zilveren Vaas, door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden gegeven, benevens ƒ500.door de Sociëteit aangeboden, voor Inlandsche paarden geboren in 1839 of later. Afstand driemaal den omtrek der Baan, in den draf. Inleggeld ƒ20.ten voordeele van den tweeden aankomende. Deze draverij zal plaats hebben tusschen het lste en 2(le gedeelte van den Wedloop n°. 4. Hiervoor zijn ingeschreven vier paarden. N°. 6. Prijs door de Sociëteit aangeboden: ƒ1,000, voor Inlandsche paar den, geboren in 1841 of later, en getrokken uit Hengsten van de Koninkl. Stoeterij te Borculo of uil andere Volbloed-Hengsten(en partie liée). De afstand die telkens moet worden afgelegd is eenmaal de Baan. Inleg 20. Hiervoor zijn ingeschreven 12 paarden. Tweede dag. Maandag 8 September's morgens 11 ure. N°. 1. Prijs door Z. M. den Koning gegeven: 1,200, voor Inlandsche paarden, geboren in 1842, getrokken uit de Hengsten van de Koninkl. Stoeterij te Borculo, of uit andere Volbloed-Ilengtenafstand tweemaal den omtrek der Baan.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1