BROODZETTING, hoofdkerk zal met Bengaalsch vuur worden verlicht. De Koning heeft aan de stad 20,000 th. geschonkenom in de kosten te voorzien. BONN, 12 Augustus. De eerste dag van het feest ter inwijding van het standbeeld van Beethoven, heeft aan de verwachtingen beantwoord. Alle huizen vlagden, behalve met de Pruissischeveelal ook met de Fransche en Engelsche vlag. Op het eerste concert den 10dcn des avonds, is onder anderen de 9de symphonic van Beetho ven uitgevoerd, in de opzettelijk daartoe ingerigte zaal, die 4,000 personen kan bevattenen in elf dagen werd opgebouwd. Deze was bijkans vol en leverde een grootsch schouwspel opmen moest ƒ7.voor den toegang be talen. Na het concert, dat door Spohr werd geleid, is het vuurwerk aan den Rhijn afgestoken. HH. MM. de Koning en Koningin hadden den dag te Bonn doorgebragt, en de Koning had zich vervolgens naar Aken begeven, om de Koningin van Engeland te ontvangen. De toevloed der vreemdelingen te Bonn gaf aan die stad een allerlevcndigst aanzien; alle hotels en particuliere wonin gen zijn met gasten opgevuld; men rekent dat de stad door meer dan 4 of 5000 vreemdelingen wordt bezocht; in het Logement de Stern alleen hielden 600 personen het middagmaal. 13 Augustus. Heden middag heelt onder het schoonste weder de inwijding van het stand beeld van Beethoven plaats gehad. Te 12 ure viel, onder het gejuich der me nigte en het gebulder van het geschut, het bedekkende hulsel. Onze Koning en Koningin de Koningin van Engeland en haar gemaal en andere Vorstelijke personen woonden deze plegtigheid bij in het huis van den Graaf von Fur- stenberg. Op dezen dag heeft H. M. Victoria de Hoogeschool bezocht en zich aan de lloogleeraren doen voorstellen, onder welke nog velen waren, die haren gemaal onderwezen hadden. Ook heeft tl. M. de kamer bezocht, waar haar gemaal gewoond heeft, gedurende zijn verblijf aan de Hoogeschool, aan het huis van Professor Bischof. KOBLENTZ12 Augustus. In den avond van den is Dr. Zirndorfer, redacteur van het Tijdschrift Franlcförter Blatterte Frankfort, alhier door het gemeen hetwelk hem voor Ronge aanzag aangerand en onder het geroep van slaat hem dood den hondonder den voet geworpen en mishandeldzoodat het hem ter naau- wernood is gelukt zich op te rigten en door de vlngt te redden. Te Halberstadt is bij gelegenheid eener predikatie van Ronge, een per soondie hem eene beleedigende uitdrukking toevoegde, het voorwerp van mishandelingen geweest en vreeselijk geslagen in zijne woning gebragtde oploop was zoo groot dat cr ruiterij is moeten aanrukken om het volk de straat te doen ruimen. Te Dusseldorf had de Pastoor der Duitsch-Katholijke gemeenteLicht genaamd, een burger uit Crefeld wegens laster aangeklaagd. De Regtbank verwierp die aanklagt, maar veroordeelde den aangeklaagde op andere gron den in cene boete van 5 thalers. Nu verhief zich een geweldig rumoer tegen den voornamen getuige uit Crefeldwelke tevens stichter was eener Duitsch- Kath. gemeente aldaar. Met moeite heeft de man zich na veel vervolging op de straat door tusschenkomst der policie aan het gemeen onttrokken. [Het is voorwaar treurig en van onberekenbare gevolgen als de zaak van godsdienstige overtuigingeene zaak wordt die voor de regtbank van het ge meen aan de beslissing van het regt van den sterkste wordt overgelaten aan de groote onwetende hoopaltijd meer geneigd om voor haar geloof te vechten, ja zelfs er voor te vernielen cn te plunderen, dan er naar te leven. Maar van welk hoog belang is het dan, dat de beter onderwezenen uit hunne werken hun geloof toonendatonder welken vorm ook, toch tot grondslag heeft het Woord Godswaarin de Heer zegtMijn Koninkrijk is niet van deze werelden welks hoofd regel is: Hem lief te hebben boven al en onzen naaste als ons zeivenopdat hun invloed nimmer strekke tot aan moediging van afkeer cn haat, maar steeds bijdrage tot verspreiding en ves tiging van die Christelijke verlichting, van welke verdraagzaamheid cn wel willendheid omtrent andersdenkenden de heilzame vrucht is.] FRANKFORT. 13 Augustus. Aan het lyceum te Freiburg, is op hooger last een geestelijke van zijnen post als onderwijzer afgezet, die, zóó door zijne predikatiën als door het ijve ren voor den aflaat enz. enz. ergernis gegeven had. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Augustus. Den 28sten zullen de Hertog en Hertogin van Nemours zich van Luz, in de Opper-Pyrcneën, naar Pampeluna begeven, om H. M. de Koningin van Spanje te ontmoeten. Het doel dezer zamenkomst is onbekend. De Heer Nieuwkerke heeft het standbeeld van Willem den Zwijger voor den Koning der Nederlanden voltooiden zal het aanstaande week op het groote plein der Champs-Elizées tentoonstellen. De gestadige regens zijn een oogenblik zoo dreigend voor den oogst geweest, dat men er zeer slechte gedachte over koesterde, doch nu heeft men weder sedert eenige dagen onafgebroken goed weder, waardoor alle ongerust heid geweken is. In de noordwestelijke aan zee gelegen deelen van ons Rijk worden de wolven nog in vrij groot getal gevonden. In den nacht van den 7, zijn 5 dezer dieren in eene schaapskooi bij Dieppe gebroken van de 172 schapen, zijn er slechts 58 levend en sommige dezer nog gekwetst gevonden, 82 waren cr verscheurd-, cn van de 32 overigen heeft men geen spoor kunnen ontdekken. De huizen, die de Jesuiten hier bewoond hebben, zullen niet verkocht worden omdat deze het eigendom van leeken zijn. Deze eigenaars zijn wel in onderhandeling getreden met andere erkende geestelijke orden, om dezelve te verhuren, doch daar deze ze wel koopen maar niet huren wilden, is dit afgesprongen. Men meent daaruit te mogen afleidendat de Jesuiten den tegen hen genomen maatregel slechts als tijdelijk beschouwen. REILCHE. BRUSSEL, 14 Augustus. Bij besluit van Z. M. den Koningvan den 5llcn dezer, is de Generaal- Majoor Wilmar benoemd tot buitengewoon Gezant en Minister Plenipotentiaris bij het Hof te 's Gravenhage. IIH. MM. zijn heden morgen om 7 ure over den Spoorweg naar Duitsch- land vertrokken, en zullen tot het eind dezer maand afwezig blijven. Alhier is overleden de beroemde Parijsche Uoogleeraar in de Heelkunde, Palletan hij bevond zich sedert eenige maanden hier. Bij aanplakking is bekend gemaakt, dat de Regering wederom trachten zal het stoomschip British Queen, van 500 paardenkracht en meetende 2000 ton te verkoopeu op den 25sten dezer maand. Dit schip heeftzoo als men zich zal herinneren, aan de Regering ruim 2,000,000 fr. gekost, en ligt sedert bijna 4 jaren in het Dok te Antwerpen terwijl jaarlijks over de 30,000 fr. voor deszelfs onderhoud op de begrooting worden uitgetrokken, ANTWERPEN, 14 Augustus. Sedert de speculatiën in rijst zijn begonnenweet men hier particulieren te noemendie 5080,000 fr. op éénen beursdag hebben gewonnen. Tc Doornik heeft men, volgens een oud gehruikwanneer de oogst door de regen bedreigd wordt, het ligchaam van den H. Eleutherius, patroon dier stadgedurende negen dagen in het choor ten toon gesteld. Voorleden week is de Henegouwsche steenkolenmijn van Sauwartan aan de Dour, voor 40,000 frs. regterlijk verkocht geworden. Indien wij het wel hebben, is deze mijn over eenige jaren voor 1,200,000 frs. in aktien gelegd. STARS BERICITEN. Ingaande Maandag den 18<len Augustus 1845. Maximum van den prijs, waar niet boven., maar wel beneden zal mogen worden verkocht, ingevolge Koninklijk besluit van den 25stcn Januarij 1826, [Staatsblad N°. 5) cn de dispositie van H. H. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, van den 5dcn December 1828, [Provinciaalblad N°. 161.) Het Roggebrood, van zuivere Rogge gebakken, wegende drie Nederlandsche pondenop36 Cents. Een pond vijf oneen, op18 Het Tarwebrood, beste soort, wegende een Nederl. pond, op 32 Vijf oneenop16 Het Franschbrood van een Nederl. pond, op32 Vijf oneen, op 16 Het Huisbak, wegende een Nederl. pond, op28 Vijf oneen, op14 Het minste soort of zoogenaamd krop uit de zakvan een Nederl, pond, op24 Vijf oneen, op12 Alles gebakken overeenkomstig art. 2 van het Reglement op het bakken cn verkoopen van brood, gearresteerd den 21. September 1842. Ley den den 14 Augustus 1845. Burgemeester en Wethouders der stad Leyden DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gehad hebbende het verzoek van Locis FRANtjOls MeïERAAN, Koekbakkerwonende alhier, strekkende ter bekoming van de vereischte vergunning, om in de huizingc staande en gelegen op het Steenschuur, Wijk IV. N°. 858, een Koekbakkers- Oven te mogen stellen. Gelet op Zijner Majesteits besluit van den 31stcn Januarij 1824, rakende vergunningen ter oprigting van sommige fabrijken cn trafijken. Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelegene cn belendende pan den ten opzigte der information de Commotio et Incommododoor de Com missie van Fabricage zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad, op Dingsdag den 19den Augustus aanstaande, des middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd bij genoemde Commissie in te brengen terwijl bij ver zuim daarvan zij gehouden zullen wordentegen de inwilliging van hclzclve zich niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden14 Augustus 1845. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. l'UTTKAMMER.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3