LEYDSCHE COURANT. 1845. N°. 104. (a THIJI)AG, 29 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Vrijdag uitgegeven. Zaturdag avond uit De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen ÏU Centen afgegeven. LEYDEN, 28 Augustus. De Gouverneur van Zuid-Holland heeft de stedelijke en gemeente-besturen uitgenoodigd, om, zoo policie-bedienden of veldwachters tot bijzondere dienstver- rigtingen voor gemeente-ambtenaren gebruikt wierden maatregelen te nemen dat zulks ophoude, opdat die beambten zich uitsluitend met hunne dienst- verrigtingen kunnen bezig houden. Uit Bolsward werd onlangs medegedeelddat aldaar op een stuk land een gouden penning is gevonden, en wel eene munt van Martinus, Bisschop van Utrecht. Men schrijft thans uit Utrecht, dat voor eenigen tijd te V'ianen eene dergelijke munt is ontdekt en berustende is onder den Heer Dupper al daar, zijnde eene gouden Bisschoppelijke munt van Utrecht, aan de voorzijde het zinnebeeld der Utrechtsche kerk, onderaan het wapen van het Utrechtsch Bisdom, en rondom de woorden: Sanctus Martin. Epis(dat is: de Heilige Bisschop Maartenen aan de keerzijde het wapen van den toen regerenden Bisschop, met de woorden in 'trond: Mon -)- Pi ova 1 aur. Ep. Trajectinf- (dal isMoneta nova aurea Episcopatus Trajectinensisof nieuwe gouden munt van het Bisdom Utrecht). Ook is aldaar een koperen penning van Domitianus gevonden en in bezit van gemelden Heer. Amst, Cour. [Uit Bolsward schrijft men de aldaar gevonden munt toe aan Martinus, Bisschop van Utrecht. Uit de mededeeling omtrent diewelke te Vianen is gevonden, blijkt wel dat die munten het opschrift voeren: Sanctus Martin. Epis., doch niet dat daarmede een Bisschop van Utrecht wordt bedoeld, gelijk er ook geen van dien naam op de lijst der Utrechtsche Bisschoppen vermeld staat. De zaak is dezeDe eerste BisschopWillebrordstichtte de Domkerk omstreeks den jare 725, en wijdde dezelve toe aan Martinus, die in den jare 375 Bisschop was van Toursin Frankrijken deze wordt op den penning bedoeld als beschermheilige van het Bisdom van Utrecht.] 'sGRAVENHAGE, 27 Augustus. Bij Zr. Ms. besluit van den 16dcn dezer wordt er in toegestemd, dat de Roomsch-Katholijke gemeente van Ulft zal worden afgescheiden van Gendrin- gen en tot eene zelfstandige kerkgemeente ingerigt. De jaarwedde uit 'sRijks kas aan den Pastoor van Ulft te betalen, wordt op ƒ400 'sjaars vastgesteld. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft de daarbij belanghebbenden verwittigd dat zijne gewone audiëntie op den 3dcn en 10den September aan staande geene plaats zal hebben. De gezondheidstoestand van Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken blijft bij voortduring zeer gunstig. Immers men verneemt met eenige zekerheid, dat Z. Exc. binnen zeer weinige dagen alhier terug verwacht wordt, ten einde zijne gewigtige werkzaamheden, aan welke hij zich trouwens gedurende zijne afwezigheid nooit geheel heeft onttrokken, weder in al haren omvang te aanvaarden. De Minister van Oorlog is heden uit deze residentie naar Zeeland vertrok ken ten eindenaar men verzekerteene inspectieonder anderen over de vestingen aan te vangen. De Minister van Justitie lijdt sedert eenige dagen aan de geelzucht. De toestand van Z. Exc. is echter van geen zorgelijken aard. Het berigt, door een der dagbladen medegedeeld, en door anderen overgenomenals zou door de Regering last zijn gegeven eene hoeveelheid aardappelen buiten 's lands op te koopengelooft men op goede gronden voor geheel ongegrond te kunnen verklaren. In sommige onzer dagbladen is niet lang geleden het navolgend berigt nit Frankfort van den 3dcn Augustus opgenomen De Oostenrijksche Regering heeft onlangs den maatregel verordend, dat van buiten 'slands komende rei zigers niet slechts hun paspoortmaar ook een certificaat van hunne woon plaats te vertoonen hebben. Op grond van deswege dezerzijds te Weenen ingewonnene information, kun nen wij thans mededeelendat dit berigt ongegrond is zijnde door de Oos tenrijksche Regering niets dergelijks verordend, en ook, zoo ver men weet, geene verandering hoegenaamd in paspoort-zaken beraamd. ROTTERDAM, 27 Augustus. Gisteren morgen omstreeks 10£ ure arriveerde op 's Rijks werf alhier, Z. Exc. de Minister van Marine benevens zijn Adjudant, om Z. K. K. H. den Aartshertog Frederik van Oostenrijk op te wachten. Ten 10| ure kwamH.D. met zijn gevolg aan, vergezeld dooor den Luitenant-Kolonel Baron Gerard de Mieiet van Coehoorn, Adjudant van Z. M. den Koning. Aldaar aangekomen bezigtigde de Aartshertog de werf in al hare bijzonderheden. De Prins- Admiraal bezocht ook de in aanbouw zijnde schepen waarna Z. K. zich met de groote Koningssloep, vergezeld door Z. Exc. den Minister van Marine en H. D. gevolg naar Fijenoord heeft begeven, de fabriek aldaar in alle bijzon derheden bezien, en omstreeks 2[ ure naar 'sGravenhage is terugkeerd. Des avonds werd Z. Exc. de Minister van Marine te Amsterdam verwacht. De brug, waarmede men van de Lcuvenhaven tot de Tarwenakker gaat, is gisteren nacht om 12 ure, nadat de diligence van 's Hage er juist was overgeredeningestort. Men had reeds vóór een paar dagen eene verzakking aan dezelve waargenomen. AMSTERDAM, 27 Augustus. Zondag jl. is het sleep-stoomschip de Main, vervaardigd in de werkplaatsen van de Hecren Paul van Ylissingen en Dudok van Heel alhier, en bestemd voor het slepen van goederen-vaartuigen tusschen Holland en Frankfortna Zaturdag eenen proel'togt op het Y te hebben gemaaktover Kampenden IJssel langs naar zijne bestemming, Rotterdam, alwaar het schip geleverd moet wordenvertrokkenzoo wij vernemen moeten de gang der boot en de werking der machines niets te wenschen overlaten, en moet de reis van Am sterdam naar Kampen binnen 4 J uur tijds volbragt zijn. Het schip heeft eenen zeer fraaijen vorm, en doet den constructeurs alle eer aan. Eergisteren heeft de plegtige inwijding van de begraafplaats voor Roomsch- Katholijkengelegen bij de kerk de Liefde, buiten de Raampoort, plaats ge had. De inwijding is toegediend door den Hoog Eerw. Heer van Wijckersloot, Bisschop van Curiumbijgestaan door de R.-K. geestelijken dezer staddaar bij hield Z. H. Eerw. eene zeer doeltreffende toespraak, en bediende vervolgens de pontificale mis bij welke gelegenheid door een wèl bezet koor en orehest, onder de leiding van den Heer van Brce, de 2dc rauzijk-mis, door hem zei ven gecomponeerdwerd uitgevoerd. Na het einde der mis werd door den Wel- Eerw. Zeer Geleerde Heer C. van Kints, Professor in het Seminarium te Warmondeene voortreffelijke preek gehoudennaar aanleiding van Predi ker VIL vs. 3: »Het treuren is beter dan het lagchenwant door de droef heid des aangezigts wordt hel hart gebeterd." Het kerkelijke feest werd be sloten met een Te Deum laudamuswij loven U o God. Volgens berigten uit Gooiland, heeft men daar over het algemeen geene redenenover den oogst te klagen. De hooibouw heeft veel en goed hooi op geleverd de weilanden zijn thans nog zeer grasrijk en het vee gezond. De rogge, dezer dagen binnengehaald, is goed, en in eene tamelijk groote hoe veelheid; slechts die, welke in het begin der week binnen gebragt is, heeft de vereischte droogte niet verkregen. Met het maaijen van de boekweit is reeds een begin gemaakt, en men verwacht daarvan eenen vrij voordeeligen oogst. De harde winden der vorige week hebben hier en daar rijpe korrels afgewaaid en iets verloren doen gaan. De aardappelenstruiken zijn door al te wcelderigcn wasdom uit hunne kracht gegroeid en zijn ongeveer ter helft verloren. Aan de wortels van diegenen, welke het leven behouden hebben, ontwaart men weder vele nieuwe knolletjes, die door een gunstig weer nog rijp kunnen worden en het geleden verlies vergoeden. De aardappelplanten op de pas ont gonnen heigronden, en over het algemeen op de schraalste gronden hebben het minst geledeneen nieuw bewijsdat de al sterke groei de oorzaak van het te vroeg afsterven geweest is. ZWOLLE, 26 Augustus. Op het Kamper-eiland hebben de laatste regens de ingedijkte landen zoo week gemaakt, dat reeds veel vee is moeten gestald worden en het beste hooi tot 11 a 12 de 500 Ned. wordt verkocht. Te Staphorst had door de geweldige stormen de boekweit veel geleden vele landenwaaronder veenderijenstonden ook in die gemeente onder wa ter en was de turf daardoor beschadigd. 'ü/jM

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1