voorhanden zijnde exemplaren van het door hem in druk uitgegcvcne ont- -werp, tegen den prijs van 25 cents verkrijgbaar gesteld bij den Boekhande laar S. E. van Nootcn te Schoonhoven voor niets te doen afleveren. AMSTERDAM, 20 Augustus. De inwijding van het nieuwe beursgebouw is nu stellig op den 10den Sep tember bepaald. Bij die plegtigheid zullen Z. M. en de Prinsen tegenwoor- dig zijn. Het beurshouden op liet Rembrandsplein zal beginnen op Woensdag den 27sten dezer. Op vele plaatsenen niet het minst hier ter stede klaagt men over het steeds toenemende en overmatige getal tapperijen, welke aan den nijveren ar- bcidsman veel te ruime gelegenheid aanbieden tot dronkenschap en verkwis- j ting. Het is intusschen wel eens in twijfel getrokken of de gemeentebestu- j rennaar de bestaande wettenhet regt haddeneenige maatregelen tegen dit kwaad te nemen, als b. v. het bepalen van een maximum, hetwelk het i getal der kroegen binnen de gemeente niet zoude mogen te boven gaan, of het verbieden van tapperijen in eenige buurtenenz. Belangrijk is daarom een arrest van den Hoogcn Raad dd. 11 Maart 1845, te vinden in het Week blad van het RegtN". 625, waarhij gehandhaafd wordt eene keur der ge meente Schagcn (Noord-Holland), houdende: »dat niemand, ofschoon van patent voorzien, eenige tapperij binnen die gemeente of hare jurisdictie, mag uitoefenenzonder zich alvorens te hebben geadresseerd aan het bestuur der gemeenteen van hetzelvemet te kennen geving van de plaats waarden tijd binnen welken en de wijze waarop men zoude voornemens zijn zoodanig beroep uit te oefenen, te hebben verzocht en verkregen een schriftelijk bewijs van toelating, waarin speciaal de plaats, waar de uitoefening zal kunnen geschieden, zal zijn uitgedrukt, op verbeurte eener geldboete van 12 voor iedere keer." De kantonregter te Schagen had eenen tapper, die wegens overtreding van deze keur vervolgd werdontslagen op grond dat zij in strijd zoude zijn met de wet op het patentmaar de Hooge Raad heeft uit drukkelijk het tegendeel beslist, en de keur gerangschikt onder de plaatse lijke policie-vcrordeningenwelke gemeentebesturen bevoegd zijn te maken. In gemeentenwaar een dergelijke maatregel heilzaam zoude kunnen werken behoeft men zich dus niet langer te zien weerhouden door de vrees, dat zij als onwettig zoude kunnen beschouwd worden. DORDRECHT, 20 Augustus. lieden namiddag omstreeks 21 ure is op het dorp Zwijndrecht, aan de overzijde der rivier gelegenin de zoutkeet van de Heeren van Epenhuysen en Staps, brand ontstaan, welke bij den lievigen zuidwesten wind al dadelijk een verschrikkelijk aanzien had en alle de gebouwen beneden den wind gelegen J met vernieling bedreigde. In een oogenblik tijds was dan ook de naast aan- j! gelegene keet aangestokenen binnen het uur waren door de voortrollende J vlammen die keet en de daaraan belendende op en beneden den dijk staande woningen in de asch gelegd. Door den hevigen wind zijn alle bluschmiddclen ijdcl. Slechts aan de gebouwen boven den wind zijn dezelve met eenige vrucht aan te wenden en tot nog toe zijn de pogingen om die te behouden gedeeltelijk slechts met eenen goeden uitslag bekroond, daar ook de keet westwaarts van het punt van den brand gelegengedeeltelijk is afgebrand en gedeeltelijk tegen den grond is gehaald om den verderen voortgang van den brand naar die zijde te voorkomen. Het is thans 5 ure en nog altijd woeden de vlammen oostwaarts voort. ZWOLLE, 19 Augustus. Het verstrekt tot troostdaar men van vele zijden zwarte taferelen over het vooruilzigt van den aanstaanden aardappel-oogst ziet ophangen, te kunnen berigtendat in de omstreken dezer stad, die vooruitzigten nog niet zoo treurig zijnde beste maatstaf in deze is de prijszijnde 1.60 per mud die heden morgen op de markt voor beste soort die geheel gaaf waren, en volgens opgave van den verkooper, 4 a 6 weken lang konden duren, is be steed. Voeg hierbij dat er reeds verscheidene honderde mudden zijn opge kocht en naar Holland verzonden of nog in lading, en men zal tot het be sluit komen, dat, mogen er ook eenige akkers, door onbekende oorzaken geleden hebben, het geheel der opbrengst alhier goed, gezond en zelfs over vloedig is. BREDA, 20 Augustus. Behalve de aanzienlijke schade, welke door de aanhoudende hoogst ongun stige weersgesteldheid, ook in deze streken aan de veldvruchten in den laat- sten tijd werd toegebragt, heeft men bovendien weder sedert eenige dagen te betreuren, dat, ten gevolge van het veelvuldig afkomend hcide-water uit de provincie Antwerpen, gepaard met de veelvuldige zware regens, welke in den Iaalsten tijd zijn gevallen de waterstand in de rivier de Mark en andere wa terleidingen, weder tot zoodanige hoogte is gestegen, dat vele wei- en hooi landen in deze streken, en een niet minder aantal veldvruchten voor eenen geruimen tijd onder water gezet zijnwaardoor de landman zich nog van het weinige hier overig blijvende grootendcels beroofd ziet. Het zal alzoo geen betoog behoevenhoezeer algemeen wordt gehaakt naar het oogenblikop hetwelk aan dezen zoo dikwerf terugkeerenden en meer en meer dreigenden hoogst treurigen staat van zaken, door de uitvoering van het aanhangige ontwerp tot het graven van een voldoend uitwaterings-kanaal, van hier op den Moerdijkeen einde zal kunnen worden gemaakt. LAGE ZWALUWE, 19 Augustus. Heden is dit dorp door eene zware ramp getroffen. O/ritrent half zes ure in den namiddag, heeft hier uit het zuidwesten een orkaan of hoos gewoed waardoor, van het huis van den Burgemeester tot aan het huis van Bastiaan de Vogelvele groote en sterke schuren tegen den grond en sommige van hunne lunderingen geslagen zijn. Ook de huizen hebben belangrijke scbade geledende daken zijn weggeruktde ramen verbrijzeld en er zijn zelfs die zoo veel geleden hebben dat zij elk oogenblik dreigen in te storten. Het is onmogelijk op dit oogenblik de uitgestrektheid van de schade te berekenen, daar niet alleen reeds veel voorraad in de schuren opgezameld was, maar hetgeen in het veld gemaaid lag is opgenomen en wijd en zijd verspreid. Zoo als men verneemt, heeft ook te Zevenbergen dezelfde orkaan gewoed, verzcld van een onweder, en heeft aldaar veel schade toegebragt. Vooral heeft de R. Kath. kerk aldaar veel geleden. BUITEJNLAJNDSCHE BERIGTEJN7. CHINA. HONG-KONG. Deze Engelsche bezitting is zoo goed als door de zeeroovers geblokkeerd. Een zeeroover heeft zelfs de stoutheid gehad 's nachts binnen te sluipen een huis te plunderen en in brand te steken den volgenden nacht heeft hij een klein vaartuig afgeloopen en 2 Europeanen zwaar gekwetsten dat gebeurt in eene haven waar een oorlogschip voor anker ligt. Met al de bekwaamheid der Engelschen om volkplantingen op te rigten, schijnt Hong-Kong niet spoe dig tot een hoogen trap van welvaart te zullen geraken. De sterfte onder de blanken is er vreeselijk. Men verzekert dat het garnizoenuit een geheel regiment bestaande, binnen driejaren geheel is moeten worden vernieuwd. Te Macao heeft de invoering van een verhoogd tonnengeld ten gevolge gehad, dat de reeders verklaard hebben zich liever naar Lintin te verplaatsen, dan er zich aan te onderwerpen. SPANJE. MADRID, 12 Augustus. De Minister van Finanticn Monheeft sedert 7 maandenwelke hij aan het ministerie is, reeds 36.000,000 realen renten der schuld betaald, en 13,000,000 voor het bouwen van 3 schepen toegewezen; voorts 1,500,000 om aan Engeland te voldoen volgens het tractaat met den Graaf d'Olalia gesloten, en den halfjarigen achterstand van het aan de Engelsche legatie verschuldigde, en eindelijk 7 maandelijksche termijnen aan de active en 3 aan de passive klassen uitgedeeld. Het dagblad Castellano meldt, dat de Minister van Finantiën het be vel had gegevenom aan de wereldlijke geestelijken hunne tot nationale goe deren verklaarde eigendommen terug te geven. Dit echter zou alleen betrek king hebben op de nog niet verkochte, en die goederen, welker lcoopers den isicn termijn nog niet betaald hadden. In den tegenwoordigen staat van onze onderhandelingen met den II. Stoel, zegt genoemd blad, zou deze stap op eene stellige wijze aantooncn dat het kabinet voornemens isom voort te gaan met aan den H. Stoel toe te gevenwat deze ook vraagt. Vei volg der Brieven van een' Reiziger in Spanje. Valencia 9 Mei. VII. De nijverheid vertoont zich enkel op en in den omtrek van het marktplein. Groote fabrijkgebouwen zijn hier niet, behalve de Koninklijke sigarenfabrijk. De hoofdtak van nijverheid is de zijdefabrijkwaarvan in de stad en voorsteden 30,000 rncnschen leven en die jaarlijks meer dan een millioen 'til zijde ver werken. De zijden stoffen zijn hier goedkooper dan die van Frankrijk, maar ook zoo goed nietzoodat Frankrijk zelfs ruwe zijde van hier trekt en zijden stoffen invoert, en de mantilles, die geliefkoosde Spaansche volksdragt, voer de hoogste standen die 1,000 tot 2,000 realen voor eene mantille kunnen be steden uit Parijs komen. Voorts worden hier nog katoenen manufacturenkoperwerk en vele andere voorwerpen gemaakt, doch op niets valt te roemen. Het eenige wat behalve de zijde nog melding verdient, is eene soort van gebakken bonte tegels, die men voor vloeren en ook wel voor wanden bezigt, en die zells buiten 'slands rui men aftrek vinden. De zeehandel zou zonder twijfel uitgebreider zijn als er in plaats van eene onzekere reede eene goede haven was. Daar is wel over ge sproken, er is zelfs een hoofd aangelegd; maar daar blijft het bij, en als eens daartoe wordt overgegaan, zal men nog wel eerst de straat, die de stad met de haven verbindt, in orde mogen brengen. Het is een vreemd verschijnsel dat Spanje, 'twclk den gewigtigste zijner weinige groote wegen niet eens in orde kan houdenthans van niets anders droomt dan van den aanleg van spoorwegen van Madrid naar Cadixnaar Alicantenaar de Pyrencënvan Barcelona naar Valencia enz. De regering heeft er reeds tot veertien verlof gegeven, en men vraagt er nog dagelijks aan; maar of er een enkele tot stand zal komenis nog de groote vraag. Men ver zekert dat er in gansch Spanje geen groote spoorweg denkbaar isdie de on dernemers niet te gronde zal rigten, en al wat nog eenige rente zou opleveren, zon een spoorweg zijn van Madrid naar Aransuez of van Barcelona naar Mata- ro, naburige steden die veel verkeer hebben; overigens kan het niets opleve- verenomdat er geen bevolking genoeg is. Men beroept zich op een aantal van groote steden van 30 tot 40,000 inwoners, die langs die wegen zouden liggen maar die steden zijn meestal niet anders dan groote dorpendie alleen veiligheidshalve te zamen zijn getrokken doch die naar den gewonen loop der dingen over eene groote streek lands zouden verspreid zijnwelke zij nu met groot verlies van tijd uit dit gemeenschappelijk middenpunt bebouwen. Zulk eene bevolking levert niet veel voor op de spoorwegen. Iri andere landen

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2