werkenniet uit liet oog mogt verliezentiaar door tweedragt zeker het schoone verbond zou te niet gaan. Dr. Steiger heeft nu bepaaldelijk zijne woonplaats te Bern gevestigd en zal er de geneeskunde gaan uitoefenen. PRÜIiSEK. BERLIJN25 Augustus. Prins Albert, gemaal der Koningin van Engeland, heeft 700 thl. doen toekomen aan de Evangelische gemeente te Bonnals cenc bijdrage voor eene kerk. Men is steeds werkzaam aan den spoorweg van Dusseldorf naar Keulen. Dezelve zal den 15de" October, den verjaardag des Konings, plegtig worden geopend. Te Bcrne heeft een meisje van 18 jaren, wegens diefstal in hechtenis genomen, eene gruwelijke misdaad bekend; zij had vóór een jaar hare moeder vergiftigd en daarna het huis in brand gestoken; haar doel was om in bet bezit der fraaijc kleederen van hare moeder te geraken. Met den lsten September zal er eene geregelde stoomsleepdienst worden daargesteld tusschen Koblentz, op Rotterdam en Amsterdam. De kamer van koophandel te Koblentz bevindt zich aan bet hoofd dier ondernemingwaarin ook verscheiden huizen in Frankfort betrokken zijn. De scheepvaart van Pruissen is voorleden jaar, in vergelijking van 1843, veel achteruitgegaan, want in 1844 zijn 703 schepen, bevattende 43,936 lasten, minder aangekomen, en 471 schepen, bevattende 34,153 lasten, min der vertrokkendan in 1843. KOBLENTZ, 25 Augustus. Gisteren avond ten 11 ure zijn Htl. Nederlandsche MM. met groot gevolg op hunne reis naar Luxemburg, op twee naast elkander vastgehechte stoomvaar- tuigen, de Leeuw en de Ludwighier aangekomen. Nadat onze Gouverneur en de Opper-President hunne opwachting bij HH. MM. hadden gemaakt, ver volgde de Koning terstond zijne reis van hier over land naar Luxemburg. De Koningin bleef den nacht bier aan boord van haar stoomjagt en zette heden ochtend ten 8 ure insgelijks de reis naar Luxemburg voort: dezen nacht blijft zij te Trier. In die stad was den 18den in den Dom, het verjaarfeest van de tentoonstelling van den H. Rok, met kerkelijke plegtigheid gevierd. SAKIEN-KOB1IRG. KOBURG, 24 Augustus II. M. de Koningin van Engeland zou aan den Koning van Pruissen het fraaije stoomjagt Fairy ten geschenk geven. Zij zou waarschijnlijk over Neder land de terugreis naar hare Staten aanvaarden. ENGELAND. LONDEN, 27 Augustus. De inwoners der stad Manchester zijn sedert lang bekend, als degenen die het meest bijdragen tot weldadige doeleinden of werken van algemeen nut. Zoo hebben zij in den laatsten tijd 40,000 gegeven om nieuwe kerken te bouwen, 80,000 ten behoeve der vereeniging tegen de korenwet, 4,000 voor eerr geschenk aan den Heer Pottinger7,000 voor de ongelukkigen door den brand te Quebec, 2,000 voor de in Engeland zich bevindende Grieken, 10,000 voor het opbouwen van een hospitaal, en 60,000 tot bet opbouwen eencr nieuwe beurs. In de voórleden week is op de spoorwegen, ter lengte van 1,800 mijlen, ontvangen 1G6.251 hetgeen 17,556 meer is dan in diezelfde week voor leden jaar. De Koningin van Madagaskar heeft aan alle vreemdelingen die zich niet willen naturaliseren, bevolen hare Staten te verlaten. Twee Engelsche schepen zijn derwaarts vertrokkenom onze landgenooten te beschermen. FRANKRIJK. PARIJS, 28 Augustus. De Koning heeft aan Kolembeschi, onder-officier van de ls,° kompagnie veteranendie de dienst van het palcis Luxemburg verrigtenhet legioen van eer verleend, Deze militair, een Pool van geboorte, is in 1766 met den Koning van Polen, Stanislaus, in Frankrijk gekomen; toen die Vorst over leed, verliet hij diens garde waarbij hij diende, en ging tot de Franschen overbij welke hij tot nu toe heeft gediend. Hij is 101 jaren oud beeft 79 jaren actieve dienst, benevens 29 campagnes, te zamen 108 jaren. Hij heeft de veldtogten van Amerika, Spanje, Italië, Duitscbland Portugal, Rusland en Frankrijk medegemaakt; is nog in het bezit van al zijne geestvermogens; en zijne uitmuntende houding, opmerkelijk bij een man van zoo hoogen leeftijd wekt de bewondering van ai de bezoe kers van het palcis Luxemburg. Bij wijze van uitzondering zal bij tot aan zijnen dood in het kader van het leger blijven opgenomen. De Gouverneur-Generaal van Algerie heeft een besluit afgekondigd waarbij belangrijke voordeelen worden toegezegdaan leden van bet leger die zich voor eene militaire kolonisatie in Algerie willen verbinden. In de omstreken van Coulommiers (Seine en Marne) is dezer dage eene jonge dochter van 18 jaar, op geringe afstand van hare ouders, die in het veld werkten, door een bliksemslag doodgeslagen, zonder dat echter een donderknal heeft plaats gehad. Men merkt op, dat dit 1ot de weinige voor beelden behoort, waarbij de electrickc vloeistof zonder donderknal ontbrandt. Er was slechts een klein donker wolkje aan den hemeluit welke dc vader opmaaktedat er onwedcr zou komen en daarom aan zijne dochter beval naar huis te gaandaar hij en hare moeder spoedig zouden volgen. Het uitgestrekte woud van Don een eigendom van den Staatgelegen in het zuiden van Frankrijk op cenige mijlen van Toulon is door een' brand vernield. De beide zonen van Don Carlos zijn in Sardinischc krijgsdienst gegaan de oudste met den rang van Colonelde jongste van Majoor. RELGIE, BRUSSEL, 28 Augustus. Dr. Varlez alhier beeft bekend gemaakt, hoe de zieke aardappelen voor het verbruik kunnen worden behouden. De ziektezegt hij is eene vochtige kanker welke ze overal aan de uppervlakte aantastterwijl de kern gezond blijft. Het middel van herstel is nu het vuur. De aardappelen worden in eenen oven gedaan die tot 64 a 65 graden Reaumur verwarmd is eenigc minuten nadat zij aan de warmte zijn blootgesteld geweest, vloeit een donker sap daaruit, dat eene onaangename lucht verspreidt; en indien de vrucht niet al te zwaar is aangetast geweest, wordt zij weder geheel wit en voor het gebruik geschikt; eene ligte donkerachtige laag kan bij het schillen ligtelijk worden weggenomen. -a STADS BERIGTEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leiden, brengen, uit naam van den Heer Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zuid-Holland, ter kennis van alle belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. Ex. den Minister van Fi- nantiën van 21sten Augustus jl. bepaald zijn de prijzen, het opgeld daar onder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debilanten der Konink lijke Ned. Loterij, de loten en gedeelten daarvan, voor de derde week der trek king van de laatste klasse der 196ste Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: Bij Vei koop. Gehccle Lotenƒ82.00. Halve-41,00. Vijlde-16.40. Tiende- 8.20. Twintigste- 4.10. Bij Verhuring. Geheele Lotenƒ44.00. Halve- 22.00. Vijfde- 8.80. Tiende- 4.40. Twintigste- 2.20. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. Ms. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 Staatsblad n°. 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. DU RIEU. Ley den, 29 Augustas 1845. Ter ordonnantie van dezelve, t. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leiden, verwittigen bij deze de Patentpligtigc Ingezetenen dezer Stad dat op Maandag, Dingdag, Don derdag en Vrijdag den 1, 2, 4 en 5dc" September aanstaande, ter Secretarij des namiddags van 5 tot 7 uregevaceerd zal worden tot de afgifte der inge vulde Patentbladen, dienst 1845 en 46, en wel voor de Wijken 1, 2, 3 en 4. Ley den 30 Augustus 1845. DU RIEU, Ter Ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. ASSEN, 25 Augustus 1845. Van Z. Exc. den Minister voor de Zaken der Hervormde Eeredienst, is de volgende nominatie van Predikanten ontvangen, om daaruit eene keus te doen, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer G. Benthem ReddingiusDD. 1 J. R. van Eerde, te Obergum Maarhuizen en Ranum J. 11. A. C. Hanewinc- kelte Ravcstein en Dieden II. van Ingente Dalen A. W. van Mookte Coevorden A. H. Pareau Th. Dr. te Monnikendam; K. F. van Setten, te Doeveren en Gendercn D. Uyttenbogaart, te Loenen op de Veluwe, en G. F. W. de Wijs, te Jisp. STAATKUNDIGE BESCHOUWING VAN DE ORDE DER JESUITEN. De Times gaf onlangs een stuk van hovenstaanden inhoud waarin onder anderen het volgende voorkomt Men zegt dat Borgia dc derde Generaal der .lesuiten eens zou gezegd hebben: wij komen steelswijze in als lammeren, wij werpen ons op alles als wolven, wij zullen als honden verjaagd wordenmaar als arenden verjongen." De wereld die uit de geschiedenis den lossen geest, de aanmatiging en de afschaffing der Jesuiten kent, twijfelt nog aan hunne opstanding. Het is waar dat men reden had om te veronderstellen, dat de stormen der Fransche om wenteling tot zelfs de laatste sporen van een versleten tijdperk zou doen heb ben verdwijnenen de staatsregelings-tooneelcn der 19de eeuw schenen geen rol aan de aanhangers ran Loyola te moeten overlaten. Maar het. was zoo niet; de invloed van dien zoo buitengewoncn man, kon niet in eens worden uitgeroeid. De Jesuiten hebben den haat der Protestanten overleefd zij hebben de vervolgingen van Roomsche Vorsten weerstaan. Zij hebben dc zedelijke pijniging verdragen die de diep onderzoekenden geest van Pascal hen heeft aangedaandien zij echter niet kunnen hopen om ooit te wederleggen en die hen vroeg ol' laat zal doen vallen en echter hebben zij

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2