BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. 3°. Dat de pogingen de9 Hoofdbcstnnrs omtrent de invoering van kunst matige ligchaamsoefemngen en de middelen tot verbetering van bet volks gezang een punt van ernstige overweging bij de Departementen blijven uit maken en bereids hier en elders de gewenschte vruchten opleveren. 4». Dat de Maatschappij in het afgeloopen jaar aan 135 personen, voor het verrigten van edelmoedige of menschenlievcnde bedrijveneereblijken heeft toegewezen. Na eene korte tusschenpoozing, werden de werkzaamheden des namiddags ten één ure weder aangevangen en de voorlezing van het Verslag wegens de nitgeschrevene Prijsvragen had plaats. Hieruit vernam de Vergadering: dat er op sommige geene antwoorden waren ingekomen en dat andere ingeko men antwoorden der bekrooning onwaardig waren gekeurddoch dat eereprij- zen waren toegekend aan de beantwoording van twee Prijsvragen, zijnde: Bloemlezing van Dichterlijke Werken en een Leeshoek voor Dienstbaren. Bij de opening der Naambriefjesbehoorende tot deze bekroonde Prijsver handelingen werden bekend als Schrijvers van het eerstede Hoeren J. R. Eilcrs Koch, Evang.-Luth. Predikant te Wildervanken J. R. Eilers, Evang.- Luth. Proponent te Nieuwe Pekel A; en van het tweede: de Heer A. Biben, Hervormd Predikant te Edam. De Heer A. Biben, in de Vergadering tegenwoordig, ontving den geluk- wensch des Voorzitters, en beantwoordde dien op eene gepaste wijze. Het resultaat der Beoordeelingen van de antwoorden op de Vraag naar een Natuurkundig Schoolboekwaaromtrent in het vorige jaar geen Verslag had kunnen worden uitgcbragt, is geweest: dat geen der antwoorden den uitgeloofden eereprijs was waardig gekeurd, zoodat deze prijsstoffe onbekroond is gebleven. Na het wisselen van gedachtenvereenigde de Vergadering zich met het advijs des Hoofdbestuursom aan elk der Schrijvers van de Antwoorden Nos. 124 en 5 op genoemde prijsvraag als zich bijzonder gekweten hebbende aan te bieden de gewone gouden medailleindien zij toestemming wilden verlcenen tot de opening van hun naambiljet, en hunne antwoorden aan de Maatschappij wilden afstaan. In de bijeenkomst van heden is de Vergadering der Maatschappij over gegaan tot de keus van nieuwe prijsvragenen is die gevallen op: eene Hand leiding voor plaatselijk toezigt op de lagere scholenen op: een overzigt van hetgeen in de laatste 50 jaren ter beschaving en verlichting van den gcringen man in Duitschland Engeland en Frankrijk verrigt is om daaruit een be sluit te trekken van hetgeen ten dezen aanzien in ons Vaderland zou kunnen gedaan worden. ZWOLLE, 11 Augustus. Het kanaal der Dedemsvaart is heden ingezet door den Heer Mr. J. Kolte Utrechtvoor eene som van 304,000. De herberg de Lichtmis met de landerijen op/11,300, en nog twee hoerenhuizen te zamen 3,350. Den 5(kn dezer heeft te Enschedé de verhooping plaats gehad van het Fabriekhuisbenevens de werktuigengereedschappen en het materieel der machinale grof-katoenspinnerijen zulks in 16 percelenwelke daarna in één perceel zijn opgehangen en gezamenlijk hebben opgebragt de som van 19,500en gegund zijn aan den Heer JordaanDirecteur van de groote katoenspinnerij aldaar. De werktuigen en gereedschappen der vlasspinnerij te Nijverdal, zijn verkocht aan de machinale vlasspinnerij te Groningenvoor 4,800. GRONINGEN, 11 Augustus. Gedurende de laatst vcrloopen 3 maanden is bij den landbouwer W. v. d. Kamp, te Broek, een zoogenaamde Mei-knol gegroeid, wegende en in omvang hebbende 9 palmende hoofdwortel bevat ruim 1 Ned. el. Dit is eene regte monster-knol. LOON-OP-ZAND11 Augustus. Heden is, op last van den Heer Officier van Justitie, te 'sHertogenbosch aan het hoofd dezer gemeente een bevelschrift tegen den ex-Ontvanger der Directe Belastingen en Acsijnscn alhier, thans voortvlugtig, uitgevaardigd; aangeklaagd van het in zijne voorschreven betrekking aan den lande ontvreem den ecner som van ƒ5,025.24, tegen wien regtsingang en wel bij bevel van gevangenneming verleend is. Volgens ingewonnen berigten moet deze per soon zich onverwacht hebben ingescheept en met achterlating van eene deugd zame gade en kinderenmet 's lands penningen naar Noord-Amerika zijn gestevend. CHINA. Het Journal des Debats terugkomende op het besluit van den Keizer, ten aanzien van de vrije uitoefening der Christelijke godsdienst, bevat nog het volgende Om te kunnen oordeelen over het gewigt van deze toestemming zal het genoeg zijn te zeggendat volgens een verslag van een' Franschmanden Katholijkcn Bisschop de Beris, te Nankin, het tiende gedeelte der bevolking in de provincie Kiang-Souhet Katholicismus heeft omhelsddat Nankin op 1,200,000 inwoners, meer dan 80.000 Katholijken telt; en dat in de drie het meest door de Europeanen bezoehte provinciën inecr dan een milliocn Katholijken zijn. Te gelijk moeten wij herinneren, dat, ofschoon ook bij het Keizerlijk edict het onderwijzen en verspreiden van het Christendom door de Europeanen tot de vijf voor den handel geopende havens beperkt is, de Franschc gcvolmagtigde, als toevoegsel tot hetgeen reeds aan zijne Engelsche en Noord-Amerikaansche voorgangers was toegestaanhet regt verworven heeft om scholen te openen en de Fransche taal aan de Chinesche onderdanen te leeren. FERSIE. Brieven uit Bagdad melden een beklagenswaardig ongeval aan de twee Per- sische Prinsen overkomendie zich voorheen in Engeland hebben opgehouden. Op een jagt zijn zij met hun gezelschap door een talrijke hoop zwervende Arabieren aangegrepen. Het is tot een wanhopige strijd gekomen, in welke de Prins Suleiman Mirza gedood is. De anderePrins Timur Mirzamet een speer doorboordversloeg na zijne verwonding nog drie Arabierendoch ver keert thans in doodsgevaar. Nog vier andere Prinsen (hun getal is, zoo men weet, zeer groot in Pcrsië) zijn zwaar gewond. TUKKTE. WARNA, 21 Julij. De door haren manufacturen-handel vrij aanzienlijke stad van de Turksche provincie Bulgarije, is door een' geweldigen brand bezocht, die 1,500 huizen en magazijnen in een' aschhoop heeft veranderd. De schade aan handelswaren is buitengemeen groot, en er zullen vele jaren moeten verloopcn, eer de han del dier stad in staat zal zijn om zich van dezen zwaren slag te herstellen. SPANJE. MADRID, 4 Augustus. Bij een Koninklijk bevelschrift is de Senaat ontbonden. De Raad der Ministers zal dadelijk aan de Koningin de personen voorstellenwelke den nieuwen Senaat zullen uitmaken. Die benoemingen zullen spoedig worden bekend gemaakt. Alhier is weder een complot ontdekt en hebben onderscheiden gevan gennemingen plaats gehadaan het hoofd stond een Kapiteineen onder officier, welke men onder het getal der zaamgezworenen had opgenomen, heeft hen verraden. De deelgenooten aan de ontdekte zamenzwering te Malaga zijn thans gevonnisd2 sergeanten zijn ter dood veroordeeld eenigc burgers tot dwang arbeid in de koloniën, en anderen tot gevangenisstraf. Men vleit zich dat de Koningin de veroordeelden zal begenadigen. Vervolg der Brieven van een'' Reiziger in Spanje. Barcelona 3 Mei, V. De Barcelonaschc fabrijkanten hebben volstandig geweigerd hunne voort brengselen naar de Tentoonstelling te Madrid te zenden. Noch de drangredenen der beambtennoch de dagelijks herhaalde aanmoedigingen der hier verschij nende en der Madridsche dagbladen hebben hen kunnen overhalen. De oor zaak hiervan is: wrok tegen de Regering en ontevredenheid met de heerschende staatkunde. Uit de stemming, welke zich aldus onder de welvarende en toon gevende klasse der bevolking openbaart, kan men besluiten tot de verontrus tende stemming der gemoederen van den grooten hoop. Inderdaad hoort men het volk bij elke gelegenheid opentlijk tegen de Regering spreken alsof er geen staat van beleg, geen krijgsraad en geen Generaal de la Concha bestond. Eu toch is, zoo als ik vroeger opmerkte, de staat van beleg geen ijdel woord, en toch vonnissen de militaire Commissarissen iederen dag burgerlijke perso nen, welke zich tegen de openbare orde vergrepen hebben, en toch oefent de Kapitein-Generaalzoo dikwijls het hem goed dunkteen dictatoriaal geweld die geene grenzen der wet noch der rede erkent. Doch dit laatste wordt on der de menigte in het algemeen niet gevoeld, hoe hard het ook cenigen moge treffen, want hij gaat uiterst behoedzaam met het publiek om. Vóór een paar weken woonde ik de parade bij. Eene nieuwsgierige oude vrouwdie zich naar voren had gedrongenstond eene afdeeling der troepen in den weg, welke zwenken moest. De vleugelman der compagnie boog zich tot de oude en zeidc haar op den hoffelijksten toonbewijs mij de gunst een weinig op zijde te gaan." Wanneer men zich herinnertwelke ruwe woorden men bij dergelijke gelegenheden op andere plaatsen gehoord heeft, waar van geen staat van beleg sprake was, en waar het in zulke gevallen evenwel niet zelden tot onbeschofte dadelijkheden komt, zal men dezen kleinen trek niet zonder beteekenis vinden. Bij de oude bezwaren van Barcelona tegen de Regering komt in deze oogen- blikken een nieuw, hetwelk, ofschoon het slechts om eenige honderd duizend realen isechter zijne zeer ernstige zijde heeft. Gedurende den opstand van 1843 werd de belasting op de deurenwelker bedrag ten deele in de schat kist wordt gestort, voor afgeschaft verklaard. Het spreekt van zelf, dat na het eindigen van het Pronunciamento die belasting op den ouden voet hersteld werd. Nu echterdaar er sedert twee jaren verloopen zijngelooft de Rege ring het verlieshetwelk zij daardoor geleden heeftweder te moeten doen vergoeden, en zij heeft daarom de tegenwoordige belasting op de deuren met een derde vermeerderd. Deze maatregel wordt hier zeer ongunstig opgenomen, en te meerdaar men gelooft te kunnen voorziendat na de dekking dier somvan de vermindering der belasting niets komen zal. De stad zal mis schien tegen dat besluit der Regering bij de Cortes appellerenwier tusschen- komst in dergelijke zaken allernoodwendigst schijnt te zijn. Doch de Cortes hebben zoo vele bewijzen gegeven dat zij zich om de openbare regten niet bekommeren, dat van dezen kant wel geene hulp te verwachten is.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2